Bitcoin Forum
May 30, 2024, 12:20:24 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Bitcoin Mining (Madenciliği)  (Read 22563 times)
ghostshirt (OP)
Full Member

Activity: 216
Merit: 100

View Profile
May 30, 2013, 04:02:11 PM

Mining ile ilgili konuları bu başlıkta paylaşabiliriz.

OracionSeis
Hero Member

Activity: 756
Merit: 500

View Profile
May 30, 2013, 04:52:58 PM

Difficulty elektrik faturasını etkiler mi?

Mesela ben Bitcoin ile günde 1.20 dolark kasıyorum. LTC ilede o civarlar ama bi arakdasım bitcoinin daha cok elektrik harcaıgını söyledi dogrumu sizce?

Time off to sleep ... ( ̄︶ ̄)~
technomancer
Sr. Member

Activity: 252
Merit: 251

View Profile
May 30, 2013, 06:29:18 PM

Difficulty elektrik faturasını etkiler mi?

Mesela ben Bitcoin ile günde 1.20 dolark kasıyorum. LTC ilede o civarlar ama bi arakdasım bitcoinin daha cok elektrik harcaıgını söyledi dogrumu sizce?

Cevap goreceli olarak degisir.

Kazma izlemi yaptigin program her bir paylasimi kabul ettikce ekran kartin bunun icin calismaya baslar, her blok bulundugunda tam gucle calisir. paylasim yokken bekleme modunda kalir ve ekran kartin o zaman cok fazla guc tuketmez. Bitcoin cok populer oldugundan oturu ve networkunde cok yuksek islem gucu oldugundan oturu icinde bulundugun poola gore cok kisa surede yeni blok olusturulur ve senin bilgisayarin paylasimlari kabul etmeye baslar.  Ornegin baska bir coin Litecoin kazdigini dusunelim, sayet icinde bulundugun pool un islem gucu ve kullanici sayisi az ise blok bulunmasi icin beklersin ve bu sure icindede herhangi bir paylasim olmadigindan ekran kartin beklemede kalip minimum guc ve elektrik harcar.  Tam emin olmamakla birlikte ayni kosullar altinda scrypt kullanan coinlerin ekran kartini cok daha fazla yordugunu soyleyebilirim cunku bu tip algoritmanin muazzam ram gucune ihtiyaci vardir. Ama bu ram kullanimi ne kadarlik bir elektrik farkettirir soylemek guc.
hsk81
Newbie
*

Activity: 24
Merit: 0

View Profile
July 05, 2013, 07:31:59 AM

Arkadaslar http://www.coinwarz.com/cryptocurrency sitesinde bir cok coin'u ile ilgili madenciligi karsilastirabiliyorsunuz .. kapasitenizi yaziyorsunus, elektrik fiyatini ve size aninda hangi coin en karli hemen listeyi cikariyor.
Teg_men
Newbie
*

Activity: 32

View Profile
July 05, 2013, 11:20:48 AM

Arkadaşlar merhaba,

Mart ayı ortalarında başladığım Bitcoin madenciliği sayesinde şu ana kadar 5 Bitcoin kazandım.
2.5 Bitcoini bu forumdan bir arkadaşımıza sattım. Şu anda elimde 2.5 bitcoin daha var.

4 adet Ati 5870 Gpu ile değişik pool'lar üzerinden yaptığım üretim ile ilgili yazımı bu forumda
sizlerle paylaşmıştım.

Ancak şu anda difficulty 21.335.329 ve neredeyse 48 saate 0.05 Bitcoin üretebiliyorum. Üzerine bir de Bitcoin fiyatları 70 Dolar seviyelerine geriledi.

ASIC cihazlar da kullanıcılara teslim edilmeye başlandı artık. Bunun anlamı GPU ile yapılan Bitcoin madenciliğinin bu şartlarda harcanan elektriği bile karşılamayacağıdır sanırım.

Peki bundan sonra ne olacak?

1- ASIC cihazlar yaygınlaşmaya başladıkça difficulty yükselecek.

2- Çok sayıda GPU madencisi Bitcoin yerine alternatif para birimlerinde üretim yapmaya başlayacaklar.

3- Hangi tarihte piyasada kaç tane Bitcoin olacağı önceden belirlendiği için, piyasaya giren ASIC cihazların Bitcoin

üretimine hacim (volum) olarak bir etkileri olmayacak. Sadece eskiden GPU sahiplerine giden Bitcoinler şimdi ASIC

sahiplerine gidecek. Piyasaya ilk giren ASIC'lerin sahipleri bu işten en çok kazanç sağlayan olacaklar.

4- http://www.coinwarz.com/cryptocurrency   adresindeki dijital para bölümünü görünce çok şaşırdım doğrusu. Sayfada 23

farklı dijital paraya ait grafik var. (Bu sayfayı görene kadar 4-5 tane dijital para çeşidi olduğunu düşünüyordum)

Diğer para birimleri ile ilgili bilgim yok ama GPU ile Bitcoin üreten madencilerin üretimlerini sonlandırıp Litecoin

veya diğer para birimlerini üretmeye başladıklarını öğreniyoruz forumda.

Burada önemli bir konu var.

Bitcoin ve buna benzer dijital paralar herhangi bir düzenlemeye (regülasyon) tabi değiller. Yani devletlerin bastığı  paranın altın olarak karşılığı vardır ve piyasada dolaşan kağıt paranın değerini bu durum belirler. Tabiki başka faktörler de vardır ama sistem kabaca bu şekilde çalışır.

Ama dijital paralarda bu durum sözkonusu değil. Değerini tamamen arz-talep koşulları belirliyor.
Eğer kullanılan tek dijital para Bitcoin olsaydı, değerinin sürekli olarak artacağını (Deflasyon) öngörebilirdik.
Ancak şu anda 23 tane dijital para çeşidi olduğunu görüyoruz.

5- Ortalıkta bu kadar dijital para olunca haliyle hangisinin geçer akçe olacağı konusu da karşımıza çıkıyor. Bu kadar

para çeşidi bir şekilde talep görecek mi?

Yoksa Bitcon, dijital paraların Doları gibi olacak ve diğer paraların değerleri Bitcoine göre mi belirlenecek.

6- Bitcoin madenciliğini yapan yüzlerce veya binlerce GPU madencisi Litecoin veya başka bir para birimi üretiminde

anlaşıp, o para biriminin pazarını oluşturup (En azından o para birimi için bir ASIC cihaz üretilmeden) kendi yollarına

o şekilde mi devam edecek. Tabi bu durumda Litecoin ASIC cihaz yapıldığında, o grup toplu olarak başka bir Coin üzerinde

anlaşıp yoluna devam edebilir.

Bu sorular uzun süredir aklımı kurcalıyor.
Sizler neler düşünüyorsunuz bu konularda, paylaşırsanız sevinirim.
yavuz
Jr. Member
*

Activity: 210
Merit: 6

View Profile
July 05, 2013, 11:34:16 AM

bende bir soru sorayım.

bir müddet sonra ASIC cihazlarda elektiriğini bile karşılamayacak noktaya gelecek. sizce bu ne zaman olur ? tahminim 1 sene sonra gibi. ondan sonra güneşten rüzgardan kendi elektriğini üretenler sadece mininge devam edecek büyük ihtimalle.
technomancer
Sr. Member

View Profile
July 05, 2013, 04:29:34 PM

Arkadaşlar merhaba,

Mart ayı ortalarında başladığım Bitcoin madenciliği sayesinde şu ana kadar 5 Bitcoin kazandım.
2.5 Bitcoini bu forumdan bir arkadaşımıza sattım. Şu anda elimde 2.5 bitcoin daha var.

4 adet Ati 5870 Gpu ile değişik pool'lar üzerinden yaptığım üretim ile ilgili yazımı bu forumda
sizlerle paylaşmıştım.

Ancak şu anda difficulty 21.335.329 ve neredeyse 48 saate 0.05 Bitcoin üretebiliyorum. Üzerine bir de Bitcoin fiyatları 70 Dolar seviyelerine geriledi.

ASIC cihazlar da kullanıcılara teslim edilmeye başlandı artık. Bunun anlamı GPU ile yapılan Bitcoin madenciliğinin bu şartlarda harcanan elektriği bile karşılamayacağıdır sanırım.

Peki bundan sonra ne olacak?

1- ASIC cihazlar yaygınlaşmaya başladıkça difficulty yükselecek.

2- Çok sayıda GPU madencisi Bitcoin yerine alternatif para birimlerinde üretim yapmaya başlayacaklar.

3- Hangi tarihte piyasada kaç tane Bitcoin olacağı önceden belirlendiği için, piyasaya giren ASIC cihazların Bitcoin

üretimine hacim (volum) olarak bir etkileri olmayacak. Sadece eskiden GPU sahiplerine giden Bitcoinler şimdi ASIC

sahiplerine gidecek. Piyasaya ilk giren ASIC'lerin sahipleri bu işten en çok kazanç sağlayan olacaklar.

4- http://www.coinwarz.com/cryptocurrency   adresindeki dijital para bölümünü görünce çok şaşırdım doğrusu. Sayfada 23

farklı dijital paraya ait grafik var. (Bu sayfayı görene kadar 4-5 tane dijital para çeşidi olduğunu düşünüyordum)

Diğer para birimleri ile ilgili bilgim yok ama GPU ile Bitcoin üreten madencilerin üretimlerini sonlandırıp Litecoin

veya diğer para birimlerini üretmeye başladıklarını öğreniyoruz forumda.

Burada önemli bir konu var.

Bitcoin ve buna benzer dijital paralar herhangi bir düzenlemeye (regülasyon) tabi değiller. Yani devletlerin bastığı  paranın altın olarak karşılığı vardır ve piyasada dolaşan kağıt paranın değerini bu durum belirler. Tabiki başka faktörler de vardır ama sistem kabaca bu şekilde çalışır.

Ama dijital paralarda bu durum sözkonusu değil. Değerini tamamen arz-talep koşulları belirliyor.
Eğer kullanılan tek dijital para Bitcoin olsaydı, değerinin sürekli olarak artacağını (Deflasyon) öngörebilirdik.
Ancak şu anda 23 tane dijital para çeşidi olduğunu görüyoruz.

5- Ortalıkta bu kadar dijital para olunca haliyle hangisinin geçer akçe olacağı konusu da karşımıza çıkıyor. Bu kadar

para çeşidi bir şekilde talep görecek mi?

Yoksa Bitcon, dijital paraların Doları gibi olacak ve diğer paraların değerleri Bitcoine göre mi belirlenecek.

6- Bitcoin madenciliğini yapan yüzlerce veya binlerce GPU madencisi Litecoin veya başka bir para birimi üretiminde

anlaşıp, o para biriminin pazarını oluşturup (En azından o para birimi için bir ASIC cihaz üretilmeden) kendi yollarına

o şekilde mi devam edecek. Tabi bu durumda Litecoin ASIC cihaz yapıldığında, o grup toplu olarak başka bir Coin üzerinde

anlaşıp yoluna devam edebilir.

Bu sorular uzun süredir aklımı kurcalıyor.
Sizler neler düşünüyorsunuz bu konularda, paylaşırsanız sevinirim.

Tespitleriniz cok dogru, asiclerin cikmasi ile piyasada is zorlasti, fiyatin dusmesi ise gecici bir durum, bir sure daha daha asagilara dogru dusecektir, 50 belki 20 lere fakat piyasada onsiparis olarak bekleyen o kadar cok asic musterisi varki bunlarin cogu  agustos ayi sonuna kadar cihazlarini almis olacaklar, zorluk derecesi roket hizi ile yukselmeye devam edeceginden dusuk hashrate li (mesela usb asic miner, bfl jalapeno) gibi cihazlar kullanilmaz hale geecek. Bunu ongordugumden 1 hafta kadar evvel elime ulasan bfl jalapenolari ebayde satmayi tercih ettim, iyikide oyle yapmisim. Diyecegim o ki, agustos tan sonra zorluk derecesinin yukselme hizi gibi fiyatta yukselecek, ongoruler bu sekilde elbette hicbirseyin garantisi yok, yil sonunda yani 6 ay sonra beklenen en kucuk rakam $350 olacagi yonunde, bu en kotumser tahmin. yukarida olabilir. piyasada gercekten guclu asic yatirimi yapan belli sayida kisi var, ve bu kisiler gun ve gun ek cihazlar katarak yollarina devam ediyorlar. Ayni Intel yada Amd nin yaptigi gibi, nanometre bazinda chipleri daha kuculterek daha hizli asicler cikaracaklardir, cihaz alip kazma isini yapmayi dusunenler uzun vadede dusunerek hareket etmeliler ve verilen siparisinde gelmesi en erken 3-6 ay surecegi dusunulurse dusuk hashsrate li cihaz almak akil kari degil, su an iti bari ile siparis vermeyi dusunen bir kisi 400 gh/s dan dusuk bir cihaz siparis ederse  cihazin kendini amorti etmesinden sonra ancak kar etmeye baslar.

Litecoin ise su anda ikinci populer coin, bunu kazmak icin her ne kadar bazi projeler olsada henuz ortada bilinen ozel bir donanim yok. Raflarda yerini alan uygun ekran kartlari ile yani GPU ile bu isi yapabiliyorsunuz, birazda populerligini artiran bu, onsiparis verip aylarca beklemiyorsunuz, hergun yenu ekran karti ekleyip ciftliginizi buyutebilirsiniz, ustelik MtGox Litecoin ile islem yapacagini resmi olarak duyurdu ve Temmuz ayinda baslayacagini bildirdi, bu yuzden degeri artmaya basladi ve orada islem gormeye baslarsa katlanarak yukselecektir.  Diger alt coinlerinde anlik inis cikislari var, ozellikle TRC ve PPC bu iki coinde SHA algoritmasini kullandigindan ve scrypt kullanan Litecoin gibi bazi coinleri kazmak icin kullanilan elektrikten daha az elektrik harcadigindan GPU lar belki populerlikleri dahada artacaktir.
palpal
Newbie
*

Activity: 1

View Profile
December 09, 2013, 07:17:31 AM

iyi günler ben bitcoin trade ini btc turk uzerinden yapıyorum fakat mining yapmak istiyorum ve nerden baslamam gerektıgını bilmiyorum bana lutfen yardımcı olabilirmisniz
acedia
Sr. Member

Activity: 532
Merit: 250

View Profile
December 09, 2013, 07:46:01 AM

iyi günler ben bitcoin trade ini btc turk uzerinden yapıyorum fakat mining yapmak istiyorum ve nerden baslamam gerektıgını bilmiyorum bana lutfen yardımcı olabilirmisniz

BTC mining treni kaçtı. Yapmayı düşünüyorsanız LTC,XPM gibi alt coinlerle mining yapabilirsiniz
technomancer
Sr. Member

View Profile
December 09, 2013, 07:50:41 AM

Arkadasin dedigi gibi Bitcoin madenciligi icin tren kacti, sayet butceniz bir kac 10 bin dolar varsa kisa vadeli dusunebilirsiniz.
acedia
Sr. Member

Activity: 532
Merit: 250

View Profile
December 09, 2013, 08:06:20 AM

@technomancer usta bu resimdeki gibi x1 to x1 fleks kablo ile ekran kartını PCI-E x1 portunda kullanırsak ekran kartı çalışır mı?

technomancer
Sr. Member

View Profile
December 09, 2013, 09:21:05 AM

@technomancer usta bu resimdeki gibi x1 to x1 fleks kablo ile ekran kartını PCI-E x1 portunda kullanırsak ekran kartı çalışır mı?

mining yapabilirsin evet.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: