Bitcoin Forum
May 17, 2024, 07:07:35 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2] 3 »  All
  Print  
Author Topic: MyLTCPool.com - PPLNS - STRATUM - 0%  (Read 3954 times)
Cyrus
Ninja
Administrator
Legendary
*
Online Online

Activity: 3780
Merit: 2950



View Profile
June 17, 2013, 09:04:33 PM
 #21

Chiar nu-mi place 'incotro' a evoluat discutia. Parerea mea este ca ar fi frumos sa sustinem cat de cat proiectele autohtone, mergand dupa ideea 'daca nu am nimic constructiv de zis, mai bine nu mai zic'.
Trecand peste orice bruma de nationalism, unul dintre motivele pentru care ne adunam intr-o 'comunitate' este pentru ca asa am putea fi mai puternici.


Cyrus
Ninja
Administrator
Legendary
*
Online Online

Activity: 3780
Merit: 2950



View Profile
June 17, 2013, 09:07:27 PM
 #22

E vorba ca din toti romanii de pe aici nu a existat unul care sa zica da frate vin si eu sa va ajut!

Nu inteleg de ce pool-ul asta a fost primit asa, celelalte anuntate nu au primit atata reticenta.

rammy2k2
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1974
Merit: 1003



View Profile
June 17, 2013, 10:23:45 PM
 #23

bad marketing  Cheesy
SaltwaterC
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 20
Merit: 0



View Profile WWW
June 19, 2013, 12:53:51 PM
 #24

Era o rugaminte, nu trebuia sa intelegi nimic cum de altfel nu intelegi "mining-ul" doar pentru solidaritate cu un roman (care va lua taxa de pe pielea ta); plateste curent in continuare ca sa aiba altii profit nu tu.

Ai putea să explici ce ai vrut să zici aici? Adică tu minezi pe (aproape) gratis (solo, pool fără taxe, p2pool pe care îl hostezi tu)? În caz contrar, serverele din datacenter nu consumă curent și nu costă bani? Asta pe lângă mentenanță și problemele de securitate pe care le ridică. Dacă minerii nu fac bani, nici operatorul nu face bani. Deci nu poate fi vorba de a face profit de pe spinarea minerilor care ar arde curentul degeaba din moment ce nu se produce ceva palpabil, costurile operațiunilor nu tind spre zero, iar pentru un pool clasic riscurile sunt mai mari decât mining-ul în sine. Ce ar fi să nu vorbim despre lucruri pe care nu le înțelegem, pentru că de unde stau, văd un exercițiu clasic de ipocrizie.

A nu se înțelege greșit ce am zis mai sus. În ceea ce privește mining-ul, există o singură metrică relevantă: venit pe unitatea de timp raportat la estimare per acea unitate în funcție de dificultate. Adică o tabelă cu două coloane și o linie la sfârșit. Iar dacă aș mina la myltcpool.com aș ieși în pierdere. Restul e can-can și bling bling (vanity metrics). Dar faptul că ieși pe minus nu e scuză pentru a arunca acuzații nefondate.
AmunRa
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 338
Merit: 250


I use recycled electrons


View Profile WWW
June 19, 2013, 12:58:24 PM
 #25

Salutare  eu minez pe acest pool si  avem nevoie de  niste hashpower in plus daca binevoiti sa dati o "placa" de ajutor n-ar strica.
Multam frumos!
Am un Alienware desktop care sta degeaba ...ce soft folosesti pentru minat..pot sa il config si sa minez la voi for a while Smiley

Oracol Xor-Stay tuned for ICO info www.oracol.mobi
heatgsm
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 308
Merit: 250



View Profile
June 20, 2013, 03:56:43 PM
 #26

Era o rugaminte, nu trebuia sa intelegi nimic cum de altfel nu intelegi "mining-ul" doar pentru solidaritate cu un roman (care va lua taxa de pe pielea ta); plateste curent in continuare ca sa aiba altii profit nu tu.

Ai putea să explici ce ai vrut să zici aici? Adică tu minezi pe (aproape) gratis (solo, pool fără taxe, p2pool pe care îl hostezi tu)? În caz contrar, serverele din datacenter nu consumă curent și nu costă bani? Asta pe lângă mentenanță și problemele de securitate pe care le ridică. Dacă minerii nu fac bani, nici operatorul nu face bani. Deci nu poate fi vorba de a face profit de pe spinarea minerilor care ar arde curentul degeaba din moment ce nu se produce ceva palpabil, costurile operațiunilor nu tind spre zero, iar pentru un pool clasic riscurile sunt mai mari decât mining-ul în sine. Ce ar fi să nu vorbim despre lucruri pe care nu le înțelegem, pentru că de unde stau, văd un exercițiu clasic de ipocrizie.

A nu se înțelege greșit ce am zis mai sus. În ceea ce privește mining-ul, există o singură metrică relevantă: venit pe unitatea de timp raportat la estimare per acea unitate în funcție de dificultate. Adică o tabelă cu două coloane și o linie la sfârșit. Iar dacă aș mina la myltcpool.com aș ieși în pierdere. Restul e can-can și bling bling (vanity metrics). Dar faptul că ieși pe minus nu e scuză pentru a arunca acuzații nefondate.
 ...ca-n bancul acela:
"Ion se întîlneşte cu un matematician, un economist şi un contabil şi-i întreabă:
- Cât fac unu si cu unu ?
Matematicianul îi răspunde:
- Exact doi.
Economistul răspunde:
- Probabil doi.
Contabilul se uită în dreapta şi în stânga, apoi îi spune în şoaptă:
- Cât vrei să facă ?"

   Spor la "mining" pe acel server si profit tabelar "fara numar, fara numar".  Daca doresti dupa o luna de minat pe acel server sau o saptamana facem un raport intre venitul meu pe serverul x si venitul tau pe serverul ro (binenteles in prealabil o denominare in functie de puterea de calculatie) pentru eliminarea presupusului exercitiu de ipocrizie.
SaltwaterC
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 20
Merit: 0



View Profile WWW
June 21, 2013, 10:38:51 AM
 #27

Minez pe P2Pool, pe propriul nod cu eficiență de ~105%. Iar dacă ai citi ocazional o carte, ai avea răbdarea să citești mesaje mai mari de 140 caractere și să observi faptul că am menționat faptul că dacă aș mina pe myltcpool.com aș ieși în pierdere. Am combătut ideea ta că ar fi gratis pentru cineva să țină un pool sus, iar doar tu ai ieși în pierdere pe când alții doar pe profit.

Pune sus un pool, vezi câți bani scoți, după care mai vorbim despre cât de ușor este să "iei bani pe moca" din făcut pool-uri.

PS: sunt matematician, deci glumele astea de autobază nu funcționează cu mine.
jonsi
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1397
Merit: 1019



View Profile
June 21, 2013, 11:52:53 AM
 #28

1. +1 pentru iniativa
2. In nici un caz n'o sa'ti dea de mancare ala cu care ai minat pe nush ce pool.
3. Atata offtopic nu cred ca am sansa sa vad decat pe forumul romanesc Wink
heatgsm
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 308
Merit: 250



View Profile
June 21, 2013, 04:22:15 PM
Last edit: June 22, 2013, 09:22:55 AM by heatgsm
 #29

Minez pe P2Pool, pe propriul nod cu eficiență de ~105%. Iar dacă ai citi ocazional o carte, ai avea răbdarea să citești mesaje mai mari de 140 caractere și să observi faptul că am menționat faptul că dacă aș mina pe myltcpool.com aș ieși în pierdere. Am combătut ideea ta că ar fi gratis pentru cineva să țină un pool sus, iar doar tu ai ieși în pierdere pe când alții doar pe profit.

Pune sus un pool, vezi câți bani scoți, după care mai vorbim despre cât de ușor este să "iei bani pe moca" din făcut pool-uri.

PS: sunt matematician, deci glumele astea de autobază nu funcționează cu mine.

   E usor sa judeci o carte dupa coperta - habar n-ai cine sunt si ce am realizat la viata mea dar pentru a-ti face o imagine am lucrat in locuri la care tu poti doar visa, am vazut lucruri pe care tu doar le citesti/vedea in filme, am realizat profituri de milioane de euro...si tot ce poti sa-mi spui este ca esti matematician?  Cheesy ...ma faci sa rad. Am avut colegi si cunostiinte cu IQ deficitar care sunt matematicieni si la care cultura generala se rezuma la Click, Can-Can si Libertatea.
  Arunci usor cu vorbe dar te fofilezi cand vine vorba de realitate in compararea rezultatelor.
  I`m done here...bafta. Si scuza-mi ignoranta cu care te voi trata deacum.
  No regards.
Cyrus
Ninja
Administrator
Legendary
*
Online Online

Activity: 3780
Merit: 2950



View Profile
June 22, 2013, 02:29:55 AM
 #30

Ok, destul offtopic, nu are rost sa ne certam intre noi. Este un thread in care cineva isi anunta noul sau pool, punct.

wildraven (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 100
Merit: 10


View Profile
July 02, 2013, 05:07:13 PM
 #31



   10 LTC bonus pentru urmatoarele 10 blocuri !
Cyrus
Ninja
Administrator
Legendary
*
Online Online

Activity: 3780
Merit: 2950



View Profile
July 03, 2013, 05:59:23 AM
 #32



   10 LTC bonus pentru urmatoarele 10 blocuri !

Tare! Spor la tarnacop!

wildraven (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 100
Merit: 10


View Profile
July 03, 2013, 08:05:23 AM
 #33



   10 LTC bonus pentru urmatoarele 10 blocuri !

Tare! Spor la tarnacop!

Mersi, avem locuri libere daca vrei sa vii si tu sa dai o mana de ajutor Cheesy
wildraven (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 100
Merit: 10


View Profile
July 06, 2013, 07:33:17 AM
Last edit: July 08, 2013, 03:53:14 PM by wildraven
 #34


   Primul bonus de 10 ltc pleaca la userul 'dartch'

   P.S.  al doilea bonus pleaca la acelasi user
wildraven (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 100
Merit: 10


View Profile
July 11, 2013, 06:47:00 AM
 #35


          Al treilea bonus merge la 'cl4ud1u'

P.S. am trecut pe PPS pentru ca scriptul de PPLNS si Prop nu mergeau cum trebuie.
cl4ud1u
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 203
Merit: 100


View Profile
July 11, 2013, 07:57:26 AM
 #36

Iti multumesc pentru bonus. Pot spune ca te-ai descurcat foarte bine si ai fost rapid in rezolvarea problemelor cu site-ul din ultimele zile. A fost ok si faptul ca ai platit manual ce a ramas de pe site-ul vechi.
wildraven (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 100
Merit: 10


View Profile
July 16, 2013, 04:51:24 AM
 #37



    Al patrulea bonus merge la 'cl4ud1u'
cl4ud1u
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 203
Merit: 100


View Profile
July 16, 2013, 04:56:02 AM
 #38

Multumesc din nou. Va asteptam cu mic cu mare sa dam cu sapa.
wildraven (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 100
Merit: 10


View Profile
July 17, 2013, 05:25:58 PM
 #39


  Si bonusul numarul 5 merge tot la 'cl4ud1u' Smiley
wildraven (OP)
Member
**
Offline Offline

Activity: 100
Merit: 10


View Profile
July 20, 2013, 01:29:22 PM
 #40


   
   Bonusul numarul 6 merge la 'MyLTCxx1'
Pages: « 1 [2] 3 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!