Bitcoin Forum
June 25, 2018, 08:10:04 PM *
News: Latest stable version of Bitcoin Core: 0.16.1  [Torrent]. (New!)
 
   Home   Help Search Donate Login Register  
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
Author Topic: Segwit2x Forku Nedir ?  (Read 3682 times)
Clixus
Member
**
Offline Offline

Activity: 112
Merit: 10

Kripto Para Uzmani ve Yatirimcisi


View Profile WWW
October 27, 2017, 11:42:11 PM
 #1

Bu yazıyı okuduktan sonra Segwit ve Segwit2x nedir ? Yaklaşan Kasım Forku nedir nasıl olacaktır vs anlamış olacaksınız.

Bitcoin dünyasında meydana gelen olayları anlamak için, bu dünyada işlemlerin nasıl gerçekleştiğine kısaca bakalım.

Bitcoin ağı blockchain teknolojisi üzerine inşa edilmiştir. Blockchain’de public ledger denilen, bütün işlemlerin kaydını tutan defter bloklardan oluşmaktadır. Blockhaini bir defter ve her blogu da bu defteri oluşturan ve işlem listesini içeren bir sayfa olarak düşünebiliriz. Deftere işlemler teker teker değil sayfa sayfa eklenir. Dolayısı ile siz bir işlem geçekleştirdiğinizde, o işlemin geçerli olabilmesi için deftere eklenmesi gerekiyor, deftere eklenebilmesi için o bir sayfaya işlenmesi gerekiyor. Bir defter sayfasının (bloğun) oluşturma işlemine mining (maden işleme) deniyor. Bitcoin dünyasında mining işlemini yapanlara miner denir. Siz bir bitcoin transferi yaptığınız anda ağda bekleyen bir işlem oluşturulmaktadır. Bir işlem temelde şu bilgilerden oluşur.

Bakınız ->

Madenciler ağda bekleyen işlemleri alır, bu işlemlerden genelde işlem ücreti yüksek olanları alır ve bir blok oluştururlar. İşlem ücreti için bir standart yoktur, işlemi gerçekleştiren kişi istediği bir ücreti belirleyebilir, hiçbir ücret belirtmeyebilir de. Ama madenci bekleyen birçok işlem arasından seçim durumunda kaldığında en yüksek ücreti belirtmiş olan işlemlere öncelik verir. Seçeceği işlemlerin sayısı Bitcoin’de bir 1 MB ile sınırlandırılmış bulunmaktadır. Yani büyük defteri oluşturan her sayfa belirli sayıda bir işlem alabilmektedir. Madenci bloğu oluşturup, iş ispatı (prof-of-work) denilen çalışmayı yapabilmek için çalışmaya başlar. Bu işlem matematiksel denklemi deneyerek bulma çalışmasıdır. Bu işlemi yapabilmek için çok kuvvetli işlemciye gerek vardır. Ve bu işlemi çözmenin tek yolu deneme yapmaktır. Sonunda bir değer elde edilir. Bu değer ile beraber oluşturulan blok ağa yayılır. Eğer bulunan değer doğru ise blok (sayfa) blockchain’e (büyük deftere) eklenir. Ekleme işlemi sonunda işlem ücretleri ile beraber sabit olan blok oluşturma ödülünü madenci alır.

Bakınız ->

Bir blok temelde bir başlık ve işlem listesinden oluşmaktadır. Başlık bölümünde tüm işlemlere dair bir özet değer (hash value), bir önceki bloğa ait özet değer ve işlem ispatına dair bulunan değer bulunmaktadır kısaca. Blok başlığı sayesinde bütün bloklar bir zincir halinde birbirine bağlı ve değiştirilmesi engellenmektedir. İşlem listesi sayesinde de bütün işlemler bir defterde kayıtlı bulunmakta ve işlemin tekrarlanması, olmayan bir bir bitcoinin tranferi engellenmiş olmaktadır.

Problem Nerede?

Bitcoinde bir bloğun oluşması yaklaşık 10 dakika sürmektedir. Bu süre söz konusu iş ispatı için bulunacak değerin bulunabilmesi için gerekli süredir. Bulmacayı çözme süresi olarak da ifade edebiliriz. Bulmaca daha kısa sürede çözülebilir duruma geldiğinde zorlaştırılmaktadır. Yani sürenin 10 dakika civarında kalması algoritmik olarak sabitlenmiştir diyebiliriz. Bu sürede blockchaine dahil edilecek işlem sayısı da 1 MB ile sınırlanınca, bitcoin dünyasında saniyede 3 işlem işlenebilmektedir. Dolayısı ile işlem sayısı artıkça validasyonu sağlanacak işlem sayısı artmaktadır. Bekleyen (pending) işlem sayısı sürekli artmaktadır. Bu üzerinde anlaşılan bir problemdir. İşlemlerin yavaş yapılıyor ve çok bekliyor olmasından dolayı bitcoin gerçek para gibi anlık olarak kullanılamıyor. Visa kart saniyede 1600 işlem gerçekleştirebilirken, Bitcoinde sadece 3 civarında işlem gerçekleştirilebilmektedir. Bu da Bitcoinin değer saklama özelliğini öne çıkarmakta, gerçek dünyada para gibi kullanılmasını engellemektedir. Bekleyen işlem sayısı 10 bin civarındadır. Bir işlemin gerçekleşmesi ile valide edilmesi arasında birkaç saat geçebiliyor. İşlemin önceliklendirilmesi içi işlem ücretini (transaction fee) de artırmanız gerekmektedir, bu küçük tutarlı işlemlerde bile ücret ödenmesi anlamına gelmektedir ki, kullanıcı aleyhine işleyen bir durumdur.

Problem Nasıl Çözülür?

Bu problem çok uzun zamandır üzerinde tartışılan bir konudur. Çözüm bitcoin’in çalışma mantığının değiştirilmesini gerektirmektedir. Bitcoin dediğimiz şey esasında üzerinde anlaşılmış (consensus) bir algoritması olan ve dağıtık (merkezi olmayan bir çok bilgisayarda) çalışan bir yazılımdır. Yazılımın güncellenmesi ve değiştirilmesi kolay bir iştir, açık kaynak kodlu olan bitcoin yazılımını herkes alıp değiştirebilir. Zor olan bu yazılımın dağıtılması, bitcoin ağını oluşturan kişiler tarafından kabul edilmesi ve çalıştırılmasıdır. Güncelleme sonucunda yazılımı alan ve almayan madenciler olacaktır. Dolayısı ile madencilerin oluşturdukları bloklar farklı olacaktır. Bu nodelarda iki farklı blockchain oluşmasına sebep olabilecektir. Normal şartlarda iki farklı madenci aynı yada çok yakın zamanda blok ürettiklerinde ve bloklar dağıtıldığında, ağdaki bazı nodlarda zincir çatallanır. Buna fork denir. Algoritma her zaman en uzun zinciri seçecek şekilde kurgulanmıştır.

Bakınız ->

İki çeşit güncelleme bulunmaktadır: soft fork ve hard fork.

Soft Fork
Eğer yazılımdaki kuralların değişmesi sonucunda yeni oluşturulan bloklar eski yazılım tarafından kabul (valid) edilebiliyorsa gerçekleşen fork soft forktur.Soft fork sonucunda eski yazılım ile oluşturulan bloklar yeni kurallara göre çalışan yazılım tarafında geçerli kabul edilmeyebilir.

Hard Fork
Hard fork bir çatallaşmada yeni kurallara göre oluşturulmuş bir blok eski yazılım tarafından kabul geçerli kabul edilmez. Bu durumda ağdaki bütün yazılımların güncellenmesi beklenir.

Çözüm Önerileri

Bitcoin yukarıda bahsedilen yavaşlık (10 dakikada 1MB işlem verisi sınırlaması) problemlerine çeşitli önerilerde bulunulmaktadır. Bu öneriler bazıları soft bazıları hard fork’a sebep olmaktadır.

Şimdi bu önerilere bakalım.

SegWit (Segregated Witness)
BIP141 (Bitcoin Improvement Proposal -Bitcoin İyileştirme Önerisi) numaralı öneridir. Soft fork bir öneridir. Bir blok hatırlandığı gibi başlık ve işleme dair bilgilerin tutulduğu kısımdan oluşmaktadır. Bu öneri işleme dair imza bilgilerininin (Witness) bloktan ayrılmasını önermektedir. Blok yapısının şu şekilde olmasını önerilmektedir.

Bakınız ->

Segwit'in en önemli faydalarından bir tanesi de işlemlerdeki geçerlilik sorunlarını çözmektir. İşlem geçerlik sorunlarının gerçekleşme sebebi, işlemdeki bilgilerin değiştirilememesini sağlayan imzaların kendilerini koruyamamalarıdır. Yani işlem kimliğinin hesaplanış şekli, herkese o işlemin kimliğini değiştirme imkanı vermektedir.

SegWit bu sorunu şöyle çözüyor : İmzaları işlemin kimlik verisinden kaldırıyor ve böylece herhangi birinin imza verilerini değiştirmesi imkansız hale geliyor.

İmza bilgilerinin bloktan ayrılması ve 1 MB’lık limite dahil edilmemesi sonucu bir bloğa dahil edilecek işlem sayısı artırılmış olacaktır. Bir işlem üzerinde alıcı, gönderen, tutar ve işlem ücretinin yanında bulunan imza bilgisi verinin yarısına yakınını oluşturmaktadır. Bu bilginin işlemden ayrılması ile blok içerisinde daha fazla veri bulunacaktır.

Bitcoin'de Segwit ağustos ayında zaten gerçekleşmiş ve aktif edilmişti.

SegWit2X
Segwit önerisine ek olarak blok limitini 1 MB’dan 2MB’a çıkartmayı önermektedir. Bu öneri hard fork gerektiren bir öneridir ve Segwit'i öneren Bitcore Core grubunun bir önerisi değildir. Tam aksine o kişilerin desteklemediği, karşı çıktığı bir öneridir. Dolayısı ile Segwit'in devamı şeklinde düşünmeyiniz.

New York Anlaşması Nedir ? :

İşlemler arttığı zaman oluşan sıkışıklığı çözmek için adımlar atılmış ve Segwit önerisi kabul edilmişti. Sonrasında bir grup madenci kendi aralarında toplanarak Segwit olduktan 3 ay sonra yani Kasım ayında Segwit2x hard forkunu yani blok boyutunu 1 MB'dan 2 MB'a çıkartarak hard forku yapacaklarına dair kendi aralarında bir anlaşma imzaladılar. Bu anlaşma aslında mining havuzlarının kendi aralarında geçerli olan bir anlaşmadır. Bitcoin Core ekibi bu anlaşmada yer almamıştır. Yani Lozan Anlaşması gibi düşünmeyin bu anlaşmayı. Madencilik havuzlarının kendi kendilerine yaptığı bir uzlaşma olarak düşünebilirsiniz. Bu anlaşmaya katılmayan fakat dışarıdan Segwit2x'e destek veren gruplar da vardır. Ayrıca bu anlaşmayı imzalamış ama daha sonra kararını değiştirmiş havuzlar da vardır.

Bitcoin Cash
BIP91 numaralı öneriydi. Bitcoin.Com'un sahibi Roger Ver'in desteklediği, Segwit'i öneren Bitcoin Core'un desteklemediği bir öneri idi. Blok limitini 1MB’dan 8MB’a çıkarılmasını öneren SegWit’i kabul etmeyen bir öneriydi. 1 Ağustos günü hard fork ile bitcoin ağını çoklamıştır. Bu işlemin sonucunda Bitcoin Cash (BCH) adında yeni bir altcoin (bitcoin alternatifi yeni dijital para birimi) oluşmuş oldu. Mevcut altcoinlerden farklı olarak çatallaşma noktasına kadarki blockchain ortaktır. Dolayısı ile mevcut bitcoinler yeni ağda da kullanılabilir olacak. Bazı yaygın exchange firmaları (coinbase gibi) Bitcoin Cash’i kabul etmeyceklerini ilan etmelerine rağmen, çıkışından kısa süre sonra en yaygın kullanılan 3. altcoin olarak kripto para dünyasında yerini aldı.

Bitcoin Gold
Hong Kong madencilik şirketi LightningASIC’in CEO’su Jack Liao’nun liderlik ettiği Bitcoin Gold, SHA256 algoritmasından Equihash algoritmasına geçiyordu. Böylece Equihash algoritması sayesinde Asics cihazlar ile madencilik yapılamayacaktı GPU yani ekran kartları ile madencilik yapılabilecekti. Yani ana amaç Bitcoin Gold ile insanlar tekrar evlerinde madencilik yapabileceklerdi.

Bitcoin Gold'un Segwit ile veya Segwit2x ile veya Bitcoin'de oluşan problem ile bir alakası yoktur. Bitcoin Gold farklı bir düşünce ve olaydır.

Segwit2x'e hangi havuz destek veriyor ve destek oranı ne kadar diye merak ediyorsanız aşağıdaki adresten bakabilirsiniz

https://coin.dance/blocks

Segwit2x Ne zaman olacak nerden takip edebilirim ?

http://klokmork.com/projects/live-segwit2x-countdown-timer-with-block-data.html

Buradaki tarih değişebilir. Çünkü zorluk zaman zaman artıp zaman zaman azabiliyor. Bu da zamanın değişmesine yol açabiliyor. Tıpkı 25 Ekim'de beklenen Bitcoin Gold çatallanmasının 24 Ekim gecesi olması gibi. Burda önemli olan Segwit2x'in hangi blokta gerçekleşeceğidir.

Segwit2x 494.784 bloğunda gerçekleşecektir. Dolayısı ile şu an hangi blokta olduğumuzu, ne kadar blok kaldığını vs üstteki siteden sürekli takip edebilirsiniz.

Segwit2x'in sağlamadığı önemli ayrıntı olan tekrar koruma koruması nedir ?

Segwit2x'de replay koruması yani yeniden koruma koruması yoktur. Hal böyle olunca hackerlar, dolandırıcılar için fırsat doğabilir.İnsanların sahip olduğu başlıca endişelerden biri, SegWit2x’in tekrar koruma koruması sağlamaması.

Örnek vericek olursak ;

Bir çatallanma sonrasında Ahmet, çatal zincirde Ayşe'ye 1 Bitcoin gönderirse, bir saldırgan bu işlemi eski zincire kopyalayabilir ve Ahmet’in bu zincirde de 1 Bitcoin göndermesine neden olabilir. SegWit2x, tekrar koruma koruması içermediğinden Segwit2x çatalı, kullanıcıları bir tekrarlama saldırısına maruz bırakabilir.

Dolayısı ile Bitcoin Core ekibi bunun çok riskli olduğunu dile getirmektedirler ve destek vermemektedirler.

Peki Neden Tekrar Koruma Koruması Koymuyorlar ?

Bitcoin Core geliştiricileri bu korumayı Segwit2x'in koyması gerektiğini çünkü onların yeni oluşacak bir zincir olacağı için çok çok daha kolay olacağını belirtiyorlar. Yani çatallanmayı biz yapmıyoruz ki biz niye koyma gereği duyalım ki düşüncesi hakim onlarda.

Segwit2x de koymuyor çünkü bunu yaptıklarında tüm masaüstü (SPL) cüzdan sahiplerinin cüzdanlarını güncellemek zorunda kalacağı. Korkuları şu güncellemeyen olursa otomatik olarak eski zinciri kullanacak olurlar vs vs..

Hiburak arkadaşımızın da konu ile ilgili yazmış olduğu bir yazı var onu okumanızı da öneririm. Oldukça faydalı bilgiler vermiş

https://steemit.com/tr/@hiburak/2017-yili-kasim-ayinda-gerceklesecek-fork-ve-gerceklesebilecek-senaryolar

Segwit2x Forkunu dikkatlice takip edip piyasanın durumuna göre hareket etmenizde fayda var.. Zaman yaklaştıkça ciddi dalgalanmalar yaşanabilir. Ciddi düşüşler veya çıkışlar yaşanabilir. Sonrasında da yaşanabilir. Bu yüzden bitcoinlerinizi satıp TL'de veya Dolarda mı bekleyeksiniz yoksa yükseleceğini düşünüp bitcoinde mi kalacaksınız veya düşeceğini düşünüp satıp düştükten sonra tekrar geri mi alacaksınız bunun kararını verirken olayları, haberleri, kimin destek verdiğini, kimlerin desteklerini geri çektiklerini vs çok iyi takip etmenizde fayda var.

Segwit2x gruplar arasında karışıklığa belki de kaos a sebep olsa bile unutmayın ki bazı insanlar her krizi fırsat bilerek oluşan fırsatları değerlendirerek yüksek kazançlar da elde edebilir.

Sonuç olarak doğru zamanda doğru hamleyi yapmak önemlidir.

Son sonuç olarak da bu başlık altında tecrübelerimizi paylaşıp hep beraber en doğru hamleyi yapabilmek bizlere hep beraber kazandırabilir.

Saygılarımla,

Kaynaklar :
https://blog.bitmex.com/segwit2x-b2x-hardfork-protect-potentially-profit-part-1-split-coins/
https://teknolojivefinans.com/bitcoin-d%C3%BCnyas%C4%B1nda-neler-oluyor-segwit-segwit2x-ve-bitcoin-cash-9578c1d65432
https://btcbay.net


Donation : 14VAaVMc2Je7gQcD7Fhtt6X3rd4vaBiPMw
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction. Advertise here.
ozgurkaya
Member
**
Offline Offline

Activity: 98
Merit: 10

Siyah Beyaz Bilişim


View Profile WWW
October 28, 2017, 12:22:39 AM
 #2

Eline emeğine sağlık, her şeyi detaylıca anlatmışsın çok teşekkür ederim. Parça okumuştum kafamda bütünü oluşturmaya çalışıyordum sayende tam olarak ne olduğunu ve olacağını anlamış oldum.

Ben açıkçası dolar ya da TL de beklemeyi düşünüyorum bu durumda. Belki ani bir kazanç olabilir ama çok fazla riske girmek istemiyorum. Sona doğru karar verip belki %10 luk bir risk alabilirim ama o da bir ihtimal.

Tekrar çok teşekkür ediyorum...

     BITRUST        |  Peer-2-Peer Cryptocurrency Insurance Platform  |
▬▬▬  Decentralized, Simple, and Easy to Use!  ▬▬▬
●    FACEBOOK    ●    TWITTER    ●    TELEGRAM    ●    WHITEPAPER    ●
Clixus
Member
**
Offline Offline

Activity: 112
Merit: 10

Kripto Para Uzmani ve Yatirimcisi


View Profile WWW
October 28, 2017, 01:00:25 AM
 #3

Eline emeğine sağlık, her şeyi detaylıca anlatmışsın çok teşekkür ederim. Parça okumuştum kafamda bütünü oluşturmaya çalışıyordum sayende tam olarak ne olduğunu ve olacağını anlamış oldum.

Ben açıkçası dolar ya da TL de beklemeyi düşünüyorum bu durumda. Belki ani bir kazanç olabilir ama çok fazla riske girmek istemiyorum. Sona doğru karar verip belki %10 luk bir risk alabilirim ama o da bir ihtimal.

Tekrar çok teşekkür ediyorum...

Rica ederim kaynaklardan topladığım bilgileri derledim sadece. Emeğin büyüğü kaynaklardaki yazarlara aittir. Bu derlemenin bir çok arkadaşıma fayda sağlayacağını düşünüyorum.

Segwit2x ile ilgili eklemek istediklerinizi konu altına yazabilirsiniz gerekirse yazıya editleme yaparım içerik gelişir ve genişler.

Ayrıca Segwit2x ile ilgili önemli gelişmeler duyan olursa ve yazarsa onları da hep beraber öğrenmiş oluruz.

Saygılarımla,

Donation : 14VAaVMc2Je7gQcD7Fhtt6X3rd4vaBiPMw
Clixus
Member
**
Offline Offline

Activity: 112
Merit: 10

Kripto Para Uzmani ve Yatirimcisi


View Profile WWW
October 28, 2017, 01:11:00 AM
 #4

Hiburak arkadaşımızın da konu ile ilgili yazmış olduğu bir yazı var onu okumanızı da öneririm. Oldukça faydalı bilgiler vermiş

https://steemit.com/tr/@hiburak/2017-yili-kasim-ayinda-gerceklesecek-fork-ve-gerceklesebilecek-senaryolar

yazısı konuya eklenmiştir. Bilginize..

Donation : 14VAaVMc2Je7gQcD7Fhtt6X3rd4vaBiPMw
neite99
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 532
Merit: 250


Earn with impressio.io


View Profile
October 28, 2017, 01:33:15 AM
 #5

Bu işin sonu yok yarın 2x gerçekleşse topluluğun büyümesiyle 2mb de yeterli kalmayacak. Sanırım Satoshi'de en başta bu problemden bahsediyordu. Teşekkürler derleme için.

.▄███     ██████     ███▄
██████   ███████   ██████
 ██████ ██████████ ██████
  ██████████████████████
   █████████  ████████
    ██████    ██████
    ███████    ██████
   █████████  █████████
  ██████████████████████
 ██████ ██████████ ██████
██████   ██████   ██████
 ▀███     ██████     ███▀
.IMPRESSIO.     ▄███████████████▄
     ██             ██
     ▀███████████████▀
           ██ ██
           ██ ██
       ▄▄█████████▄▄ ▄███▄
    ▄███▀▀       ▀▀████ ▀██▄
  ▄██▀   ▄▄█████▄▄   ▀██▄ ██
 ▄██  ▄███  █  █████▄  ██▄█▀
 ██  ███         █████  ██
██  ██████  ███   █████  ██
██  ██████  ▀▀▀  ▄█████  ██
██  ██████  ▄▄▄▄  █████  ██
██  ██████  ████   ████  ██
 ██  ███          ████  ██
 ▀██  ▀███  █  █████▀  ██▀
  ▀██▄   ▀▀█████▀▀   ▄██▀
    ▀███▄▄       ▄▄███▀
       ▀▀█████████▀▀
Suporthe
Member
**
Offline Offline

Activity: 65
Merit: 10


View Profile
October 28, 2017, 11:08:37 AM
 #6

belese bitcoin kazanmak isteyenler yuzunden Btcyi bitirdiler. Rip btc

1600kva
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 34
Merit: 0


View Profile
October 28, 2017, 05:25:01 PM
 #7

Aga resmen dev hizmet. Uzun süredir aradığım birçok bilgi birarada. Bu yazıyı yazan adamdır.
mindrust
Legendary
*
Online Online

Activity: 1106
Merit: 1113View Profile WWW
October 28, 2017, 05:29:49 PM
 #8

Bi ton hata içeren boş beleş bir yazı.

Şöyle bir göz gezdirirken ilk gözüme ilişen; segwit2x'e bip148 denmiş.

Bip148 UASF'tır. Setwit2x ile alakası yok.

Duvar gibi yazıp oradan ne olduğunu anlamadan etmeden copy pasta yapmışsın milleti de yalan yanlış bilgilendireceksin.
1600kva
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 34
Merit: 0


View Profile
October 28, 2017, 05:35:26 PM
 #9

ayrıca benim bir sorum var, halihazırda segwit2x'i destekleyen daha fazla madenci olduğu görülüyor yukarıdaki link'te. baskın zincirin belirlenmesi için gerekli bir yüzde bulunuyor mu yoksa %51 desteği bulan baskın zincir mi kabul edilecek? nasıl oluyor tam olarak bu işler?
ytuehm
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 14
Merit: 0


View Profile
October 28, 2017, 05:37:50 PM
 #10

Çok yararlı ve açıklayıcı bilgiler olmuş hocam. Sayenizde kafamda daha da netleşti elinize sağlık
Clixus
Member
**
Offline Offline

Activity: 112
Merit: 10

Kripto Para Uzmani ve Yatirimcisi


View Profile WWW
October 28, 2017, 10:15:09 PM
 #11

Bi ton hata içeren boş beleş bir yazı.

Şöyle bir göz gezdirirken ilk gözüme ilişen; segwit2x'e bip148 denmiş.

Bip148 UASF'tır. Setwit2x ile alakası yok.

Duvar gibi yazıp oradan ne olduğunu anlamadan etmeden copy pasta yapmışsın milleti de yalan yanlış bilgilendireceksin.

Bahsettiğiniz ibareyi kaldırdım. Başka hatalar varsa lütfen belirtin düzeltelim. Ben zaten derleme yaptım. Oturup tüm yazıları kendim yazmadım. Kaynaklarını da altta yazıp derleme yaptığımı belirttim. Orjinal kaynaklarından da okuyup bilgi alabilirsiniz. Farklı kaynaklardaki bilgileri bir araya getirip insanların olayı daha iyi anlayıp kavramaları için yardımcı olmaya çalıştım. Yazı genel olarak faydalı olabilmiş ise iyi.

Bir bilgi çalarsanız kopyacı olursunuz birden fazla bilgi çalarsanız araştırmacı olursunuz. Dolayısı ile ben araştırmacıyım Smiley

"Bip148 UASF'tır. Setwit2x ile alakası yok."

yazarken Segwit2x yerine Setwit2x yazarak siz bile hata yapabiliyorsunuz. Aynı şey değil belki ama anlatmak istediğimi anladığınızı düşünüyorum. Bu tür hatalar olabilir hepimiz bu konuları yeni yeni öğreniyoruz ve bilgileniyoruz yapıcı olmakta fayda var.

Saygılarımla,

Donation : 14VAaVMc2Je7gQcD7Fhtt6X3rd4vaBiPMw
marvelllouss
Member
**
Offline Offline

Activity: 70
Merit: 10


View Profile
October 28, 2017, 10:37:07 PM
 #12

Arkadaş  gayet açıklayıcı anlaşılır birşekilde segwit  segwit2x konularından bahsetmiş.Tebrik etmek lazım çamura gerek yok.
Clixus
Member
**
Offline Offline

Activity: 112
Merit: 10

Kripto Para Uzmani ve Yatirimcisi


View Profile WWW
October 28, 2017, 11:21:53 PM
 #13

Segwit2x'in sağlamadığı tekrar koruma koruması ile ilgili bölüme daha açıklayıcı bilgiler derlemede editlenmiştir.

Segwit2x'in sağlamadığı önemli ayrıntı olan tekrar koruma koruması nedir ?

Segwit2x'de replay koruması yani yeniden koruma koruması yoktur. Hal böyle olunca hackerlar, dolandırıcılar için fırsat doğabilir.İnsanların sahip olduğu başlıca endişelerden biri, SegWit2x’in tekrar koruma koruması sağlamaması.

Örnek vericek olursak ;

Bir çatallanma sonrasında Ahmet, çatal zincirde Ayşe'ye 1 Bitcoin gönderirse, bir saldırgan bu işlemi eski zincire kopyalayabilir ve Ahmet’in bu zincirde de 1 Bitcoin göndermesine neden olabilir. SegWit2x, tekrar koruma koruması içermediğinden Segwit2x çatalı, kullanıcıları bir tekrarlama saldırısına maruz bırakabilir.

Dolayısı ile Bitcoin Core ekibi bunun çok riskli olduğunu dile getirmektedirler ve destek vermemektedirler.


Donation : 14VAaVMc2Je7gQcD7Fhtt6X3rd4vaBiPMw
gumusi
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 252
Merit: 100


The Experience Layer of the Decentralized Internet


View Profile
October 30, 2017, 01:32:56 AM
 #14

bu segwit işi ne olacak belli değil, her dakika bir fork çıkıyor. segwitin diğer forklara göre çok daha sağlam bir fork olduğu ortada fakat bu kadar çok fork iyice kabak tadı vermeye başladı.

bitkointr
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 42
Merit: 0


View Profile
October 30, 2017, 06:09:01 AM
 #15

Aynen sürekli, her ay fork olmasi belli bir süre sonra kabak tadı veriyor. Ama yazi cok guzel olmus.
soilwork79
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 252
Merit: 100View Profile
October 30, 2017, 09:21:17 AM
 #16

Güzel bir derleme olmuş eline sağlık. Bu konuda kim bilgi veriyorsa onun eline sağlık büyük belirsizlik ve bilgisizlik var çünkü. Riskli bir iş olduğunu söylüyorlar sürekli ama btc fiyatı hiç öyle davranmıyor düşecek mi göreceğiz bakalım.

GYMREWARDS  Get Paid for Exercising! Mine with Your Body!  ]  ICO live!
                   WHITEPAPER  |  TELEGRAM                   
➡  FACEBOOK  ➡  TWITTER  ➡  GITHUB  ➡  REDDIT
tirbison
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 182
Merit: 104


The first celebrity management platform on the blo


View Profile
October 30, 2017, 11:09:48 AM
 #17

Güzel yazı olmuş eline sağlık. Kafamızda ki soruların bir çoğu gitti. Şimdi asıl segwit in bitcoin üzerindeki etkisi nasıl olur oraya takıldık. Düşer mi yükselir mi?

kafeinn
Member
**
Offline Offline

Activity: 64
Merit: 10


View Profile
October 30, 2017, 12:33:21 PM
 #18

Süper bir çalışma olmuş. Çok teşekkürler paylaşımlar için.
Eğer kopyalanma riski varsa -ki bu gerçekten riskli- mutlaka bir güvenlik çözümü de olması gerekmez mi?
Korsanların saldırı güçlerini biliyoruz. Büyük soygunlar olabilir.

Acaba bu kopyalama başlangıç için mi geçerli sadece? Demek istediğim her iki zincirde stabil hale gelince yazılımlar değiştiği için kopyalama yapılamıyor olması gerekmekte. Fakat çatallananın başlangıcı çok riskli görünüyor.

Hatta anlatımda belirtilen üzere bazen tamamen tesadüfen çatallama oluyor fakat uzun zincir takip edilerek kısa çatallar destekçi bulamadığı için ölüyor olabilir. Bu SegWit2x sırasında 2 değil daha fazla çatalın oluşabileceği (ama sadece 2 çatalın segwit2x ve eski yazılım) devam edeceği fakat yine de çatallanma sayısının fazla olma ihtimali ile kopyalamanın da fazla olabileceği gibi sonuç çıkabilir.

Bir uzman değilim, yatırım tavsiye veremem fakat benim düşüncelerim :

- Bitcon'in değeri düşme ihtimali daha yüksek çünkü : Daha önceki saldırılarda (mesala bitfinex'ten 120bin bitcoin çalınması) gibi bitcoin'in değerini oldukça düşürür.

- Bitcon'in değeri düşme ihtimali daha yüksek çünkü : Kopyalama olursa bir kısım saldırgan ellerinde çoğalan cinleri çıkaracaktır. Satış geleceği değerde düşüş olacak. Muhtemelen bu tetikleme yapıp (biraz değer düşünce panik satışlarının gelmesi) daha büyük düşüşe dönebilir. Kartopu etkisi

- Bitcon'in değeri düşme ihtimali daha yüksek çünkü : Bu yapılan daha önceki farklardan farklı ama yine de ortalama bir %10-20 oranında yeni bir coin üretme ihtimali var. Fakat diğer forklarda gördük ki biz elimizden mevcut bitcoini çıkarana, yeni coini alana kadar yaşadığımız kayıp ile bu birbirine eşit olabiliyor ve altcoinlerde hemen sonraki 2 gün içerisinde min %10 hatta %60'ları bulan artışlar söz konu oluyor. Yani öncesinde çıkıp altcoine geçmekte daha fazla kar sağlayabiliyor.

Ben anladığım kadarı ile bu değişiklik gerekli görülüyor ve büyük destek alıyor fakat az öncesi ve hemen sonrasında bitcoin düşer diye kendi tahminimi yapıp buna göre pozisyon alacağım. Şuan bitcoin fiyatını arttırma sebepleri de bu bence. Benim gibi olay gerçekleşmeden çıkmak isteyenler varsa ve portföyleri büyük ise bunları yukardan satmak isteyeceklerdir. Benim minicik portföyüm ile bu yönlendirmeyi yapamam ama aynı rüzgarı lehime kullanabilirim.
orcungunay
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 37
Merit: 0


View Profile
October 30, 2017, 02:00:42 PM
 #19

Yakında bu fork olayı haftada bire düşecek herhalde. Ağustos, ekim, kasım... Canı sıkılan fork yapıyor...
PHI1618
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 336
Merit: 295


Akropolis - Blockchain Pensions Infrastructure


View Profile
October 30, 2017, 08:11:23 PM
 #20

Sonunda bu meseleleri derleyip toplayan birisi çıktı. Ben yapacaktım işten güçten vakit bulamamıştım. Elinize sağlık...
Umarım bu BTC'nin son forku olur diyeceğim ama bu gidişle yılda 1-2 fork görecek gibiyiz.


.......Web...............Bounty..............Twitter.................Telegram.......
Blockchain Pensions InfrastructurePages: [1] 2 3 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Sponsored by , a Bitcoin-accepting VPN.
Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!