Bitcoin Forum
May 25, 2024, 12:07:51 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Ethereum Hard Fork’unda Yeni Güncelleme  (Read 1281 times)
bitpazari (OP)
Hero Member

Activity: 896
Merit: 519

View Profile
October 14, 2017, 10:55:21 AM

En büyük 2. kripto para konumundaki ethereum’un blockchain’inde şu sıralar yeni bir güncellemenin yapılması planlanıyor. Metropolis ismi verilen yükseltmenin bir adımı olan “Byzantium” (Bizans) kodu, 4,370,000. bloktan itibaren “hard fork” sıfatıyla uygulamaya konulacak.

Bizans koduyla birlikte ethereum blockchain’inde 9 farklı ethereum geliştirme protokolü (EIP) uygulanacak. Değişikliklerin platformu daha hafif ve çalıştırması kolay bir hâle getireceği; işlem hızını, smart contract güvenliğini ve gizliliği artıracağı düşünülüyor. Değişimlerin platformdaki etkilerine ayrı ayrı göz atalım..

Client’lar

Yükseltmenin başarısı ağ node’larına bağlı olduğu için node’lara yazılım sağlayan client’ların yükseltmeye hazır olduğunun kesinleştirilmesi, en dikkat edilmesi gereken konulardan biri. Yani client’ların denetiminden sorumlu startup’ların, yazılımlarının Bizans hard fork’unu aktive edecek EIP’leri içerdiğinden emin olması gerek. 4,370,000. bloktan itibaren EIP’ler client’lara kodlanmaya başlayacak ve bu blok, hard fork’un başladığı nokta olacak. Eğer bazı node’lar geride kalırsa blockchain ayrılacak ve aynı platformun farklı versiyonları meydana gelecek. Client’ların çoğunun yükseltmeye şimdiden hazır göründüğü bildirildi.

Madenciler

Bizansla birlikte madencilik zorluğu önemli ölçüde düşürülecek. Bloklar daha hızlı kazılacak, işlem süreleri hızlanacak ve madenciler blok başına daha az ödül alacak.

Borsalar

Her şey planlandığı gibi giderse borsaların herhangi bir şey yapması gerekmeyecek. Ancak DAO olayını hatırlamakta fayda var. Aniden ethereum classic’in doğduğu DAO süreci sonrası borsalar kontrpiyede kalmıştı. Ağ için farklı şeylerin tasarlandığı ve Bizans’a karşı çıkan Etherite gibi projeler şimdilik önemli bir destek görmese de bu projelerin destek görmesi hâlinde ortalığın karışmayacağının herhangi garantisi yok. Bu durumda, spekülatif piyasayı destekleyici hamleleriyle bilinen borsalara, yeni oluşacak para birimini platformlarına ekleme işi düşebilir.

Uygulama geliştiricileri

Ethereum uygulama geliştiricilerinin de herhangi bir zorlukla karşılaşması beklenmiyor. Mist ve türevi ethereum tarayıcıları otomatik olarak yükseltilecek. 4,370,000. bloktan sonra başarısız işlemlerin saptanma şekli değişecek. Geliştiriciler için tek değişikliğin bu olacağı düşünülüyor.
HiatusGG
Full Member

Activity: 504
Merit: 103

View Profile
October 14, 2017, 07:45:04 PM

hard fork sıfatıyla bir güncelleme yeni bir coin doğarmı orası bilinmiyor ortalık karışabilir fiyatın artma veya azalma olasılığı olur mu bilmiyorum şuan borsa daha çok btc kısmında eth güncellemesiyle önemli bir yükseliş veya düşüş olacağını sanmıyorum.
lebiderya
Newbie
*

Activity: 37
Merit: 0

View Profile
October 14, 2017, 08:38:19 PM

Bir hardfork diyorlar bir soft diyorlar ben anlamadım. Geçen günlerde hard değil soft olacak diyorlardı. Şimdi hard olacak yeni bir cücük coin doğabilir diyorlar. Birisi beni aydınlatabilir mi ?
motors
Sr. Member

Activity: 459
Merit: 258

🌟 Blockchain Expert, Miner.

View Profile
October 14, 2017, 08:48:21 PM

Eğer olası bir fork olacak olursa, kulağınıza küpe olması açısından söyleyim daha önceki ETH hard forkunda ETC geldiği zaman, ETH değeri neredeyse yarı yarıya düşmüştü.

One day, all people will use crypto money instead of paper money.
nalpagutt
Sr. Member

Activity: 364
Merit: 258

Joy Token - Smarter Games for Smarter Players

View Profile
October 14, 2017, 08:57:11 PM

Kimileri bu fork sonrası etc20 tokenlerin değerinin artacağını söylüyor . Sizce ihtimal nedir arkadaşlar ?

▄███                                                                                       
                       ▄▀ ▐█▌                                                                                       
                      ▀   ██                                                                                       
    ▄▄▄▄▄        ▄▄▄▄▄   ██▌ ▄▄      ▄▄          ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄      ▄▄▄▄▄▄       ▄▄▄     ▄▄▄   ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄   ▄▄▄     ▄▄▄
    █████     ▄████████ ██▌  ███    ███          ██████████   ▄██████████▄    ███   ▄███▀   ██████████   ████    ███
      ███    ███▀▀    ▄████   ███  ███             ███       ███▀▀    ▀▀███   ███ ▄███▀     ███          █████▄  ███
      ███   ▐██▌     ██▀▐██▌   ██████              ███      ▐██▌        ▐██▌  ██████▀       ███▄▄▄▄▄▄    ███▀██▄ ███
      ███   ▐██▌   ▄██▀ ▐██▌    ▐██▌               ███      ▐██▌        ▐██▌  ██████▄       █████████    ███  ██████
  ▄   ███    ███▄ ██▀ ▄▄███     ▐██▌               ███       ███▄▄    ▄▄███   ███  ███▄     ██▌          ███   ▀████
 ▀██▄███▀     ▀█▌▐███████▀      ▐██▌               ███        ▀██████████▀    ███   ▀███▄   ██████████   ███    ▀███
   ▀▀▀▀          ▀▀▀▀▀▀          ▀▀                ▀▀▀           ▀▀▀▀▀▀       ▀▀▀     ▀▀▀   ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀   ▀▀▀     ▀▀▀
.
.
.
.
Facebook
Twitter
Bitcointalk
Telegram
Reddit
Website
bitpazari (OP)
Hero Member

Activity: 896
Merit: 519

View Profile
October 14, 2017, 09:14:02 PM

Eğer olası bir fork olacak olursa, kulağınıza küpe olması açısından söyleyim daha önceki ETH hard forkunda ETC geldiği zaman, ETH değeri neredeyse yarı yarıya düşmüştü.

Takip edememiştim bir süre forumdan işim dolayısıyla uzak kalmıştım fork olduğunda ancak o fork zorunlu olmuştu bildiğim kadarıylai bunda ise güncelleme olacak ayrıca fork yaşanır mı bilmem ama fiyat düşerse bile çok büyük bir düşüş olacağını düşünmüyorum tabii ki benim düşüncem bu şekilde neyin ne olacağını sonuçta ethereum kurucusu bile kestiremiyordur.
lordzc
Sr. Member

Activity: 588
Merit: 253

View Profile
October 14, 2017, 09:23:32 PM

Kimileri bu fork sonrası etc20 tokenlerin değerinin artacağını söylüyor . Sizce ihtimal nedir arkadaşlar ?

İlerisi için diyebiliriz. Sonuçda bu güncellemelerin amacı ileride POS geçmek için. POS' a geçincede herşey hızlınacak tabii haliyle assetlerindede işlemler hızlanacak .
mhtakfdmr
Member
**

Activity: 87
Merit: 10

View Profile
October 14, 2017, 11:55:56 PM

En büyük 2. kripto para konumundaki ethereum’un blockchain’inde şu sıralar yeni bir güncellemenin yapılması planlanıyor. Metropolis ismi verilen yükseltmenin bir adımı olan “Byzantium” (Bizans) kodu, 4,370,000. bloktan itibaren “hard fork” sıfatıyla uygulamaya konulacak.

Bizans koduyla birlikte ethereum blockchain’inde 9 farklı ethereum geliştirme protokolü (EIP) uygulanacak. Değişikliklerin platformu daha hafif ve çalıştırması kolay bir hâle getireceği; işlem hızını, smart contract güvenliğini ve gizliliği artıracağı düşünülüyor. Değişimlerin platformdaki etkilerine ayrı ayrı göz atalım..

Client’lar

Yükseltmenin başarısı ağ node’larına bağlı olduğu için node’lara yazılım sağlayan client’ların yükseltmeye hazır olduğunun kesinleştirilmesi, en dikkat edilmesi gereken konulardan biri. Yani client’ların denetiminden sorumlu startup’ların, yazılımlarının Bizans hard fork’unu aktive edecek EIP’leri içerdiğinden emin olması gerek. 4,370,000. bloktan itibaren EIP’ler client’lara kodlanmaya başlayacak ve bu blok, hard fork’un başladığı nokta olacak. Eğer bazı node’lar geride kalırsa blockchain ayrılacak ve aynı platformun farklı versiyonları meydana gelecek. Client’ların çoğunun yükseltmeye şimdiden hazır göründüğü bildirildi.

Madenciler

Bizansla birlikte madencilik zorluğu önemli ölçüde düşürülecek. Bloklar daha hızlı kazılacak, işlem süreleri hızlanacak ve madenciler blok başına daha az ödül alacak.

Borsalar

Her şey planlandığı gibi giderse borsaların herhangi bir şey yapması gerekmeyecek. Ancak DAO olayını hatırlamakta fayda var. Aniden ethereum classic’in doğduğu DAO süreci sonrası borsalar kontrpiyede kalmıştı. Ağ için farklı şeylerin tasarlandığı ve Bizans’a karşı çıkan Etherite gibi projeler şimdilik önemli bir destek görmese de bu projelerin destek görmesi hâlinde ortalığın karışmayacağının herhangi garantisi yok. Bu durumda, spekülatif piyasayı destekleyici hamleleriyle bilinen borsalara, yeni oluşacak para birimini platformlarına ekleme işi düşebilir.

Uygulama geliştiricileri

Ethereum uygulama geliştiricilerinin de herhangi bir zorlukla karşılaşması beklenmiyor. Mist ve türevi ethereum tarayıcıları otomatik olarak yükseltilecek. 4,370,000. bloktan sonra başarısız işlemlerin saptanma şekli değişecek. Geliştiriciler için tek değişikliğin bu olacağı düşünülüyor.

Bilgi için teşekkürler hocam adıma çok faydalı oldu elinize saplık.
Cashcash
Sr. Member

Activity: 644
Merit: 250

🤖UBEX.COM 🤖

View Profile
October 15, 2017, 12:33:14 AM

Blok boyutlarının küçülmesi ve bulunma sürelerinin düşürülmesi, tüm işlemlerdede hızlanma sağlayacak. Çok iyi olmuş gerçekten.

GLOBAL DECENTRALIZED ADVERTISING EXCHANGE

Token sale: MAY 21

▄█▄      ▄█▄        
                                 █████    █████       
                        ▄██▄     ▀█▀      ▀█▀        
                ▄█▄    ▀██▀                           
         ▄     ▀█▀                        ▄█▄        
        ▀█▀                      ▄█▄     █████       
                        ▄██▄    █████     ▀█▀        
   ██          ▄█▄    ▀██▀     ▀█▀                  
         ▄     ▀█▀                        ▄█▄        
        ▀█▀                      ▄█▄     █████       
                        ▄██▄    █████     ▀█▀        
   ██          ▄█▄    ▀██▀     ▀█▀                  
                ▀█▀                                    
          ▄                      ▄█▄      ▄█▄        
         ▀█▀           ▄██▄    █████    █████       
   ██          ▄█▄    ▀██▀     ▀█▀      ▀█▀        
                ▀█▀                                    
           ▄                      ▄█▄     ▄█▄        
          ▀█▀            ▄██▄   █████   █████       
    ██            ▄█▄   ▀██▀    ▀█▀     ▀█▀        
             ▄    ▀█▀                                 
            ▀█▀                         ▄█▄           
       ██              ▄█▄   ▄██▄    █████          
                  ▄    ▀█▀   ▀██▀     ▀█▀           
                 ▀█▀                                   
            ██                   ▄██▄                 
                    ▄     ▄█▄   ▀██▀                 
                   ▀█▀    ▀█▀                          

▄█   ▄█  ▄█        ▄█████▄   ▀█▄     ▄█▀
██   ██  ██▄▄▄▄▄   ██▀   ▀██    ▀█▄  ▄█▀
██   ██  ██▀▀▀▀██  ██▀▀▀▀▀▀▀      ████   
██   ██  ██   ██  ██▄   ▄█    ▄██▀▀██▄   
▀██████▀  ▀██████▀  ▀███████▀   ▄██▀   ▀██▄
Telegram
Facebook
ANN Thread
Youtube
LinkedIn
Twitter
Medium
Reddit
Github
kaysersozee
Full Member

Activity: 367
Merit: 100

View Profile WWW
October 15, 2017, 09:17:02 AM

Ben biraz isimlere takıldım, Bizans' ı İstanbul'u kullanıyorlar sebebi nedir

DeepCoin
Legendary
*

Activity: 1036
Merit: 1001

View Profile
October 15, 2017, 09:22:42 AM

İlerisi için diyebiliriz. Sonuçda bu güncellemelerin amacı ileride POS geçmek için. POS' a geçincede herşey hızlınacak tabii haliyle assetlerindede işlemler hızlanacak .

Aynen öyle dediklerinize katılıyorum . İleride POS mevzusu var ve en önemli etkeni Ethereum için . Block sürelerinin düşmesi , hızlı bulunması için gerçekten iyi olacak.
anu
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1001

RepuX - Enterprise Blockchain Protocol

View Profile
October 15, 2017, 09:39:24 AM

Aynen öyle dediklerinize katılıyorum . İleride POS mevzusu var ve en önemli etkeni Ethereum için . Block sürelerinin düşmesi , hızlı bulunması için gerçekten iyi olacak.

Erhereum zaten gayet hızlı, bu adımdan sonra Bitcoin' in tahtını sallamaya bir nebze daha yaklaşmış olacak, orası da ayrı. Şu an fork yaklaşırken buna göğüs geren en güçlü Altcoin konumunda ve Metropolis' den sonra da gücünü katlayarak arttıracaktır.

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄        ▄▄▄▄▄▄▄▄▄
███████████▄    ▄███████████
█████████████▄▄█████████████
████████████████████████████
▀█████████████████████████▀
  ▀█████████████████████▀
   ▄████████████████████▄
 ████████████████████████▄
█████████████▀▀█████████████
███████████▀    ▀███████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀        ▀▀▀▀▀▀▀▀▀
RepuX▄██▄
████
████
████
████
████
████
████
▀██▀
.Decentralized Data & Applications Protocol For SMEs.
.
▔▔▔▔  ●  Twitter  ●  Facebook  ●  Bitcointalk  ●  Reddit  ●  ▔▔▔▔
▄██▄
████
████
████
████
████
████
████
▀██▀
Enterprise Blockchain Protocol
.GET WHITELISTED.
Token Sale starts 6th of February 2018
awazelal
Newbie
*

Activity: 106
Merit: 0

View Profile
October 15, 2017, 10:02:29 AM

bu güncelleme ethereum fiyatını nasıl etkiler.sadece bir güncellememi yoksa bölünme ihtimalide var mı
husdemba
Full Member

Activity: 1302
Merit: 115

Pepemo.vip

View Profile
October 15, 2017, 11:46:54 AM

Günlerdir Ethereum'un iyi seviyelere gelmesini bekliyorum, bir türlü o atak gelmedi. Israrla tüm birikimimi Ether'de tutmaya devam edeceğim ama

forbidden
Hero Member

Activity: 1532
Merit: 560

View Profile
October 15, 2017, 05:02:40 PM

Eskiden eth, btc artsa da aynı oran ile kovalıyordu, şimdi 5-6 ay önce 0.1 seviyelerinden eth alanlar yalan oldu. Öyle veya böyle aynı seviyelere geleceğini düşünüyorum ama ne zaman olur kestiremiyoruz işte.
os.dutronc66ym58
Member
**

Activity: 78

View Profile
October 15, 2017, 05:46:03 PM

bende isimlere takildim, bilerek mi seciyorlar? alakasini cozemedim.
JUmpy14
Hero Member

Activity: 922
Merit: 534

View Profile
October 16, 2017, 11:16:37 AM

Güncellemenin isminide Bizans koymaları bana kalırsa baya manidar, bir kez daha Rus olduklarını kanıtlamışlar. Ben yakın bir süreç içerisinde Ethereum'un biraz daha siyası olaylara katılacağını düşünüyorum.

crimsongoth
Member
**

Activity: 588
Merit: 18

View Profile WWW
October 16, 2017, 11:37:44 AM

Ben eth’ye kesinlikle güvenemiyorum. Zaten icolarla ortalığı karıştırıp duruyorlar. Bir forktaysa değerinin önceki kadar düşeceğini pek düşünmüyorum.
thew3apon
Hero Member

Activity: 784
Merit: 500

View Profile
October 16, 2017, 12:54:58 PM

Piyasadaki yeşillenme acaba bundan dolayı mı . Yoksa sadece denk mi geldi . Çok fazla olmasada  piyasanın genelinde bir olumlu havalar.
punqpunq
Member
**

Activity: 98

View Profile
October 16, 2017, 01:28:40 PM

Görelim bakalım neler olacak
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: