Bitcoin Forum
May 06, 2024, 01:46:57 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Cont furat  (Read 1594 times)
iliepintilie00 (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 3
Merit: 0


View Profile
September 12, 2017, 05:15:17 PM
 #1

Userul meu este " cl4ud1u ", iar ieri nu m-am mai putut loga. Am incercat cu forgotten password, dar nici dupa 24 ore nu mi-a ajuns mail-ul de recovery. Ce pot face in aceste conditii ?
1714960017
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714960017

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714960017
Reply with quote  #2

1714960017
Report to moderator
Whoever mines the block which ends up containing your transaction will get its fee.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714960017
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714960017

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714960017
Reply with quote  #2

1714960017
Report to moderator
1714960017
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714960017

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714960017
Reply with quote  #2

1714960017
Report to moderator
1714960017
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714960017

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714960017
Reply with quote  #2

1714960017
Report to moderator
Cyrus
Ninja
Administrator
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3766
Merit: 2949



View Profile
September 12, 2017, 11:02:13 PM
 #2

Asa cum ti-am raspuns si prin PM, aceasta este procedura de recuperare de conturi: https://bitcointalk.org/index.php?topic=497545
Dintre membrii Staff-ului Bitcointalk doar Adminii pot recupera conturi. Acesta este un proces destul de alambicat, vrem sa fim cat se poate de siguri ca un anume cont a ajuns in mainile proprietarului de drept sau daca nu se poate, mai bine in mainile nimanui.

Iti voi raspunde prin PM de indata ce voi termina de investigat.

fixmod
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 288
Merit: 100



View Profile
November 03, 2017, 07:06:37 PM
 #3

Trebuie să te asiguri că nu vei uita niciodată parola, altfel banii tăi vor fi pierduţi permanent. Spre deosebire de o bancă, opţiunile de recuperare a parolei sunt foarte limitate când vine vorba de Bitcoin. De fapt, ar trebui să-ţi poţi aminti parola şi după ani de zile în care nu ai folosit-o. Dacă eşti în dubii, ai putea să ţii o copie pe hârtie a parolei ţinută într-un loc sigur, cum ar fi un seif.

iulius99
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 240
Merit: 100



View Profile
November 15, 2017, 11:51:37 AM
 #4

Trebuie să te asiguri că nu vei uita niciodată parola, altfel banii tăi vor fi pierduţi permanent. Spre deosebire de o bancă, opţiunile de recuperare a parolei sunt foarte limitate când vine vorba de Bitcoin. De fapt, ar trebui să-ţi poţi aminti parola şi după ani de zile în care nu ai folosit-o. Dacă eşti în dubii, ai putea să ţii o copie pe hârtie a parolei ţinută într-un loc sigur, cum ar fi un seif.

Initiatorul acestui thread se referea la contul de pe acest forum  https://bitcointalk.org   care nu are nici o legatura cu bitcoin sau alte monede ...
m3kk2
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 8
Merit: 0


View Profile
November 25, 2017, 02:32:37 PM
 #5

Si eu am problema asta.

Contul mi-a fost furat https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=125177 .

Am primit 2 mailuri (din pacate le-am observat prea tarziu), unu ca Email address changed, altul ca Password changed.
Am constatat ca "hotul" a pus un avatar si a postat o singura data aici: https://bitcointalk.org/index.php?topic=2308274.20 , postul #27.

Am dat un PM si la Cyrus, insa no answer yet.

Din pacate nu cred ca ma ajuta procedura de recuperare, pentru ca nu prea tin minte ca as fi mentionat undeva vreo adresa de BTC ca sa pot face vreo sign in, insa am in mail adresa de e-mail la care a fost schimbata adresa de mail a contului.
Am blocat contul cu linkul primit in mail.

Am postat in speranta ca poate aici vede Cyrus Smiley.
alexcrys1
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 60
Merit: 0


View Profile
November 27, 2017, 04:31:14 PM
 #6

Si eu am problema asta.

Contul mi-a fost furat https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=125177 .

Am primit 2 mailuri (din pacate le-am observat prea tarziu), unu ca Email address changed, altul ca Password changed.
Am constatat ca "hotul" a pus un avatar si a postat o singura data aici: https://bitcointalk.org/index.php?topic=2308274.20 , postul #27.

Am dat un PM si la Cyrus, insa no answer yet.

Din pacate nu cred ca ma ajuta procedura de recuperare, pentru ca nu prea tin minte ca as fi mentionat undeva vreo adresa de BTC ca sa pot face vreo sign in, insa am in mail adresa de e-mail la care a fost schimbata adresa de mail a contului.
Am blocat contul cu linkul primit in mail.

Am postat in speranta ca poate aici vede Cyrus Smiley.


La fel si eu mi-a fost furat contul, l-am blocat i-am dat pm lui Cyrus dar nimic a trecut ceva zile
sparg
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 280
Merit: 110



View Profile
November 29, 2017, 09:27:02 AM
 #7

Cum se poate sa va fure cineva contul? Parole prea usoare sau cum?
Incepe sa-mi fie si mie frica sa nu mi-l fure careva.
Care ar fi modalitatea prin care as putea sa-mi blindez contul, eventual sa fie si usor de recuperat in cazul in care da necazul peste mine?

m3kk2
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 8
Merit: 0


View Profile
November 29, 2017, 10:08:34 AM
 #8

Probabil a fost furat DB ul de la forum..
m3kk2
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 8
Merit: 0


View Profile
September 18, 2018, 02:38:28 PM
 #9

Macar sa-mi puna inapoi adresa mea (de mail) veche la cont ...
vlad230
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 616
Merit: 279



View Profile
September 19, 2018, 03:33:23 PM
Last edit: September 20, 2018, 09:59:33 AM by vlad230
Merited by HBKMusiK (1)
 #10

Cum se poate sa va fure cineva contul? Parole prea usoare sau cum?
Incepe sa-mi fie si mie frica sa nu mi-l fure careva.
Care ar fi modalitatea prin care as putea sa-mi blindez contul, eventual sa fie si usor de recuperat in cazul in care da necazul peste mine?
Sunt mai multe aspecte care pot determina pierderea parolei:
1. Lumea foloseste aceasi parola peste tot
2. Site-uri de phishing (site-uri care arata exact la fel ca si BCT care iti colecteaza parola atunci cand te loghezi)

Recomandari pt a evita asa ceva:
1.  Scrie totdeauna adresa BCT in browser
2.  Foloseste parole diferite pt alte site-uri (mail, BCT, alte forumuri etc.)
3.  Bifeaza casuta de "remember me" sa nu iti ceara parola totdeauna

Daca urmezi sfaturile astea e o sansa foarte mica sa iti sparga cineva contul.

Probabil a fost furat DB ul de la forum..
Forumul acesta foloseste tehnologia de criptare md5 pt parole. La momentul cand te inregistrezi si pui parola, ea e cryptata si apoi salvata in DB. Nimeni nu stie ce text pui tu ca si parola, nici macar theymos.

Frumusetea md5 e ca criptarea se face intr-un singur sens, adica parola "t3stp4ss" e transformata in "098f6bcd4621d373cade4e832627b4f6" si nu mai poate fi decriptata la loc tot in "t3stp4ss". S-ar putea sa fie decriptata la "inghetata" sau orice altceva.
Exista unele site-uri care au o baza de date imensa cu cuvinte si hash-ul lor (ele nu le decripteaza efectiv) dar daca nu folosesti cuvinte simple si introduci numere, caractere speciale etc. atunci esti ok.
m3kk2
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 8
Merit: 0


View Profile
September 22, 2018, 04:23:25 PM
 #11

Nu fi atat de sigur ..
Sunt sigur ca a fost un DB leak, si nu user error, cel putin in cazul meu.

Am actionat in momentul cand am vazut mailurile despre password change, si e-mail change, singura chestie ce puteam sa fac era sa-mi blochez contul, insa eu vreau contul meu vechi inapoi, dar se pare ca asta nu se poate (nici macar un raspuns) nici intr-un an, aproape.  Huh
Zubilica2
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 98
Merit: 1


View Profile
October 01, 2018, 08:27:20 AM
 #12

Cred ca admini au sute , daca nu mii de PM , pana ajung la tine , mai dureaza.

Sunt in acesi situatie de ceva vreme, am renuntat la contul vechi . Am trimis PM am postat. etc
m3kk2
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 8
Merit: 0


View Profile
October 22, 2018, 01:20:39 PM
 #13

Cum se poate sa va fure cineva contul? Parole prea usoare sau cum?
Incepe sa-mi fie si mie frica sa nu mi-l fure careva.
Care ar fi modalitatea prin care as putea sa-mi blindez contul, eventual sa fie si usor de recuperat in cazul in care da necazul peste mine?
Sunt mai multe aspecte care pot determina pierderea parolei:
1. Lumea foloseste aceasi parola peste tot
2. Site-uri de phishing (site-uri care arata exact la fel ca si BCT care iti colecteaza parola atunci cand te loghezi)

Recomandari pt a evita asa ceva:
1.  Scrie totdeauna adresa BCT in browser
2.  Foloseste parole diferite pt alte site-uri (mail, BCT, alte forumuri etc.)
3.  Bifeaza casuta de "remember me" sa nu iti ceara parola totdeauna

Daca urmezi sfaturile astea e o sansa foarte mica sa iti sparga cineva contul.

Probabil a fost furat DB ul de la forum..
Forumul acesta foloseste tehnologia de criptare md5 pt parole. La momentul cand te inregistrezi si pui parola, ea e cryptata si apoi salvata in DB. Nimeni nu stie ce text pui tu ca si parola, nici macar theymos.

Frumusetea md5 e ca criptarea se face intr-un singur sens, adica parola "t3stp4ss" e transformata in "098f6bcd4621d373cade4e832627b4f6" si nu mai poate fi decriptata la loc tot in "t3stp4ss". S-ar putea sa fie decriptata la "inghetata" sau orice altceva.
Exista unele site-uri care au o baza de date imensa cu cuvinte si hash-ul lor (ele nu le decripteaza efectiv) dar daca nu folosesti cuvinte simple si introduci numere, caractere speciale etc. atunci esti ok.

https://i.imgur.com/3p4eXOE.png
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!