Bitcoin Forum
May 11, 2024, 07:13:38 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 »  All
  Print  
Author Topic: REHBER: Ledger Nano S incelemesi, kullanım rehberi, detaylar, sorular, cevaplar  (Read 25234 times)
Ermbc
Newbie
*

Activity: 38
Merit: 0

View Profile
October 17, 2017, 09:39:10 AM
Last edit: October 17, 2017, 10:22:47 AM by Ermbc

arkadaşlar bu ledger tek bir defalığınamı seed üretmekte? mesela ilerde güvenlik amaçlı seedi yenileyebilirmiyiz?
dostum 3 kere pin'i yanlış gir cihaz kilitlenir ve sıfırlanır tekrar açıldığında restore et yada yeni cihaz kur seçeneği çıkar yeni dersen başka bir seed geliyor karşına restore dersen eski seed'ini girip cüzdanı geri yükleyebiliyorsun.

Teşekkürler hocam
arkadaşlar bu ledger tek bir defalığınamı seed üretmekte? mesela ilerde güvenlik amaçlı seedi yenileyebilirmiyiz?
Yenilersiniz. Adımlar:
1- Ledger'daki bütün coinleri farklı bir yere çekersiniz.
2- Pin'i 3 kere yanlış girersiniz, cihaz sıfırlanır.
3- Cihazı yeniden kurarsınız, kurarken yeni cihaz olarak kurarsınız tabi.
4- Yeni seed verir.
5- Yeni cihaza dışarıya aldığınız coinlerinizi alırsınız.
Böylelikle yeni bir seed'de tutmuş olursunuz coinlerinizi.

Teşekkürler hocam
1715411618
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715411618
Reply with quote  #2

1715411618
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
the_doctor
Full Member

Activity: 406
Merit: 189

View Profile
October 17, 2017, 12:58:38 PM

valla ilk fırsatta almayı düşünüyorum, artık lüks değil ihtiyaç haline geldi.
ROUGE44
Newbie
*

Activity: 20

View Profile
October 17, 2017, 05:22:32 PM

Merhaba şöyle bir sorum var benim cihazdan her transferden sonra btc adresim değişiyor bu normal birşey mi ?
bileq
Legendary
*

Activity: 1274
Merit: 1068

View Profile
October 17, 2017, 05:29:28 PM

Merhaba şöyle bir sorum var benim cihazdan her transferden sonra btc adresim değişiyor bu normal birşey mi ?

elindeki 24 lu seed kelime grubu sana 1den fazla adres olusturuyor. bu adreslerin hepsi senin hesabina bagli.
ayni sekilde birden fazla eth adresin de bulunuyor. normal bir durum sikinti yok Smiley
Betfair
Sr. Member

Activity: 812
Merit: 260

View Profile
October 17, 2017, 06:40:46 PM

Normal evet
Hierarchical Deterministic adres destekliyor ledger bu yüzden sorun yok güvenlik açısından her seferinde farklı adres verir.
https://ledger.groovehq.com/knowledge_base/topics/bitcoin-addresses
PHI1618 (OP)
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334

View Profile
October 17, 2017, 07:42:58 PM

Normal evet
Hierarchical Deterministic adres destekliyor ledger bu yüzden sorun yok güvenlik açısından her seferinde farklı adres verir.
Aslında bu konunun teknik bilgisine hakimseniz biraz Türkçe açıklama eklerseniz çok iyi olur.
24 kelimelik seed bir sürü farklı adres veriyor her gönderimde. Ama önceki adreslere de göndersek btc yine de bizim hesabımızda birikmiş oluyor tek adrese gönderilmiş gibi. Bunun teknik altyapısı nasıl işliyor acaba?

"Damnant quod non intelligunt." Anlamadıkları şeyi suçlarlar. BTC
ROUGE44
Newbie
*

Activity: 20

View Profile
October 18, 2017, 06:38:08 AM

Cevaplar için teşekkür ederim arkadaşlar
HaDe67
Newbie
*

Activity: 14

View Profile
October 18, 2017, 11:50:26 AM

anlatım için teşekkürler böyle bi konu olduğunu görünce bi ledger alasım geldi Smiley
Betfair
Sr. Member

View Profile
October 22, 2017, 01:34:39 AM

Normal evet
Aslında bu konunun teknik bilgisine hakimseniz biraz Türkçe açıklama eklerseniz çok iyi olur.
24 kelimelik seed bir sürü farklı adres veriyor her gönderimde. Ama önceki adreslere de göndersek btc yine de bizim hesabımızda birikmiş oluyor tek adrese gönderilmiş gibi. Bunun teknik altyapısı nasıl işliyor acaba?

şöyle işliyor 24 kelimelik seed ile sınırsız sayıda adres yaratabiliyorsunuz ve tüm bu adresler ile private keyler sadece ama sadece seed elinizde ise kontrol edebilirsiniz.Tamamen güvenlik amaçlı yaratılmış birşey bu tekrar tekrar kullanmak durumunda kalmayın diye adresleri.

Path yazan kısımı görüyorsunuz offset artarak ilerliyor show 1000 daha dersek 1000 adet adres yaratıcak bize.BIP44 te adres boşluğu sınırı 20'dir, algoritma cüzdandaki bakiyeye değil işlem geçmişine bakıyor 20 adet kullanılmamış adres yaratana kadar çalışıyor.Dediğim gibi seed sizin elinizde olduktan sonra yaratılan tüm adreslerde sizindir o yüzden adres değişmesi kötü birşey değildir ve bakiyeniz bir yere gitmez merak etmeyin.

Birde geçen soruyordum seed yarattım doğruluğundan emin olmak istiyorum ama hiç bir yere girmek istemiyorum güvenmediğim için diye.
https://github.com/iancoleman/bip39
Şuradan indirip internete bağlı olmayan fazlası ile güvenli format atılmış yada hiç internete girmemiş pc de sanal makinede artık nasıl içiniz rahat ediyorsa orada offline olarak açıp seed'ini girerseniz aşağıda yaratılan adreslerden sağlamasını yapabilirsiniz.
Ya da hiç bunlarla uğraşmam derseniz en güvenlisi ledger'ı aldığınız gibi yarattığınız seed'i not alın sonra bitcoin cüzdanınıza girip çıkan adresi not ediniz.PIN'i 3 kere yanlış girip ledger a reset atın sonra seed' ile recovery ediniz bakın bakalım aynı cüzdan açılacakmı geri.
Üstte paylaştığım BIP39 ile kullandığınız tekil adresin private key'ini öğrenebilirsiniz BTC ya da ETH adreslerin eğer başka yere import etmek isterseniz.Seed inizi komple girmenize gerek kalmaz böylece telefon app lerine vs.

Bu arada ben seed i girmiştim offline olarak fakat adresim 1 ile (legacy) başlamıyordu 3 ile başlıyordu segwit desteği seçtiğim için sonra üretilen adreslere baktığımda bulamadım meğerse Derivation Path kısmından BIP49 sekmesi varmış onu seçmem gerekiyormuş.
PHI1618 (OP)
Legendary
*

View Profile
October 22, 2017, 02:02:36 PM

Betfair
Seed'den sınırsız public ve priv key üretildiğini bilmiyordum. Nasıl bir algoritması var anlayamıyorum. Yazılımdan anlamam ama bilgisayar kafam çalışır az çok.
Kelimelerin kendi aralarında belli kurallara göre çaprazlanmasıyla oluşturuluyor sanırım.
Geçenlerde bir video izlemiştim bitcoin'in arkasındaki matematik diye. Orda da her bir adresin bir çekmece olduğunu varsayarsak üretilmiş ve üretilebilecek btc adresleri dünyaya sığmazdı falan deniliyordu. Bu durumda evrene de sığmaz sanırım...

Betfair
Sr. Member

View Profile
October 22, 2017, 02:52:46 PM

Aynen seed ile offset yaparak sınırsız adres üretiliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=ZloHVKk7DHk
PHI1618 (OP)
Legendary
*

View Profile
October 22, 2017, 03:06:25 PM

Aynen seed ile offset yaparak sınırsız adres üretiliyor.

https://www.youtube.com/watch?v=ZloHVKk7DHk

Hahhaha. Tam bu videodan bahsetmiştim ben de Smiley

Betfair
Sr. Member

View Profile
October 22, 2017, 03:37:58 PM

https://allthingsdecentral.com/collections/hardware-wallets/products/ledger-nano-s

Ucuza ledger satan yer buldum tr ye kargosuda ucuz.Fakat stokta yok kasıma kadar beklemek gerekiyor ilgilenenlere duyrulur.
PHI1618 (OP)
Legendary
*

View Profile
October 26, 2017, 02:21:40 PM

https://allthingsdecentral.com/collections/hardware-wallets/products/ledger-nano-s

Ucuza ledger satan yer buldum tr ye kargosuda ucuz.Fakat stokta yok kasıma kadar beklemek gerekiyor ilgilenenlere duyrulur.
Güvenilir mi acaba. Fİyat uygun görünüyor.

PHI1618 (OP)
Legendary
*

View Profile
November 08, 2017, 07:40:10 AM

Ledger'a yeni coinler eklenmeye devam ediyor.
NEO eklendi.
https://ledger.zendesk.com/hc/en-us/articles/115005530425-How-to-install-and-use-Neo-NEO-

2run
Hero Member

Activity: 1890
Merit: 792

View Profile
November 08, 2017, 09:52:39 PM

Şu 3 kere pin girme olayını ben mi yanlış anladım bilmiyorum ama sormam lazım. Cihazı daha yeni aldım arada girerken hata yapıyorum.. içerisinde bir miktar ETH var. şimdi ben pin i 3 kere yanlış girdikten sonra cihaz tamamen sıfırlanıyorsa içindeki coinlere ne olacak? yedeğini aldığım seed ler ile başka bir yerden coinleri kurtamam mümkün mü?
Betfair
Sr. Member

View Profile
November 08, 2017, 10:25:04 PM

Şu 3 kere pin girme olayını ben mi yanlış anladım bilmiyorum ama sormam lazım. Cihazı daha yeni aldım arada girerken hata yapıyorum.. içerisinde bir miktar ETH var. şimdi ben pin i 3 kere yanlış girdikten sonra cihaz tamamen sıfırlanıyorsa içindeki coinlere ne olacak? yedeğini aldığım seed ler ile başka bir yerden coinleri kurtamam mümkün mü?
cihazın pin'ini 3 kere yanlış girerseniz cihaz sıfırlanır reset atar kendine, ve tekrar açıldığında size restore etmek mi istersiniz yoksa yeni cüzdan yaratmak istersiniz diye sorar.
Cihaza pin i 3 kere yanlış girmeniz tün coinler kaybolacak demek değildir.Yedeğini aldığınız seedleri tekrar cihaza girerseniz restore ederseniz eski cüzdanınız açmış olursunuz.
Başka yerden coinleri kurtarmanız mümkün o seedleri 24 passphrase destekleyen wallet a girerseniz Mycelium gibi app lere kullanabilirsiniz herşeyinizi.
Myetherwallet a girip ethereum adreslerinizide kullanabilirsiniz.

Benim sizlere nacizane tavsiyem ledger ı kurduktan sonra verilen seed i girdiğinizde yazıyorsunuz ama double check etmek için cüzdanınıza para göndermeden önce cihazın pin'ini 3 kere yanlış girip restore etmeye çalışın bakalım seed i doğru mu girmişsiniz yanlışmı emin olursunuz böylece.
dannybrown
Legendary
*
artcontest

Activity: 1666
Merit: 1030

View Profile
November 09, 2017, 07:34:55 AM

Ledger'ım bozuldu/kayboldu/çalındı/çalışmıyor ne yapmalıyım?
Şimdi önümüzde alternatifler var. Bir kere coinleriniz halen güvenilir ellerde. Pin kodunuzu bilmeden kimse erişemez. Pin kodunuzu biliyorlarsa elveda diyin...
Gelelim yapılacaklara.
Yedek bir ledger'ınız yoksa hemen yeni bir ledger alıp ilk kurulumda cihazın size verdiği 24 kelimelik seed'i yeni cihaza girip coinlerinize ulaşabilirsiniz. Hiç bir sorun olmaz.
Peki hemen ledger alamıyorsak ve coinlerimize hemen ulaşmak istiyorsak?
Ledger'ın seed'i yine kurtarıcımız olacak.
Cihazda hangi coinleri saklıyorsanız ona göre bir yol izlemeniz gerekmekte.
Ethereum için https://www.myetherwallet.com/#view-wallet-info adresinden "Mnemonic Phrase" seçeneğinden seed'i girince ethereumlarınıza ulaşırsınız.
Bitcoin için ise Mycelium mobil uygulamasına seed girilebiliyor. Btc'leriniz de elinize geçer.
Ltc ve diğer coinler için de benzer şekilde muhtemelen, yollarını keşfettikçe ekleyeceğim.

YALNIZ ŞU ÇOK ÖNEMLİ,
Seed'inizi başka bir yere girdiğiniz anda ledger'daki coinlerinizin güvenliği azalmış demektir. Denemek için ledger seed'inizi başka bir yere SAKIN girmeyiniz...

Biz bu seedleri istediğimiz zaman değiştirebiliyor muyuz peki ?
Yani diyelim seedi girdik bir yerde sonra şüphe ettik ve değiştirmek istedik.
önce ledger nanodan coinleri başka bir yere attık ve ledger nanoyu sıfırlayıp tekrar yeni seed verilen ledgere atabiliyormuyuz coinleri ?
Betfair
Sr. Member

View Profile
November 09, 2017, 07:52:15 AM

Ledger'ım bozuldu/kayboldu/çalındı/çalışmıyor ne yapmalıyım?
Şimdi önümüzde alternatifler var. Bir kere coinleriniz halen güvenilir ellerde. Pin kodunuzu bilmeden kimse erişemez. Pin kodunuzu biliyorlarsa elveda diyin...
Gelelim yapılacaklara.
Yedek bir ledger'ınız yoksa hemen yeni bir ledger alıp ilk kurulumda cihazın size verdiği 24 kelimelik seed'i yeni cihaza girip coinlerinize ulaşabilirsiniz. Hiç bir sorun olmaz.
Peki hemen ledger alamıyorsak ve coinlerimize hemen ulaşmak istiyorsak?
Ledger'ın seed'i yine kurtarıcımız olacak.
Cihazda hangi coinleri saklıyorsanız ona göre bir yol izlemeniz gerekmekte.
Ethereum için https://www.myetherwallet.com/#view-wallet-info adresinden "Mnemonic Phrase" seçeneğinden seed'i girince ethereumlarınıza ulaşırsınız.
Bitcoin için ise Mycelium mobil uygulamasına seed girilebiliyor. Btc'leriniz de elinize geçer.
Ltc ve diğer coinler için de benzer şekilde muhtemelen, yollarını keşfettikçe ekleyeceğim.

YALNIZ ŞU ÇOK ÖNEMLİ,
Seed'inizi başka bir yere girdiğiniz anda ledger'daki coinlerinizin güvenliği azalmış demektir. Denemek için ledger seed'inizi başka bir yere SAKIN girmeyiniz...

Biz bu seedleri istediğimiz zaman değiştirebiliyor muyuz peki ?
Yani diyelim seedi girdik bir yerde sonra şüphe ettik ve değiştirmek istedik.
önce ledger nanodan coinleri başka bir yere attık ve ledger nanoyu sıfırlayıp tekrar yeni seed verilen ledgere atabiliyormuyuz coinleri ?

pin i 3 kere bilerek yanlış girersen reset atar ve tekrar açıldığında yeni kurulum dersen seed değişir ama sen seedleri kafana göre değiştiremiyorsun ilk kelime at ikinci kelime eşek üçüncüsü horoz olsun diyemessin.
PHI1618 (OP)
Legendary
*

View Profile
November 09, 2017, 05:44:06 PM

Betfair tüm sorulara cevap vermiş sağolsun.
Dedikleri aynen doğru. Seed'i sakın kaybetmeyin...

Pages: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 »  All
  Print  

Jump to: