Bitcoin Forum
June 17, 2024, 08:17:48 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: Altcoin'e yeni başlayan bir insana verilebilecek tavsiyeler  (Read 2089 times)
Antikais
Full Member

Activity: 236
Merit: 101

View Profile
September 08, 2017, 10:55:04 PM

asla panik yapma. bir şey aniden çok düştü diye hemen satma. yada aniden çok yükselince aya çıkıcağını sanma.mutlaka tepki düzeltmesi gelir. düzeltmeye girdiğinde hemen trend değiştirdiğine kanıp panik yapıp işlem yapma. her zaman bunun sadece düzeltme olduğunu aklında tut. indikatörleri öğrenmeye çalış. bazıları çok işe yarıyor. relative strength index , moving average gibi basit indikatörlerden başla öğrenmeye.

ASSETA - Blockchain based borderless crypto bank | ICO | DISCUSSION THREAD | BOUNTIES
oxonhu
Full Member

Activity: 336
Merit: 111

View Profile
September 08, 2017, 11:34:00 PM

arkadaşlar güzel ve mantıklı şeyler söylemişler ben de birşeyler ekliyim.
- öncelikle tyrion lennister'ın sözünü yazayım : ''sometimes nothing is the hardest thing to do ''. illa alım satım yapcan diye birşey yok. beklemesini bileceksin.

- altcoin piyasası diğer tüm piyasalardan farklı. bir günde %200 fiyat artar sonraki gün %175 iner ne oldu anlamazsın bile. hergün ama hergün bir coin +%30 artar ve başka bi tanesi %50 düşer. bunlara hazırlıklı ol.

- altcoini almadan önce marketcapine , supply sayısına , order bookuna , geçmişteki fiyat hareketlerine ve en önemlisi altcoinin içeriğine (bu altcoin niye var ? hangi probleme nasıl çözüm buluyor ? developerları kimler? nasıl backgroundları var vs vs ) bak.

- tüm araştırmanı yaptın coini aldın. herşey olumlu iken bile işler ters gidebilir bu yüzden mutlaka stop loss kullan. çok iyi sürücü olman freni gereksiz kılmaz  Wink stop loss u nereye koyacağın da önemli, senin kaybetme - kazanma iştahına ve fiyat hareketlerinde temel olarak nereye destek aldığına bakarak stop loss fiyatını belirleyebilirsin.

- indikatörleri , teknik analizleri öğren. istatistik mini etek gibidir , çok şey gösterir ama herşeyi göstermez sözünü de unutma.

- 500$ la girip bunu 500.000 $ yapacağını düşünme ( imkansız değil ama imkansıza da çok uzak değil  Grin )

- her ay düzenli olarak bitcoin al. bitcoin düşebilir ama bu ihtimal düşük gibi geliyor. belki 5000$ kaybedersin ama bu para 3x olabilir sonra kafayı yeme Wink

- portföy yönetimi çok önemli. asla tüm paranı sadece bir coine koyma ( bknz : tüm yumurtalar aynı sepete konulmaz ). diyelim ki 10 btc var sen de %40ıyla altcoin al-sat , bu %40 ında %20 isinden fazlasıyla bir coine girme yamulursun.

daha çok şey var söylenecek ama şimdilik benden bu kadar Wink

edit : imla

Crethix
Newbie
*

Activity: 22
Merit: 0

View Profile WWW
September 09, 2017, 10:00:23 AM

Fraktal dediğimin altcoinlerle alakası yok Williams fraktallerinden bahsediyorum aşırı alış ve satış noktalarını gösteren tepe ve diplerdir. TA'dan baya uzaksın anlaşılan. Sen kafanı karıştırma en iyisi devam et BTC'ye yatırım yapmaya ama piyasa sadece senin gibi düşünenlerden ibaret değil. Zaman her şeyi bize gösterecek. Hepimiz yaşayacağız. BCH yarın çok farklı bir pozisyona girebilir bu kadar rahat olma bence Smiley
aragom
Sr. Member

Activity: 728
Merit: 263

View Profile
September 10, 2017, 09:04:17 AM

burada okuduğun tavsiyelere ihtiyaç duyuyorsan hiç başlama.

az miktarla kendin başla. 1 ay 2 ay sabırla kaybet / kazan. kendi tecrübeni kendin kazan. zamanı gelince büyük miktarla başla. bin nasihat bir müsibetten yeğdir her zaman.
hidrocop
Sr. Member

Activity: 630
Merit: 267

View Profile
September 10, 2017, 09:52:54 AM

Tenik meknik yok bam bam bam
şaka bir yana ico ları araştır şanslıysan güzel tutturursun ben 10 ıcoya gırsem 1 tanesı ether gibi patlasa diye düşündüm hep 9 tanesi çöp bile olsa 1 tanesınden köşe olursun
cryptoglobal79
Full Member

Activity: 308
Merit: 100

--

View Profile
September 10, 2017, 07:18:00 PM

borsa olarak bittrex tercih edebilirsin hem çok coin var hem de polodan daha hızlı. %10 kar çok iyidir %10 gördüğünde affetme sat Smiley bazen öyle durumlar oluyorki %40 kar ediyorsun devam edeyim diyorsun ve 1-2 hafta sonra bir bakmışsın başladığın yerdesin hatta zarardasın. Halbuki o ara yükseldiğinde satsan düştüğünde tekrar alıp tekrar yukarıdan satıp btc sayını çok daha fazla arttırabilrdin. çünkü bu altcoinler sürekli yükselmiyor. btc nin iniş çıkışlarından çok etkileniyorlar.
siaben
Newbie
*

Activity: 64
Merit: 0

View Profile
September 20, 2017, 02:57:03 PM

vallaha kardeşim ben de bu piyasaya gireli 2 ay falan oldu. Evet çok tecrübeli değilim ama çok para kaybettim ve hepsini geri topladım. bana çok uzun geldi.  bi tecrübe kazandığıma inanıyorum. Anladığım bu piyasadan şu :
1-) çok paran yoksa az kazanırsın. özellikle yüksek kazanma hedefin varsa bu seni moral olarak kötü etkiler.
2-) Para kaybetmekten korkma. Kaybetmek kötü değil sana çok şey öğretir.asla hedefin kısa vadede çok kazanmak olmamalı. bu sana gereksiz riskler aldırır ve daha çok kaybedersin. Sabır bu işin özü
3-) yatırım yapmadan önce analiz yapmayı öğrenmelisin. örneğin asla yükseliş trendindeki coini alma. mesela xvg bugün yüzde 50 yükselmiş olsun. baktın yükselmiş koşarak kaç. alırsın direk çakılır çoğunlukla. en dipi görmüş coinlere gir mümkünse.
4-) sabırlı değilsen piyasaya girme. çünkü yatırım yaptığın coin düşerse panikle az zarar için elden çıkarırsın. şanssızsan geri yükselir ve üzülürsün.
5-) asla ama asla bir coine tüm paranı yatırma. düşerse o coinde kalırsın çıkamazsın. çıkarsan da büyük zarada olursunn. yani yatırımını böl. mümkünse 3-4 ü geçsin.
6-) asla ama asla kimsenin gazı ile bir coine girme özellikle bu forumda. ama takip edebileceğin gerçekten piyasayı bilen bi kaç kişi var. listesini özelden verebilirim. twitter hesapları var.
7-) slack gruplarına üye ol. oralardan fikir alışverişi yapabilirsin
8-) eğer kısa vadede çok kazanma hedefin yoksa garanti coinlere gir. BTC ETH LTC DASH ZEC gibi. bunlar uzun vadede asla kaybettirmez.kısa vedede iner çıkar ama 3-4 aya illaki aldığın fiyatın üstü olur
9-) demin de dediğim gibi asla çok yükselmiş coine girme. bu eth yada btc falan da olsa. çok yükselen birşey illaki biraz düşecektir. bu düşüş 1-2 dolar da olabilir 50-100 dolar da olabilir. bu biraz sana kalmış. daha önce yaptığı hareketlerden bunu çöz
10-) necizane tavsiyem ICO denilen projelere yatırım yap. Proje sağlamsa min 2 katı alırsın. Bounty falan da kasarsan 3-4 katı garanti diyebilirim.(ki ben de öyle yapıyorum bu aralar)
11-) hiçbir altcoine uzun vade bakma. yukarda saydıklarım hariç. çünkü piyasa belli olmuyor. hiçbir coine bağlanma ölümüne. yatır unut maalesef bu arlar pek geçerli değil.
son olarak en önemlisi de forumda kimseden beklentin olmasın. kimse sana kesin birşey söylemez. herkes YTD( yatırım tavsiyesi değildir ) der. kims ekesin konuşmaz. piyasda kesin diye birşey yoktur çünkü.
özelden başka sorun varsa yardımcı olurum. Seni çok iyi anlıyorum çünkü bi aralar ben de senin gibiydim.
başlı başına bir konu olmayı hak edecek kalitede bir yorum Smiley ben de yeni başladım altcoin işine hatta daha 2 haftalık olmama rağmen direk piyasaya girip 10 tane coinden az az aldım ve uzun bir süre izliyeceğim.. size sorum İCO hakkında.. icolar anladığım kadarıyla halka arz gibi bir şey.. yani adam benim bir projem var diyor ve yardım talep ediyor biz de diyelim eth olarak yolluyoruz adama o da önceden belirlediği miktarda coininden bize yolluyor doğru anlamışmıyım?? peki burada madencilik nerede? yani bi altcoin ilk çıktığınka madencilik nasıl yapılıyor ? direk İCO oluyorsa madenci de yoksa para transferleri nasıl gerçekleşiyor ?
Neo--
Sr. Member

Activity: 658
Merit: 288

View Profile
September 20, 2017, 03:22:05 PM

En buyuk tavsiye cok arastirmak ve sabretmek olacaktir sahsimca.
tayfundeniz
Sr. Member

Activity: 826
Merit: 296

View Profile
September 20, 2017, 04:08:59 PM

elindekileri satıp dolara geçmeni tavsiye ederim piyasa tedirgin yaprak kımıldamıyor.Kasımda muhtemelen bir bölünme bekleniyor BTC'de....BCC bölünmesinde bayağı etkilendik bu sefer daha sert bir çöküş gelebilir.
anu
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1001

RepuX - Enterprise Blockchain Protocol

View Profile
September 20, 2017, 05:00:01 PM

elindekileri satıp dolara geçmeni tavsiye ederim piyasa tedirgin yaprak kımıldamıyor.Kasımda muhtemelen bir bölünme bekleniyor BTC'de....BCC bölünmesinde bayağı etkilendik bu sefer daha sert bir çöküş gelebilir.

Katılıyorum. Tether' de kalmak lazım. Tabi o da patlamazsa.

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄        ▄▄▄▄▄▄▄▄▄
███████████▄    ▄███████████
█████████████▄▄█████████████
████████████████████████████
▀█████████████████████████▀
  ▀█████████████████████▀
   ▄████████████████████▄
 ████████████████████████▄
█████████████▀▀█████████████
███████████▀    ▀███████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀        ▀▀▀▀▀▀▀▀▀
RepuX▄██▄
████
████
████
████
████
████
████
▀██▀
.Decentralized Data & Applications Protocol For SMEs.
.
▔▔▔▔  ●  Twitter  ●  Facebook  ●  Bitcointalk  ●  Reddit  ●  ▔▔▔▔
▄██▄
████
████
████
████
████
████
████
▀██▀
Enterprise Blockchain Protocol