Bitcoin Forum
May 09, 2024, 08:45:37 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Adres imzalama nedir?  (Read 1556 times)
bitcamilo (OP)
Full Member

Activity: 602
Merit: 122

View Profile
June 30, 2017, 11:03:30 AM

Arkadaşlar okuduğum bazı konularda sık sık görüyorum bu adres imzalama vs olayı tam olarak nedir nasıl yapılır bilgisi olan var mı acaba?
1715287537
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715287537
Reply with quote  #2

1715287537
Report to moderator
Even in the event that an attacker gains more than 50% of the network's computational power, only transactions sent by the attacker could be reversed or double-spent. The network would not be destroyed.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
btclife01
Sr. Member

Activity: 308
Merit: 253

View Profile
June 30, 2017, 07:07:09 PM
Last edit: November 17, 2017, 05:17:58 PM by btclife01

Cüzdanın/adresin senin kontrolünde olduğunu göstermenin bir yolu.

Şu adreste

https://support.slushpool.com/article/36-how-to-sign-a-message-with-your-bitcoin-address

farklı cüzdanlara ait mesaj imzalama (yardım)linkleri verilmiş.
bitcamilo (OP)
Full Member

View Profile
June 30, 2017, 07:23:00 PM

Cüzdanın senin kontrolünde olduğunu göstermenin bir yolu.

Şu adreste

https://support.slushpool.com/article/36-how-to-sign-a-message-with-your-bitcoin-address

farklı cüzdanlara ait mesaj imzalama (yardım)linkleri verilmiş.

Anladım da neden bir cüzdanın benim olduğunu insanlara kanıtlamak zorunda kalayım ki o zaman anonimliğin ne anlamı kalıyor ? Buna neden ihtiyaç duyar insan. Cüzdan seninse zaten istediğin zaman harcayamıyor musun?
btclife01
Sr. Member

View Profile
July 01, 2017, 12:37:52 PM
Last edit: November 17, 2017, 05:17:33 PM by btclife01

Cüzdan için mesaj imzalamak diye bir zorunluluk/gereklilik yok.

Fakat ihtiyaç olabilir diye geliştirilmiş bir şifreleme/mesajlaşma yöntemi. Özellikle NXT kullananlar bu şifreli mesaj olayına daha aşinadır.

Bu işlemin cüzdandaki coinleri harcamak veya biriktirmekle bir alakası da yoktur.
The Young Turk
Legendary
*

Activity: 1176
Merit: 1013

DAVID CHAUM's xx coin SALE IS NOW LIVE!

View Profile
July 01, 2017, 01:35:15 PM

Öncelikli olarak cüzdan değil ADRES'in kontrolü. Bir cüzdanda milyonlarca adres olabilir.
Bir çok şey için mesaj imzalanabilir.
X kişisi Y kişisine 100 btc'yi 1 milyon tl'ye satmayı vaat ettiğinde,Y kişisi X kişisinden 100 BTC içeren adresiyle mesaj imzalamasını isteyebilir. Bu da karşıdaki kişinin dolandırıcı olma olasılığını düşüren bir faktördür.

███████                   
                      ██████████                        ██       
                       ████████████                  ███       
                                ██████████           █████       
                                        ███████      ██████         
██████                  ███████     ████
████████                ██████     ██   
██████████        ████████           
███████████    █████████           
████████    ████████

███████    ████████       
              ██████    █████████████ 
          █████████      ███████████ 
      ███████████          █████████ 
██████████████                       
████████████████                       
███████      ████████████           
██████        ████████████           
████                ██████████           

.xx-coin.io.

DAVID CHAUM's xx coin SALE IS NOW LIVE!

LGD2Business
Legendary
*

Activity: 2520
Merit: 1513

View Profile
July 01, 2017, 01:49:01 PM

Electrum için:
Tools > Sign/Verify Message

Address: Buraya mesaj imzalamak istediğiniz cüzdanın içindeki adresinizi yazın

Sign dedikten sonra cüzdan şifrenizi soracak, onu girin. Signature bölümünde imzanız oluşturuldu.

.
.DuelbitsSPORTS.
▄▄▄███████▄▄▄
▄▄█████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
██████████████████████████
███████████████████████████
██████████████████████████████
█████████████████████████████
███████████████████████████
█████████████████████████
▀████████████████████████
▀▀███████████████████
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
████████▄▄▄▄██▄▄▄██
███▄█▀▄▄▀███▄█████
█████████████▀▀▀██
██▀ ▀██████████████████
███▄███████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀
▀▀███████████████▀▀
▀▀▀▀█▀▀▀▀
OFFICIAL EUROPEAN
BETTING PARTNER OF
ASTON VILLA FC
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
10%   CASHBACK  
          100%   MULTICHARGER  
btclife01
Sr. Member

View Profile
July 01, 2017, 05:07:22 PM

Öncelikli olarak cüzdan değil ADRES'in kontrolü. Bir cüzdanda milyonlarca adres olabilir.
Bir çok şey için mesaj imzalanabilir.
X kişisi Y kişisine 100 btc'yi 1 milyon tl'ye satmayı vaat ettiğinde,Y kişisi X kişisinden 100 BTC içeren adresiyle mesaj imzalamasını isteyebilir. Bu da karşıdaki kişinin dolandırıcı olma olasılığını düşüren bir faktördür.

Konuyu açan üye adres imzalama diye doğru bir şekilde sormuş fakat cevapta verdiğim linklerde Cüzdanlar için imzalama anlatıldığından olay cüzdan imzalama gibi görünmüş, sonra konu cüzdan üzerinden gitmiş.

Elbette doğrusu mesajı Private key ile(yani adrese özel) imzalamaktır/şifrelemektir.

Fakat satıcının 100 BTC içeren bir adresi imzalamasının dolandırıcılık riskini azalttığı fikrine katılmıyorum, sadece 100 BTC lik işleme açık bir adres sahibi olduğunu gösterir.
bitcamilo (OP)
Full Member

View Profile
July 01, 2017, 06:05:18 PM

Anlamaya çalışıyorum ancak tam olarak çözemedim muhtemelen sorun sizde değil bende Smiley

Şimdi benim bir adresim var içinde de 1 BTC var diyelim ben bu adres bana ait diye bunu imzaladığımda ve bu imza metnini başkasıyla paylaştığımda her iki tarafın eline ne geçiyor ? Karşımdaki adam tamam inandım senin 1 BTC var cüzdanda beni dolandırmayacaksın demek mi  oluyor bu ? E ben adamdan parayı alır o cüzdandaki btc'yi göndermeyebilirim yine yanlış mı düşünüyorum?
hchc
Hero Member

Activity: 504
Merit: 500

View Profile
July 01, 2017, 06:10:44 PM

Anlamaya çalışıyorum ancak tam olarak çözemedim muhtemelen sorun sizde değil bende Smiley

Şimdi benim bir adresim var içinde de 1 BTC var diyelim ben bu adres bana ait diye bunu imzaladığımda ve bu imza metnini başkasıyla paylaştığımda her iki tarafın eline ne geçiyor ? Karşımdaki adam tamam inandım senin 1 BTC var cüzdanda beni dolandırmayacaksın demek mi  oluyor bu ? E ben adamdan parayı alır o cüzdandaki btc'yi göndermeyebilirim yine yanlış mı düşünüyorum?

İmza ile karşı tarafa adres doğrulanır.

Dolandırma mevzusu başka mevzudur bugün 100BTC sahibi biri bile karşı tarafı dolandırabilir unutmayın bir insanda şeref ve karakter olmayınca sahtekarlık kişinin maddi durumuna bakmaz.

............
.           ▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
        ▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
      ▓▓▓▀  ▀▓▓▓▀  ▀▓▓▀  ▀▓▓▓▓
    ▓▓▓▓▓▄  ▄▓▓▓▄  ▄▓▓▄  ▄▓▓▓▓▓▓
   ▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
  ▓▓▓▓▓▓▓▀  ▀▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▀  ▀▓▓▓▓▓
▓▓▓▓▓▓▓▓▄  ▄▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▄  ▄▓▓▓▓▓▓
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▀  ▀▓▓▓▀  ▀▓▓▀  ▀▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▄  ▄▓▓▓▄  ▄▓▓▄  ▄▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
▓▓▓▓▓▓▓▓▀  ▀▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
  ▓▓▓▓▓▓▓▄  ▄▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
    ▓▓▓▓▓▀  ▀▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
     ▓▓▓▓▄  ▄▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
       ▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
          ▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓

..           ▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
        ▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
      ▓▓▓▀  ▀▓▓▓▀  ▀▓▓▀  ▀▓▓▓▓
    ▓▓▓▓▓▄  ▄▓▓▓▄  ▄▓▓▄  ▄▓▓▓▓▓▓
  ▓▓▓▓▓▓▓▀  ▀▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▀  ▀▓▓▓▓▓
▓▓▓▓▓▓▓▓▄  ▄▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▄  ▄▓▓▓▓▓▓
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▀  ▀▓▓▓▀  ▀▓▓▀  ▀▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
▓▓▓▓▓▓▓▓▓▄  ▄▓▓▓▄  ▄▓▓▄  ▄▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
▓▓▓▓▓▓▓▓▀  ▀▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
  ▓▓▓▓▓▓▓▄  ▄▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
    ▓▓▓▓▓▀  ▀▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
     ▓▓▓▓▄  ▄▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
       ▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓
          ▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓

.............
yussuf89
Legendary
*

Activity: 1792
Merit: 1030

View Profile
July 02, 2017, 07:31:06 AM

Öncelikle şu konuya göz atmalısınız: https://bitcointalk.org/index.php?topic=990345.0 Hangi cüzdanda nasıl mesaj imzalama yapılacağını anlatıyor.

"Benim 10,000 bitcoinim var" diyen bir arkadaşınızdan bitcoin adresini isterseniz, içinde 10,000 bitcoin olan bu adresi size verebilir: 1MeCzxxB8eDd17DaocFLQaQtH8seVjNM67
Bu, içinde 10,000 bitcoin bir adres olduğunu gösterir. Ama bu, adres sahibinin arkadaşınız olduğunu göstermez.
Kanıtlaması için ise imza isteyebilirsiniz. Örneğin "02/07/2017 dedim dedim inanmadın bak benim adresim işte" yazılı bir mesajı imzalayabilir.

Örneğin ben bu adresi imzalayabilirim: 18jAEikUu253oWR6ARXtk9Qn9bhYMAY4om    Çünkü adresin private keyine sahibim. Borsalar üzerindeki cüzdanlardaki adreslerinizin private keyi elinizde değildir, o adreslere mesaj imzalama yapamazsınız.

blockchain.info/wallet üzerindeki bu adresimi Ayarlar > Adresler yoluyla buldum. Bundan sonra resimdeki gibi

Mesajı imzala'ya basarak imzaladım ve doğru formatıyla yazarsam şöyle oluyor:

-----BEGIN BITCOIN SIGNED MESSAGE-----
02/07/2017 bu adres Yusuf Kaya'ya aittir.
-----BEGIN SIGNATURE-----
18jAEikUu253oWR6ARXtk9Qn9bhYMAY4om
IHlWzCUhtjwVlIgDpMA4UR4UBC5po5Q/QTH+t8qJwlyNKbgz2kE+G+xlSBGAvtIwev8TmnPb9YI7pC4fkLzrei8=
-----END BITCOIN SIGNED MESSAGE-----

Sonra bu mesajı doğrulamak isterseniz şu servislerden yapabilirsiniz: http://www.coinig.com/ https://tools.bitcoin.com/verify-message/ https://blockexplorer.com/messages/verify#!
bitcamilo (OP)
Full Member

View Profile
July 02, 2017, 08:50:43 AM

Öncelikle şu konuya göz atmalısınız: https://bitcointalk.org/index.php?topic=990345.0 Hangi cüzdanda nasıl mesaj imzalama yapılacağını anlatıyor.

"Benim 10,000 bitcoinim var" diyen bir arkadaşınızdan bitcoin adresini isterseniz, içinde 10,000 bitcoin olan bu adresi size verebilir: 1MeCzxxB8eDd17DaocFLQaQtH8seVjNM67
Bu, içinde 10,000 bitcoin bir adres olduğunu gösterir. Ama bu, adres sahibinin arkadaşınız olduğunu göstermez.
Kanıtlaması için ise imza isteyebilirsiniz. Örneğin "02/07/2017 dedim dedim inanmadın bak benim adresim işte" yazılı bir mesajı imzalayabilir.

Örneğin ben bu adresi imzalayabilirim: 18jAEikUu253oWR6ARXtk9Qn9bhYMAY4om    Çünkü adresin private keyine sahibim. Borsalar üzerindeki cüzdanlardaki adreslerinizin private keyi elinizde değildir, o adreslere mesaj imzalama yapamazsınız.

blockchain.info/wallet üzerindeki bu adresimi Ayarlar > Adresler yoluyla buldum. Bundan sonra resimdeki gibi

IHlWzCUhtjwVlIgDpMA4UR4UBC5po5Q/QTH+t8qJwlyNKbgz2kE+G+xlSBGAvtIwev8TmnPb9YI7pC4fkLzrei8=

Sonra bu mesajı doğrulamak isterseniz şu servislerden yapabilirsiniz: http://www.coinig.com/ https://tools.bitcoin.com/verify-message/ https://blockexplorer.com/messages/verify#!

Konuyu en net ve sabırla anlatan kişi siz oldunuz çok teşekkür ederim şimdi çok iyi anladım burada amaç birilerini dolandırmak değil de bir mal varlığına sahip olduğunuzu kanıtlamak tıpkı bankaların belli periyodlarda kasalarındaki parayı devlete göstermesi gibi.
Sir_Lancelot
Member
**

Activity: 70
Merit: 10

View Profile
July 03, 2017, 06:19:31 AM

bizim gibi bireysel kullanıcılar için olsa da olur olmasa da olur mantığı güttüğüm bir öğe.

Belki banka tarzı yapılar için ileri de gerekli olacaktır. Sistem hala emekleme aşamasında, ilerde ihtiyaç haline geleceğini öngörenler tarafından mantık çerçevesinde hazırlandığına inanıyorum.

belgo
Hero Member

Activity: 938
Merit: 501

View Profile
July 03, 2017, 05:57:48 PM

Bitcoin dünyasında özellikle exchange, gambling vs siteler sahip oldukları cold wallet'ları imzalayarak yeterli öz kaynağa sahip olduklarını kanıtlamak için kullanır bu imzalama mevzusunu.
smiletyson
Hero Member

Activity: 661
Merit: 509

View Profile
July 09, 2017, 12:10:46 PM

Adres imzalarken "asla ve asla" özel anahtarlarınızı hiç kimseyle paylaşmayın, eğer birisi imzanı doğrulayacağım özel anahtarını ver diyorsa DOLANDIRICIDIR. İnanmayın.
Nboramir
Sr. Member

Activity: 538
Merit: 250

View Profile
November 17, 2017, 01:06:25 PM

Daha önce hiç adres imzalamadım daha çok internet üzerinde exchange sitelerinin adreslerini kullandığım için. Şimdi electrum indirdim telefona ondaki adresimi nasıl imzalayabilirim arkadaslar. Yukarda kodlar vs verilmiş ama nereye yazmam gerekecek o kodları ?
skscengeng
Member
**

View Profile
November 17, 2017, 03:31:34 PM

Adres imzalarken "asla ve asla" özel anahtarlarınızı hiç kimseyle paylaşmayın, eğer birisi imzanı doğrulayacağım özel anahtarını ver diyorsa DOLANDIRICIDIR. İnanmayın.

Anladığım kadarıyla bu özel anahtar bizim kredi kartı şifremiz gibi bir şey paylaşırsak elimizdekileri anahtarın sahibi kolayca alabilir.
Bounty Picker
Member
**

Activity: 98

"Akche, Türkiye'nin Dijital Parası"

View Profile
November 18, 2017, 03:24:14 PM

adres imzalamanın güvenlik açısından bir gereği ya da önemi var mı bilemiyorum ancak güvenlik için bildiğim tek şey adresinizin private key ini kimselerle sakın ama sakın paylaşmamak gerektiği. hatta çok güvendiğinize inandığınız kişilerle dahi paylaşmayın, sadece size özel kalsın. para söz konusu olunca insanların neler yapabileceğini kestirmek gerçekten zor.

gileri
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 342

View Profile
November 19, 2017, 09:25:10 AM

benim more options ta mesaj imzalama çıkmıyor onu nasıl çözebilirim?

yussuf89
Legendary
*

Activity: 1792
Merit: 1030

View Profile
November 19, 2017, 10:10:57 AM

-snip-
Blockchain.info cüzdanı, yalnızca "Alınan adresler"i yani private keyini kullanarak import ettiğiniz BTC adreslerinden mesaj imzalamaya izin veriyor. Blockchain.info cüzdanı üzerinden yeni bir BTC adresi oluşturursanız bundan mesaj imzalamaya izin vermiyor.

https://www.bitaddress.org gibi bir siteden kolayca bir bitcoin adresi ile üretip onun private keyini alabilirsiniz. Private keyini import etmek içinse blockchain.info cüzdanınızdayken Ayarlar -> Adresler -> Adres Al yolunu izlemeniz gerekiyor.
gileri
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 342

View Profile
November 19, 2017, 10:30:27 AM

-snip-
Blockchain.info cüzdanı, yalnızca "Alınan adresler"i yani private keyini kullanarak import ettiğiniz BTC adreslerinden mesaj imzalamaya izin veriyor. Blockchain.info cüzdanı üzerinden yeni bir BTC adresi oluşturursanız bundan mesaj imzalamaya izin vermiyor.

https://www.bitaddress.org gibi bir siteden kolayca bir bitcoin adresi ile üretip onun private keyini alabilirsiniz. Private keyini import etmek içinse blockchain.info cüzdanınızdayken Ayarlar -> Adresler -> Adres Al yolunu izlemeniz gerekiyor.

teşekkür ederim halletim. ana konuya geçtim burada da bulunsun;

gileri
12sg9YDYT5xLkX282YiTxRY1ayCPseZf7z
H2Wdn2m3Rzgm2jOe9HSm2DIa1XPxpRfo5odNYZsZcwxrYID4eKYjsuPHiRF/+K2GQfDEOgSZNS3+WztrNKXzCf8=
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: