Bitcoin Forum
May 08, 2024, 10:51:47 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Yeni Başladım - Yardım - Yol Rehberi  (Read 365 times)
MakaraKukara (OP)
Newbie
*

Activity: 3
Merit: 0

View Profile
November 23, 2017, 07:14:59 PM
Last edit: November 23, 2017, 09:46:20 PM by MakaraKukara

Arkadaşlar merhabalar,

Foruma henüz yeni üye oldum ve Bitcoin konusu üzerine sadece 1 haftadır araştırma yapıyorum. Gördüğüm kadarıyla hem her konuda birşeyler bulabildiğim hem de akıl alınabilecek/danışılabilecek en doğru platform olarak burası görünüyor.

Öncelikle planlarımdan bahsetmek adına çalıştığım firmadan gelecek yaklaşık 3000 liralık bir meblağ ile Bitcoin dünyasına girmeyi planlıyorum. Amacım madencilikten ziyade Bitcoin ve Altcoinler arasında ticaret yapmak. İşim dolayısıyla sık sık yurt dışına da çıkmak durumunda kalıyorum. Bu detayı verme sebebim al-ver işlemlerinde şirket bilgisayarı denetlendiği için Türkiyede olmadığım dilimlerde yoğun olarak telefonumu kullanacağım.

Sizlerden ricam başlangıç esnasında kendime doğru bir yol haritası çizebilmek için yorumlarınızı almak. Ben kafamda bazı sorular derledim. Üzerine dikkat etmem, incelemem gerekenleri sizlerde ekleyebilirseniz benim için çok faydalı olacaktır.

Benim kafamdaki sorular;

1) Türkiye üzerinde bitcoin alışverişi için hangi platformu önerirsiniz. Çevremdeki birkaç arkadaşım BTC Türk platformu ile alışveriş yapıyor ancak diğerlerine göre avantajı yada dezavantajı nedir tam olarak anlayamadım konuyla ilgili birkaç yazı okusamda.

2)Oynayacağım meblağ çok büyük olmasa da başka başlıklarda gördüğüm kadarıyla 200 lira için bile olsa cüzdan açılmasını ve 2FA kullanılmasını öneriyorsunuz. Bu meblağ dilimi için önereceğiniz Cüzdan ve 2FA koruması önerileriniz var mıdır ?

3)Sitede BTC-Altcoinler arasında exchange yapılabilecek bazı site önerileri gördüm ancak meblağ ufak olunca kar marjı işlem ücretlerinde eriyebilir. O sebeple Altcoin alım satımı için önereceğiniz hem güvenlik hem işlem açısından siteler nelerdir ?

4)Ek olarak Altcoin alışverişi Türkiyede direk yapılamadığından bu işlemleri yapılacak siteler için farklı domain kullanımları, yurt dışı tabanlı hesap oluşturma gibi işlemler gerekli midir ?

5)Yurt dışındaki arkadaşlarımın önerdiği bazı siteler "coinmarketcap.com" , "www.bitfinex.com" , "www.coinbase.com" gibi siteler. Bunlar dışında Altcoin yada Bitcoin ile ilgili haberleri gelişmeleri takip edebileceğim (forumumuz haricinde  Grin ) bir site yada faydalı kaynak öneriniz var mıdır ?

Şimdilik bunlar benim başlangıç yol haritamı belirlememde etkili olacaktır. Sonrası için sizleri tekrardan belli kaynaklar hakkında rahatsız edebilirim ama kredimi baştan tüketmemeliyim sanırım.

Bilgilendirmeler için şimdiden teşekkürler,
There are several different types of Bitcoin clients. The most secure are full nodes like Bitcoin Core, but full nodes are more resource-heavy, and they must do a lengthy initial syncing process. As a result, lightweight clients with somewhat less security are commonly used.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
hero_coin
Member
**

Activity: 322
Merit: 16

View Profile
November 23, 2017, 10:04:36 PM

Arkadaşlar merhabalar,

Foruma henüz yeni üye oldum ve Bitcoin konusu üzerine sadece 1 haftadır araştırma yapıyorum. Gördüğüm kadarıyla hem her konuda birşeyler bulabildiğim hem de akıl alınabilecek/danışılabilecek en doğru platform olarak burası görünüyor.

Öncelikle planlarımdan bahsetmek adına çalıştığım firmadan gelecek yaklaşık 3000 liralık bir meblağ ile Bitcoin dünyasına girmeyi planlıyorum. Amacım madencilikten ziyade Bitcoin ve Altcoinler arasında ticaret yapmak. İşim dolayısıyla sık sık yurt dışına da çıkmak durumunda kalıyorum. Bu detayı verme sebebim al-ver işlemlerinde şirket bilgisayarı denetlendiği için Türkiyede olmadığım dilimlerde yoğun olarak telefonumu kullanacağım.

Sizlerden ricam başlangıç esnasında kendime doğru bir yol haritası çizebilmek için yorumlarınızı almak. Ben kafamda bazı sorular derledim. Üzerine dikkat etmem, incelemem gerekenleri sizlerde ekleyebilirseniz benim için çok faydalı olacaktır.

Benim kafamdaki sorular;

1) Türkiye üzerinde bitcoin alışverişi için hangi platformu önerirsiniz. Çevremdeki birkaç arkadaşım BTC Türk platformu ile alışveriş yapıyor ancak diğerlerine göre avantajı yada dezavantajı nedir tam olarak anlayamadım konuyla ilgili birkaç yazı okusamda.

forumda genel olarak paribu bir adım önde. ancak araştırıp kararı verecek olan sensin. koinim, paribu bunlarla ilgili yorumları bi incelemen gerekir.

2)Oynayacağım meblağ çok büyük olmasa da başka başlıklarda gördüğüm kadarıyla 200 lira için bile olsa cüzdan açılmasını ve 2FA kullanılmasını öneriyorsunuz. Bu meblağ dilimi için önereceğiniz Cüzdan ve 2FA koruması önerileriniz var mıdır ?

Trade yapacaksan eğer ki cüzdan kullanmana gerek yoktur. borsalardan birisiyle işlem yapacaksın. bittrex kullanabilirsin coin yoğunluğu daha fazla.
borsalarla ilgil konu var incelersen daha faydalı olur birçok borsanın avantajı ve dezavantajı tartışılmış.
2FA koruması için de google authenticator ü kullanabilirsin. 

3)Sitede BTC-Altcoinler arasında exchange yapılabilecek bazı site önerileri gördüm ancak meblağ ufak olunca kar marjı işlem ücretlerinde eriyebilir. O sebeple Altcoin alım satımı için önereceğiniz hem güvenlik hem işlem açısından siteler nelerdir ?

borsalar da işlem ücretinin sermaye ile alakası yok. örnek veriyorum bittrex için alım ve satımlar da %0,5 fee keser. işlem tutarı ne kadar büyük fee okadar büyük.

4)Ek olarak Altcoin alışverişi Türkiyede direk yapılamadığından bu işlemleri yapılacak siteler için farklı domain kullanımları, yurt dışı tabanlı hesap oluşturma gibi işlemler gerekli midir ?

borsalarda hesap oluşturman gerekiyor sadece. hesabını onaylatmak için bazı belgeler ister senden. nüfuscüzdanı fotoğraf selfie gibi. onları gönderdikten sonra hesabın onaylanır. işlemlerinde sıkıntı çekmezsin.

5)Yurt dışındaki arkadaşlarımın önerdiği bazı siteler "coinmarketcap.com" , "www.bitfinex.com" , "www.coinbase.com" gibi siteler. Bunlar dışında Altcoin yada Bitcoin ile ilgili haberleri gelişmeleri takip edebileceğim (forumumuz haricinde  Grin ) bir site yada faydalı kaynak öneriniz var mıdır ?

altcoinlerin twitter accountları takip edebilirsin. forumda ki üyelerin kurmuş oldukları telegram ve whatsapp grupları da mevcut onlara da dahil olabilirsin.

Şimdilik bunlar benim başlangıç yol haritamı belirlememde etkili olacaktır. Sonrası için sizleri tekrardan belli kaynaklar hakkında rahatsız edebilirim ama kredimi baştan tüketmemeliyim sanırım.

son olarak arama yapmak için 2 farklı yöntem kullanabilirsin.

1. google ye aramak istediğin şey yanına da bitcointalk yazarsan hızlı bir arama olur.
2. site içinde detaylı aramadan. aradığın kelimeyi yazıp daha sonra da aramak istediğin yer var aşağıda oradan local bölümünde ki Türkiye 'nin bütün bölümleri tiklersen en iyi sonuca ulaşabilirsin
apimembership
Full Member

Activity: 448
Merit: 124

View Profile
November 23, 2017, 10:58:20 PM

Arkadaşlar merhabalar,

Benim kafamdaki sorular;

Cevap 1: paribu.com ,btcturk.com ya da koinim.com dan yapabilirsin çok büyük farkları yok. Komisyon ücretlerinde çok küçük değişiklikler olabiliyor. Birde koinim ve btcturk elinde bir kağıda o sitede bitcoin ticareti yapacağını yazan bir kağıtla ve kimliğinle resim çekilmeni isterken paribu sadece kimlik bilgilerini yüklersen hesabını onaylıyor. (Hesap onaylamak belirli kısıtları ortadan kaldırıyor.)
Cevap 2: Electrum cüzdan bitcoin için yeterince kullanışlı. https://electrum.org/ 2FA özelliği de olan bir cüzdan. 2FA da ise Google Authenticator kullanarak backup keyini saklaman (bazı siteler yada programlar veremzse bile) ve taratttığın kare kodun ekran görüntüsünü alıp 2FA kuracağın cihaza birşey olmasına karşı saklaman iyidir.
Cevap 3: Direk almanı  sağlayacak Türkiye de çok yer yok. koineks.com (DASH, DOGE, ETH, LTC, BTC), btcturk.com (ETH,BTC), vebitcoin.com (BTC,ETH, LTC, RIPPLE). Genelde bitcoin alıp (tabi 200 lira için iy ihesap yapmak lazım transfer ücreti, komisyon ve çevirirken komisyon vs) onu bittrex.com, binance.com, bitfinex.com, binance.com gibi bir yerden çevirmek.
Cevap 4: Direk olarak yurtdışından parayı Türkiye de ki bir hesaba çekmek için hesap onayı gerekli. Elbette kesintiler var yani bahsettiğiniz fiyatlar için para çekmenizi tavsiye etmem. Zaten yüksek meblağlar olsada bu seferde sürekli yurtdışından para girişi hesabınıza şüphe çekebilir. O yüzden genelde yurtdışında bitcoin artırma, etherium artırma gibi stratejiler izlenip Türkiye de borsalar üzerinden bozdurma olayına birçok kişi gidiyor. Ama yinede almak isterseniz cex.io dan alabilirsiniz.
Cevap 5: Alttaki linkte kaynak olabilecek bir çok link verilmiş:
https://bitcointalk.org/index.php?topic=2373387.0
MakaraKukara (OP)
Newbie
*

View Profile
November 24, 2017, 03:32:05 AM

Apimembership, cevaplar için çok teşekkürler.
sectorim
Member
**

Activity: 574
Merit: 14

View Profile WWW
November 24, 2017, 07:23:55 AM

Uzun süredir en risksiz yatırım aracı bitcoin.
Altcoin piyasası çok meşakkatli, hacim her zaman istediğin gibi olmuyor çok tuzak var.
Kazanan da var ama kaybeden bence daha fazla.

Yurtdışı borsa önerisi yapamam ama Türkiye'den Koinim önerisinde bulunabilirim.

Bitcoin'de geçtiğimiz haftalarda güzel bir silkeleme oldu (düşüş)
Oradan hızlıca kıramadığı fiyatın üzerine yükseldi.
Fazla bekletmeyecek bir coin.
Yalnızca şu sıralar işlemler yavaş işliyor da onu da zamanla düzeltirler umarım.

MakaraKukara (OP)
Newbie
*

View Profile
November 25, 2017, 12:45:32 PM

Sectorim, yorumların için teşekkürler.

Amacım aslında altcoinlerde borsa gibi anlık geçişlerden ziyade orta vadeli yatırımlar. Örnek olarak araştırmalarıma göre ve forumda da insanların yorumları doğrultusunda NEO altcoin için 2018 ilk çeyreğinde beklenti 70-80$ seviyelerinde olması. Bende meblağın bir kısmını Mart aylarına kadar NEO'da bekletmeyi düşünüyordum.

Bunun gibi diğer alternatifler içinde yine araştırmalar yapıp aslında total yatırımımın yarısını BTC'de bekletirken diğerleri ile Atlcoinlerde bu tarz orta vadeli yatırımlar yapmayı planlıyorum.

Sizlerinde başka önerileri varsa değerlendirmek isterim tabiki.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: