Bitcoin Forum
May 24, 2024, 03:24:54 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: Bilgisayar güvenliği  (Read 2906 times)
bdivrik
Sr. Member

Activity: 812
Merit: 262

View Profile
September 13, 2017, 10:39:58 PM

Hazır uygun konu varken bende birşey sormak istiyorum.

Eduroam ve üniversitelerin wifi ağları, btc exchange sitelerine girmek için güvenli mi sizce ?
Her daim kendi internetimi kullanıyorum ama telefonun şarjı falan bittiğinde eduroamdan hızlıca bağlanmak kolay oluyor. Bu tarz public ağlardan bağlanmak ciddi bir tehlikeye yol açabilir mi sizce ?

Bunu bende merak ediyorum bu konuda bilgi sahibi olan varsa ve yazabilirse çok memnun oluruz.
snif yapılabilir belki ama ssl kullanılıyorsa snif yapılsada bir işe yaramaz sanırım.
kullandığınız client programlara bağlı.
aozy
Newbie
*

Activity: 10
Merit: 0

View Profile
September 14, 2017, 03:07:06 PM

Hazır uygun konu varken bende birşey sormak istiyorum.

Eduroam ve üniversitelerin wifi ağları, btc exchange sitelerine girmek için güvenli mi sizce ?
Her daim kendi internetimi kullanıyorum ama telefonun şarjı falan bittiğinde eduroamdan hızlıca bağlanmak kolay oluyor. Bu tarz public ağlardan bağlanmak ciddi bir tehlikeye yol açabilir mi sizce ?

Bunu bende merak ediyorum bu konuda bilgi sahibi olan varsa ve yazabilirse çok memnun oluruz.

İster public ağ, ister evinizden ya da mobil cihazınızdan kullandığınız bağlantı olsun, hangi web sitelerini ziyaret ettiğiniz hali hazırda kayıt ediliyor. Tamamen anonim dolaşmak için ya Tor kullanmalısınız (ki ülkemizde kullanımı engellenmiştir) ya da kendinize özel bağlantı kurmalısınız (imkansız : bildiğiniz yurtdışındaki bir router'a kendinize özel bir kanaldan -kablo ya da uydu- bağlanmak anlamına geliyor).

Bahsettiğiniz ağlarda filtreleme ile web sitesi adresleri ve hatta VPN bağlantıları bile engellenebilir ve evden/mobil cihaz'dan kullandığımız bağlantılara göre müdaheleye daha açıktır. Ben olsaydım böylesi bir müdaheleyi gerektirecek bir risk almazdım, kısaca bu bahsettiğiniz ağları kullanmazdım.
coastbank
Full Member

Activity: 238
Merit: 100

Presale Starting May 1st

View Profile
September 14, 2017, 04:59:26 PM

Bence üzerine hiçbir şey kurmadığınız temiz bir hdd ye core kurun yoksa riskli..

mpce
Newbie
*

Activity: 22

View Profile
September 14, 2017, 05:10:28 PM

Crack'li yazılım kullanmayın ve antivirüs kullanmanızı tavsiye ederim.
bahtsiz bedevi
Member
**

Activity: 88
Merit: 10

View Profile
September 14, 2017, 05:45:32 PM

Eset veya Panda gibi antivirüs yazılımları kurarak vaktinizi boşa harcamayın
Kendimde kullandığım 2 program vardır.
Zemana AntiMalware ve SpyShelter Firewal kullanın kafanız rahat etsin..
bravia
Full Member

Activity: 224

View Profile
September 15, 2017, 07:12:20 AM

Güvenmediğiniz yerlerden indirme işlemi yapmayın. Antimalware veya antikeylogger yazılımlarını kullanmanızı tavsiye ederim.
Smoke06
Full Member

Activity: 196

View Profile
September 18, 2017, 08:52:18 PM

Linux kullanın en güvenli sistemdir kendisi. Kullanamıyorsanızda craklı dosya kullanmayın Windowsu sürekli güncel tutun.
HARDCRACKERS
Full Member

Activity: 1049
Merit: 210

Crypto Trader

View Profile
September 25, 2017, 04:14:25 PM

Bende yeniyimde sitede yazılan çok değişik makaleler okuyunca olay görünen şu coinbase-blockchain gibi yerlerden wallet alırıan işte buralarda sanırım maksimum 10-20-50 hadi 100 bitcoin olsun diyelim...
Ama diyelimki senin 500-1.000-10.000 bitcoinin varsa ana sistemden olan bitcoin core gibi sanırım 5-6-7 sistem var onlardan indirip 40-50 gb veriyide indirip işte o inen veride sıfır bilgisayar alıp yapacaksın tavsiyem bu şekilde.
Yoksa ben olsam 1.000-10.000 btc param olacak yani gidipte fazla detaylı notebooka gerek yok sadece btc için bağlanacağın için 1.000-USD lilk notebook işini görecektir.O bilgisayar sadece bitcoinde kullanıp işim bitincede hiç bir siteye bakmadan kaldırır hatta mailleri bile kontrol etmem.
Diğer bilgisayarla işime bakarım.Yoksa hiç bir virüs programı yokki sağlam olsun.Tavsiyedir...
tendor
Full Member

Activity: 350
Merit: 102

View Profile
September 26, 2017, 01:53:22 PM

Hicbir sistem yuzde yuz guvenli degildir. Temel gereksinimleri saglarsin. Gerisi hackerlarin maharetine bagli bir sey. Kripto islemler icin telefonlari kullanmak bana daha cazip geliyor.
MarcosCr
Member
**

Activity: 215
Merit: 13

View Profile
September 28, 2017, 08:47:47 AM

esed nod32 kullanıyorum 5 yıldır, hiçbir sıkıntı yaşamadım.
btclife01
Sr. Member

Activity: 308
Merit: 253

View Profile
September 28, 2017, 10:23:58 AM

Farklı bilgisayarlar yerine, (bir çeşit dahili Virtual makineler içeren ve) bu işin Linux çözümü olan Qubes OS kullanılabilir.

Ayrıntılar ve bilgi için;
https://fossbytes.com/secure-linux-distros-privacy-anonymity/
Neo--
Sr. Member

Activity: 658
Merit: 288

View Profile
September 28, 2017, 04:10:25 PM

aslinda windows güvenlik konusunda kendini cok gelistirdi bilincli bir kullanicinin bilgisayarina girmek cok zor. Ativirus programlari gunumuz virusleriin yaptigini yapiyor arkada calisip biglisayari gucunu kullaniyor. Ben bilgisayarimda bircok walletim olmasina ragmen (ledgerimde var) hicbir virus programi kullanmiyorum. desteklenenleri ledgera atiyorum ama bilgisayarimdada bircok wallet ve degerli coinler var hicbirseyde olmuyor:)
elpresidenteg23
Member
**

Activity: 130
Merit: 10

View Profile
October 02, 2017, 07:31:17 PM
Last edit: October 02, 2017, 07:47:32 PM by elpresidenteg23

Aklima ve basima gelenleri kisaca ozetleyeyim;

- Ozellikle slack kanalindan gelen mesajlarda guvenlik sorunu var, bu linkten hesabinizi guncelleyin denilen linkleri acmayin, yine maillerde de ayni sekilde dikkatli olun. Bunun yerine kullandiginiz wallet sitesi vs. gibi siteleri sik kullanilanlara ekleyip sitelere oradan ulasin.

- Kendi walletleri oldugunu iddia edip onlari indirmenizi isteyen airdrop'lari mumkun oldugu kadar atlayin. Ozellikle yeni kullaniciysaniz bence hic bulasmayin. Cogu airdrop ETH adresi istiyor zaten, bence bu asamada myetherwallet gibi online cuzdanlari* kullanimaniz yeterli olabilir. Tabi bunu airdrop'lar icin soyluyorum yoksa yatirim yapacaksaniz en iyisi cold storage'dir. Ben sadece isin airdrop toplama ve sureci ogrenme kismindayim, o sebeple online cuzdan uzerinden isimi goruyorum, ulkemizde belli bir yasal duzenleme olmadan da yatirim yapmayi pek dusunmuyorum.

- Online wallet'lara inceleme, kontrol amacli girerken kesinlikle private key turu sifreleri kullanmayin, ornegin myetherwallet'da ETH adresinizle kontrol yapma dahil bircok secenek var, onlari kullanabilirsiniz.

- Airdroplarin cogu balon oldugu icin, bunlara ayri bir mail adresi alip, mevcut mailinizi kirletmemek daha iyi olur. Yoksa cogu airdrop bizi database kaynagi olarak goruyor, ileride abidik gubidik mailler geldiginde maili kapatmak isterseniz ana mailinize yazik olur Smiley

Simdilik aklima gelenler bunlar, unuttugum veya bilmedigim birseyler illa ki vardir, ben de diger fikirleri gormek icin bu basligi takipte kalacagim Smiley Tabi yazdiklarim kendi gozlemlerim, kesinlikle yatirim tavsiyesi degildir Smiley

*edit: online wallet guvenligi (ya da guvensizligi) hakkinda soyle bir baslik gordum, mutlaka gorulmeli https://bitcointalk.org/index.php?topic=646085.0

Yani yatirim yapacaksaniz cok dikkatli olup cok arastirma yapmaniz gerekiyor. Yoksa elinizden bir anda tum yatiriminiz ucup gidebilir.

SilverVigilante
Sr. Member

Activity: 361
Merit: 250

View Profile
October 02, 2017, 10:29:14 PM

Mac OSX bir bilgisayar alıp, sıfırdan kuruyorsun sonrasında bilmediğin sitelere girmiyorsun ve saçma sapan programlar indirmiyorsun. Emin ol virüs programına da gerek kalmadan hiçbir sorun yaşamıyorsun.

Uzun zamnadır kullanıyorum, şimdiye kadar hiçbir sorun yaşamadım.
Alosa
Full Member

Activity: 238
Merit: 104

Alaattin

View Profile
October 03, 2017, 08:16:42 PM

Önce bir antivirüs yüklet tarat,sonra yükleyebilirsin.Ama bitcoine yeni başladıysan Core kullanmanı önermem.Electrum güzel istemci,kullanmanı öneririm.

█▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔▔█
█  🔒
SAFECRYPT.IO CRYPTOEXCHANGE   • WHITEPAPERTHREADWEBSITE 🚀 ICO IS LIVE  🔥JOIN NOW!🔥   █
█▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂▂█
Lcturkey
Newbie
*

Activity: 42

View Profile
October 09, 2017, 11:34:49 AM

Bence en guvenlisi bilinmeyen exe dosyarininin acilmamasi. Acilsa bile internet ve ağ bağlantısı olmayan bir bilgisayarda denenerek güvenliğinden emin olunması.
Şifre girişlerinde ekran klavyesinin kullanımı da etkili bir güvenlik yöntemidir.
meteson1
Newbie
*

Activity: 47

View Profile
October 09, 2017, 02:56:54 PM

Son zamanlarda slack kanallarında çok fazla saldırı var, bazı ico lar kanallardaki bu gereksiz linklere tıklanmaması konusunda uyarılar yayınlıyor. Dikkatli olmak lazım  Roll Eyes
WillBeOk
Full Member

Activity: 168

RepuX - Enterprise Blockchain Protocol

View Profile
October 10, 2017, 08:23:52 AM

Bilmediğiniz linklere tıklamamak en önemli unsur. Adamlar linkle neler yapabiliyorlar nasl yapıyorlar hiç anlamıyorum.
Haymac
Full Member

Activity: 224

View Profile
October 10, 2017, 08:51:54 AM

osx kullanıyorsun
her ürünü lisanslı kullanıyorsun
bilmediğin sitelere girmiyorsun.

benim yaptıklarım bunlar.
Pages: « 1 [2]  All
  Print