Bitcoin Forum
May 05, 2024, 09:23:37 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Btc Saklamak İçin En Güvenli Yöntem  (Read 2667 times)
enclock01 (OP)
Jr. Member
*

Activity: 110
Merit: 2

View Profile
August 14, 2017, 06:24:32 AM
Last edit: August 14, 2017, 06:40:51 AM by enclock01

Arkadaşlar bildiğim yöntemleri hemen sıralayayım

1- "Ben X borasında tutuyorum çok güvenli"

Nereden biliyorsun güvenli olduğunu sahibini tanıyor musun? Ofisini ziyaret mi ettin? Sigorta mı yapıyor? Belki adresini bile bilmiyosun. Mtgox ve Btc-e de dünyanın en güvenli borsalarıydı ama burdaki btc ler eti puf oldu. Diyelim ki A borsasının 120K bitcoin stoğu var. Bunun değeri neredeyse yarım milyar dolar yapar. Borsanın sahibi bu kadar parayı kazanabilmek için belki 50 yıl o borsayla gece gündüz çalışacak , belki de 2 gün sonra hack saldırısı olacak sayfasını 1 günlüğüne kapatmak zorunda kalacak ve sonrasında tüm kullanıcılar coinlerini çekecek firması iflas edecek, ve belki de gece şeytan eşliğinde plan yaptıktan sonra bir sabah sayfasına şu açıklamayı koyacak "Sitemiz bakım çalışması yapılmaktadır" Plansız yapılan bir çalışma bir borsa için sarı alarmdır. Bir gün sonra "Sitemizle ilgili çıkan haberler asılsızdır. Bakım çalışması bittiğinde kaldığımız yerden devam edeceğiz" Tebrikler tehlike seviyesi kırmızıdır. Üç gün sonra "sayfa açılır ama işlem yapılmaz" Bir hafta sonra "Borsamıza hacker saldırısı düzenlenmiş ve btc ler çalınmıştır. Ama merak etmeyin tüm kullanıcılarımızın btc leri hesaplarına yüklenmecektir" Suyunuz soğuk olsun. Size parayı vereceğini ancak ne zaman vereceğini söylemeyen insan dolandırıcıdır sizi oyalıyodur. Bunu bir yere yazın hayatınız boyunca unutmayın

2- Ben paramı Medger mellet te tutuyorum. Bu cihaza 500 lira da para verdim ama değdi çok rahatım

Bu medger mellet i hiç kullanmadım ama. Biliyorum ki flashla çalışan şifreli vs li bir wallet. Bu wallet hesabının bir private kodu var mı? vardır. Bu kodu kim üretir? Ben cevabını vereyim tanımadığın birisinin yazdığı algoritma ve sen hiç tanımadığın birisine yıllardır biriktirdiğin coinlerini emanet ediyorsun.

3- Ben x cüzdan programı kullanıyorum? Çok güvenli herkes kullanıyor.

Sorun aynı yerde, gizli kod kim tarafından üretiliyor? Kullandığınız cüzdanın daha fazla kişi tarafından kullanılması cüzdan yazılımcılarının ağzını sulandırmaktan iradesini zorlamaktan başka işe yaramaz

4- Ben sağlamcıyım paper wallet x web sitesine girdim interneti kapatıp kod ürettim onları da kağıda yazdırdım oh kafam rahat

Mı acaba senin ürettiğini düşündüğün kodlar belki 1 ay önce üretilmiş site tarafından stoklanmış kullanıcılara yeniymiş gibi sunuluyor. Sen harflere mouse bastıkça değişen bir kod. Acaba sen mi değiştiriyorsun yoksa o öyle mi gösteriyor? En güvensizi bu bakın söylüyorum bunu asla yapmayın

5- Ben "Vanitygen" kullanıyorum kendi private adresimi kendim üretirim hatta ismimle adres üretiyorum

Öncelikle isminizle kod üretmeniz sizin için bir risktir. Programın algoritmasını tam bilmemekle beraber ben kötü niyetli olsam ilk yapacağım iş "ali" ismiyle başlayan kodlar üretir ilk 1000 tanesini kaydederdim. program algoritamaya "ali" ile başlayan adres üretmek isteyenlere aynı sırayla adresi verebilir. (Vermiyorda olabilir) Diyelim ki vermiyor. "Vanitygen" için bilgisayara dosyalar indiriyosunuz bunlar vasıtasıyla kodlar üretliyor ve size verilen kodlar daha önce üretilip üretilmediği belli değil. Şu ana kadar ki seçenekler arasında en sağlamı bu sayılır ama hala tam anlamıyla güvenliği kendiniz sağlamıyorsunuz. İndirdiğiniz o dosyaların size daha önce ürettiği private keyi vermediğinden hatta planlı bir algoritma ile bu adresleri saatlerce pc nzi çalıştırıp size vermediğinden emin değilsiniz.

6- Private adresimi kendim üretiyorum. Yazılımı da kendim yazdım

Kardeşim tebrikler en güvenlisi budur.  o kodlari interneti olmayan bir pc de metin belgesine at o dosyayı şifreli winrarla. hayırlı olsun

7-Peki benim gibi yazılım bilmeyen ne yapacak

Benim yaptığım gibi yapacak btc lerinizi 10 a bölüp bildiğiniz yöntemlerde saklayabilirsiniz.
2030 yılında satoshinin kuruşla yarışacağını düşünen birisi olarak 1-2 firma niyeti bozsa bile paranızın %80 ını kaybetmemiş olursunuz

Genelinde çok paronayak bir yazı gibi görebilirsiniz. Ancak bu şöyle demek olur.Bir internet bankacılığı kullanıyorsunuz ve şifreleri hiç tanımadığınız yurtdışında yaşayan birisinden alıyorsunuz. Ben bunun doğru olmadığını söylüyorum, sorguluyorum. Buna cevap olarak bana "Her şeyde risk var yarına kalacağımız meçhul çok abartıyorsun" demek gibi bişey oluyor.
"This isn't the kind of software where we can leave so many unresolved bugs that we need a tracker for them." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714944217
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714944217
Reply with quote  #2

1714944217
Report to moderator
1714944217
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714944217
Reply with quote  #2

1714944217
Report to moderator
Bayyn
Full Member

Activity: 210
Merit: 100

Web Developer

View Profile
August 14, 2017, 08:56:22 AM

peki bu yazılımın algoritmik mantığını anlatsan güzel olur bizde kendi yazılımımızı yazabiliriz.
CrayzHackeR
Full Member

Activity: 219

View Profile
August 14, 2017, 03:15:42 PM

Eğer hiçbir cüzdana güvenmiyorsan bitcoin core indir adres oluştur private keyi export et kağıda yaz sonra wallet.dat ı sil al sana güvenli cüzdan. Zaten bitcoin core da yamuk yaparsa btc nin tanesi 1$ olmuştur
hollandalibaykus
Full Member

Activity: 700
Merit: 134

View Profile
August 14, 2017, 07:29:10 PM

Kendi yazılımımızı yapmak basit bir şey mi? Herkes yapabilir mi merak ettim Smiley

Senketsu
Newbie
*

Activity: 25
Merit: 0

View Profile
August 16, 2017, 12:11:20 PM

Private key'ini bildiğim bir cüzdanı Blockchain gibi güvenilir sitelerin birinde tutmak benim için fazlasıyla yeterli. Yine de güvenemeyen varsa Hardware wallet'lara yönelmesini öneririm.
HARDCRACKERS
Full Member

Activity: 1049
Merit: 210

Crypto Trader

View Profile
September 28, 2017, 04:13:23 PM

Eğer hiçbir cüzdana güvenmiyorsan bitcoin core indir adres oluştur private keyi export et kağıda yaz sonra wallet.dat ı sil al sana güvenli cüzdan. Zaten bitcoin core da yamuk yaparsa btc nin tanesi 1$ olmuştur

aynen katılıyorum.
araştırmalara göre en sağlamı bitcoin core ana kemik yapı diyorlar.
işte oda kelek atarsa değil 1 usd .  0.00001 usd etmez o saatten sonra.
apimembership
Full Member

Activity: 448
Merit: 124

View Profile
October 04, 2017, 02:55:55 AM

ayrıca trezor hardware wallet open source bir yazılıma sahip isteyen inceleyebilir.
https://github.com/trezor/trezor-core
cbIpok
Sr. Member

Activity: 672
Merit: 250

View Profile WWW
October 04, 2017, 07:20:29 PM

Donanımsal bir cüzdanda saklamak sanırım en güvenli yöntem olarak görünüyor. Ledger Nano S ya da Trezor alıp saklamak bana kalırsa en mantıklı yöntem ve en güvenlisi.
andromed22
Sr. Member

Activity: 346
Merit: 250

View Profile
October 05, 2017, 07:56:37 AM

Konuyu açan arkadaşa çok teşekkür ederim, birçok konuda bir fikrim olmadan baya bilgi sahibi oldum özellikle isimle başlayan BTC adresi oluşturmanın riskli olduğunu görmek beni baya şaşırttı.
MorpheWQ
Legendary
*

Activity: 1288
Merit: 1110

View Profile
October 05, 2017, 08:00:30 AM

En ucuz ve en efektif yöntem minimum 10 maksimum 100 değişik keye bölünmüş şekilde kağıt üstünde saklamak.
Alosa
Full Member

Activity: 238
Merit: 104

Alaattin

View Profile
October 05, 2017, 02:02:21 PM

Haklısın bazı konularda ama çok paranoyak olmuş.Senin dediğine kalırsak hiçbir cüzdanda tutmayalım btclerimizi.

█▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔█
█  🔒
SAFECRYPT.IO CRYPTOEXCHANGE   • WHITEPAPERTHREADWEBSITE 🚀 ICO IS LIVE  🔥JOIN NOW!🔥   █
█▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂█
btcfxcoin
Full Member

Activity: 462
Merit: 107

View Profile WWW
October 07, 2017, 10:26:14 PM

Paper wallette tut hocam. Gerisi yalan. Veya Waves Dex gibi merkezi olmayan bir borsada da tutabilirsin.

Euphrates
Full Member

Activity: 602
Merit: 120

View Profile
October 07, 2017, 11:52:28 PM

Yani çok bilgisi olmayanbiri olarak yazıyorum kontrol sizde olmadığı sürece en güvenli diye bir yol yoktur.. Eğer gerçekten yatırım için aldınız ve uzun süre boyunca elinizde tutacaksanız yapacağınız en güvenli saklama yolu offline cüzdanlar olacaktır. Ve kendi bilgisayar yada hardiskiniz de tutmanız olacaktır. Bunlar bir aceminin sözleridir..
Red John
Full Member

Activity: 163

View Profile
October 08, 2017, 07:59:44 AM

2'ye cevap olarak:

Ledger cüzdanların yazılımları açık kaynak, ama tabi diyebilrisiniz ki içine bu yazılımı kurduklarından nasıl emin olabiliriz
gribalenfeksiyon
Full Member

Activity: 546

View Profile
October 08, 2017, 11:53:27 AM

cidden bu kadar büyük paraların döndüğü ve sahibi olanların muhafaza etmek için çok güvenilir yerler bulmaları gerek bence (tabi ne kadar kolay). yoksa bu denli bir piyasada dolandırıcılıktan korunmak mümkün değil gibi
argurbuz
Member
**

Activity: 196
Merit: 10

One Token to Move Anything Anywhere

View Profile
October 08, 2017, 03:50:29 PM

Güzel paylaşımlar için teşekkürler !

CoinMin3r
Hero Member

Activity: 520
Merit: 500

View Profile
October 11, 2017, 06:57:37 AM

Blockchain cüzdanımda tutuyorum, google aut, mail, parmak izi herşey var. + Tavsiye
valley365
Hero Member

Activity: 868
Merit: 1003

View Profile
October 11, 2017, 07:38:30 AM

Offline cüzdan oluşturmayı deneyebilirsiniz. Yada internet kotanız yeterliyse bootstrap dosyasını indirip, Bitcoin core cüzdan ile blok verilerinin kalan kısmının indirilmesini beklemelisiniz. Bu iki yöntem en güvenli saklama şekilleridir. Online cüzdanlar arasında Blockchain wallet' de tercih edilebilir fakat bir şekilde merkezi sayılacağı için diğer saklama koşullarından daha avantajlı değil.
onurgozupek
Hero Member

Activity: 1288
Merit: 592

In #Bitcoin me trust

View Profile WWW
October 11, 2017, 07:50:56 AM

Blockchain cüzdanımda tutuyorum, google aut, mail, parmak izi herşey var. + Tavsiye

Bunu Sr. Member söyleyince insanın inanası geliyor ama işin aslı öyle değil. Dijital para dünyasına altın kural şudur: Özel Anahtar sadece sizde değilse, cüzdanınızdaki dijital paralar size ait değildir. Bu kadar basit. Siz istediğiniz kadar güvenlik önlemi alın, hizmeti veren siteye erişimi kestiği anda herşeyiniz gider... O yüzden özel anahtarı size veren uygulamaları tercih edin. Güvenlik önlemlerini artırmak sizin elinizde...
Haymac
Full Member

Activity: 224

View Profile
October 11, 2017, 08:39:00 AM

Bunu Sr. Member söyleyince insanın inanası geliyor ama işin aslı öyle değil. Dijital para dünyasına altın kural şudur: Özel Anahtar sadece sizde değilse, cüzdanınızdaki dijital paralar size ait değildir. Bu kadar basit. Siz istediğiniz kadar güvenlik önlemi alın, hizmeti veren siteye erişimi kestiği anda herşeyiniz gider... O yüzden özel anahtarı size veren uygulamaları tercih edin. Güvenlik önlemlerini artırmak sizin elinizde...

Bende blockchain.info yu kullanıyorum ama vanitygen ile ürettiğim adresi import ederek kullanıyorum.

Bu arada vanitygen ile ilgili saptamaya katılmıyorum, uygulamanın ürettiği keyi biryere gönderdiği filan yok. opensource bir yazılım vanitygen.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: