Bitcoin Forum
June 23, 2024, 03:15:01 PM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2] 3 »  All
  Print  
Author Topic: şaman inancı  (Read 1195 times)
DebelenenBocuk
Member
**

Activity: 84
Merit: 10

View Profile
October 22, 2017, 09:47:39 PM

Günümüzde dahi birçok şamanizm inanışı ve kültürü halen daha kullanılmaktadır bunların basit örneklerine bakmak gerçekten insanı şaşırtıyor .

dua ederken göğe bakmak.

türbeye gitmek.

kurbanı süslemek.

kına yakmak.

çul, çaput bağlamak.
brave77
Member
**

Activity: 154

View Profile
October 22, 2017, 09:48:16 PM

İlginç bir teori.
burky155
Member
**

Activity: 532
Merit: 12

View Profile
November 11, 2017, 12:15:25 AM

Şaman inançları o kadar eskiye dayanıyor ki belki de bizlerin kökleri bile onlara uzanıyordur. İnançlarına saygılılar çok ancak biraz sert yaşıyorlar bu inançlarını. Kurban ayinleri bunun en net kanıtıdır. "Valhalla" yani bizim cennetimiz gibi biyer, onların kurtuluşunu ifade ediyor ve özellikle savaşta sevinçle ölmeye koştukları söyleniyor.. Çok ilginç..

proof_seeker
Member
**

Activity: 336
Merit: 11

View Profile
November 11, 2017, 03:06:15 AM

Şaman inançları o kadar eskiye dayanıyor ki belki de bizlerin kökleri bile onlara uzanıyordur. İnançlarına saygılılar çok ancak biraz sert yaşıyorlar bu inançlarını. Kurban ayinleri bunun en net kanıtıdır. "Valhalla" yani bizim cennetimiz gibi biyer, onların kurtuluşunu ifade ediyor ve özellikle savaşta sevinçle ölmeye koştukları söyleniyor.. Çok ilginç..

bilgide küçük hatalar olabilir mi?
ilk olarak şamanlar ve şaman inancına sahip insanlar doğaya ve hayvanlara çok saygılıdırlar.
bir ormana girecekleri zaman bile önce izin isterler.
bütün şamanlar kendilerini bir hayvan ile betimlemişlerdir ve seçtikleri o hayvanın özelliklerini gösterdiğine inanırlar

tabi kurban geleneği de vardı. kurban için şamanlar farklı hayvanları seçebilir; geyik, boğa veya at bu seçimler amaç doğrultusunda değişir.

çünkü Valhalla vikinglerde Odinin evinin savaşçılar için ayırdığı salon olarak geçer.
şamanların cenneti ise uçmağ dır. ondan dolayıdır zaten uçmağa varmak diye bi tabir vardır. özellikle Türkçü kesimler kullanır.

İslam dininde de eski dinlerden çok yansıma var.
şamanlardan kurban
yahudilerde ki oruç
diğer dinlerde ki haç
yine yahudilerde bizim namaza çok benzeyen ibadetleri var.
biz kabe ye yönelirken onlar kuduste biyer vardı oraya yöneliyor. ayaklar bitişik eller semada dua edilir, rukuya varır sonra 3 adım geri giderek sağa ve sola eğilir. tabi onlarında dualarında belli bir sistematik var.
frnkik
Member
**

Activity: 63

View Profile
November 11, 2017, 08:29:34 AM

pagan dinleri ütopik bir hayalden ibaret bence.
9di23
Member
**

Activity: 74

View Profile
November 11, 2017, 10:28:14 PM

Sümer mitolojisi çok ilginçtir. Bugün tıbbın kullandığı simge de sümer simgelerinden biridir. Genelde Anunnakilerin (Sümer tanrıları) bileklerinde saate benzer birşey vardır. Ya iletişim aracıydı ya da ışınlanmak için kullanıyorlardı.
CEPNIBEY
Member
**

Activity: 560

View Profile WWW
November 12, 2017, 02:14:25 AM

Atalarımızdan kalan batıl inançlar bence inanmaları biraz saçma
Sizin su 1000+ yillik din dediginiz kitaplar var ya ha iste onlar 5000+yillik sumer tabletlerinde daha acik ve eksik olan kisimlariyla anlatilmis. Hani su bilindik dinlerde oldugu gibi ozet halinde de degil.
Tüm kavimlere Peygamber gönderildiğinden haberiniz yok herhalde.  124 bin Peygamber gönderildiği söylenir. Hz. Adem(A.S) dan itibaren tüm Peygamberlerin Dini Islamdır.Ve bunun üzerine ibadet ederler.

Senin o Sümerlere de 1 tane Peygamber gelmiştir sen merak etme .

BitSharke135
Sr. Member

Activity: 392
Merit: 252

View Profile
November 12, 2017, 06:02:11 AM

Şaman inancını bilmemde Deistlik en mantıklı olanı zaten her iki inançta birbirine benzer.
BurakXel
Member
**

Activity: 238
Merit: 30

View Profile
November 12, 2017, 08:01:07 AM

bütün dinlerde varıdr doğayı korumak. değil şaman olsa ağacı götüne soksan adamın zarar vericekse yine verir dinle şunla alakası yok bu kişilikle alakalı bir durum saygılar.
yigitcoin
Member
**

Activity: 294

View Profile
November 12, 2017, 08:42:03 AM

Türkler ne zaman bıraktı şamanizmi gök tanrıyı ne zaman müslümanlığa geçti kültürünü kaybetti
Borracha
Full Member

Activity: 252
Merit: 105

View Profile
November 12, 2017, 10:00:51 AM

müslümanlıkla benzer, deistliğe yakın orta pişmiş et kıvamında iyi bir inanç.
bizans
Newbie
*

Activity: 56
Merit: 0

View Profile
November 13, 2017, 10:43:47 AM

Şaman dini gerçekten tuhaf ritüellere sahip bir inanç biçimidir. Ama tümden böyle birşeye dönmek diye bir şey olamaz. Şamanlar hala yaşamakta ve dinlerini sürdürmektedir. Tabi isteyen gidip inanmak istediği şeye inanır özgürdür. Ama türklerin asıl dini bu diyerek bir geri dönüş istemek yanlıstır.
o.ogurlu
Member
**

Activity: 910

View Profile WWW
November 14, 2017, 06:09:24 PM

doğa ya fazla bağlı ve kadına değer veren ve ruhani olarak etkileşimi fazla bir inanç biçimi ki halen daha bizde ki etkisi kısmi olsada sürüyor mesela 7-40-52 mevlüdleri nazar boncuğu vs... fakat bana göre şamanizm yaşadığımız bu zaman diliminde bize pek uygun bir din değil
Delinquency
Sr. Member

Activity: 560
Merit: 250

View Profile
November 14, 2017, 06:14:45 PM

şaman yani ilk türklerin  inandığı din bence bütündünya yeniden bu dine dönmeli diye düşünüyorum inandığımız tanrının aslında doğa ve evren olduguna inan insanlar azınsanmayacak kadar varlar ama bi düşünsenize bütün insanların aslında tanrının doğa oldugunu kabul etiğini doğayla beraber yaşamayı başardığımızı bi ağaca zarar dahi vermek tanrıya zarar vermek oldugunu dünya sizce ozman cidden cennet olmazmıydı ?? herekzi bu dine davet etmeli bence

hocam herkes bu dine inanmalı, bu dine davet etmeliyiz gibi sözcükler çok yanlış, misyonerlik 100 yılın o***pu çocukluğudur.
kim neye inanmak isterse inansın bırak bu hippi ayaklarını.
ben krem peynire tapıyorum mesela nolacak?
Zacharyw
Newbie
*

Activity: 5
Merit: 0

View Profile
November 14, 2017, 08:38:56 PM

şamanızm mı bı ara ataızm modaydı sımdı de bunu cıkardılar arkadasım gecmıste ınsanlar dın eksıklıgınden bır takım seylere ınanmıs ınanmak ıstemıs yasamış sonucta herkesın dını kendıne
murtezza
Full Member

Activity: 226
Merit: 100

View Profile
November 14, 2017, 09:21:30 PM

şaman yani ilk türklerin  inandığı din bence bütündünya yeniden bu dine dönmeli diye düşünüyorum inandığımız tanrının aslında doğa ve evren olduguna inan insanlar azınsanmayacak kadar varlar ama bi düşünsenize bütün insanların aslında tanrının doğa oldugunu kabul etiğini doğayla beraber yaşamayı başardığımızı bi ağaca zarar dahi vermek tanrıya zarar vermek oldugunu dünya sizce ozman cidden cennet olmazmıydı ?? herekzi bu dine davet etmeli bence

senin gibi aptalar icin yasasin cehennem Cool Cool samanlar Adam olsaydilar kendi sonlarini bilirlerdi ve önlem alirlardi amk maymun beyinli samanlari
doganin Allah olduguna inanan insanlar bir avuc ici Kadar anca .. onlarinda geneli ateist .. ayni senin gibi ateist yani
Bi Insan Allaha nasil zarar verebilir .. hic antalya da ortaya cikan hortumdan ibret almas misin cahil .. tüm türkiye birlik olsa o hortumu kimin durdurmaya gücü yetebilir ..Allahin kudreti de öyle .. senin babalarin ve onun ateist evlatlari gelse gene Allaha zarar veremesiniz

Islam saten doga ile ilgili bircok hadis var.. yani müslümanlarin peygamberi ( senin peygamberin olamaz ) bu konuda duyarli davranmis

Ağaç ile ilgili Hadisler Mumsema “Bir Müslüman bir ağaç diker veya bir bitki ederse, ondan kuş, insan veya hayvan yediğinde bu onun için sadaka olur.”
(Müslim, Müsakat 10)

“Kıyamet kopmaya başladığında birinizin elinde bir ağaç fidanı bulunsa, kıyamet kopmadan onu dikmeye gücü yeterse hemen diksin”
(Ahmet b. Hanbel, 3/91)

senin agaci kesmekle Allaha zarar vermek dedigin sey ayni firavun gavatinin  gökyüzüne ,, Allahi öldürmek ,, icin firlatigi ok olayina benzemis

Ve firavun: “Ey ileri gelenler! Ben, sizin için benden başka bir ilâh/tapınılacak tanrı bilmiyorum. Ey Hâmân (Firavun’un veziri) Benim için balçık toprak üzerine ateş yak(tuğla yapım yöntemi). Böylece bana bir kule yap. Belki ben Musa’nın her şeyin üstünde olan ilâhına muttali olurum (muttali olan: Yüksek yerden/yüksek boyuttan bakarak bir şeyi görüp anlayan, bir meselenin hakikatine vâkıf olan, bir şeyi idrak eden). Ve ben, onun mutlaka yalancılardan olduğunu zannediyorum.” dedi. (28/38)

yukardaki ayet firavunu ve senin gibi modern firavunlari anlatiyor  Cool Cool

En güzel isimler Allah’ındır, O’na o isimlerle dua edin, O’nun isimleri konusunda eğriliğe sapanları bırakın. Onlar yaptıklarının cezasını göreceklerdir.) [Araf 180]
EUROPEANTURK
Sr. Member

Activity: 588
Merit: 251

View Profile
November 14, 2017, 11:24:18 PM

Aslına baktığımızda biz müslüman olarak kendimizi isimlendiriyoruz ama topluma baktığımızda kaç kişi müslümanlığı tam anlamıyla yapabiliyor, kaç kişi kuranı anlayarak okudu? Bence çok az biz aslında hala gök tanrı inancından kurtulamamışız gibi geliyor .
engin978
Member
**

Activity: 140

The Future of Sports is Fan Controlled

View Profile
November 15, 2017, 01:22:15 PM

Sizi Islam`a davet edeyim...
 Lutfen arastirin...
 Falanca Haci,Falanca Hoca, su yamuk,su yavsak deyip Islamiyet`i assagilamayalim....
 Mukemmel olan Islam`dir,muslumanlar degil !!!!!!

getscissors
Member
**

Activity: 97

View Profile
November 24, 2017, 08:53:55 AM

kokeni orta asya ya dayanan turk irkinin, yuzyillar boyunca basindan gecen her turlu dini, fiziki ve cografi degisiklige ragmen farkindan bile olmadan halen gerceklestirdikleri, turklerin ilk kabul ettigi din olan samanizm den gelen adetler butunu.

örneğin:
- uzun ugraslar sonucu sahip olunan cocuklara "sati" ya da "satilmis" ismini vermek samanizm den gelmektedir.

soyle ki: samanizm e gore her iyinin bir kotusu olma durumu  yuzunden her yeni bebek dogan eve ayni zamanlarda olum de ziyarete gelirmis, ve zayif gordugu cocuklari beraberinde gotururmus. bu inanca gore yeni dogan cocuklari olumun pencesinden korumanin en guvenilir yolu cocugu gecici bir sure icin komsulara ya da tanidiklara vermektir. bebek baskalarina verildikten birkac hafta sonra olumun ziyaret edip gittigi farzedilir ve cocuk komsu ya da tanidiklardan sembolik bir hediye karsiligi geri satin alinir. olay itibariyle belli bir sure de olsa satilip geri alinan bu bebeklere "sati" ya da "satilmis" ismi konur.

gunumuzde her ne kadar aktivitenin kendisi yapilmasa da konulan isim samanizm gelenekleriyle aynidir.
hero_coin
Member
**

Activity: 322
Merit: 16

View Profile
November 24, 2017, 12:36:57 PM

senin gibi aptalar icin yasasin cehennem Cool Cool samanlar Adam olsaydilar kendi sonlarini bilirlerdi ve önlem alirlardi amk maymun beyinli samanlari
doganin Allah olduguna inanan insanlar bir avuc ici Kadar anca .. onlarinda geneli ateist .. ayni senin gibi ateist yani
Bi Insan Allaha nasil zarar verebilir .. hic antalya da ortaya cikan hortumdan ibret almas misin cahil .. tüm türkiye birlik olsa o hortumu kimin durdurmaya gücü yetebilir ..Allahin kudreti de öyle .. senin babalarin ve onun ateist evlatlari gelse gene Allaha zarar veremesiniz

Islam saten doga ile ilgili bircok hadis var.. yani müslümanlarin peygamberi ( senin peygamberin olamaz ) bu konuda duyarli davranmis

Ağaç ile ilgili Hadisler Mumsema “Bir Müslüman bir ağaç diker veya bir bitki ederse, ondan kuş, insan veya hayvan yediğinde bu onun için sadaka olur.”
(Müslim, Müsakat 10)

“Kıyamet kopmaya başladığında birinizin elinde bir ağaç fidanı bulunsa, kıyamet kopmadan onu dikmeye gücü yeterse hemen diksin”
(Ahmet b. Hanbel, 3/91)

senin agaci kesmekle Allaha zarar vermek dedigin sey ayni firavun gavatinin  gökyüzüne ,, Allahi öldürmek ,, icin firlatigi ok olayina benzemis

Ve firavun: “Ey ileri gelenler! Ben, sizin için benden başka bir ilâh/tapınılacak tanrı bilmiyorum. Ey Hâmân (Firavun’un veziri) Benim için balçık toprak üzerine ateş yak(tuğla yapım yöntemi). Böylece bana bir kule yap. Belki ben Musa’nın her şeyin üstünde olan ilâhına muttali olurum (muttali olan: Yüksek yerden/yüksek boyuttan bakarak bir şeyi görüp anlayan, bir meselenin hakikatine vâkıf olan, bir şeyi idrak eden). Ve ben, onun mutlaka yalancılardan olduğunu zannediyorum.” dedi. (28/38)

yukardaki ayet firavunu ve senin gibi modern firavunlari anlatiyor  Cool Cool

En güzel isimler Allah’ındır, O’na o isimlerle dua edin, O’nun isimleri konusunda eğriliğe sapanları bırakın. Onlar yaptıklarının cezasını göreceklerdir.) [Araf 180]

hayırdır haşa sen Allah'ın insanları cennete mi ceheneme mi göndersem diye daha rahat karar verebilmek için dünyaya gönderdiği bir yansıması falanmısın?
sen insanların dini inançlarını belirleyen karar mercii misin?

bak müslümanım diye geçiniyorsunda bu yaptığın şirktir senin. unutma. şirkte en büyük günahtır. ne olduğunu bilmiyorsan Allaha ortak koşmaktır.

Hadislerini verdiğin Peygamber efendimiz bile kimseye kalkıp kafir müslüman dememiştir.
"Herhangi bir kimse, din kardeşine "Ey kafir!" derse, bu tekfir sebebiyle ikisinden biri muhakkak küfre döner. Eğer o kimse dediği gibi ise ne ala. Aksi takdirde sözü kendi aleyhine döner." (Müslim, 1/319)

al buda sana bi örnek olsun. insanlara ateist cart curt diye küfretmeden önce bir kez daha düşünürsün. tartışmanın ne demek olduğunu belki öğrenirsin
Pages: « 1 [2] 3 »  All
  Print  

Jump to: