Bitcoin Forum
May 26, 2024, 11:04:38 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: btc borsalarının calısma mantıgı-prensıbı nedır  (Read 1433 times)
popcorn203 (OP)
Newbie
*

Activity: 13
Merit: 0

View Profile
June 01, 2017, 07:06:38 PM
Last edit: July 04, 2017, 07:42:54 PM by popcorn203

Merhaba

Arkadaşlar aranıza yeni dahil oldum. Aklıma takılan bazı sorular var ve forumda bulamadım. Ve eminim ki aramızda birçok üstad bulunmakta.
Cevaplarını esirgemezlerse memnun kalırım. Şimdiden çok teşekkür ederim.
Saygılarımla.

Sorular ;

Örneğin

BTCPoloniex' e ''1'' BTC transfer gerceklestirdim ve bunun için ödediğim ''fee'' her zaman sabit mi ?

BTCPoloniex' e yapmış olduğum 1 BTC lik transferi ETH-LİTECOİN vb altcoinlerde değerlendirmek istediğimde bu '' poloniex'' benim alım-satımlarımı kendi bünyesinde mi tutuyor ? Yoksa başka bir yere gönderip emrimi yalnızca '' fee'' den mi para kazanıyor ?

Şundan soruyorum ; coinler genelde yukselıs trendınde, yani bu poloniex eger emrımı kendi bunyesınde tutarsa zarar etmez mı ?

BTCMisal bugun 2000 USD karşılığı 1 BTC yı Etherıum a cevırdım ve Etherıumun da 2000 USD karsılıgı mıktarı 3 gun sonra prımlendı ve 2400 USD ye ulaştı...

BTCBu durumda 3 gunde elde etmıs oldugum kazanc 400 USD yanı bu 400 USD yı kım oduyor bana ?

İmla hatalarımdan ötürü kusuruma bakmayın. Hoşçakalın.

computeus
Full Member

Activity: 214
Merit: 100

View Profile
June 01, 2017, 07:12:02 PM

Merhaba

Arkadaşlar aranıza yeni dahil oldum. Aklıma takılan bazı sorular var ve forumda bulamadım. Ve eminim ki aramızda birçok üstad bulunmakta.
Saygılarımla.

Sorular ;

Örneğin

BTCPoloniex' e ''1'' BTC transfer gerceklestirdim ve bunun için ödediğim ''fee'' her zaman sabit mi ?

BTCPoloniex' e yapmış olduğum 1 BTC lik transferi ETH-LİTECOİN vb altcoinlerde değerlendirmek istediğimde bu '' poloniex'' benim alım-satımlarımı kendi bünyesinde mi tutuyor ? Yoksa başka bir yere gönderip emrimi yalnızca '' fee'' den mi para kazanıyor ?

Şundan soruyorum ; coinler genelde yukselıs trendınde, yani bu poloniex eger emrımı kendi bunyesınde tutarsa zarar etmez mı ?

BTCMisal bugun 2000 USD karşılığı 1 BTC yı Etherıum a cevırdım ve Etherıumun da 2000 USD karsılıgı mıktarı 3 gun sonra prımlendı ve 2400 USD ye ulaştı...

BTCBu durumda 3 gunde elde etmıs oldugum kazanc 400 USD yanı bu 400 USD yı kım oduyor bana ?

1- Transferi nereden gönderdiğiniz ile alakalı bir durum. Kendi cüzdanınızdan gönderirken değişken fee belirtebilirsiniz. Ama örneğin Türkiye borsaları sabit fee veriyor. Yurtdışında bazı borsalar da değişken fee kullanıyor.

2- Sizin tersiniz olarak birileri de Poloniex'e USD gönderiyor. Siz o USD gönderen kişilere satış yapıyorsunuz. Poloniex sadece komisyon alıyor. %0,15, %0,25 civarı bir komisyon kesiyor.
popcorn203 (OP)
Newbie
*

View Profile
June 01, 2017, 07:30:15 PM

Ek bir soru unutmuşum kusuruma bakmayın

BTC  Bu BTCTURK veya PARİBU bızım onlara gonderdıgımız para ile nerden BTC alıp bize satıyor acaba ? Ve bu alımlarını nasıl bu kadar hızlı yapıp kac para '' fee'' oduyorlardır ki ?

bır once kı post a yazılaan cevaba ıstınaden ; bır yerde makalede okudum BTC lerınızı bu borsalarda tutmayın al-sat konusu sanal olabılıyor halı ıle canınızı sıkan sonuclar ıle karsılasabılırsınız dıyordu ez cumle.

yanı emrımı alım-satımımı ıcerde tutma-  forex deyımı ıle '' hazıne yapma durumları var mı '' ?

Kı yon devamlı yukarı oldugu ıcın yapmazlar dıye dusunuyorum ama !!!
computeus
Full Member

View Profile
June 01, 2017, 07:38:08 PM

Ek bir soru unutmuşum kusuruma bakmayın

BTC  Bu BTCTURK veya PARİBU bızım onlara gonderdıgımız para ile nerden BTC alıp bize satıyor acaba ? Ve bu alımlarını nasıl bu kadar hızlı yapıp kac para '' fee'' oduyorlardır ki ?

bır once kı post a yazılaan cevaba ıstınaden ; bır yerde makalede okudum BTC lerınızı bu borsalarda tutmayın al-sat konusu sanal olabılıyor halı ıle canınızı sıkan sonuclar ıle karsılasabılırsınız dıyordu ez cumle.

yanı emrımı alım-satımımı ıcerde tutma-  forex deyımı ıle '' hazıne yapma durumları var mı '' ?

Kı yon devamlı yukarı oldugu ıcın yapmazlar dıye dusunuyorum ama !!!

Sizin para gönderdiğiniz gibi, başkaları da BTC gönderiyor siteye ve sisteme emir giriyor, şu fiyattan satılsın diye. O fiyattan almak isteyen olursa emirler eşleşiyor. Siz TL ile BTC almış oluyorsunuz, BTC satan da TL alıyor. Borsa bu işlem başına %0.3 civarı komisyonu alıyor.

Borsa hacklenirse sizin orada tuttuğunuz BTC'ler toz olabilir. Yoksa sanal alış satış ile bir sıkıntı çıkacağını sanmıyorum.
popcorn203 (OP)
Newbie
*

View Profile
June 01, 2017, 07:45:14 PM

Borsa hacklenirse sizin orada tuttuğunuz BTC'ler toz olabilir. Yoksa sanal alış satış ile bir sıkıntı çıkacağını sanmıyorum.

bu cevaba ıstınaden ustad ;

pekı bu adamlar benım emrımı yerıne getırmeyıp yanı emır soyle olsun

ben 1 BTC karsılgı ETH ıstıyorum dedım ok alısı yaptı polonıex ve portfoyumde goruyorum mısal 12 adet etherum sahıbı gozukuyorum

ama emrımın karsılıgı olarak gercekten ethereum vermedıyse bana yanı sanala attıysa  ve ethereum 1 btc karsılgı mısal aldıgım tarıhte 12 adettı 3 gun sonra oldu 18 adet yanı bu adam 6 adet ethereum bulup verecek bana veya usd karsılgı btc karsılgı herneyse.

Yanı yonun genelde long oldugu bır pıyasada bunu yapmaları akıllıca mı kı ?

'' computeus '' cok sagol bu arada sabrın ıcın
computeus
Full Member

View Profile
June 01, 2017, 07:52:23 PM

ben 1 BTC karsılgı ETH ıstıyorum dedım ok alısı yaptı polonıex ve portfoyumde goruyorum mısal 12 adet etherum sahıbı gozukuyorum

ama emrımın karsılıgı olarak gercekten ethereum vermedıyse bana yanı sanala attıysa  ve ethereum 1 btc karsılgı mısal aldıgım tarıhte 12 adettı 3 gun sonra oldu 18 adet yanı bu adam 6 adet ethereum bulup verecek bana veya usd karsılgı btc karsılgı herneyse.

Evet verdiğiniz örnek doğru, ama borsanın da o kadar salak olacağını sanmıyorum. O yüzden sanal alış satış ile ilgili bir sıkıntı çıkmaz diye düşünüyorum.

Diğer yandan siz BTC satıp ETH aldığınızda sizin hesabınıza ait bir cüzdana geçmiyor bu ETH. Borsanın havuzunda duruyor. ETH'yi borsa dışına taşımak isterseniz havuzdan sizin ETH miktarınız size tahsis edilip gönderiliyor. Sanal satış yapıp 12 ETH aldı diyelim borsa, 3 gün sonra siz borsada emir girdiniz ve 18 ETH aldığınız. Havuzdan 18 ETH tahsis edilir size gönderilir. Havuzda 6 ETH açık vardır, ve borsa bunu gerekirse bir şekilde tamamlar. Tüm kullanıcılar aynı anda ETH'leri çekmediği sürece sıkıntı çıkmaz diye düşünüyorum.
popcorn203 (OP)
Newbie
*

View Profile
June 01, 2017, 08:04:56 PM

Evet verdiğiniz örnek doğru, ama borsanın da o kadar salak olacağını sanmıyorum. O yüzden sanal alış satış ile ilgili bir sıkıntı çıkmaz diye düşünüyorum.

Diğer yandan siz BTC satıp ETH aldığınızda sizin hesabınıza ait bir cüzdana geçmiyor bu ETH. Borsanın havuzunda duruyor. ETH'yi borsa dışına taşımak isterseniz havuzdan sizin ETH miktarınız size tahsis edilip gönderiliyor. Sanal satış yapıp 12 ETH aldı diyelim borsa, 3 gün sonra siz borsada emir girdiniz ve 18 ETH aldığınız. Havuzdan 18 ETH tahsis edilir size gönderilir. Havuzda 6 ETH açık vardır, ve borsa bunu gerekirse bir şekilde tamamlar. Tüm kullanıcılar aynı anda ETH'leri çekmediği sürece sıkıntı çıkmaz diye düşünüyorum.

haklısın computeus ustad. cok tesekkur ederım zaman ayırdıgın ve cevap verdıgın ıcın. hayırlı aksamlar...
computeus
Full Member

View Profile
June 01, 2017, 08:05:53 PM

Ben teşekkür ederim hocam, iyi akşamlar.
temeler
Sr. Member

Activity: 588
Merit: 250

View Profile
June 01, 2017, 10:32:09 PM

Hocam bende bi ekleme yapayım,borsanın havuzun da hiçbir zaman karşılıksız işlem olmaz.
Senin örnekte dediğin gibi 1 BTC ye 12 ETH aldıysan,12 ETH yi de birisi yükleyip satış emri vermiştir satmak için. Siz kendi aranızda değişimi yaparsınız borsa sadece komisyonunu alır. Tüm çiftler/değişimler için bu geçerli. Borsaya kimse 12 ETH yükleyip satış emri vermemişse sende 12 ETH alamazsın zaten.
btclife01
Sr. Member

Activity: 308
Merit: 253

View Profile
June 02, 2017, 08:44:40 AM

Borsaları  temel çalışma prensibi escrowluktur/aracılıktır. Satıcı ve alıcıyı buluşturur, komisyonla işlem yaptırır.

Koinim konusunda da bu konu ile ilgili birşeyler yazılmıştı.

https://bitcointalk.org/index.php?topic=296397.msg19309460#msg19309460
onurgozupek
Hero Member

Activity: 1295
Merit: 592

In #Bitcoin me trust

View Profile WWW
June 02, 2017, 10:15:56 AM

Merhaba

Saygılarımla.

Sorular ;

Örneğin

1. İşlem ücreti tamamen borsanın gönderip politikasına bağlıdır. Örneğin Cex.io'dan ne kadar gönderirseniz gönderin ödeyeceğiniz ücret sabittir. Ancak cüzdandan gönderirseniz dinamik ücret ödersiniz ve gönderdiğiniz kilobyte başına ücretlendirilir...

2. Poloda her kullanıcının her işlemi için o kullanıcıya özel cüzdan oluşturulur. Transferler o cüzdanlar arasında yapılır. Ancak bu aynı bankanın aynı şubesinden para gönderme işlemi gibi değildir, her işlem blok zincirine yansır ve madencilerin onayına tabidir. Onay almadan cüzdanda harcanabilir olmaz.

3. Borsa, alım satıma aracılık ederek para kazandığı için elinde tuttuğu maldan zarar etmez. Zaten o mal da borsanın değil, kullanıcınındır. Ayrıca, teknik olarak borsa asla zarar etmez ama kullanıcı zarar etmeden işlem olmaz Smiley (Borsalarda birinin kar etmesi için birilerinin zarar etmesi şarttır. Fiyatın değişmesi ancak ve ancak o fiyatı alıcı veya satıcıların kabul etmesine bağlıdır. Alan olmazsa satış, satan olmazsa alış işlemi gerçekleşmez ve bu durumda fiyat değişmez Smiley

Ek: Borsa işi sanıldığından zordur. Biz geçen sene önce sağlam bir yabancı yatırımcıdan destek alarak deneme girişiminde bulunduk. Ancak bu işin Türkiye'de kuralına uygun yapılabilmesi için büyük emek ve bütçe gerekiyor... 100bin USD bütçe ile borsa kurabilirsiniz ancak uzun süre işletmeniz mümkün değil...
kirkcoin
Full Member

Activity: 336

View Profile
June 08, 2017, 02:44:34 PM

Yeni başlayanlar için verdiğiniz öğretici bilgiler için teşekkürler. Smiley

▀▄▀  T E M C O ~ Supply Chain Powered by Bitcoin Network, RSK ▀▄▀
  Officially Supported by RSK, TLDR Capital and Korea Investment Partners (KIP). 
Website   ★   Facebook   ★   Twitter   ★   Telegram   ★   Medium   ★   Reddit
Pages: [1]
  Print  

Jump to: