Bitcoin Forum
May 07, 2024, 05:52:07 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Mining İçin İşletim Sistemi  (Read 1284 times)
Bheze (OP)
Sr. Member

Activity: 434
Merit: 253

View Profile
July 14, 2017, 08:59:06 AM

Merhaba, Windows 10 kullanarak mining yapmaktayım fakat çoğu yerde Ubuntu tavsiye edilmiş bende neden olmasın dedim fakat kafama takılan bir kaç soru var yardımcı olabilirseniz sevinirim.

1.Hangi sürüm direk en güncel olanı mı indirmeliyiz ?

2.Driver olayını nasıl halledeceğim ? daha önce kullanmadım fakat bir rehber var ise kısa sürede olayı çözerim.

3.OC için Afterburner yada benzeri uygulamalar kurabiliyor muyuz ?

4.Teamwiewer yada benzeri uygulamalar ile uzaktan erişim sağlayabilir miyim ? Özellikle mobil olarak evde yada iş yerinde olmadığım zamanlarda.

5.16 Gb lik bir flash belleğe kurmak istiyorum yeterli olur mu ? Olmazsa bir ssd alıcam rigimi 2 ye bölmek zorunda kaldığım için bir tanesinde şuan ssd yada hdd yok.(Yani bir tanesi çalışmıyor Cheesy flash bellek ile halledebilirsem ssd nin çök gereksiz olduğunu gördüm.)
1715061127
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715061127
Reply with quote  #2

1715061127
Report to moderator
1715061127
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715061127
Reply with quote  #2

1715061127
Report to moderator
"With e-currency based on cryptographic proof, without the need to trust a third party middleman, money can be secure and transactions effortless." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
jasonal
Full Member

Activity: 163
Merit: 100

View Profile
July 14, 2017, 07:59:01 PM

bu işler için hazır işletim sistemleri mevcut. ve bu sayede gerekli driver ve benzeri uğraşlardan kurtuluyorsunuz. ayrıca yönetimi de kolay.
bu konu hakkında ingilizce forumda bir konu mevcut.(https://bitcointalk.org/index.php?topic=166986.0)

ayrıca bazı çözümlerde şöyle:
https://simplemining.net
http://ethosdistro.com
http://linuxbsdos.com/2017/06/11/best-linux-distributions-for-mining-bitcoin-and-other-cryptocurrencies/

kolay gelsin.

risinqsun
Sr. Member

Activity: 672
Merit: 273

-

View Profile
July 14, 2017, 09:42:42 PM

Merhaba, Windows 10 kullanarak mining yapmaktayım fakat çoğu yerde Ubuntu tavsiye edilmiş bende neden olmasın dedim fakat kafama takılan bir kaç soru var yardımcı olabilirseniz sevinirim.

1.Hangi sürüm direk en güncel olanı mı indirmeliyiz ?

2.Driver olayını nasıl halledeceğim ? daha önce kullanmadım fakat bir rehber var ise kısa sürede olayı çözerim.

3.OC için Afterburner yada benzeri uygulamalar kurabiliyor muyuz ?

4.Teamwiewer yada benzeri uygulamalar ile uzaktan erişim sağlayabilir miyim ? Özellikle mobil olarak evde yada iş yerinde olmadığım zamanlarda.

5.16 Gb lik bir flash belleğe kurmak istiyorum yeterli olur mu ? Olmazsa bir ssd alıcam rigimi 2 ye bölmek zorunda kaldığım için bir tanesinde şuan ssd yada hdd yok.(Yani bir tanesi çalışmıyor Cheesy flash bellek ile halledebilirsem ssd nin çök gereksiz olduğunu gördüm.)

1)16.10 indir

2)Otomatik olarak zaten güncelleme gelir zaten tanımassa yazacağın 2 komut .

3)Ben kullanmıyorum gerekte duymuyorum 1 adet komut yeterli oda fan için

4) team yerine rdp kullanıyorum.

5)Flash bellekten nasıl işletim sistemi çalıştırayı düşünüyorsun live mi kullancan ? diske

kurman gerekiyor.

6 Önerim ubuntu veya linux kullanmadıysan desktop kur.
Bheze (OP)
Sr. Member

View Profile
July 14, 2017, 10:25:08 PM

Eklemeyi unutmuşum kartlarım GTX 1060 Simplemining türü oynanmış sistemlerin sadece RX serileri için hazırlandığını duymuştum hatta indirme linkin dede R ve RX olarak ayırmış yani benim kartlarımı destekler mi ? Flash bellek üzerinden kurulabiliyor diye biliyorum hazırlanmış bir sürü video var bunun için tabi yanlış biliyor isem bir ssd alırım artık yapacak bir şey yok.

http://ethosdistro.com/ adresini biraz inceledim kartlarımı desteklediğini gördüm fakat ödemelerden bahsediyor ücretli sanırım gerçi makul bir rakam ise sorun. 16.10 diye bahsettiğiniz Ubuntu sanırım 16.10 mu tavsiye edersiniz yoksa Ethosdistro sitesindeki yazılımı mı ?
risinqsun
Sr. Member

-

View Profile
July 14, 2017, 11:15:06 PM

Eklemeyi unutmuşum kartlarım GTX 1060 Simplemining türü oynanmış sistemlerin sadece RX serileri için hazırlandığını duymuştum hatta indirme linkin dede R ve RX olarak ayırmış yani benim kartlarımı destekler mi ? Flash bellek üzerinden kurulabiliyor diye biliyorum hazırlanmış bir sürü video var bunun için tabi yanlış biliyor isem bir ssd alırım artık yapacak bir şey yok.

http://ethosdistro.com/ adresini biraz inceledim kartlarımı desteklediğini gördüm fakat ödemelerden bahsediyor ücretli sanırım gerçi makul bir rakam ise sorun. 16.10 diye bahsettiğiniz Ubuntu sanırım 16.10 mu tavsiye edersiniz yoksa Ethosdistro sitesindeki yazılımı mı ?

Flash disk için video verirmisiniz belki yeni filan çıkmıştır boşuna disk parası vermeyelim. ethosdistro kullanmadığım için bir şey diyemiyeceğim hocam.
Bheze (OP)
Sr. Member

View Profile
July 15, 2017, 12:03:17 AM

https://www.youtube.com/watch?v=jXjbA-B-PBo
Hocam uykusuzum sara sara izledim ama baktığım diğer videolar aynı mantıktı hatta bende ubuntunun bir sürümünü lili usb creator ile kurup açtım bugun flash bellekten.
Muhtemelen Win 7 yi de kurtarır 16 Gb bir flash bellek.
risinqsun
Sr. Member

-

View Profile
July 15, 2017, 01:40:17 AM

https://www.youtube.com/watch?v=jXjbA-B-PBo
Hocam uykusuzum sara sara izledim ama baktığım diğer videolar aynı mantıktı hatta bende ubuntunun bir sürümünü lili usb creator ile kurup açtım bugun flash bellekten.
Muhtemelen Win 7 yi de kurtarır 16 Gb bir flash bellek.

Dediğim Gibi Live Sürüm.
Bheze (OP)
Sr. Member

View Profile
July 15, 2017, 12:59:53 PM

Yani Live sürüm derken bir dezavantajı mı var ? ben sadece laptop ta açtım hdd bağlı değilken çalışmaz mı ?
risinqsun
Sr. Member

-

View Profile
July 16, 2017, 11:14:48 AM

Yani Live sürüm derken bir dezavantajı mı var ? ben sadece laptop ta açtım hdd bağlı değilken çalışmaz mı ?

Live sürümü aç bir notdefteri oluştur ve  içine bir kaç bir şey yaz sonra pc restart at ve live sürümden çalıştır bak bakalım neler ile karşılacaksın Smiley
Bheze (OP)
Sr. Member

View Profile
July 16, 2017, 12:07:17 PM

Hmm yani ben olayı yanlış anlamışım peki bilgisayara bir bot cd si yada flash ile format atarken yüklenecek alan olarak flash belleği seçemez miyiz ?
risinqsun
Sr. Member

-

View Profile
July 16, 2017, 09:03:54 PM

Hmm yani ben olayı yanlış anlamışım peki bilgisayara bir bot cd si yada flash ile format atarken yüklenecek alan olarak flash belleği seçemez miyiz ?

İşletim sistemini flash bellek üzerinden kullanamassın  dahili bileşen olmak zorunda .

Bheze (OP)
Sr. Member

View Profile
July 17, 2017, 08:37:32 AM

Anlıyorum hocam yardımlarınız için teşekkür ederim.
risinqsun
Sr. Member

-

View Profile
July 17, 2017, 09:03:30 AM

Anlıyorum hocam yardımlarınız için teşekkür ederim.

Rica ederim ne demek Smiley
espressodelisi
Full Member

Activity: 322
Merit: 100

View Profile
July 18, 2017, 07:33:32 PM

İşletim sistemini flash bellek üzerinden kullanamassın  dahili bileşen olmak zorunda .

Bilmediğiniz konularda yanlış bilgi vermeyin.

İşletim sistemi flash belleğe de kurulabilir. Gayet de güzel çalışır.
4 tane ekran kartlı rigim herşeyini kendi kurduğum işletim sistemi ile 8GB flash bellek üzerinden çalışıyor. 3GB kadar da boş yer var sistemde. Uğraşsam daha çok boş yer açılırdı ama uğraşmadım, işletim sistemini öntanımlı kurulduğu halde bıraktım çoğu yerini.

risinqsun
Sr. Member

-

View Profile
July 18, 2017, 10:22:16 PM

Bilmediğiniz konularda yanlış bilgi vermeyin.

İşletim sistemi flash belleğe de kurulabilir. Gayet de güzel çalışır.
4 tane ekran kartlı rigim herşeyini kendi kurduğum işletim sistemi ile 8GB flash bellek üzerinden çalışıyor. 3GB kadar da boş yer var sistemde. Uğraşsam daha çok boş yer açılırdı ama uğraşmadım, işletim sistemini öntanımlı kurulduğu halde bıraktım çoğu yerini.

Sunucu için esxi flash bellekten çalıştırmak istiyordum uğraşmamıştım bilgi verirmisiniz bizde öğrenelim eğer dediğiniz gibiyse.

merak ettim harici bir bileşeni nasıl kullanıyorsunuz ? live vs olmadan yani hdd olmadan kullanıyorum diyorsunuz işletim sistemini paylaşın bizde bilelim.

Piratte
Full Member

Activity: 840
Merit: 103

View Profile
July 19, 2017, 06:13:00 PM

Microsd kart üzerinden hatta ethernet kablosundan bile kullanılabilir. Bu arkadaş windows gibi biraz geç açılıyor da tecrübesiz Smiley
Bheze (OP)
Sr. Member

View Profile
July 19, 2017, 07:22:53 PM

İşletim sistemini flash bellek üzerinden kullanamassın  dahili bileşen olmak zorunda .

Microsd kart üzerinden hatta ethernet kablosundan bile kullanılabilir. Bu arkadaş windows gibi biraz geç açılıyor da tecrübesiz Smiley

Ethernet kablosunu askerlik yaparken görmüştüm kullandığımız bilgisayarlardaki işletim sistemleri etherenet ağına kuruluydu. Ama flash yada mikrosd kart aynı mantık zaten ama sadece live kuruluma dair rehberler bulabildim yani live sürüm bir işemize yaramayacak ful kurulum için bir program yada bir yöntem biliyorsanız lütfen paylaşır mısınız ?

https://wiki.ubuntu-tr.net/index.php?title=Ta%C5%9F%C4%B1nabilir_diske_Ubuntu_kurulumu Şöyle bir konu buldum sanırım bahsettiğiniz olay.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: