Bitcoin Forum
May 07, 2024, 03:07:40 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 »  All
  Print  
Author Topic: domuz eti ?  (Read 8069 times)
jason.kilerk
Newbie
*

Activity: 1
Merit: 0

View Profile
June 06, 2017, 09:01:02 PM

haram olma sebebi Allah'ın haram etmesidir. pis olması, insan karakterini bozuyor olması vs. sebepler haram olmasının hikmetleridir. bir şey helalse Allah helal ettiği için, haramsa haram ettiği için farz ise farz ettiği içindir.
1715051260
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715051260
Reply with quote  #2

1715051260
Report to moderator
The network tries to produce one block per 10 minutes. It does this by automatically adjusting how difficult it is to produce blocks.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715051260
Hero Member
*

Ignore
1715051260
Reply with quote  #2

1715051260
Report to moderator
1715051260
Hero Member
*

Ignore
1715051260
Reply with quote  #2

1715051260
Report to moderator
gorkem (OP)
Hero Member

Activity: 868
Merit: 502

View Profile
June 06, 2017, 09:45:31 PM

sankı kımılerı sırf domuz etine laf solemek ıcın uye oluyor buraya anlamadım gitti Cheesy Cheesy
dannybrown
Legendary
*
artcontest

Activity: 1666
Merit: 1030

View Profile
June 06, 2017, 10:24:35 PM

Cheesy
domuza kadar gitmeye gerek yok.
dört  farklı mezhepten 4 MÜSLÜMAN ARKADAŞI bir sofraya oturtsak menüyede AT eti koysak
bu arkadaşlardan kimisi yerken kimisi yiyemecek kimiside ulan yesem günaha gircem diyerek bön bön bakacak.
Şimdi bu arkadaşlardan mezhebinde at eti yemek haram olanlar (Bunlar müslüman) eğer at etini, yerlerse domuz eti yemiş gibi olacaklar çünkü haram Cheesy
ee şimdi diğer mezhepten at eti yemek helal olanlar(Bunlarda müslüman) at etini keyifle yiyebilirler.
şimdi benim beynimin yandığı nokta
bu arkadaşların tamamı müslüman olmasına rağmen yani aynı dinden insanlar  kimisi cehennemi boylayacak
kimisi at eti yediği için hiçbir sorun olmayacak Cheesy
he bunları kafamdan uydurmuyorum şöyle biraz araştırma yaparsanız
mezhepler arasındaki çatışmaların ne kadar fazla olduğunu ve bu mezhep imamlarının bazılarının bazılarını tekfir ettiğini
hatta baş kaynak olarak gösterilen bir hadis kitabını yazan şahsın(MÜSLÜMANLIK DİNİNİN en büyük ikinci kaynağıdır) bu mezhep imamlarından birini sapıklıkla suçlamasına kadar gider.

Câbir'den şöyle rivâyet edilir:

"Resulullah (s.a.s.) Hayber gazasında eşek etini yasak etti, at etini yemeye izin verdi." (Buhâri, Zebâih, 28; Mey'azi, 38, Nikâh, 21; Müslim, Nikâh, 30; Sayd, 23, 25, 30, 37).
Bu hadis-i şerifi ölçü alan Ebû Yûsuf, İmam Muhammed gibi Hanefi imamlar, Ahmed b. Hanbel ve İslâm hukukçularının çoğunluğu at etini helâl kabul ederken; İmam Azam Ebû Hanife, harama yakın mekruh hükmünü vermiştir.

İmam Mâlik ise,

"Resulullah at, katır, eşek etini ve azı dişi bulunan her yırtıcı hayvanın etini yasak etti." (Ahmed b. Hanbel, I, 147, 244, 289; IV, 89, 90, 127)
hadisini esas alarak at etini haram saymıştır.

Ebû Hanife ve İmam Mâlik'in at etini helâl kabul etmeyişlerine diğer bir delilleri de şu ayet-i kerimedir:

"O, atı, katırı ve eşeği bunlara binmeniz ve süs için yarattı." (Nahl, 16/8)
onesalt
Hero Member

Activity: 756
Merit: 500

View Profile
June 06, 2017, 10:33:25 PM

Ne domuzmuş arkadaş millet marsa jüpitere gidiyor alooooo???
Cahiller ile normal insanlar arasına sınır koyulması lazım olmuyor böyle.
Osmanli42
Sr. Member

Activity: 434
Merit: 250

★YoBit.Net★ 1400+ Coins Exchange

View Profile
June 07, 2017, 10:47:16 AM

sankı kımılerı sırf domuz etine laf solemek ıcın uye oluyor buraya anlamadım gitti Cheesy Cheesy

Sana dedim ki git köpek eti ye o da haram bizde. Bu kadar harama meraklıysan 😉 bitcoinle alakası olmayan birinin bu forumu sadece domuz etini arayarak gelip üye olacağını dusunmuyorsun herhalde değil mi 😁😁

yobit.net is banned from signatures
onesalt
Hero Member

Activity: 756
Merit: 500

View Profile
June 07, 2017, 12:09:15 PM

Sana dedim ki git köpek eti ye o da haram bizde. Bu kadar harama meraklıysan 😉 bitcoinle alakası olmayan birinin bu forumu sadece domuz etini arayarak gelip üye olacağını dusunmuyorsun herhalde değil mi 😁😁

Düşünüyorum öyleyse varım  Smiley
Daha 2 gün önce üye olmuşsunuz tüm mesajlarınız bu konuya ait gelip gelip hadis yapıştırmışsınız.
gorkem (OP)
Hero Member

View Profile
June 07, 2017, 12:34:13 PM

dusunuyorum 1 tane konuya msj atma sade gelde domuzla ugras demekkı domuza meraklısın be arkadas bosa ınkar etme Cheesy
Osmanli42
Sr. Member

Activity: 434

★YoBit.Net★ 1400+ Coins Exchange

View Profile
June 07, 2017, 12:36:19 PM
Last edit: June 07, 2017, 12:57:32 PM by EAL

Düşünüyorum öyleyse varım  Smiley
Daha 2 gün önce üye olmuşsunuz tüm mesajlarınız bu konuya ait gelip gelip hadis yapıştırmışsınız.

Altcoin aldım bekliyorlar burdayım şimdilik. Bu arada mod birtek  bizim mesajı gördü anlaşılan .

Mod Edit: Flood yasak. Forum kurallarını okuyun.

yobit.net is banned from signatures
M.Terzi
Sr. Member

Activity: 448

View Profile
June 07, 2017, 06:09:57 PM

Ne domuz eti imiş arkadaş. Dinazor daşşağı yiyin en iyisi  Grin
bdivrik
Sr. Member

Activity: 812
Merit: 262

View Profile
June 07, 2017, 06:58:12 PM

normal et helal ama avrupanın en az et tüketeniyiz.
alabilelimde helal haram kısmını herkes kendi düşünsün
ballot
Hero Member

Activity: 969
Merit: 1000

View Profile
June 07, 2017, 10:04:52 PM

yurtdışında yaşadığım zamanlarda baya yedim. tadıda hoşuma gitti baya güzeldi.
sealofsun
Sr. Member

Activity: 420

View Profile
June 08, 2017, 12:06:43 AM

haram olma sebebi Allah'ın haram etmesidir. pis olması, insan karakterini bozuyor olması vs. sebepler haram olmasının hikmetleridir. bir şey helalse Allah helal ettiği için, haramsa haram ettiği için farz ise farz ettiği içindir.
vay amq domuz etine yorum atmak için mi üye oldun bilider
püsür
Hero Member

Activity: 1232
Merit: 675

View Profile
July 05, 2017, 09:55:38 PM

Viyana'da sadece domuz kaburgası yapan bir yere gittim. Çok güzel sosluydu ve acayip ucuzdu. Kebapla yarışamaz ama burada o fiyatlarda olsa çok sık yerdim

.
.DuelbitsSPORTS.
▄▄▄███████▄▄▄
▄▄█████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
██████████████████████████
███████████████████████████
██████████████████████████████
█████████████████████████████
███████████████████████████
█████████████████████████
▀████████████████████████
▀▀███████████████████
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
████████▄▄▄▄██▄▄▄██
███▄█▀▄▄▀███▄█████
█████████████▀▀▀██
██▀ ▀██████████████████
███▄███████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀
▀▀███████████████▀▀
▀▀▀▀█▀▀▀▀
OFFICIAL EUROPEAN
BETTING PARTNER OF
ASTON VILLA FC
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
10%   CASHBACK  
          100%   MULTICHARGER  
risinqsun
Sr. Member

Activity: 672
Merit: 273

-

View Profile
July 05, 2017, 11:08:32 PM

Bir aşçı olarak bu konuya değinmek isterim beyler. Aldığımız gıda sağlığı ve hijyen eğitimlerinde öğrendiğim kadarıyla söylüyorum, tavuğu 63'C den az pişirseniz içindeki bakterilerin işini bitirmemiş olursunuz ve zehirlenme ihtimali ortaya çıkar. Fakat domuzu güzelce 70-75'C kusursuz pişirirseniz içinde ne bir canlı organizma kalır nede bir bakteri kalır, düzgün pişirilmemiş tavuktan daha kusursuz bir yiyecek olur. Burada değineceğimiz şey güzelce pişirilmiş domuz sağlığa zararsızdır. İsterse bokunu yesin. Bizim ülkedeki şişirilmiş tavuklardan daha zararsız olduğu kesin. Aynı zamanda dünyaca ünlü Michelin Yıldızlı restaurantlar veya chefler domuz yemekten/yedirmekten çekinmiyorlar. Onların kültürlerinde olabilir evet ama Michelin yıldızı almak için kusursuz sağlıklı gösterişli yemekler ve tertemiz bir restaurant işletmeniz gerekir.
Domuz eti lezzetlidir, ilk Gürcistan, Batum da yemiştim ve tadına bayıldım. Danaymış sığırmış 'kobeymiş(yemedim) hikaye. Başlı başına aromatik ve lezzetli et. Tabi bölgelerine göre değişir bacon en güzel yeri tavsiye ederim.
Dinimiz konusuna gelirsek; Dananın kuzunun her türlü pislik sakatatlarını yerken günah değil de domuz yiyince mi günah? kendinizi kandırmayın. Daşak yiyoruz bağırsak yiyoruz, kelle yiyoruz= kuzu kelle kırılınca burundan kurt çıkma ihtimali yüksek. Onlar pis değilde domuz mu pis?  Wink

Bu sorunun cevabı çok basit "O, pis olan bütün şeyleri insanlara haram kılar." (el-Â'râf, 7/157)

Bu zamana kadar ne taşak ne bağısak nede kelle yedim sadece yenmesi gerekeni yedim .  
bobita
Legendary
*

Activity: 2520
Merit: 1298

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
July 05, 2017, 11:40:27 PM

Tüm inançlara saygım olmakla birlikte şunu özellikle belirteyim, "BANA GÖRE" Allah bir gün insanlar için gerçekten bir inanç sistemi getirmeye karar verirse, bunu anlamak için mesela müslümanlıkta olduğu gibi bir kavimin dilini bilmek, ya da dilden dile geçişlerdeki deformasyonları, kişisel yorumları sineye çekmek zorunda kalmazsın. Koskoca evreni yaratan Allah onu öyle bir şekilde gönderir, benliğimize kazır ki, sabah kalktığımızda hepimiz kurallarını, yapacaklarımızı vb. biliyor oluruz. Bu benim görüşümdür ancak böyle düşünürken ister büyük dinler, ister daha marjinal inanç sistemleri olsun hepsine saygım olduğunu yinelemek isterim (peki nereye kadar? kendinden olmayanın özgürlüğünü engelleyene kadar, zorlamaya kalkarsan saygı bekleme hakkını da kaybedersin).
Ayrıca kimsenin inancı diğerini ilgilendirmez, herkesin Allah tarafından biz insanlara büyük bir ayrıcalık olarak verilmiş aklı var, isteyen kullanır, isteyen başkalarının aklıyla hareket eder.
Konuda bir arkadaş hiç yan yollara sapmamış, benim inancımda yasak, gerisi beni ilgilendirmiyor demiş ve ona kimsenin söyleyecek sözü olamaz. Ancak bazıları kendince oradan buradan duyduklarını bilgi gibi yazıp, yenilmemesi gerektiğini iddia etmişler.
Herşeyden önce, pistir, şudur budur vb. şeklinde sallayanlara ülkemizde herhangi bir mezbahaya gidip ortamı görmelerini öneririm.
Bana gelince, hiç yemedim, kalite çeşitlemelerini, yapım şekli farklılıklarınıi anlıyorum ama marketlerin ilgili reyonlarındaki koku hep varsa yemem, aynı şekilde hindinin de kokusundan hiç hoşlanmıyorum, onu da doğrudan yemem (salam, sosis vesairede o koku kalmadığı için yiyorum)

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
tlcash
Sr. Member

Activity: 532
Merit: 256

View Profile
July 06, 2017, 12:13:03 AM

Haram kılınmışsa bir sebebi vardır. Laf olsun diye domuz eti haram kılınmadı.insan vücuduna zararı varki haram kılınmış.

A revolutionary decentralized digital economy 
Join us:██`Twitter  ◽  Facebook  ◽  Telegram  ◽  Youtube  ◽  Github
.ATHERO
.Internet 3.0 solution
gorkem (OP)
Hero Member

View Profile
July 06, 2017, 12:18:42 AM

taşak kelle bagırsak yemedıysenız eger bosa yasıyorsunuz valahaaaa
ioseta
Full Member

Activity: 190
Merit: 100

View Profile
July 06, 2017, 09:13:51 AM

karşı değilim, yurtdışında denemiştim. güzeldi ama yemesem aklıma gelmez açıkçası.
GalaWan
Sr. Member

Activity: 700
Merit: 270

View Profile
July 06, 2017, 09:53:58 AM

Domuz eti bizim ailenin tamamen karşı olduğu bir et türü desek yeridir ama ben hatırlamıyorum belki yemişim olabilirim. Rus kız arkadaşım vardı paso domuz eti yiyor mesela getirdiği her şey çikolata falan domuz eti ürünü. Cheesy
Cean
Hero Member

Activity: 807
Merit: 522

View Profile
July 06, 2017, 09:58:17 AM
Last edit: July 06, 2017, 01:00:01 PM by Cean

Bir aşçı olarak bu konuya değinmek isterim beyler. Aldığımız gıda sağlığı ve hijyen eğitimlerinde öğrendiğim kadarıyla söylüyorum, tavuğu 63'C den az pişirseniz içindeki bakterilerin işini bitirmemiş olursunuz ve zehirlenme ihtimali ortaya çıkar. Fakat domuzu güzelce 70-75'C kusursuz pişirirseniz içinde ne bir canlı organizma kalır nede bir bakteri kalır, düzgün pişirilmemiş tavuktan daha kusursuz bir yiyecek olur. Burada değineceğimiz şey güzelce pişirilmiş domuz sağlığa zararsızdır. İsterse bokunu yesin. Bizim ülkedeki şişirilmiş tavuklardan daha zararsız olduğu kesin. Aynı zamanda dünyaca ünlü Michelin Yıldızlı restaurantlar veya chefler domuz yemekten/yedirmekten çekinmiyorlar. Onların kültürlerinde olabilir evet ama Michelin yıldızı almak için kusursuz sağlıklı gösterişli yemekler ve tertemiz bir restaurant işletmeniz gerekir.
Domuz eti lezzetlidir, ilk Gürcistan, Batum da yemiştim ve tadına bayıldım. Danaymış sığırmış 'kobeymiş(yemedim) hikaye. Başlı başına aromatik ve lezzetli et. Tabi bölgelerine göre değişir bacon en güzel yeri tavsiye ederim.
Dinimiz konusuna gelirsek; Dananın kuzunun her türlü pislik sakatatlarını yerken günah değil de domuz yiyince mi günah? kendinizi kandırmayın. Daşak yiyoruz bağırsak yiyoruz, kelle yiyoruz= kuzu kelle kırılınca burundan kurt çıkma ihtimali yüksek. Onlar pis değilde domuz mu pis?  Wink
Sen net malsın kardeş. Kusura bakma ama bu hakareti hak ettin sen. Ulan "yasak" bir kere. Tabi gerçekten bir inancın olsa "Onlar pis değilde domuz mu pis?  Wink" demezdin. Senin görüşünü sormamış, sana seçenek sunmamış. Sen asıl kendini kandırıyorsun.

Ayrıca bu saydığın hayvanlar kesinlikle kendi bokunu yemiyorlar. Ne hikmetse sen taşaklarını yiyorsun eti dururken.

Açıkçası senin ben zihniyetini sikeyim. Utanmadan bir de "dinimiz" deme yavşak.
Pages: « 1 2 3 [4] 5 6 7 8 »  All
  Print  

Jump to: