Bitcoin Forum
May 08, 2024, 09:08:39 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2  All
  Print  
Author Topic: GÜVENLİ BİR ŞEKİLDE ALTCOİN NASIL SAKLANIR .ÖNEMLİ KONU!!!!  (Read 1313 times)
dannybrown (OP)
Legendary
*
artcontest

Activity: 1666
Merit: 1030

View Profile
October 30, 2017, 03:26:01 PM
Last edit: October 31, 2017, 03:38:09 PM by dannybrown

Arkadaşlar son günlerde herkesin cüzdanları boşaltılıyor,borsa şifreleri kırılıp 2fa lar kaldırılıyor.
Forumda da bu konu hakkında çok fazla dert yanan arkadaşımız oldu.
Şimdi herkesin dilinde ledger nano s falan var.Coinleriniz çalınmasın istiyorsanız ledger a koyun diyip duruyorlar.
Kaba bir tabirle bu usb belleğe benzeyen arkadaşın içinde btc ve bir kaç altcoin saklayabiliyormuşuz.
Şimdi biz kripto para severler olarak  hepimiz güvenli bir liman arıyoruz.
Ben ve bilmeyen bazı arkadaşlar adına bu ledger nano hakkında bazı sorular soracağım.
Lütfen KONU HAKKINDA TAM BİLGİYE SAHİP ARKADAŞLAR YAZSIN.LÜTFEN!!!!

1-) Ledger nano yu nerden satın almalıyız ?
     -Orjinal sitesinden aldığımızda bize gelişi toplam ne kadar olur ?
     -Türkiyede bir kaç site gördüm .binbirçeşit,bitcoincüzdanları vs diye  (binbirçeşit.com da güvenlik sertifikası bile yok tam güvenemedim açıkçası)
   en önemliside  Yerli sitelerden almamız güvenlik olarak bizi bir sıkıntıya sokar mı?

2-)Ledger nanoyu getirdik diyelim.Sonuçta biz tüm mal varlığının en az yarısını bu aleme yatıran insanlarız.
   kimimiz 1000tl kimimiz 100 bin 500 bin koyup işlem yapıyor.
   bu getirdiğimiz nanoya bu miktarları atıp arkamıza yaslanıp derin bir oh çekebilirmiyiz artık ?
  Fiziksel nedenlerden bahsetmiyorum hani kimsenin o ledger nanoyu kaybedeceğini falan sanmıyorum.
 Ama sistemsel olarak artık coinlerimizin çalınması söz konusu olamaz değil mi?

3-)ledger nanoyu biraz incelediğimde private key yerine rastgele bazı kelimeler verildiğini gördüm bu kelimeleri doğru sıralamaya soktuğumuzda cüzdan kullanılabilir hale geliyor.

şimdi benim için  önemli olan şu.
 bu cihaz benden önce bir başkası eline düşmüşse ve bu arkadaş kelimeleri kaydetmişse benim cüzdanıma sahip demektir.
 yanlışmı biliyorum ?
daha önce giren olabilir endişesi ile biz istediğimiz zaman bu kelimeleri değiştirebiliyor muyuz?

4-)Getirilen ledger nano içerisine her hangi bir virüs yerleştirilmiş olabilir mi?

bu sorularıma tatmin edici yanıtlar gelirse bir kaç tane almayı düşünüyorum Smiley
tek ledgerda saklayamayız değilmi herşeyi Wink

BU SORULARI KENDİM İÇİN VE GÜVENLİĞİNDEN ENDİŞE EDEN TÜM ARKADAŞLARIM ADINA SORUYORUM.
  BU KONU HAKKINDA TAM BİLGİNİZ YOKSA YORUM YAPMAYIN.
  İNSANLAR YANLIŞ YÖNLENDİRİLEBİLİR.

1715159319
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715159319
Reply with quote  #2

1715159319
Report to moderator
1715159319
Hero Member
*

Ignore
1715159319
Reply with quote  #2

1715159319
Report to moderator
1715159319
Hero Member
*

Ignore
1715159319
Reply with quote  #2

1715159319
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715159319
Hero Member
*

Ignore
1715159319
Reply with quote  #2

1715159319
Report to moderator
oharac
Member
**

Activity: 84
Merit: 10

View Profile
October 30, 2017, 03:50:43 PM

Ledger kendi web arayuzunde cihaz eslestirmesi yapip tampering olup olmadigini kontrol ediyor. cihaz geldiginde sifirlayip yeni kelimeler ile kendini baslatmasini saglayabilirsin garanti olsun diye. bu sekilde guvende olursun.
ben 2 aydir kullaniyorum ve cok memnunum

avalonn
Full Member

Activity: 728
Merit: 151

View Profile
October 30, 2017, 04:14:38 PM
Last edit: October 30, 2017, 04:30:48 PM by avalonn

alabiliyorsanız yurt dışından alın...aşırı pahallı satılıyor ülkemizde...geri kalan herşeyde olduğu gibi

4- Getirilen ledger nano içerisine her hangi bir virüs yerleştirilmiş olabilir mi?

hayır.içine virüs script hiçbir şey bulaşamaz çünkü hafıza boyutu 20 kb...en basit bir script virüs bu boyutlara kadar düşemeyeceği için öyle bir risk yok
pitipawn
Full Member

Activity: 196
Merit: 578

kedim çilek şeker çiçek !

View Profile
October 30, 2017, 04:23:02 PM

benim de merak ettiğim sorulardı bunlar , soran arkadaşa teşekkürler .

anu
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1001

RepuX - Enterprise Blockchain Protocol

View Profile
October 30, 2017, 05:23:40 PM

Offline adres oluşturup koin yada tokenlerinizi o adreste saklayabilirsiniz. Bunu güvenli olarak yapan programlar mevcut. Orijinal cüzdanlar da internet bağlantısına ihtiyaç duymadan adres oluşturabiliyor. İllaha donanım cüzdan almanıza gerek olduğunu düşünmüyorum.

▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄        ▄▄▄▄▄▄▄▄▄
███████████▄    ▄███████████
█████████████▄▄█████████████
████████████████████████████
▀█████████████████████████▀
  ▀█████████████████████▀
   ▄████████████████████▄
 ████████████████████████▄
█████████████▀▀█████████████
███████████▀    ▀███████████
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀        ▀▀▀▀▀▀▀▀▀
RepuX▄██▄
████
████
████
████
████
████
████
▀██▀
.Decentralized Data & Applications Protocol For SMEs.
.
▔▔▔▔  ●  Twitter  ●  Facebook  ●  Bitcointalk  ●  Reddit  ●  ▔▔▔▔
▄██▄
████
████
████
████
████
████
████
▀██▀
Enterprise Blockchain Protocol
.GET WHITELISTED.
Token Sale starts 6th of February 2018
Sekon
Full Member

Activity: 490
Merit: 100

View Profile
October 30, 2017, 05:26:25 PM

Bir konu vardı arkadaş nasıl btc saklanmalı açısından almıştı bu konuyu ele o postu bulabilseydim buraya koyucaktım linkini o konuyu okusan bitcoin saklamayı bırakırdın cidden çok paranoyakça bir yaklaşım vardı her şey bir şey arıyordu ledgerda adam içine sunu koymuştur web tabanlı wallet adam işte senin bilgilerine ulaşıyordur masaüstüne atsan walletta tutsan core da adam gene ulaşabilir yazılımları onlardaya bağlamıştı konuyu ben borsada tutuyorum çoğunu bir şey olmaz inşallah Smiley
apple_talk
Sr. Member

Activity: 473
Merit: 250

"Proof-of-Asset Protocol"

View Profile
October 30, 2017, 06:11:46 PM

Ben de bir süredir kullanıyorum ve hiçbir sıkıntı yok. Ayrıca daha mantıklı bir seçenek olduğunu da düşünmüyorum. Orijinal web sitesinden almanızı tavsiye ederim, 3-5 kuruş ucuza alacağım diye tüm varlığınızı riske atmaya değmez. İlgilenen arkadaşlar için; www.ledgerwallet.com
Yakın zamanda tekrar satın aldığım için rahatlıkla yazıyorum, toplam vergi dahil 118 € gibi bir ücrete mal oluyor.

|

50
|

▄
           ▄▄▄▄▄▄███████
▄▄▄▄█████  █████████████
█████████  █████████████
█████████  █████████████
█████████  █████████████
█████████  █████████████
█████████  █████████████

█████████  █████████████
█████████  █████████████
█████████  █████████████
█████████  █████████████
█████████  █████████████
▀▀▀▀█████  █████████████
           ▀▀▀▀▀▀███████
                       ▀
|

$1,5 M
|

▄▄▄█████████▄▄▄
      ▄█████▀▀███▀▀█████▄
    ▄███▀     ███     ▀███▄
   ████       ███       ████
  ███▀                   ▀███
 ███▀                     ▀███
▄██▀       █████████       ▀██▄
███                         ███
███        █████████        ███
███                         ███
▀██▄       █████████       ▄██▀
 ███▄                     ▄███
  ███▄                   ▄███
   ████       ███       ████
    ▀███▄     ███     ▄███▀
      ▀█████▄▄███▄▄█████▀
        ▀▀▀█████████▀▀▀
|

|

<>
<>
<>
<>

GITHUB
TWITTER
YOUTUBE
FACEBOOK
dannybrown (OP)
Legendary
*
artcontest

View Profile
October 30, 2017, 06:27:36 PM

Ben de bir süredir kullanıyorum ve hiçbir sıkıntı yok. Ayrıca daha mantıklı bir seçenek olduğunu da düşünmüyorum. Orijinal web sitesinden almanızı tavsiye ederim, 3-5 kuruş ucuza alacağım diye tüm varlığınızı riske atmaya değmez. İlgilenen arkadaşlar için; www.ledgerwallet.com
Yakın zamanda tekrar satın aldığım için rahatlıkla yazıyorum, toplam vergi dahil 118 € gibi bir ücrete mal oluyor.

Tüm varlığınızı riske atmak derken ? Ne olur mesela örnek verirsek.
Yukarda bi arkadaş bunun mümkün olmadığını söylemişti ?
deblue
Legendary
*

Activity: 1484
Merit: 1000

View Profile
October 30, 2017, 11:09:34 PM

Linux kur bilgisayara offline cüzdan kullan. Hiç bi şey olmaz. Rahat rahat istedigın sitede gez. Ledger falan güzelde boşa para.
BTCHakan
Sr. Member

Activity: 420
Merit: 260

View Profile
October 30, 2017, 11:15:06 PM

İlk önce Windows'tan kurtulman gerekiyor dostum sonra offline cüzdan kullanımına geçebilirsin. Bunlar sana teferruatlı geliyorsa ya da ledger pahalı geliyorsa git 2. el bir pc al 100-200 liraya yükle bir linux sonra çek fişini.
DarkXen
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 261

View Profile
October 31, 2017, 06:04:27 AM

İlk önce Windows'tan kurtulman gerekiyor dostum sonra offline cüzdan kullanımına geçebilirsin. Bunlar sana teferruatlı geliyorsa ya da ledger pahalı geliyorsa git 2. el bir pc al 100-200 liraya yükle bir linux sonra çek fişini.

Sizin önermiş olduğunuz 2. el pc çözümünü tavsiye etmiyorum. 2. el pcler zaten çoğu miatlarını tamamlamış bilgisayarlardır. Ve en önemli parçaları olan HDD leri fiziksel olarak çalıştığından daha çabuk olarak bozulma riskine sahiptir. 2. konu ise bozulan HDD kurulu bir hdd den bir ver kurtarmak nispeten windows tabanlı bir hdd den veri kurtarmaktan kat be kat daha zordur.

Benim tavsiyem 1 adet harici hdd ilgili dosyaları offline (yani aktif olarak kullanmadığınız bir hdd ) olarak saklarken herhangi bir HDD bozulmasına karşı tedbir olarak Paper Wallet ları güvenli bir yerde saklamayı tavsiye edebilirim.
bircoin
Sr. Member

Activity: 532
Merit: 251

Presale Starting May 1st

View Profile
October 31, 2017, 06:16:57 AM

Bende hep ETH assetleri olduğu için MEW' de saklıyorum. MEW leride USB saklıyorum .

▄▄██▄▄
 ▄▄██████████▄▄
████████████████
████████████████
█████▀▀  ▀▀█████
█▀▀          ▀▀█
     ▄▄██▄▄
 ▄▄██████████▄▄
████████████████
████████████████
████████████████
████████████████
████████████████
████████████████
████████████████
████████████████
████████████████
████████████████
 ▀▀██████████▀▀
     ▀▀██▀▀
INVESTA████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
████
████
  ██
  ██
  ██
  ██
  ██
  ██
  ██
  ██
  ██
  ██
████
     ▄▄██▄▄
 ▄▄██████████▄▄
████████████████
████████████████
█████▀▀  ▀▀█████
█▀▀          ▀▀█
     ▄▄██▄▄
 ▄▄██████████▄▄
████████████████
████████████████
████████████████
████████████████
████████████████
████████████████
████████████████
████████████████
████████████████
████████████████
 ▀▀██████████▀▀
     ▀▀██▀▀
bitcoinevi
Member
**

Activity: 283
Merit: 10

View Profile
October 31, 2017, 07:32:19 AM

ben size dahada güvenli ve ucuz yöntemi söyleyim. Paper wallet olarak çıktısını alın ve private keyleri heryerden silin. elinizdeki çıktıyı güzelce saklarsanız asla kimse coinlerinizi çalamaz.
deblue
Legendary
*

Activity: 1484
Merit: 1000

View Profile
October 31, 2017, 08:53:26 AM

Bende hep ETH assetleri olduğu için MEW' de saklıyorum. MEW leride USB saklıyorum .
Mew bana o kadar güven vermiyor. Bi sürü kopyası var. Kazaara girsem birine sıçtık. Etheriuma sağlam bir cüzdan şart bence.
enfarktus
Full Member

Activity: 980
Merit: 152

View Profile
October 31, 2017, 09:20:05 AM

Bu ledger'in desteklediği coinlerin listesini bir türlü bulamadım, bitcoin, ethereum falan tamam da tüm altcoinleri destekliyor mu? Destekliyorsa kesinlikle alınması gereken bir cihaz. Elimizdeki coinleri şu anda windows'un insafına bırakmış durumdayız.
AMD FTW
Sr. Member

Activity: 317

GET IN - Smart Ticket Protocol - Live in market!

View Profile
October 31, 2017, 10:14:41 AM

Bu ledger'in desteklediği coinlerin listesini bir türlü bulamadım, bitcoin, ethereum falan tamam da tüm altcoinleri destekliyor mu? Destekliyorsa kesinlikle alınması gereken bir cihaz. Elimizdeki coinleri şu anda windows'un insafına bırakmış durumdayız.
https://ledger.groovehq.com/knowledge_base/topics/which-altcoins-are-supported-by-the-nano-s-and-the-blue
Liste burada var fakat güncel değil yeni olarak ubiq expance vertcoin pivx viacoin eklendi. Erc20 tokenlerin tamamını mew vasıtasıyla destekliyor zaten.

GUTS | GET-Protocol ICO
smart-ticket protocol for events | live product with market traction!
BTC ANN | WEBSITE | BLOG | SANDBOX | WHITEPAPER | BOUNTY
enfarktus
Full Member

Activity: 980
Merit: 152

View Profile
October 31, 2017, 10:17:02 AM

https://ledger.groovehq.com/knowledge_base/topics/which-altcoins-are-supported-by-the-nano-s-and-the-blue
Liste burada var fakat güncel değil yeni olarak ubiq expance vertcoin pivx viacoin eklendi. Erc20 tokenlerin tamamını mew vasıtasıyla destekliyor zaten.

Çok teşekkürler üstad. Liste neredeyse yatırım yapılabilecek coinler gibi bir şey olmuş.
Nboramir
Sr. Member

Activity: 538

View Profile
October 31, 2017, 10:31:46 AM

Gerçekten sorular faydalı olmuş bende tereddütteydim özellikle ülkemizde elden alınanlar için. Teşekkürler konu sahibine Smiley
Piratte
Full Member

Activity: 840
Merit: 103

View Profile
October 31, 2017, 11:05:54 AM

Tabiki bilindik marka ve yerlerden almamak risklidir yapan kisi icine sadece onceden belirlenmis private keyleri verecek bir algoritma koyar. Kendisinde de ayni key varsa erisebilir.
dannybrown (OP)
Legendary
*
artcontest

View Profile
October 31, 2017, 11:28:20 AM

Tabiki bilindik marka ve yerlerden almamak risklidir yapan kisi icine sadece onceden belirlenmis private keyleri verecek bir algoritma koyar. Kendisinde de ayni key varsa erisebilir.

yani şu dediğiniz benim canımı sıkıyor açıkçası.
Bende bundan korkuyorum.
Yani tam güvenle alabileceğimiz bir cihaz değil.
Pages: [1] 2  All
  Print  

Jump to: