Bitcoin Forum
May 04, 2024, 02:14:05 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Legalno poslovanje bitcoinom u HR - Otvaranje firme/obrta  (Read 576 times)
Brucelats (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 326
Merit: 250



View Profile
October 27, 2017, 03:52:59 PM
 #1

Pozdrav svima!

Neko vrijeme se bavim majningom i kriptovalutama. Poceo sam ostvarivati ok zaradu i vidim jos dosta potencijala, ne mislim stati. Medutim zanima me sljedece, da li je u HR moguce otvoriti nekako firmu za trgovinu istim? Rudarenje/mešetarenje itd. bilo kakva firma preko koje bi mogao knjižiti uplate na svoj bankovni račun kad bi dolare/eura od prodaje BTC-a povukao na bankovni.

Bez firme bi me ubrzo sigurno pitali, od kud mi taj novac i kako sam ga dobio, ali mislio sam da otvorim neki obrt ili firmu i da to nekako knjizim te da izbjegnem sulude poreze kao fizicka osoba. Mislim da je skoro 50% poreza ako ispunjavam one obrasce i čuda kojekakva dok sam fizicka osoba.


Lijepi pozdrav!

1714788845
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714788845

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714788845
Reply with quote  #2

1714788845
Report to moderator
1714788845
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714788845

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714788845
Reply with quote  #2

1714788845
Report to moderator
1714788845
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714788845

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714788845
Reply with quote  #2

1714788845
Report to moderator
"If you don't want people to know you're a scumbag then don't be a scumbag." -- margaritahuyan
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714788845
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714788845

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714788845
Reply with quote  #2

1714788845
Report to moderator
1714788845
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714788845

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714788845
Reply with quote  #2

1714788845
Report to moderator
1714788845
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714788845

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714788845
Reply with quote  #2

1714788845
Report to moderator
Daniel91
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3374
Merit: 1824



View Profile
October 27, 2017, 05:13:15 PM
 #2

Pozdrav svima!

Neko vrijeme se bavim majningom i kriptovalutama. Poceo sam ostvarivati ok zaradu i vidim jos dosta potencijala, ne mislim stati. Medutim zanima me sljedece, da li je u HR moguce otvoriti nekako firmu za trgovinu istim? Rudarenje/mešetarenje itd. bilo kakva firma preko koje bi mogao knjižiti uplate na svoj bankovni račun kad bi dolare/eura od prodaje BTC-a povukao na bankovni.

Bez firme bi me ubrzo sigurno pitali, od kud mi taj novac i kako sam ga dobio, ali mislio sam da otvorim neki obrt ili firmu i da to nekako knjizim te da izbjegnem sulude poreze kao fizicka osoba. Mislim da je skoro 50% poreza ako ispunjavam one obrasce i čuda kojekakva dok sam fizicka osoba.


Lijepi pozdrav!

Ako se dobro sjećam, negdje na ovo forumu sam vidio, čini mi se pod temom porez, informaciju o jednoj firmi koja legalno kupuje i prodaje bitcoine, izdaje račune, čak su i oslobođeni PDV-a...
Čini mi se, koliko se sjećam, da su pronašli jednu ''rupu'' u zakonu da se na kupnju i prodaju stare valute, novca koji više nije u upotrebi (znači koji ima samo numizmatičku vrijednost, npr. filatelisti) ne plaća PDV-a i na tu foru sada trguju bitcoinom bez PDV-a ali naravno plaćaju porez na dobit.
Druga opcija ti je osnovati firmu u UK, što napraviš u par sati preko Interneta, i puno je jeftinije, i brže, te jednostanije nego u RH (znam iz osobnog iskustva ) gdje traje par tjedana a birokracija i porezi su prestrašni, i onda kao nerezident ovdje otvoriš podružnicu i normalno posluješ. Smiley

.freebitcoin.       ▄▄▄█▀▀██▄▄▄
   ▄▄██████▄▄█  █▀▀█▄▄
  ███  █▀▀███████▄▄██▀
   ▀▀▀██▄▄█  ████▀▀  ▄██
▄███▄▄  ▀▀▀▀▀▀▀  ▄▄██████
██▀▀█████▄     ▄██▀█ ▀▀██
██▄▄███▀▀██   ███▀ ▄▄  ▀█
███████▄▄███ ███▄▄ ▀▀▄  █
██▀▀████████ █████  █▀▄██
 █▄▄████████ █████   ███
  ▀████  ███ ████▄▄███▀
     ▀▀████   ████▀▀
BITCOIN
DICE
EVENT
BETTING
WIN A LAMBO !

.
            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███████████▄▄▄▄▄
▄▄▄▄▄██████████████████████████████████▄▄▄▄
▀██████████████████████████████████████████████▄▄▄
▄▄████▄█████▄████████████████████████████▄█████▄████▄▄
▀████████▀▀▀████████████████████████████████▀▀▀██████████▄
  ▀▀▀████▄▄▄███████████████████████████████▄▄▄██████████
       ▀█████▀  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀█████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.PLAY NOW.
Brucelats (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 326
Merit: 250



View Profile
October 27, 2017, 05:20:33 PM
 #3

Zanimljivo, hvala ti. Budem proučio.  Cool

RegulusHr
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 588
Merit: 256


View Profile
October 27, 2017, 08:03:11 PM
 #4

Moj ti je savjet da pitaš firme koje primaju bitcoin tko im vodi knjigovodstvo i onda odeš u taj knjigovodstveni servis i probaš dogovoriti s njima suradnju, ti ljudi su već upućeni što i kako treba raditi.  Najgore je doći kod knjigovođe koji pojma nema što su kriptovalute.

Također ih odmah pitaj što ti je bolje otvoriti d.o.o., j.t.d. ili obrt, mali obrtinici imaju porez na dohodak tek kad zadovolje neke parametre moraju preći na dvojno knjigovotstvo (knjigovotstvo kao firme), moraju imati barem jednog zaposlenog ali imaju jednostavnije knjigovotstvo i manje troškove. Puno toga još ovisi što bi ti bio bolji izbor, npr. da li imaš još kave prihode i o kojim se iznosima radi, generalno na brzinu mislim da će bolji izbor biti neki d.o.o. ili j.t.d. a i ako nešto krene niz brdo firma propadne i to je to a u obrtu odgovaraš svom svojom imovinom (jedino ako nešto nisu promijenili u novije vrijeme).
No svakako se raspitaj u više knjigovodstvenih servisa.

Inače porez na dobit kod firmi je 20%, za manje firme 18% (ne znam napamet koji su kriteriji za manje firme), ali kad platiš porez na dobit taj novac još ne smiješ prebaciti na svoj tekui račun njega može koristit samo firma, da bi povukao dobit iz firme  potrebno je platiti dodatnih 15% i mislim prirez. Tako da ni tu porezi nisu mali.
Brucelats (OP)
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 326
Merit: 250



View Profile
October 27, 2017, 09:35:47 PM
 #5

Moj ti je savjet da pitaš firme koje primaju bitcoin tko im vodi knjigovodstvo i onda odeš u taj knjigovodstveni servis i probaš dogovoriti s njima suradnju, ti ljudi su već upućeni što i kako treba raditi.  Najgore je doći kod knjigovođe koji pojma nema što su kriptovalute.

Također ih odmah pitaj što ti je bolje otvoriti d.o.o., j.t.d. ili obrt, mali obrtinici imaju porez na dohodak tek kad zadovolje neke parametre moraju preći na dvojno knjigovotstvo (knjigovotstvo kao firme), moraju imati barem jednog zaposlenog ali imaju jednostavnije knjigovotstvo i manje troškove. Puno toga još ovisi što bi ti bio bolji izbor, npr. da li imaš još kave prihode i o kojim se iznosima radi, generalno na brzinu mislim da će bolji izbor biti neki d.o.o. ili j.t.d. a i ako nešto krene niz brdo firma propadne i to je to a u obrtu odgovaraš svom svojom imovinom (jedino ako nešto nisu promijenili u novije vrijeme).
No svakako se raspitaj u više knjigovodstvenih servisa.

Inače porez na dobit kod firmi je 20%, za manje firme 18% (ne znam napamet koji su kriteriji za manje firme), ali kad platiš porez na dobit taj novac još ne smiješ prebaciti na svoj tekui račun njega može koristit samo firma, da bi povukao dobit iz firme  potrebno je platiti dodatnih 15% i mislim prirez. Tako da ni tu porezi nisu mali.

Moze, budem se raspitao. Koliko se sjecam porez na dobit je bitno smanjen u 2017. godini, cak na nekih 10-15% ja mislim.

Thx na odgovoru!

javorcro
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 63
Merit: 0


View Profile
November 04, 2017, 08:36:47 PM
 #6

Jel netko saznao nesto kako se placanje bitcoinom provodi po knjigama ?
Sibeonet
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 1
Merit: 0


View Profile
March 12, 2018, 12:09:36 PM
 #7

Jel netko saznao nesto kako se placanje bitcoinom provodi po knjigama ?

Znam da je stari topic ali ovo me zanima s aspekta rudarenja, ima li netko odgovor ili moram u poreznu?
slackovic
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2436
Merit: 1215


View Profile
March 12, 2018, 12:20:23 PM
 #8

Jel netko saznao nesto kako se placanje bitcoinom provodi po knjigama ?

Znam da je stari topic ali ovo me zanima s aspekta rudarenja, ima li netko odgovor ili moram u poreznu?

Mislim da se plaćanje BTC-om ne može provesti u knjigama. Pretpostavljam da trgovci koji primaju BTC kao sredstvo plaćanja moraju odmah taj BTC prodati i uplatiti fiat na svoj žiro račun.
Krnjevo
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 31
Merit: 0


View Profile
March 12, 2018, 03:30:54 PM
 #9

Vjerujem da bi se pravno reguliralo to u svezi BTC, ali racunaj da ti samo postojanje obrta iziskuje cca 3.000 kn mjesecno, pa je upitno da li ti to treba ili ne, naravno osim ako ne mislis rudariti "na veliko".

Mi5h0
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 560
Merit: 273



View Profile
March 12, 2018, 06:27:00 PM
 #10

Vjerujem da bi se pravno reguliralo to u svezi BTC, ali racunaj da ti samo postojanje obrta iziskuje cca 3.000 kn mjesecno, pa je upitno da li ti to treba ili ne, naravno osim ako ne mislis rudariti "na veliko".


Prema kojoj 'računici' si došao do ovih 3000kn mjesečno?
Zadnji puta kada sam provjeravao kao obrtnik 'paušalac' plaćaš cca 1200kn/mj za obavezne doprinose za mirovinsko i zdravstveno i 2000kn godišnje poreza na prihod do 100 000kn.
Svi drugi troškovi ovise o konkretnom poslovanju... 
Sn1p3r
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 48
Merit: 0


View Profile
March 13, 2018, 11:12:53 AM
 #11

Ovo je interesanto, vec i ja razmisljam o tome neko vrijeme.
Samo zanima me kako registrirati djelatnost za to? Koja djelatnost?
Imam plan otvoriti obrt za informatiku (odrzavanje mreza, racunala i slicno) tako da bi ovo bilo samo usputno.
Ali kako? Smiley
Dobar dan gospođa službenica - ja bi rudario bitcoin legalno preko obrta Smiley
slackovic
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 2436
Merit: 1215


View Profile
March 13, 2018, 12:19:09 PM
 #12

Ovo je interesanto, vec i ja razmisljam o tome neko vrijeme.
Samo zanima me kako registrirati djelatnost za to? Koja djelatnost?
Imam plan otvoriti obrt za informatiku (odrzavanje mreza, racunala i slicno) tako da bi ovo bilo samo usputno.
Ali kako? Smiley
Dobar dan gospođa službenica - ja bi rudario bitcoin legalno preko obrta Smiley

Jesi li probao pitati nekog knjigovođu za savjet? Oni bi mogli znati kako se može registrirati djelatnost, što sve treba napraviti i kome se uopće obratiti.
Daniel91
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3374
Merit: 1824



View Profile
March 13, 2018, 03:51:46 PM
 #13

Ovo je interesanto, vec i ja razmisljam o tome neko vrijeme.
Samo zanima me kako registrirati djelatnost za to? Koja djelatnost?
Imam plan otvoriti obrt za informatiku (odrzavanje mreza, racunala i slicno) tako da bi ovo bilo samo usputno.
Ali kako? Smiley
Dobar dan gospođa službenica - ja bi rudario bitcoin legalno preko obrta Smiley

Jesi li probao pitati nekog knjigovođu za savjet? Oni bi mogli znati kako se može registrirati djelatnost, što sve treba napraviti i kome se uopće obratiti.

Koliko znam, danas nije više toliko komplicirano otvoriti obrt ili firmu.
Dosta informacija možeš dobiti i u svojoj lokalnoj ispostavi Fine, na šalteru hitro.hr.
Oni ti mogu pomoći savjetom kod izbora djelatnosti, šifre za statistiku, izbora imena...
Nakon toga, čekaš da ti trgovački sud potvrdi ime, pa izrada pečata (sve ti odrade u Fini i jave kada je sve gotovo), odlazak javnom bilježniku, u banku...
No, nikako ne ulaziti u bilo kakvo poslovanje bez ozbiljnog i kvalitetnog knjigovodstva.


.freebitcoin.       ▄▄▄█▀▀██▄▄▄
   ▄▄██████▄▄█  █▀▀█▄▄
  ███  █▀▀███████▄▄██▀
   ▀▀▀██▄▄█  ████▀▀  ▄██
▄███▄▄  ▀▀▀▀▀▀▀  ▄▄██████
██▀▀█████▄     ▄██▀█ ▀▀██
██▄▄███▀▀██   ███▀ ▄▄  ▀█
███████▄▄███ ███▄▄ ▀▀▄  █
██▀▀████████ █████  █▀▄██
 █▄▄████████ █████   ███
  ▀████  ███ ████▄▄███▀
     ▀▀████   ████▀▀
BITCOIN
DICE
EVENT
BETTING
WIN A LAMBO !

.
            ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄███████████▄▄▄▄▄
▄▄▄▄▄██████████████████████████████████▄▄▄▄
▀██████████████████████████████████████████████▄▄▄
▄▄████▄█████▄████████████████████████████▄█████▄████▄▄
▀████████▀▀▀████████████████████████████████▀▀▀██████████▄
  ▀▀▀████▄▄▄███████████████████████████████▄▄▄██████████
       ▀█████▀  ▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀  ▀█████▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
.PLAY NOW.
Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!