Bitcoin Forum
May 30, 2024, 06:17:33 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: ELEKTRİK KONUSUNDA UZMAN OLANLAR  (Read 874 times)
whynotBTC (OP)
Full Member

Activity: 294
Merit: 100

View Profile
November 18, 2017, 03:09:12 PM

Abilerim size çok önemli bir şey sormam lazım. Dayım var ee mühendisi ama çekiniyorum ona sormaya. Şimdi ben devlet yurdunda kaliyorum 18 yasindayim üniversiteye geçtim bu sene. Laptop'um var ve GTX 1050 ekran kartı var laptopum da. İşin aslı madencilik yapmak istiyorum laptop sürekli açık kalsin istiyorum ama yurdun elektrik faturasina yansir mi benim odamin ekstra ücreti? Bunu görebilirler mi? Yani her odanin kendi sigortasi var, benim odamdan fazla elektrik tüketildigini anlayabilirler mi? Teşekkürler şimdiden
bitpazari
Hero Member

Activity: 896
Merit: 519

View Profile
November 18, 2017, 04:00:56 PM

Hiç riskine girme bilgisayara zarar verirsin yangın falan çıkarda ne kazandıracak zaten, onun yerine bounty kampanyalarına katıl fazlasını daha rahat şekilde kazanırsın. Bilgisayarı eskittiğine değmez üstelik 2 ay sonra elinde kalsa kazandıracağı paraya değecek mi teknik servisle uğraşırsın boş yere.
Crypto-Age
Member
**

Activity: 129
Merit: 15

View Profile
November 18, 2017, 04:24:14 PM

Dizüstüyle madencilik yapmanı tavsiye etmeyiz.
Ypaılmaz zaten Smiley
Sen odana kasa kurman lazım o da olmaz. Uğraşma hiç.
whynotBTC (OP)
Full Member

View Profile
November 18, 2017, 05:36:33 PM

Hiç riskine girme bilgisayara zarar verirsin yangın falan çıkarda ne kazandıracak zaten, onun yerine bounty kampanyalarına katıl fazlasını daha rahat şekilde kazanırsın. Bilgisayarı eskittiğine değmez üstelik 2 ay sonra elinde kalsa kazandıracağı paraya değecek mi teknik servisle uğraşırsın boş yere.
Dizüstüyle madencilik yapmanı tavsiye etmeyiz.
Ypaılmaz zaten Smiley
Sen odana kasa kurman lazım o da olmaz. Uğraşma hiç.
İhtiyacım yok zaten heves için düşünmüştüm teşekkürler de yine de bu elektrik olayını merak ediyorum
ATAK T-129
Sr. Member

Activity: 386
Merit: 250

View Profile
November 18, 2017, 05:45:29 PM

Her odanın ne kadar elektrik tükettiğini görebilmeleri için her odaya elektrik saati takmaları gerekir. Dediğim şekildeyse görebilirler ama yurtta böyle bir şey yapacaklarını ben çok düşünmüyorum. Tek bir tane saat vardır onun üzerinden toplu şekilde görebilirler ancak.
pckoliq
Full Member

Activity: 840
Merit: 111

View Profile
November 18, 2017, 06:18:03 PM

Bende her odada sayaç olduğunu düşünmüyorum her sayaç demek masraf demek
Ama her katta 1 tane sayaç olup ve o sayaçlarda bir ana sayaça bağlı olabilir.
Yani senin katta kaç oda varsa tüketim ona göre bölünebilir.
whynotBTC (OP)
Full Member

View Profile
November 18, 2017, 07:04:17 PM

Her odanın ne kadar elektrik tükettiğini görebilmeleri için her odaya elektrik saati takmaları gerekir. Dediğim şekildeyse görebilirler ama yurtta böyle bir şey yapacaklarını ben çok düşünmüyorum. Tek bir tane saat vardır onun üzerinden toplu şekilde görebilirler ancak.

Odalarda sayaç yok sadece sigortalar var faturadan anlayamazlar yani. Ufak bir çerçeve kasa kurup yatağımın yanına koyarım kim ne anlayacak sanki
aragom
Sr. Member

Activity: 728
Merit: 263

View Profile
November 18, 2017, 07:07:20 PM

Abilerim size çok önemli bir şey sormam lazım. Dayım var ee mühendisi ama çekiniyorum ona sormaya. Şimdi ben devlet yurdunda kaliyorum 18 yasindayim üniversiteye geçtim bu sene. Laptop'um var ve GTX 1050 ekran kartı var laptopum da. İşin aslı madencilik yapmak istiyorum laptop sürekli açık kalsin istiyorum ama yurdun elektrik faturasina yansir mi benim odamin ekstra ücreti? Bunu görebilirler mi? Yani her odanin kendi sigortasi var, benim odamdan fazla elektrik tüketildigini anlayabilirler mi? Teşekkürler şimdiden

elektrik işinden önce, laptopuna yazık.

kazdığın miktar laptopun parasını getirmez.

mesela 6 ayda 1000tl lik bir coin kazırsın ama laptop pert olur. o yüzden laptop pc ile mining mantıklı değil.
whynotBTC (OP)
Full Member

View Profile
November 18, 2017, 07:21:13 PM

elektrik işinden önce, laptopuna yazık.

kazdığın miktar laptopun parasını getirmez.

mesela 6 ayda 1000tl lik bir coin kazırsın ama laptop pert olur. o yüzden laptop pc ile mining mantıklı değil.
laptopu gectim artik ya direkt ana kartla beraber yapilsa nasil olur ki. 2 ekran karti alsam nereye bagliycam yöntemi nedir ucu her türlü laptopa dokunuyo gibi. Bu 20 tane ekran karti alanlar hepsi icin anakart toplamiyodur heralde
ATAK T-129
Sr. Member

Activity: 386
Merit: 250

View Profile
November 18, 2017, 07:57:56 PM

Odalarda sayaç yok sadece sigortalar var faturadan anlayamazlar yani. Ufak bir çerçeve kasa kurup yatağımın yanına koyarım kim ne anlayacak sanki
Ufak diyorsunuz ama iyi ses çıkarıyor Smiley
Bunu dikkate alarak tekrar düşünebilirsiniz. Çalıştığı yerde uyumanız çok zor ki siz yurtta kalıyorsunuz, odanızdaki diğer arkadaşlarınız onay vermeyebilir.
whynotBTC (OP)
Full Member

View Profile
November 18, 2017, 09:13:49 PM

Bunu dikkate alarak tekrar düşünebilirsiniz. Çalıştığı yerde uyumanız çok zor ki siz yurtta kalıyorsunuz, odanızdaki diğer arkadaşlarınız onay vermeyebilir.
Abi şöyle bir şey var bizim yurtta banyo, yataklarin oldugu oda bir de calisma odasi var. Calisma odasini ben ve arkadasim disinda kullanan yok diger 2 kisi yatakta takiliyo ses sorun degil. 4 rx 560 alsak diyoruz anakart pow ram felan alabilecegimiz uygun yer de var tanidigimiz. Ama nvdia mi amd mi kararsiziz sanirim coinlere göre verimleri degisiyor ve Eth zorlasmis iyice onlari arastiriyoruz iste zcashte Nvdia verimli oluyormus ama onlar zorlastikca daha az tutulan alt coinlere yönelme ihtimaline karsi donanim toplamak istiyoruz. Bize önerebileceginiz konu basligi var mi forumda? Burdan da bildiginiz kadariyla bir seyler aktsrirsaniz cok seviniriz. Heves işte heyecanlandik
bitpazari
Hero Member

Activity: 896
Merit: 519

View Profile
November 18, 2017, 09:53:43 PM

Kusura bakma alınma ama yani şu yazdığın cümleler ile ihtiyacım yoktur sözün çok çelişiyor. Hepimiz heves ediyoruz doğru deneyebilirsin peki aklına sadece madencilik mi geliyor, denemek için sürekli açık kalsın demişsin ben ellemeyeyim sürekli çalışsın manası çıkardım. Hevesten öte bir durum olmuyor mu?
whynotBTC (OP)
Full Member

View Profile
November 18, 2017, 10:08:39 PM

Kusura bakma alınma ama yani şu yazdığın cümleler ile ihtiyacım yoktur sözün çok çelişiyor. Hepimiz heves ediyoruz doğru deneyebilirsin peki aklına sadece madencilik mi geliyor, denemek için sürekli açık kalsın demişsin ben ellemeyeyim sürekli çalışsın manası çıkardım. Hevesten öte bir durum olmuyor mu?
Alınmadım çünkü o heves, yapacak hiçbir şeyim yok bari şundan para kazanıyım değil. Aldığım her cevapta, kazdığım her coinde, takıldığım her yabancı forumda, topladığım tüm donanımlarda tecrübe ediniyim hevesi. Bilgisayar mühendisliği kazandım bu sene ve İngilizce hazırlık okuyorum. Boş zamanım da çok olduğu için artık imza, ico , mining, al-sat, gibi konularda da tecrübem olsun istiyorum. Yanlış anlamayın ama blockchain temeline önceden hakimim. Umarım anlamışsınızdır.
alpsea
Copper Member
Hero Member

Activity: 1274
Merit: 555

https://refpa28543.top/L?tag=d_286347m_1264c_&site

View Profile
November 19, 2017, 10:01:13 AM

Deneme bile. Para kazanacağım derken gtx 1050 gpu olan laptopun alev alev yanar üstüne bide yurdu yakma ihtimalinde var sen okuldayken bi gelmişsin yurt kül olmuş. O cihaza 3-5 bin lira arasında para vermişsindir belki daha fazladır, yazık etme bence.
-- Aynı zamanda yurtların sigortaları ağır yük kaldırmaz. Adamlar tutupta sana çamaşır makinesi fırın saç kurutma kaldıracak sigorta koymaz. İşlte bi laptop şarj edersin kattle çalıştırırsın buzdolabı varsa vardır yeterde artar fazlasını kaldırmaz tahminimce.

whynotBTC (OP)
Full Member

View Profile
November 19, 2017, 11:16:15 AM

Deneme bile. Para kazanacağım derken gtx 1050 gpu olan laptopun alev alev yanar üstüne bide yurdu yakma ihtimalinde var sen okuldayken bi gelmişsin yurt kül olmuş. O cihaza 3-5 bin lira arasında para vermişsindir belki daha fazladır, yazık etme bence.
-- Aynı zamanda yurtların sigortaları ağır yük kaldırmaz. Adamlar tutupta sana çamaşır makinesi fırın saç kurutma kaldıracak sigorta koymaz. İşlte bi laptop şarj edersin kattle çalıştırırsın buzdolabı varsa vardır yeterde artar fazlasını kaldırmaz tahminimce.
Ketıl bile yasak aslında da bilmiyorum kafam karıştı şu an. Arkadaşımın biri sen makineyi şarja taktığında zaten maksimum gücü çeker o yüzden devreden şüphen olmasın dedi ama ne diye elektrik parası hesaplıyor millet diye kafamda çelişti. Bu arada laptopu geçtim o fikri araştırmamın ilk başında yazmıştım şimdi taşlar oturuyor iyice. Videolar da izledik ekstra 4 ekran kartıyla nasıl mining ortamı kurulur gibisinden. Tek kaygı bu elektrik işi.
whynotBTC (OP)
Full Member

View Profile
November 19, 2017, 11:24:21 AM

Bir de şu var odada sigorta olduğu için fazla akım çekildiğinde ekstra bir durum olduğunda sigorta atar diye biliyorum. Odalarda lehim makinesi kullananlar var ve bildiğim kadarıyla onlar da yüksek voltajda çalışıyor. Yanlış bir şey var mı?
pckoliq
Full Member

Activity: 840
Merit: 111

View Profile
November 19, 2017, 11:54:06 AM

Bir de şu var odada sigorta olduğu için fazla akım çekildiğinde ekstra bir durum olduğunda sigorta atar diye biliyorum. Odalarda lehim makinesi kullananlar var ve bildiğim kadarıyla onlar da yüksek voltajda çalışıyor. Yanlış bir şey var mı?

katle kullanan yok mu en ufak katle bile 1000w elektrik çeker.
Tost makinası kullanan da mı yok? veya saç kurutma makinası saç kurutma makinaları bile 2000w akım çekenleri var
Sigortanız kaç Ampere kadar dayanıyor bilmiyorum ama ortalama 16A olabilir.
Sigortanın yerini biliyorsan bak bakalım kaç A?

Ortalama prizler "16A 220V "akıma kadar dayanır? 4 kartlı bir rig demişsin o rig en en en fazla 1000w elektrik çeker bir tane katle çalışınca sigorta atıyor mu?Ama uzun süreli aşırı elektrik tüketimi olursa sıkıntılar başlar.
ilkerzm
Member
**

Activity: 124
Merit: 10

View Profile
November 19, 2017, 12:04:35 PM

Abi şöyle bir şey var bizim yurtta banyo, yataklarin oldugu oda bir de calisma odasi var. Calisma odasini ben ve arkadasim disinda kullanan yok diger 2 kisi yatakta takiliyo ses sorun degil. 4 rx 560 alsak diyoruz anakart pow ram felan alabilecegimiz uygun yer de var tanidigimiz. Ama nvdia mi amd mi kararsiziz sanirim coinlere göre verimleri degisiyor ve Eth zorlasmis iyice onlari arastiriyoruz iste zcashte Nvdia verimli oluyormus ama onlar zorlastikca daha az tutulan alt coinlere yönelme ihtimaline karsi donanim toplamak istiyoruz. Bize önerebileceginiz konu basligi var mi forumda? Burdan da bildiginiz kadariyla bir seyler aktsrirsaniz cok seviniriz. Heves işte heyecanlandik

laptopla olmaz fakat küçüük bir rig kurulabilir. 4 tane rx 560 yamulmuyorsam 200 watt enerji çeker.Eğer binanın enerji tesisatı yeniyse sıkıntı olmaz.Bireysel enerji tüketimlerinizi farketme ihtimalleri yok.Ama cihazların roi süresine baksanız iyi edersiniz.Ethereumun diffuculty si oldukça yükseldi.Cihazlar parasını çıkaramayabilir.
whynotBTC (OP)
Full Member

View Profile
November 19, 2017, 02:30:28 PM

Sigortalar 32A ve 220V ayrıca yüksek akım rolesi var. Saç kurutma makinesi kullanılıyor ve dediğiniz gibi rx 560 80w çekiyomuş 4 tanesi bile 320 yani psu'yu da kaliteli alırız 1000e yakın. Ekran kartı arttırmayı düşünürsek powerı da arttırırız bu arada bütçemiz 3500-4000 arası bu yüzden ben forumda daha geniş çaplı konuları da incemem lazım
nekominer
Full Member

Activity: 476
Merit: 102

CAT.EX Exchange

View Profile WWW
November 19, 2017, 05:04:29 PM
Last edit: November 20, 2017, 06:18:25 PM by nekominer

rx 560 madencilik için tercih edilen bir kart değil. Madencilikte verim çok düşüktür muhtemelen. 570 ve 580 birbirine yakın performansa sahip kartlar bunlara bakın. Whattomine dea kart seçerek getirisini görebilirsin.

Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: