Bitcoin Forum
July 05, 2024, 10:50:56 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2] 3 4 5 6 »  All
  Print  
Author Topic: Rezumat BFL  (Read 10320 times)
This is a self-moderated topic. If you do not want to be moderated by the person who started this topic, create a new topic.
philips (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 700
Merit: 500



View Profile
June 13, 2013, 07:25:24 AM
Last edit: June 13, 2013, 09:41:55 AM by philips
 #21

Nu, nu au sosit inca, Posta Romana nu se grabeste.
 
Intre timp am mai primit o confirmare pentru alta comanda, se pare ca au ajuns aproape la luna Septembrie.
Dupa cum poveste un client care a facut o vizita la BFL, in 8 ore cat a stat acolo a vazut expediate cam 100 de comenzi (unele continand si 4 Jalapeno).
Imi pare rau ca nu am bani acum sa mai comand cateva, toti s-au dus pe upgrade-uri de la 5 la 7 si am pus deoparte pentru vama.

In alta ordine de idei: Incepand de marti au inceput sa livreze si Single-uri (MiniRig-uri inca nu).
Un single produce 50GH la un consum de 225W, iar un MiniRig 500GH la 2300W cu ventilatoarele la maximum.
(consumul ar putea scadea la urmatoarele unitati produse.)
In acelasi timp este posibil un upgrade de 5GH la 250$ (pentru Single) si 10GH pentru 500$ (pentru MiniRig)

Ceva offtopic aflat cu aceeasi ocazie: Se pare (interpretarea mea poate este gresita) ca Gigavps este implicat intr-un proiect Litecoin FPGA, lucru care da un aer de autenticitate la toate zvonurile legate de LTC FPGA. Interesant zic eu.

Un set de fotgrafii facute in timpul vizitei la BFL: http://s1284.photobucket.com/user/Lab__Rat/library/?sort=3&page=1
philips (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 700
Merit: 500



View Profile
June 13, 2013, 07:45:13 AM
 #22

Ah, pacat ca n-am avut bani sa comand un Single, as fi putut primi si eu asa ceva:



philips (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 700
Merit: 500



View Profile
June 13, 2013, 08:06:29 AM
 #23

https://forums.butterflylabs.com/bfl-forum-miscellaneous/3226-my-visit-bfl-hq.html
qiuness
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 714
Merit: 500



View Profile
June 13, 2013, 08:55:22 AM
 #24

sunt curios daca a meritat sa imi retrag orderul sau nu...
philips (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 700
Merit: 500



View Profile
June 13, 2013, 09:07:40 AM
 #25

sunt curios daca a meritat sa imi retrag orderul sau nu...

Greu de spus, totul depinde de viteza cu care Single-urile vor fi livrate.
Jalapeno-urile zboara din fabrica in momentul asta (au ajuns la Septembrie), de Single nu stim inca ce viteza de livrare au. Vom vedea in ceva timp, procesul de productie a fost demarat.


Pe de alta parte KNC suna de incredere si au oferte mult mai bune in GH/$.
Pacat ca nu au (inca ?) produse mai pentru amarasteni ca mine. Pentru caciula mea e un risc prea mare.
Poate as fi luat un Mars.
  
Zubilica
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 837
Merit: 1000



View Profile
June 13, 2013, 09:32:41 AM
 #26

Poti sa dai un link la FPGA pentru litecoin ?

O estimare pentru break even la orderele tale ? cam cate zile ?
philips (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 700
Merit: 500



View Profile
June 13, 2013, 09:35:57 AM
 #27

Vezi ca e in acelasi link postat mai devreme, dar nu e mare lucru de aflat. E doar o mica mentiune:
(hm, acum cand ma uit mai bine...poate m-am grabit sa interpretez ideea asta)

Quote
When we got back it was all about the Bitcoin, I not only got pics of everything from every angle, but also met Gigavps and a few other people who are heavily invested in BFL. I had an interesting conversation with Giga about Litecoin FPGAs and a few projects he has going on to better the Bitcoin community and enhance miners experience.
Zubilica
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 837
Merit: 1000



View Profile
June 13, 2013, 05:30:04 PM
 #28

pff inca n-au ajuns Jala ? ...
philips (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 700
Merit: 500



View Profile
June 13, 2013, 07:35:34 PM
 #29

pff inca n-au ajuns Jala ? ...
Ieri au ajuns in Romania si au trecut de vama. Acum scrie ca:
Quote
Arrival at Post Office
June 13, 2013, 3:35 pm
boromir
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 23
Merit: 0


View Profile
June 13, 2013, 11:16:42 PM
 #30

De acum poti intra pe site-ul posta-romana.ro, vezi mai detaliat ce e cu pachetul.
rammy2k2
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1974
Merit: 1003



View Profile
June 14, 2013, 08:14:20 AM
 #31

cred ca monitorizeaza live transportul postei  Cheesy
boromir
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 23
Merit: 0


View Profile
June 14, 2013, 05:25:07 PM
 #32

cred ca monitorizeaza live transportul postei  Cheesy
cam asa ceva  Grin
vede cand e avizat pachetul la OP de care apartine si se poate duce fara sa mai astepte avizul
maxamus
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 833
Merit: 267


View Profile
June 17, 2013, 11:52:40 AM
 #33

so... a ajuns coletul?

Am I spamming? Report me!
philips (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 700
Merit: 500



View Profile
June 17, 2013, 12:33:46 PM
 #34

so... a ajuns coletul?

Of, nu imi mai aduce aminte...de venit au venit in tara pe 13 Iunie. (primul, si apoi inca doua)
Azi am fost la posta si imi zic cica sa mai astept.
maxamus
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 833
Merit: 267


View Profile
June 17, 2013, 12:35:53 PM
 #35

shit, cred ca stai ca pe ace.
Lasa philips, acusi ai sa fii proud owner Smiley)))

Am I spamming? Report me!
philips (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 700
Merit: 500



View Profile
June 17, 2013, 02:08:14 PM
Last edit: July 03, 2013, 01:17:50 PM by philips
 #36

shit, cred ca stai ca pe ace.

Am antrenament, la cat i-am asteptat pe BFL mai rabd cateva zile.

De fapt sunt chiar resemnat acum, mi-e evident ca ocazia de a castiga ceva bani buni cu un ASIC la o dificultate rezonabila (printre primii adica) a trecut de mult.

Cand Octombrie a venit si a trecut fara ca BFL sa miste ceva n-am clintit o spranceana. Abia cand Avalon au inceput sa livreze am devenit nerabdator.
A urmat apoi perioada aia cu peste doua saptamani+peste doua saptamani+peste... si m-am dezumflat pana la urma. Stiam ca BFL o sa livreze...candva, dar cand?, cine stia...
Iar cand au inceput sa livreze am fost chiar surprins, adica cum, chiar a facut plopul pere? (Stiu, mai ramane rachita de facut micsunele.)

In momentul de fata astept ca lucrurile sa se potoleasca, la un moment dat dificultatea va ajunge la o plafonare relativa, pentru ca istoria se repeta.
Cine e mai vechi pe aici poate isi aduce aminte de disperarea cu care a fost intampinata aparitia GPU-urilor, aceleasi topicuri si aceleasi profetii ale apocalipsei facute de posesorii de CPU-uri.

Imi aduc aminte cum am minat de curiozitate cu procesorul (un AMD Barton) si am facut cam 17 BTC (SOLO!) in cateva zile. Apoi am apucat cresterea masiva a dificultatii datorita aparitiei GPU-urilor si vedeam pe Youtube tot felul de insi care minau cu cate doua trei placi video.....si am renuntat, m-am descurajat.
Si asta mai ales datorita tampitilor care atunci ca si acum (déjà vu) toata ziua mancau rahat pe forum prezicand sfarsitul si facand tot felul de calcule care demonstrau ca nu mai are rost sa minezi, pentru ca deja cineva inaintea ta are mai multe placi video.
(Un argument extrem de vehiculat atunci era consumul masiv de curent al unui rig GPU)
Asa ca am sters tot (inclusiv portofelul cu BTC in el) si nu mi-am mai batut capul cu Bitcoin pentru multa vreme.

In sfarsit, deci cine vrea sa mineze trebuie sa ramana calare pe val, sa investeasca si sa nu se lase batut.
Totul depinde de BTC, sa ramana puternic.
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
June 17, 2013, 02:26:42 PM
 #37

Pana la un punct e valabila istoria CPU cu GPU.

ASIC-ul insa nu este ...ceva aflat pe langa casa omului care da lapte, carne, miere, joc si BTC.
ASIC-ul chiar inseamna monopol.
Iar monopolul se traduce prin multe monede in putine manute...cu tot ce decurge din asta asupra pretului.

Noi chiar nimic nu putem face. Eventual discutie. Ori o discutie, in mod normal, nu raneste.  Roll Eyes
philips (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 700
Merit: 500



View Profile
June 17, 2013, 02:37:48 PM
 #38

Pana la un punct e valabila istoria CPU cu GPU.

ASIC-ul insa nu este ...ceva aflat pe langa casa omului care da lapte, carne, miere, joc si BTC.
ASIC-ul chiar inseamna monopol.
Iar monopolul se traduce prin multe monede in putine manute...cu tot ce decurge din asta asupra pretului.

Noi chiar nimic nu putem face. Eventual discutie. Ori o discutie, in mod normal, nu raneste.  Roll Eyes

Nu, nu poti face o paralela perfecta si nu poti anticipa deasemenea la perfectie.
Daca puteam face asta nu mai aveam grija zilei de maine.

Eu insa vad ASIC-urile in schimb mult mai convenabile (ca pret si consum), mai mult m-a speriat atunci ideea de a cumpara zeci de placi video (la niste preturi uriase) care sa consume curent cat o mica uzina.
Pentru omul de rand locuind intr-un apartament asta era chiar prohibitiv.

rammy2k2
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1974
Merit: 1003



View Profile
June 17, 2013, 02:38:12 PM
 #39

mai nea philips .. dar ce naiba shipping ti-ai ales ? mie mi-au ajuns colete de China in 3 zile ...
philips (OP)
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 700
Merit: 500



View Profile
June 17, 2013, 02:45:39 PM
Last edit: June 17, 2013, 04:30:19 PM by philips
 #40

mai nea philips .. dar ce naiba shipping ti-ai ales ? mie mi-au ajuns colete de China in 3 zile ...

Shipping-ul saracul a fost OK, coletul a fost trimis pe 7 si ajuns aici pe 12, deci 5 zile. De impotmolit s-a impotmolit in Posta Romana.
Daca mi-aduc bine aminte ultima data cand am comandat ceva din America a ajuns in mainile mele in doua saptamani, si nu era decat un amarat de plic continand un joc de PS3.
Pages: « 1 [2] 3 4 5 6 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!