Bitcoin Forum
May 06, 2024, 12:03:04 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: 1 2 [All]
  Print  
Author Topic: Incepator si sfaturi pentru incepator in lumea cryptocurrencyului  (Read 2693 times)
rremus91 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 18
Merit: 3


View Profile
July 04, 2017, 03:37:31 PM
 #1

Salutare, cum zice si titlul, sunt incepator in lumea cryptocurrencyului, astfel va cer ajutorul. Pe mine m-ar interesa ETH si m-as juca prin arbitraj, buy low - sell high. As mai intra si pe poloniex pentru a face schimb intre BTC si ETH, dar principiul ar fi acelasi. Inainte de a incepe si fara de a pierde bani, am cateva nelamuriri:

1. Unde sa-mi fac portofel digital? Lumea zicea sa mi-l creez pe siteul oficial Ether si sa descarc programul lor. Altii ziceau sa mi-l creez pe alte siteuri (fara descarcare program), dar fiecare are avantajele si dezavantajele lui. De exemplu programul local nu este la fel de securizat ca si siteurile (de ex: 2FA) si sincronizarea se face greu. Ce imi recomandati?
2. De unde se merita de cumparat ETH?
3. Unde se poate face conversie ETH to EUR sau RON? Am gasit siteuri dar au comisioane foarte mari. Astfel nu se merita sa-ti retragi banii, ca profitul din schimburi ii pierzi pe comisioane.

Mersi frumos!

Nota: Miningul nu m-ar interesa.
1714996984
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714996984

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714996984
Reply with quote  #2

1714996984
Report to moderator
1714996984
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714996984

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714996984
Reply with quote  #2

1714996984
Report to moderator
1714996984
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714996984

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714996984
Reply with quote  #2

1714996984
Report to moderator
Whoever mines the block which ends up containing your transaction will get its fee.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
zoltanb
Member
**
Offline Offline

Activity: 162
Merit: 24


View Profile
July 05, 2017, 06:36:37 AM
 #2

Eu cumpar ETH pe gatehub. Pretul nu e cel mai bun, dar pana acum nu am avut probleme cu ei.
Santinella
Member
**
Offline Offline

Activity: 80
Merit: 10


View Profile
July 05, 2017, 07:11:41 AM
 #3

1. nu as putea sa iti raspund despre cel mai bun portofel ETH, caci eu folosesc portofel BTC Copay. au si aplicatii mobile, si de pc pentru orice OS. interfata intuitiva, sincronizare in timp real. mai am cont pe bittrex, iar baietii aia iti pun practic la dispozitie cate un portofel electronic pentru fiecare moneda de pe platforma. da, are 2FA. si portofelul de pe mobil sau pc este safe daca doar tu umbli cu ele, le parolezi.
2&3. eu lucrez ocazional cu CoinFlux. exchange romanesc, lucreaza doar cu transfer bancar, schimba in RON&EUR  BTC, ETH, ETC si LTC. mai mult decat suficient pentru un start in trade!
succes!
Nea Sandu
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 478
Merit: 285


Crypto Way is the only Way!


View Profile WWW
July 05, 2017, 01:11:06 PM
 #4

cum se face ca orice incepator in crypto, intra direct in shitcoins???
invatati de Bitcoin prima data! asta e sfatul meu pt toti incepatorii


Goana dupa Bitcoin

▬▬▬▬▬▬▬▬
 ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
  ▬▬▬▬▬
 ▬▬▬▬▬▬▬▬
..DMEX ..

rremus91 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 18
Merit: 3


View Profile
July 05, 2017, 05:50:32 PM
 #5

cum se face ca orice incepator in crypto, intra direct in shitcoins???
invatati de Bitcoin prima data! asta e sfatul meu pt toti incepatorii

Am ales ETH, deoarece in ultima perioada pretul acestuia a explodat. Si posibil ca in viitorul apropiat pretul intre low si high sa fie destul de mare si avantajos. Legat de bitcoin, acesta are un pret foarte mare si plus ca nu am studiat evolutia acestuia.

De ce consideri ca ETH este shitcoin?
zoltanb
Member
**
Offline Offline

Activity: 162
Merit: 24


View Profile
July 06, 2017, 04:31:31 PM
 #6

Sfatul meu la o investitie in cryptovalute este sa alegeti intre acelea care au printre cele mai mari volume de tranzactionare. Verificati worldcoinindex.com, in principiu daca cumperi dintre primele 5-10 cryptovalute (ca volum de tranzactionare in 24 ore), riscul sa ramai cu ele sunt mici (datorita faptului ca exista un volum activ de traderi care le tranzactioneaza).
Nea Sandu
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 478
Merit: 285


Crypto Way is the only Way!


View Profile WWW
July 11, 2017, 05:21:46 AM
 #7

cum se face ca orice incepator in crypto, intra direct in shitcoins???
invatati de Bitcoin prima data! asta e sfatul meu pt toti incepatorii

Am ales ETH, deoarece in ultima perioada pretul acestuia a explodat. Si posibil ca in viitorul apropiat pretul intre low si high sa fie destul de mare si avantajos. Legat de bitcoin, acesta are un pret foarte mare si plus ca nu am studiat evolutia acestuia.

De ce consideri ca ETH este shitcoin?

Pai daca nu ai studiat, rau ai facut...
Odata ce vei intelege ce este bitcoin vei intelege de ce spun ca ETH e un shitcoin


Goana dupa Bitcoin

▬▬▬▬▬▬▬▬
 ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
  ▬▬▬▬▬
 ▬▬▬▬▬▬▬▬
..DMEX ..

mr.robot8
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 938
Merit: 159


View Profile WWW
July 11, 2017, 07:09:55 AM
 #8

daca esti interesat de arbitraj te sfatuiesc sa te inscrii pe cryptopia...au o pagina care compara preturile de shitcoin pe 4 exchange bittrex,poloniex,cryptopia si inca unu bluetrade mi se pare...
costis
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 24
Merit: 22


View Profile WWW
August 21, 2017, 12:46:01 PM
 #9

Salutare, cum zice si titlul, sunt incepator in lumea cryptocurrencyului, astfel va cer ajutorul. Pe mine m-ar interesa ce se intampla daca faci o gresala fatala de genul - Am trimis o suma de BCC  pe o adresa de BCH. Se mai poate face ceva, sau suma trimisa sa pierdut pe veci ?
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
August 21, 2017, 01:06:22 PM
 #10

BCC si BCH inseamna acelasi lucru: bitcoin cash.

Daca insa ai vrut sa spui ca ai trimis BTC la adresa BCC/BCH (sau invers) nu inseamna ca ai pierdut monezile.
Insa depinde si cine are walletul primitor: casa de schimb sau wallet privat.

Da mai multe detalii.
costis
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 24
Merit: 22


View Profile WWW
August 21, 2017, 01:55:45 PM
 #11

Da , greseala mea,  btc , nu bth. Am trimis din Bittrex in Kraken la adresele mele , numai ca l-am incurcat !
costis
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 24
Merit: 22


View Profile WWW
August 21, 2017, 02:05:12 PM
 #12

Am deschis ticket si la KRAKEN si la BITTREX. Sper  sa o rezolve ei ! Orice sugestie in plus, e binevenita .
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
August 21, 2017, 03:31:59 PM
 #13

Ai cautat in lantul de blocuri sa vezi ce s-a intamplat cu trimiterea ta? Cate zile au trecut?
De exemplu pe blockchair.com poti sa verifici si BTC si BCC/BCH (cu adresa portofelului de primire/plecare, cu ID-ul tranzactiei)

Cel mai probabil nu poate sa iti ia fee-ul, adica taxa de trimitere  (tu ai trimis BTC in lantul BCH/BCC si degeaba ai fixat taxa in BTC ca minerii de BCC/BCH pot lua taxele doar in BCC/BCH)

Practic iti trateaza trimiterea ca pe o trimitere fara taxa. Iar asta sta orfana niste zile si apoi se returneaza in wallet monedele.

In mod normal iti rejecta trimiterea pe motiv de adresa gresita...insa daca nu a facut-o inseamna ca adresa de primire (chiar daca este de BCC/BCH) are un trunchi vechi de adrese BTC dinainte de 1 august. ( de exemplu: intr-o adresa BTC de dinainte de 1 august poti sa stochezi BCC/BCH...daca nu era asa se vaporizau BCC-ii chiar la nastere  Grin)
costis
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 24
Merit: 22


View Profile WWW
August 21, 2017, 04:02:30 PM
 #14

asta e tranzactia >
  TxId: 14e993dbe91d12c41eb59ba8c7da40bc6a0f8a93b1980535959c8b849a298a0c
costis
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 24
Merit: 22


View Profile WWW
August 21, 2017, 06:38:40 PM
 #15

https://blockchair.com/bitcoin-cash/transaction/243686100
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
August 22, 2017, 05:20:25 AM
Last edit: August 22, 2017, 05:47:57 AM by Martisor-Sobru
 #16

Scriu si pe forum (nu doar pe PM) pentru cine mai are probleme:

Colegul a trimis BCC-ii in adresa sa de BTC data de kraken (adresa de dinainte de 1 august).
BCC-ii au ajuns corect in adresa de BTC a sa dar el (ca noi toti care avem conturi pe casele de schimb) nu avem control asupra cheilor private a conturilor deschise pe casele de schimb.

Colegul nostru trebuie sa ceara casei de schimb (kraken in cazul asta) sa ii mute BCC-ii din adresa sa de BTC intr-o adresa/cont de BCC functionala la tranzactii ...tot pe kraken, evident. Practic sa ii mute in adresa lui de BCC de pe kraken.
(daca ii muta suma o sa fie mai mica ca iti trag taxa de trimitere - ca este o trimitere intre 2 adrese...ce nu stiu este daca mai pun si ei o taxa pentru ca operatiunea nu o poate face un angajat banal kraken. Doar stabimea de stabime are acces la chei private si s-ar putea ca astia sa taxeze faptul ca isi deranjeaza fundurile)


@costis: sa ne spui daca kraken fac acest marunt serviciu pentru tine. Asa ne dam si noi seama cat de deschisi sunt la rezolvarea problemelor pe care le intampina clientii, chiar daca din vina clientilor.
costis
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 24
Merit: 22


View Profile WWW
August 22, 2017, 10:12:50 AM
 #17




                        Toata conversatia cu Kraken >



Request #584126
Bch sent to btc address!

Avatar
Kraken User Yesterday at 14:18
A good day.
I made a mistake, I hope you can fix it. We sent a bch sum to the bitcoin address. I do not know if anything can be done!

Avatar
Kraken User Yesterday at 14:22
Attach a proof of references !

Mirica Constantin . 0723329868

Avatar
Kraken User Yesterday at 21:38
Mirica Constantin . 0723329868

Attach a proof of references !

Mirica Constantin . 0723329868

2017-08-21 14:18 GMT+03:00 Kraken Support <support@kraken.com>:

Avatar
Emily Today at 05:02
Hi Constantin,

Thank you very much for your email. We are very sorry to hear that you sent these assets to the wrong address.
At Kraken, we do what we can to prevent these mistakes from happening. That's why we make sure that our deposit page contains a warning and acknowledgement that Kraken is not responsible for these mistakes.

Unfortunately, we won't be able to help you recover the tokens. Instead of assisting clients with a recovery, which is a burdensome process for our developers, we have decided to focus on improving our products and making such mistakes less likely.
Many crypto users think of sending crypto tokens to an exchange along the lines of sending fiat to a bank. Somehow, the bank is going to track the funds and allocate the funds to the right account, even if mistakes are made. Unfortunately sending crypto to an address is very different from sending cash to a bank account. Mistakes require developers to step in and are very resource-intensive. That's why we cannot help you in this situation.

Thanks for understanding!

Emily W.
Kraken Client Engagement

Avatar
Kraken User Today at 12:27
And yet, the Bth was sent to btc address .. should that bth return? What is the procedure in this case!

Avatar
Kraken User Today at 12:30
In the personal address of btc .. has registered an amount of bth? I do not understand ! I know he or he made such mistakes and with ETH a place of ETC or solved it!

Avatar
Kraken User Today at 12:33
A friend admin said
It simply asks the kraken to accept to move BCCs (because the exchange houses have the private keys control over the addresses they give to users ... we do not have control over the private keys in the accounts opened in them) in your address Functional BCC for transactions.

It's the kraken problem and only the kraken problem

Avatar
Emily Today at 12:42
Hello,

You are correct about us possessing the private keys in this circumstance. That being said, it isn't as straight forward as you might think. Kraken is a cryptocurrency exchange and the nature of cryptocurrency exchanges are wholly different from the experience you might have with a personal wallet where you have easy access to the private keys. With things like the theft of Mt Gox, the internal compromise of Shapeshift, the social engineering of BitPay, and others, we must put security as the paramount concern. As such, our exchange is setup in such a way that nobody within Kraken can unilaterally move funds or has direct access to the underlying private keys for all of our various assets. We believe that this is a very important protection that makes it extremely difficult for client funds to be stolen by external or internal parties.

Only a very small group of people at Kraken (devs) have the ability to access your funds given an auditable process with thorough checks and balances. This makes the process extremely resource (time) intensive for the devs that have very full plates already and very little time to dedicate to any specific task. They must prioritize all of our tasks internally and the requests of clients as best they can. We think that the prioritization of improving our UI/UX as to avoid these type of mistakes will show the greatest dividends for our clients.

We do not enjoy our clients losing their funds due to a genuine mistake. However, in this case, we are not able to assist you in the recovery for the reasons stated above.

Kind Regards,

Emily W.
Kraken Client Engagement

Avatar
Kraken User Today at 13:03
In conclusion . Is there any hope that the traded bch will return to Bittrex or will it come back somehow?
thank you in advance
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
August 22, 2017, 12:40:00 PM
 #18

Mda.
Pretind ca stabimea lor este focusata pe securitate si nu au timp sa iti mute tie monedele in portofelul corect.
Ce poti sa faci tu?

Mai trimiti mail si le ceri sa introduca in programul acestor zei rezolvarea problemei tale. In fond e treaba de cateva minute dar si asta cu un singur deget (insa da, recunosc, foooarte putine persoane au acces la chei private intr-un schimb tocmai ca sa evite furtul)

In locul tau deschideam fire de discutie si pe aria in engleza a forumului...pentru ca aria de engleza are o mult mai mare penetrare la public (apoi cauti kraken si pe retele de socializare, etc, etc)

O faci politicos dar faci zgomot...poate se sesizeaza si ca sa scape de publicitatea ta negativa te rezolva (insa nu acum imediat. Mai bombardeaza cu mail-uri o zi, doua. Monedele oricum sunt acolo, nu sunt furate sau disparute. Paradoxul este ca sunt si intr-o adresa de a ta, doar ca nu poti sa le folosesti)

Acuma toate schimburile se lauda ca ies in intampinarea nevoilor clientilor.
Tu ai gresit adresa, e drept. Insa ei de ce nu au impiedicat intrarea BCC in cont de BTC? Practic nici ei nu sunt imaculati...desi sustin ca dev-ii astia muncesc de se rup.

Succes sa ai!!




costis
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 24
Merit: 22


View Profile WWW
August 22, 2017, 12:56:06 PM
 #19

Nu cred , sau nu stiu sigur daca au si forum in alte limbi..eu stiu ca numai in engleza ! gresesc eu ? o mica indrumare ar fi binevenita . multumesc.
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
August 22, 2017, 01:10:52 PM
 #20

Aici pe bitcointalk, da, in engleza.

Dar imposibil sa nu fie discutii despre kraken si in alte parti (reddit, facebook...si ce alte "socializari" mai sunt)

Insa folosesti parghia asta doar daca nu gasesti intelegere...ca ajungi la cutite cu ei si daca au ceva stipulat (si au, cu siguranta) in acordul dat cand ai deschis cont, ei pot sa o tina ca gaia matu` ca nu se poate, nu se poate (de fapt se poate dar nu au timp ca dev-ii sunt lesinati de sarcini)

Personal nu am lucrat cu kraken. Nu stiu decat ca exista.

Roaga frumos sa puna problema ta in atentia unui superior.
Poate e mai destupat si intelege ca pentru cateva sute de dolari nu merita sa aiba publicitate negativa (si nici nu pot sa salte BCC-ii ca tu vezi in lantul de blocuri ca i-au mutat si imediat tipi ca unde sunt, unde sunt)

Ah, nu uita sa promiti ca daca iti rezolva problema tu o sa tastezi pe internet ca ai gasit intelegere si aplecare.  Grin
Si daca te rezolva chiar este elegant sa ii lauzi.
costis
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 24
Merit: 22


View Profile WWW
August 22, 2017, 02:13:05 PM
 #21

Multumesc mult pentru sfaturi..o sa va tin la curent cu evolutia problemei.
costis
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 24
Merit: 22


View Profile WWW
August 23, 2017, 04:26:50 AM
 #22

Ultimul raspuns :

 Emily Today at 01:07
Hi,

I'm following the official policy and there is no person in Kraken that can give you a different statement regarding this situation. If you really insist, I can pass this ticket forward to a manager.

"In conclusion . Is there any hope that the traded bch will return to Bittrex or will it come back somehow?" - No, sorry. It's on the address you sent it to, but as it's the address for a wrong kind of asset, we can not help recover this for you.

Please keep in mind that we get many of these kind of requests, and it's not feasible for us to dedicate developer time to recover every single one of mistakenly sent user deposits.

I've made note of your mistaken deposit, and if this policy ever becomes re-evaluated in the future or if our developers become less busy, then we may be able to recover it. Please note that this is not a promise nor can I provide any timeline regarding when/if this may happen.

I'm very sorry for your situation, and I really do empathize for losing a sizable sum of money due to such a simple mistake.

Let me know if there's anything else I can do for you.

Regards,

Emily W.
Kraken Client Engagement
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
August 23, 2017, 05:57:24 AM
Last edit: August 23, 2017, 06:15:33 AM by Martisor-Sobru
 #23

Oh, da.

Sigur ca vrei sa ajunga problema ta la un "manager"
Ai in minte faptul ca sunt ocupati dev-ii, ca sunt multe astfel de cazuri. Dar ii rogi sa inteleaga si ei ca tu esti cetatean a unei tari in care suma respectiva este venitul pe cateva luni de zile.

Iti place kraken, e minunat kraken si esti cumva socat sa obeservi ca o problema relativ simpla, o nevoie imperioasa a clientului se izbeste de un refuz.
Insa ai credinta nestramutata ca ajunsa sub ochii unui om care a cladit o asa entitate reusita cum este kraken o sa gasesti rezolvare.
Va rog sa trimiteti unui manager cererea mea. Undeva, cumva, cateva minute pot sa fie gasite si pentru tine.
E omeneste, e in spiritul deschis a lumii crypto sa fim altfel decat clasicele si osificatele sisteme bancare invechite.

Bla, bla, bla...

Cel putin refuzul lor nu mai este atat de categoric. Acum zic ca se poate. Candva in viitor, daca se schimba politica, etc.
Insista.
Daca zic ca intr-o luna sau doua esti prins in planificare si tot e bine...in fond astia care au cheile private sunt patronii insasi. Sunt oameni care zilnic fac chiar milioane din comisioane, traiesc super bine si isi considera pretioasa fiecare secunda de viata...pentru ei e de rahat sa se deranjeze pentru sute cand le pica sute de mii.

Dar tot oameni sunt. Au mizat pe crypto si aici trebuie sensibilizati: crypto e altfel. Crypto e viitorul. In crypto oamenii sunt Oameni. Tu i-ai ales pe ei pentru reputatia si profesionalismul lor...bla, bla (ce naiba, stim ce inseamna propaganda mai mult decat stiu americanii   Grin)

Ah, nu uita sa il lauzi si pe Emily W (un el sau o ea, mai degraba "o ea")...a fost exemplar/a in relatia cu tine dar intelegi ca nu sta in puterea lui/ei sa te ajute (daca o lauzi sigur da cererea ta mai departe sa vada sefimea ca este apreciata de clienti Wink )
costis
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 24
Merit: 22


View Profile WWW
August 26, 2017, 05:53:14 AM
 #24

Ultimele noutati dela Kraken :
 

Emily Yesterday at 19:30
Hi Constantin,

As per your request, I'll escalate this issue to a manager. You should be hearing back from them soon.

Best Regards,

Emily W.
Kraken Client Engagement

Avatar
Stanley Yesterday at 22:13
Hello Mirica,

Thank you for your patience regarding this issue, my name is Stanley and I'll be assisting you.

We understand that this a large sum of money for you, however, that doesn't change the reality about our ability to recover your funds. We deeply care about our clients and we want to do everything we can do to protect them. However, we cannot be held liable for the mistakes of our clients. Nor can we be expected to rescue all tokens that were mistakenly sent to the wrong address. We have a very limited amount of dev time and simply ignoring that isn't paying much respect to Kraken -- we understand that you lost a lot of money but that doesn't change that we simply do not have the resources to devote to rescue your funds.

Let me know if you have any other questions or concerns.

Kind Regards,

Stanley
Kraken Client Engagement
bg17aw
Member
**
Offline Offline

Activity: 125
Merit: 10


View Profile
September 24, 2017, 07:58:38 PM
 #25

in fond astia care au cheile private sunt patronii insasi. Sunt oameni care zilnic fac chiar milioane din comisioane, traiesc super bine si isi considera pretioasa fiecare secunda de viata...pentru ei e de rahat sa se deranjeze pentru sute cand le pica sute de mii.
nu vreau sa fiu carcotas, dar repeti o informatie care e in contradictie cu ce au explicat oamenii de la kraken:
- nu patronii, ci dezvoltatorii (programatorii) au access la fonduri: Only a very small group of people at Kraken (devs) have the ability to access your funds given an auditable process with thorough checks and balances.
- daca ar dura asa putin cum spui tu, ar insemna ca dura mai putin decat sa tasteze acele raspunsuri detaliate si care se vede ca sint personalizate pt cazul asta particular, nu sint niste copy/paste.
- e nevoie de mai multi oameni simultan ca sa acceseze cheile private:  our exchange is setup in such a way that nobody within Kraken can unilaterally move funds or has direct access to the underlying private keys for all of our various assets
Acuma oricata bunavointa as avea eu sau tu separat, daca trebuie sa ne nimerim amandoi online la acelasi moment, dificultatea se va dubla... daca e nevoie de mai mult de 2 oameni, creste exponential dificultatea.

In plus, probabil pur si simplu se pare ca nu vor ca genul asta de greseli sa fie considerate mai putin grave daca se aude ca se rezolva...
Probabil intr-un viitor se va dori si asa ceva, dar acum concurenta e prea mare si nu au nevoie de asa ceva, sint prea multi clienti si prea putine exchangeuri...
Un fel de inceput bancar dar in care clientii sint deja educati despre necesitatea bancilor.
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
September 25, 2017, 06:14:16 AM
 #26

 Cheesy nu esti carcotas.
Dar eu fac pariu ca patronii si devii sunt sinonimi. Cam asa stau lucrurile in crypto.

Aa, sigur, pot sa fie programatori in plus care slefuiesc interfata, etc-etc, si desigur astia nu au acces la chei (cum nici tantzica de la relatii cu publicul nu are)
Insa sa nu iti inchipui ca sediul kraken este vreun zgarie nori gemand de corporatisti.  Cheesy

O bursa de crypto are cativa angajati. O suta e chiar SF.
Poloniexul are niste intarzieri la intrebarile clientilor de coma (dovada ca angajatii sunt foooarte putini)

Colegul cu patania a avut inca un ghinion: in perioada respectiva kraken se reorganiza. Asa ca disponibilitatea lor era si mai redusa.

Oricum, cei care au burse de crypto sunt balene.
E doar o diversificare de portofoliu pe langa fermele de minat, furnizori de ASIC, etc.

Pe langa asta sunt si traderi (banuiesc ca la intrarea monedelor pe burse se plateste baban in moneda respectiva...si astea trebuie fructificate  Grin)

Despre accesul la chei private, ce sa zic, e la fel de lesnicios ca accesul nostru la cheile noastre private (regulile lantului de blocuri nu difera dupa numarul de monede)
Ca ei au, poate au, un sistem prin care numai impreuna pot sa le acceseze asta e altceva. Tine de frica lor unul de altul.
Insa mare filozofie nu este.

Circula multe zvonuri legate de faptul ca insasi bursele genereaza caderi si urcari de pret pe crypto...si toate elementele duc la concluzia asta.
Vad tot: fonduri disponibile, ordine, miscari dar mai ales nu exista audit extern, nu exista legi. E chiar jungla.
Bazinul cu miere este sub nasul lor si ei nu fac nimic? Fac. Nici o grija ca fac.
Pages: 1 2 [All]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!