Bitcoin Forum
May 08, 2024, 12:46:05 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 »  All
  Print  
Author Topic: REHBER: Ledger Nano S incelemesi, kullanım rehberi, detaylar, sorular, cevaplar  (Read 25234 times)
berkantardic
Newbie
*

Activity: 3
Merit: 0

View Profile
September 27, 2017, 05:00:26 AM

İlerisi için rezerve.

*Cüzdana bilgisayar yardımıyla bağlanmadan bakiyeyi hiçbir şekilde göremiyorum, buna karşı bir fikriniz var mı acaba? Güncel hayatta param artmış mı azalmış mı insan merak ediyor. *Bir de cüzdanın açık key’i sürekli değişiyor, yani belirli bir public key göremedim ben. Dolayısıyla BTC satın almak ve cüzdana göndermek için illa ki  yanımda Ledger olmak zorunda mı? *Ayrıca bu Ledger’in ios uygulaması mevcut. Kullanan eden oldu mu, ne işe yarar meret?
1715129165
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715129165
Reply with quote  #2

1715129165
Report to moderator
1715129165
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715129165
Reply with quote  #2

1715129165
Report to moderator
BitcoinCleanup.com: Learn why Bitcoin isn't bad for the environment
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
PHI1618 (OP)
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334

View Profile
September 27, 2017, 07:56:39 AM

~snip

Mycelium deneyin, bakalım olacak mı...

Ben bir deneme yaptım. Seed'i onaylıyor ama farklı bir key oluşturuyordu yanlış hatırlamıyorsam.
İçinde 0 bakiye olmadığı durumu deneyecektim, üşendim.

electrum ile mevcut 24lu bip39 seed i extend ederek ledger icine yazdigim security key i ekleyerek denedim legacy bitcoin adreslerinde herhangi bir sorun yok, cihaz icindeki adres electrum icinde de olustu. ethereum icinse mew uzerinde mnemonic key yazilan alanin altindaki password kismina security key i yazarak adrese disaridan ulastim. demekki bu fonksiyonun kullanimininda legder kaybolsa dahi diger sistemler ile recovery mumkun olacak.
ben cihazi sevdim ya fido U2F ozelligi de gayet guzel.
manager ile dev. paketler var bunlarin kullanim alanlarini da deneyip tecrube edecegim. bunlardan password tool kurdum ama sifreyi ledger uzerinde mi olusturacam nerede kullanacam tam cozemedim.
fidu u2f nedir hocam cihaza katkısı nedir ne işimize yarıyor bunun hakkında bilgi vereiblir misiniz?

"Damnant quod non intelligunt." Anlamadıkları şeyi suçlarlar. BTC
bileq
Legendary
*

Activity: 1274
Merit: 1068

View Profile
September 27, 2017, 08:38:00 AM

İlerisi için rezerve.

*Cüzdana bilgisayar yardımıyla bağlanmadan bakiyeyi hiçbir şekilde göremiyorum, buna karşı bir fikriniz var mı acaba? Güncel hayatta param artmış mı azalmış mı insan merak ediyor. *Bir de cüzdanın açık key’i sürekli değişiyor, yani belirli bir public key göremedim ben. Dolayısıyla BTC satın almak ve cüzdana göndermek için illa ki  yanımda Ledger olmak zorunda mı? *Ayrıca bu Ledger’in ios uygulaması mevcut. Kullanan eden oldu mu, ne işe yarar meret?

receive dedigin zaman sana verdigi adres senin acik anahtarin oluyor, bu adresi mobilde kullandigin bir cuzdan varsa buraya watch address olarak ekleyip bakiye durumunu izlemeye alabilirsin.

fidu u2f nedir hocam cihaza katkısı nedir ne işimize yarıyor bunun hakkında bilgi vereiblir misiniz?

fido u2f
2FA nin bir tik ustu, icerisinde guvenlik cipi olan cihazlar sistemlere tanitilip yalnizca bu cihaz ile oturum acilmasi saglaniyor. ben suan google 2FA nin yanina bu cihazi da ekledim, ornegin google da oturum acmak istedigimde benden ledger uzerinden onay vermemi istiyor Smiley
windows logon islemleri de bu tip cihazlarla yapilabiliyor.
elektronik imza gibi dusunun destekleyen sistemlere giris yapmak icin cihazi takarak pin kodu ya da uygulama uzerinden izin vermek suretiyle kimlik dogruluyor
Mustang007
Member
**

Activity: 98
Merit: 10

View Profile
September 27, 2017, 07:42:51 PM

Arkadaşlar bir süredir Ledger Nano S kullanıyorum. Kurcalayarak epey bir şeyini öğrendim. Türkiye'de de satışı başladı biliyorsunuz.
Buraya küçük bir rehber hazırlamak istedim. Sizlerin de sorusu olursa bildiğim kadarıyla cevaplayabilirim ve güzel bir kaynak oluştururuz diye düşündüm.
Konuyu fırsat buldukça, yeni bilgiler öğrendikçe güncelleyeceğim.

Ledger'ım yeni geldi. Naapmalıyım ki acaba?
Her şey çok kolay ilerliyor. Sizi yönlendiriyor zaten.
Kutu içinden çıkan seed kağıdına cihazı ilk açtığınız zaman çıkan kelimeleri azami dikkatle yazın ve bu kağıdı asla ve asla KAYBETMEYİN. Her şey bu seed üzerinden yürüyecek çünkü. Ledger'ı kaybederseniz ya da bozulursa bu seed sizin kurtarıcınız olacak. Coinlerinizi bu seed'le geri alabileceksiniz.
Kelimeleri yazdınız ve cihazı açtınız.
https://www.ledgerwallet.com/apps
Burdan gerekli eklentileri Chrome'a ekliyorsunuz. "Ledger manager" cihaz içindeki uygulamaları eklemek silmek ve cihaz'ı güncellemek için kullanılıyor. Diğerleri zaten coinlerin pc uygulamaları. Chrome eklentisi şeklinde çalışıyor hepsi. BTC kullanacaksanız açılışta "btc mi  bch mi" diye soruyor. btc seçiyorsunuz. sonra da legacy mi segwit mi diye soruyor. Benim tavsiyem segwit seçin ki yeni sistemin nimetlerinden faydalanın.
Diğer coin uygulamaları da aynı şekilde basit kulllanıma sahip.
Kurulum için şuraya da göz atmakta fayda var
http://uzmancoin.com/ledger-nano-s-kurulumu/

Ledger Nano S neden sadece 4-5 coini "aynı anda" destekliyor???
2 haftadır Ledger Nano S kullanıyorum. Btc, ltc, eth ve xrp app leri yüklü. Bunlara ek olarak stratis uygulamasını cihaza yüklemek istediğimde memory dolu uyarısı veriyor. Bunun sebebini araştırdım. Ledger yetkilileri güvenlik önlemi olması için kısıtlı alan koymuşlar cihaza. Cihazdan sürekli farklı farklı coinler çekmeyecekseniz çok sorun değil aslında bu durum. Hele benim gibi sadece depolama/saklama için kullanacaksınız hiç önemli değil. Hangi coin i istiyorsanız bi kere kurun, adresi alın kaydedin bi yere. Sonra hep oraya gönderin. Cihazdan o coinin uygulamasını silseniz bile sonra geri yükleyince coini içinde görüyorsunuz yine. Önemli olan size ilk kurulumda verdiği seed i asla ve asla kaybetmemek.

Ledger CTO'sunun yaptığı açıklama şurada
https://www.reddit.com/r/ledgerwallet/comments/6s99xv/just_received_my_nano_s_only_install_4_wallets/dlbgfsb/
Kısaca önemli olan güvenlik olduğu için böyle bir yola başvurulduğu söyleniyor.

Ayrıca Ledger'ın hafızası hakkında bir bilgi
"Nano S has 320 Kb flash, 10 Kb RAM, Blue has 480 Kb flash, 12 Kb RAM (less available for applications after the OS is installed)"
Yani cihazımızda sadece 320 kb'lık bir alan var. Bunun sebebi dediğim gibi güvenlik. Virüs ve malware'lerin boyutu 320 kb'dan fazla olursa cihaza giremiyor bile yani. Kaldı ki cihazın içinde kendi işletim sistemi ve cüzdanları yüklediğinizde zaten 10-20 kb bir alan kalıyor muhtemelen. Bu alana virüs vs girmesi oldukça zor hak verirsiniz ki.

Ledger'a erc20 yani ethereum bazlı coinleri atabilir miyim? Nasıl oluyor o iş?
Cevap: Evet atabilirsiniz.
Ledger'ın size verdiği ethereum adresinize bu tokenleri gönderebilirsiniz. Ben Monetha gönderdim. Lakin... Ledger'ın ethereum arayüzünü pc'den açtığınız zaman bu tokenleri göremiyorsunuz. Sakın panik yapmayın. Tokenleriniz halen orada.
Eth ve Etc dışındaki coinlerinizi cihazda görebilmek için Ledger'ın da sayfasında resmi olarak desteklediği https://www.myetherwallet.com/ sitesini kullanıyoruz.
Myetherwallet(MEW)'e girdikten sonra "Send Ether & Tokens" kısmına giriyoruz. "Ledger Wallet" seçeneğini seçip Ledger'ımızı bağlıyoruz bilgisayara. Ledger'ın pin kodunu girdikten sonra ledger üzerinden ETH uygulamasını açıyoruz. Burda yapmanız gereken önemli bir şey var. Ledger'dan eth'ye girince ayarlardan "browser support" kısmını "yes" yapmanız lazım ki bir internet tarayıcıdan bağlanma iznini verelim. İzni verdikten sonra MEW bağlanacak ve tokenlerinizi görebilecek, başka adreslere gönderebileceksiniz.
Önemli not: Browser support açık olduğu zaman Ledger'ın bilgisayardaki eth uygulaması çalışmaz, onun çalışması için browser support'ı "no" yapmanız gerekmekte.

Ledger üzerinde bir coin için farklı cüzdanlar açabilir miyim?

Evet. Bunu şimdilik BTC ve LTC'de deneyimledim. ETH ve XRP'de bu yok malesef.
BTC uygulamasını ledger'dan ve pc'den açtığınız zaman "add account" olayı var. Kendi btc'lerim için bir hesap oluşturdum. Arkadaşımın btc'leri için bir hesap oluşturdum. Onunkileri doğrudan onun cüzdanına gönderip kendi  bakiyesi altında görebiliyoruz. Ki bence çok çok iyi bir özelllik. Aynı şey LTC için de geçerli. Fakat ETH ve XRP'de bu destek yok malesef. Nedenini bilemiyorum.
Not: Açtığınız bir account(hesap) içinde hiç btc ya da ltc yoksa yeni bir hesap açamıyorsunuz. Son açtığınızda bir miktar coin olduğu zaman yeni bir hesap açılabiliyor. Sınırı var mı bilmiyorum. Henüz denemedim Smiley

Ledger destek mesajlarıma geç cevap veriyor, ne yapabilirim?
Genelde yoğunlar Smiley Reddit iletişim kanalından yazarsanız ilgili arkadaşlar da yardımcı oluyorlar, aynı zamanda Ledger'ın CEO'su ve CTO'su da yazıyor bazen
https://www.reddit.com/r/ledgerwallet/

Ledger'ın üstünde yazan kelimeler ne demek?
Vires in numeris! Ledger'ın sloganı. Cihaz üstünde lazerle işlenmiş olarak yazıyor. Cihazı açıp kullanmadığınızda bekleme modune geçince ekranda da yazıyor.
Anlamı "sayıların(rakamların) gücü" gibi bir şey. Böyle bir cihaz için mükemmel bir slogan bence Smiley

legacy ve segwit ne demek ne işe yarar .. birde bu nano s 5 on yıl sonra yenileriçıkacağı için elimizde patlar mı ? güncellemeden dolayı sıkıntı yaşayıp coinlerimiz içeride kalır mı ? nasıl gidiyor kullanımın
PHI1618 (OP)
Legendary
*

View Profile
September 28, 2017, 06:10:51 AM

legacy ve segwit ne demek ne işe yarar .. birde bu nano s 5 on yıl sonra yenileriçıkacağı için elimizde patlar mı ? güncellemeden dolayı sıkıntı yaşayıp coinlerimiz içeride kalır mı ? nasıl gidiyor kullanımın
Legacy 1 ağustos öncesi btc zinciri, segwit 1 ağustos'tan sonra oluşan daha gelişmiş btc zinciri. Segwit daha hızlı, daha verimli.
Ledger'a bir şey olmaz, olsa da içindeki coinlere bir şey olmaz.

bbsbtc
Full Member

Activity: 131
Merit: 100

View Profile
September 28, 2017, 08:34:38 AM

TR de bazı siteler 550-600 tl ye satıyorlar daha uyguna alabileceğim yerler var mı?

Mustang007
Member
**

View Profile
September 28, 2017, 09:47:11 AM

Legacy 1 ağustos öncesi btc zinciri, segwit 1 ağustos'tan sonra oluşan daha gelişmiş btc zinciri. Segwit daha hızlı, daha verimli.
Ledger'a bir şey olmaz, olsa da içindeki coinlere bir şey olmaz.
ok eyvallah )
PHI1618 (OP)
Legendary
*

View Profile
September 28, 2017, 11:40:24 AM

TR de bazı siteler 550-600 tl ye satıyorlar daha uyguna alabileceğim yerler var mı?
Facebook'tan daha önce ismini verdiğim Ali Sermet Taşdöğen'den 3 ay kadar önce ön sipariş ile 370 tl'ye aldım. Şu an kaç lira bilmiyorum.

the_doctor
Full Member

Activity: 406
Merit: 189

View Profile
September 28, 2017, 12:39:49 PM

bende almak istiyorum ama tl fiyatı biraz pahalı geliyor , yurtdışından araştırıyorum
Mustang007
Member
**

View Profile
October 03, 2017, 07:52:16 PM

kasımda ki fork söylentisi için ledgar nano sesahip olanlar ne yapmalı .. ? ledgarın içinde duran btc lere birşey olur mu ? ya da ikiye bölünse pay alır mıyız illa online sistemde mi tutmak gerekiyor
bu konuda fikriniz var mı ?
MorpheWQ
Legendary
*

Activity: 1288
Merit: 1110

View Profile
October 03, 2017, 08:32:12 PM

~snip
demekki bu fonksiyonun kullanimininda legder kaybolsa dahi diger sistemler ile recovery mumkun olacak.

Güzel ve başarılı bir deneme olmuş. Bir kaç güzel olay yakaladım bunun gibi. Gerçekten üstünde düşünülmüş olduğu çok belli. Örneğin bellek boyutunu düşük tutmak çok akıllıca alınmış bir önlem. Sanırım bu tür isabetli kararlar cihaza güvenmemi sağladı.
Betfair
Sr. Member

Activity: 812
Merit: 260

View Profile
October 03, 2017, 09:49:09 PM

bende almak istiyorum ama tl fiyatı biraz pahalı geliyor , yurtdışından araştırıyorum

350-450’e bulabiliyorsan sakin kacirma al yurtdisinda daha pahali ve tr ye kargo ucreti bayag fazla
Gatotare
Sr. Member

Activity: 728
Merit: 261

View Profile
October 04, 2017, 07:16:04 AM

350-450’e bulabiliyorsan sakin kacirma al yurtdisinda daha pahali ve tr ye kargo ucreti bayag fazla
şu anda türkiyede nerelerde satılıyor bununla ilgili bir bilginiz var mı?
Betfair
Sr. Member

Activity: 812
Merit: 260

View Profile
October 04, 2017, 10:25:04 AM

https://intranetpazar.com/ledgernanos/
Burada şuan stokta mevcut.

https://www.bitcoincuzdanlari.com/ledger/ledger-nano-s-satin-al/
Buradan da alabilirsiniz.Ama stokta yok sanırım.
dilemx
Full Member

Activity: 202

View Profile
October 04, 2017, 10:51:06 AM

güzel bir konu bilgiler için teşekkürler.

■  RESTART ENERGY 
RED MWAT Token DEMOCRATIZING ENERGY
Facebook Twitter Telegram AnnouncementJoin our Token Sale
PHI1618 (OP)
Legendary
*

View Profile
October 05, 2017, 08:37:00 AM

Bunlara artı olarak teknostore mağazası da satışa başlamış.
Binbirçeşit.com da satıyor.

chickenfried12
Legendary
*

Activity: 1120
Merit: 1003

View Profile
October 05, 2017, 09:04:42 AM

güncel olarak n11 de de bir adet satan bir sayfa var 599 TL demiş fiyatına malesef türkiye fiyatları uçmuş durumda 513 den aşağı görmedim ben su ana kadar

+++

şurada da 70 eur civarında satan birisi mevcut isterseniz deneyebilirsiniz .
https://www.amazon.de/Ledger-Nano-Bitcoin-Ethereum-Hardware/dp/B01J66NF46
bileq
Legendary
*

Activity: 1274
Merit: 1068

View Profile
October 05, 2017, 09:59:47 AM

~snip

güncel olarak n11 de de bir adet satan bir sayfa var 599 TL demiş fiyatına malesef türkiye fiyatları uçmuş durumda 513 den aşağı görmedim ben su ana kadar

+++

Üzgünüz, bu ürün seçtiğiniz adrese gönderilemiyor. Daha fazla bilgi al. Teslimat adresini değiştirebilir ya da ürünü siparişinizden silebilirsiniz.

amazon bu urunleri turkiyeye gondermiyor malesef Smiley
dilemx
Full Member

Activity: 202

View Profile
October 05, 2017, 10:39:39 AM

peki istediğim 4 adet coini saklayabilir miyim? Örnek: ben sadece İOTA,RİPPLE,TEZOS ve MONETHA saklamak istiyorum.Bu mümkün müdür?Uygulayan oldu mu?

■  RESTART ENERGY 
RED MWAT Token DEMOCRATIZING ENERGY
Facebook Twitter Telegram AnnouncementJoin our Token Sale
Dammitt
Hero Member

Activity: 882
Merit: 507

View Profile
October 05, 2017, 03:08:27 PM

+++

Hocam amazon türkiyeye gönderim yapmıyor diye biliyorum zaten gümrükte kalma ishtimalide yüksek gönderim olsa dahi. Fiyatlar evet normalde pahalı geldi banada.
Pages: « 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 »  All
  Print  

Jump to: