Bitcoin Forum
May 10, 2024, 09:05:52 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Yüklü miktarda parayı bankay çekim işlemi nasıl oluyor ? (sıkıntı çıkıyor mu vs)  (Read 1112 times)
The Management (OP)
Full Member

Activity: 630
Merit: 102

View Profile
November 26, 2017, 12:20:34 PM

Merhabalar herkese
Uzun zamandır aklıma takılan bir soruyu sormak istedim. Mutlaka benim dışımda da merak eden arkadaşlar vardır. Şöyle kısa bir olayı kurgulayalım;

Coin borsasına 30bin dolar ile girdik bitcoinimizi aldık yabancı borsalara attık ve başladık maceramıza. Ayrıca bu işte de çok iyiyiz , 8-12 ay o borsa da sürekli bitcoin/usd miktarımızı katlayarak arttırdık ve bu süre zarfında hiç para ihtiyacımız olmadı (bankaya para çekmedik).

1 yıl sonunda 30bin dolarımız oldu bize 250bin dolar ve biz artık ara vermek istediğimiz için parayı çekmek istiyoruz (hepsini).
250bin dolarlık bitcoini türk btc borsalarından birine yolladık. Buraya kadar her şey güzel. Fakat o yerli borsadan banka hesabımıza atmak istediğimiz de doğal olarak banka hesabımızdaki miktar sırıtacaktır.

Bunun sonucunda oluşabilecek sorunlar için nasıl önlemler almalıyız?
Gelir vergisi olarak %35 vergi ödüyoruz. Tamam peki başka neler var?
1715331952
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715331952
Reply with quote  #2

1715331952
Report to moderator
In order to achieve higher forum ranks, you need both activity points and merit points.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715331952
Hero Member
*

Ignore
1715331952
Reply with quote  #2

1715331952
Report to moderator
1715331952
Hero Member
*

Ignore
1715331952
Reply with quote  #2

1715331952
Report to moderator
1715331952
Hero Member
*

Ignore
1715331952
Reply with quote  #2

1715331952
Report to moderator
zubizeretta
Newbie
*

Activity: 24
Merit: 0

View Profile
November 26, 2017, 12:40:49 PM

masak iyice sıkılaştırdı kontrolleri, mutlaka soru sorulacaktır.
The Management (OP)
Full Member

View Profile
November 26, 2017, 12:47:20 PM

Bende öyle düşünüyorum. Peki bu durumda nasıl davranmamız gerekiyor? Sağlam bir muhasebecimiz olmalı herhalde. Küçük bir trade şirketi kurup onun üzerinden profesyonel bir biçimde yapıyor olarak mı göstermeliyiz acaba?
bunun yanında mantıken Avukatımız ile de istişare halinde olmalıyız sık sık ,  bir sıkıntı çıkmaması için.
Airdrop Picker
Member
**

Activity: 98
Merit: 10

"Akche, Türkiye'nin Dijital Parası"

View Profile
November 26, 2017, 04:39:57 PM

Bende öyle düşünüyorum. Peki bu durumda nasıl davranmamız gerekiyor? Sağlam bir muhasebecimiz olmalı herhalde. Küçük bir trade şirketi kurup onun üzerinden profesyonel bir biçimde yapıyor olarak mı göstermeliyiz acaba?
bunun yanında mantıken Avukatımız ile de istişare halinde olmalıyız sık sık ,  bir sıkıntı çıkmaması için.
küçük bir trade şirketi kurmanın maliyeti ne olur bilemediğim gibi küçük bir trade şirketinden kastınız bitcoin ve altcoin borsası kurmak ise daha önce forumlarda tartışılanlardan okuduğum kadarıyla masraflı bir iş. alternatif olarak şu yapılabilir, yatırımınızı tamamen bitcoine veya Türkiyedeki koinek.com borsasında işlem gören altcoinlere çekerek, güvendiğiniz aile bireyleri adına açılmış hesaplara dağıtarak TL ye çevirip çekim işlemi yapılabilir diye düşünüyorum

mrproblem
Member
**

Activity: 392
Merit: 24

View Profile
November 27, 2017, 08:37:13 AM

herkesin ağzına bir masak sakız olmuş gidiyor ama şu forumda masak ile birebir duruma giren ve bunu paylaşan hiç kimseyi görmedim nedense.
bunu yazdım ya benim başıma gelir kesin haftaya sizinle paylaşıyor olurum..
The Management (OP)
Full Member

View Profile
November 27, 2017, 07:36:44 PM

herkesin ağzına bir masak sakız olmuş gidiyor ama şu forumda masak ile birebir duruma giren ve bunu paylaşan hiç kimseyi görmedim nedense.
bunu yazdım ya benim başıma gelir kesin haftaya sizinle paylaşıyor olurum..

İşte ben de bundan bahsediyorum. Herkes mutlaka bir yerde bir şekilde pürüz çıkabileceğini söylüyor ama hiç bu sıkıntıyı dile getiren birisiyle karşılaşmadım forumda. Belki de çok eski bir kullanıcı olmadığımdan denk gelmemişimdir bilemiyorum.

Fakat mutlaka Türkiye'de bırakın 250bin doları onlarca milyon dolarlık işlem yapan kişiler vardır diye tahmin ediyorum. Bu konuda düzeni nasıl sağlamalıyız tam olarak çözebilmiş değilim. Bir pürüz kalmasını kimse istemez bu kadar yüklü bir yatırım yaparken.
Kuzan
Member
**

Activity: 266
Merit: 12

View Profile
November 27, 2017, 08:02:41 PM

Merhabalar herkese
Uzun zamandır aklıma takılan bir soruyu sormak istedim. Mutlaka benim dışımda da merak eden arkadaşlar vardır. Şöyle kısa bir olayı kurgulayalım;

Coin borsasına 30bin dolar ile girdik bitcoinimizi aldık yabancı borsalara attık ve başladık maceramıza. Ayrıca bu işte de çok iyiyiz , 8-12 ay o borsa da sürekli bitcoin/usd miktarımızı katlayarak arttırdık ve bu süre zarfında hiç para ihtiyacımız olmadı (bankaya para çekmedik).

1 yıl sonunda 30bin dolarımız oldu bize 250bin dolar ve biz artık ara vermek istediğimiz için parayı çekmek istiyoruz (hepsini).
250bin dolarlık bitcoini türk btc borsalarından birine yolladık. Buraya kadar her şey güzel. Fakat o yerli borsadan banka hesabımıza atmak istediğimiz de doğal olarak banka hesabımızdaki miktar sırıtacaktır.

Borsalar açılan hesapları devlete bildiriyor. Çekeceğiniz paranın kaynağı zaten belli olacak fiyatın yüklü olması durumunda sorun çıkartacaklarını sanmıyorum  ki son zamanlarda Türkiye de yanlış hatırlamıyorsam bakanlık tarafından kripto paraları millileştireceğiz diye bir açıklama gelmişti. Çok büyük bir pazar oluşuyor Türkiye de bu duruma kayıtsız kalmayacaktır en azından ülkesine döviz sokan insanları zor durumda bırakmayacağına inanıyorum, inanmak istiyorum Cheesy
The Management (OP)
Full Member

View Profile
November 28, 2017, 04:38:00 PM

Merhabalar herkese

Borsalar açılan hesapları devlete bildiriyor. Çekeceğiniz paranın kaynağı zaten belli olacak fiyatın yüklü olması durumunda sorun çıkartacaklarını sanmıyorum  ki son zamanlarda Türkiye de yanlış hatırlamıyorsam bakanlık tarafından kripto paraları millileştireceğiz diye bir açıklama gelmişti. Çok büyük bir pazar oluşuyor Türkiye de bu duruma kayıtsız kalmayacaktır en azından ülkesine döviz sokan insanları zor durumda bırakmayacağına inanıyorum, inanmak istiyorum Cheesy

Bende inanmak istiyorum hocam ama burası Türkiye  Grin bir gün millileştireceğiz deyip diğer gün caiz değildir diyorlar ve devletin dini konulara hassas bir şekilde pozisyon aldığını herkes biliyor (son 5-10 senedir - politik anlaşılmasın-) . Bu yüzden güvenemiyorum.
Diğer bir sorum ise hesaplar devlete bildiriliyor dediniz fakat yabancı borsalardaki hesaplarda T.C. devletine bildiriliyor mu? Veya bir sıkıntı çıkınca Türkiye devleti o borsanın merkezi olan Ülkeye bildirim gönderip bizim hesap geçmişimizi mi istiyor?
Çünkü Mesela paribudan 300.000 liralık bitcoin satın aldık ve 6 ay geçti aradan. Bu süre zarfında bitcoin %50 değer kazandı yani mantıken hesabımızın 450 bin lira para yollaması lazım bankaya en fazla. Fakat biz yabancı borsaya yollayıp altcoinlerle trade yapıp 900.000 yaptık parayı ve paribuya yollayıp 900bin lira çektik bankamıza.
Bu olaydan sonra devlet mantıken hesaba bakacak ve kar orantısızlığı saptayacaktır. Bu kademede herhalde direk topu işlem yaptığımız yabancı borsaya atmamız gerekiyor? Sonuçta işlem geçmişimiz onlarda olacak.

Karışık mı anlattım bilmiyorum ama anlaşılmıştır herhalde  Grin
bobita
Legendary
*

Activity: 2520
Merit: 1298

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
November 28, 2017, 06:32:21 PM

Buna benzer konular forumda epeydir açılıyor, şimdiye kadar devlet bana hesap sordu diyene rastlamadım, kaldı ki bireysel/kurumsal Türkiye'de çok yüksek rakamlı para hareketleri oluyor, kimse de bu nedir diye sormuyor. Anlaşılan o ki geçmiş böyle ama gelecekte ne olur bilemem.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
Easx
Member
**

Activity: 490

View Profile
November 29, 2017, 03:00:52 AM

Bildiğim kadarıyla bu tarz olayların takibi için limitler var ve düzen gerekli.
Son hatırladığım aylık 10.000 tl üzerinde belgelendirilmeyen para girişi olursa hesaba 6 ay süresince inceleme altına alınma durumu var.
Ama malum buda 6. ayın başında olacak diye birşey yok

DByte
Member
**

Activity: 164

View Profile
November 29, 2017, 08:34:04 AM

paribudan bende yüklü miktar çektim hiç bir problem vs olmadı.
The Management (OP)
Full Member

View Profile
November 29, 2017, 04:19:57 PM

Bildiğim kadarıyla bu tarz olayların takibi için limitler var ve düzen gerekli.
Son hatırladığım aylık 10.000 tl üzerinde belgelendirilmeyen para girişi olursa hesaba 6 ay süresince inceleme altına alınma durumu var.
Ama malum buda 6. ayın başında olacak diye birşey yok

Anladım. Sonuçta belli bir düzen içerisinde hareket etmemiz gerekiyor mantıken. Bir gün saçma bir bahaneyle karşıma gelip o kadar kazanılan paranın devlet tarafından el konulmasına da göz yumamam. Belgelendirilme derken herhalde gerekli devlet kurumlarına bu parayı nasıl ve ne zaman kazandığımızı içeren bir belgeden bahsediyorsunuz.
anortit
Newbie
*

Activity: 3
Merit: 0

View Profile
November 29, 2017, 07:49:38 PM

önceden "nereden buldun?" yasası diye bir şey vardı. sahip olduğun menkul ve gayrimenkullerin kaynağını devlete açıklamak zorundaydın. bir süre önce bu yasa kaldırıldı. böylece, bankalar aracılığıyla (elinde ya da bavulla değil) istenen miktarda para ülkeye sokulabilir.
Lethapudi
Sr. Member

Activity: 476
Merit: 257

View Profile
November 30, 2017, 04:34:39 AM

Paribu'nun şu anki günlük hacmi 3563 Bitcoin kisacasi 35 milyon dolar, Türkiye'nin 24 saatlik bitcoin hacmi 100 milyon dolardir. Bugüne kadar bir kişi vergi ödemiş mi? Burasi Türkiye Cumhuriyeti bugün vergi ödenmediği yarin ödenmeyeceği anlamina gelmez
mdikmetas
Full Member

Activity: 616
Merit: 118

View Profile
November 30, 2017, 06:12:50 AM

bu konuyu bende merak ediyorum yatırımlarımı btc trenini çakırdığımız için fiyatlanabilecek coinler üzerinde uzun vadeli beklemek için topluyorum bradaki bilgiler gelecekte herkesin işine yarayacak
SilverVigilante
Sr. Member

Activity: 361
Merit: 250

View Profile
November 30, 2017, 04:24:56 PM

Bir gün kapınızı malyieden 3-5 kişi çalışı pkardeşim hayırdır nerden kazandın sen bu parayı demesini bekelyebilir bunlar daha önce internet üzerinden para kazanan arkadaşlarımn başına geldi seninde gelebilir dikkatli ol
YsfYlmz
Full Member

Activity: 175
Merit: 100

Why not!

View Profile
November 30, 2017, 08:08:35 PM

Net cevap bir türlü verilemeyen sorulardan biri bir çok kişi masal probleminden bahsetmiş ama bir çok kişi de yüklü miktarlar çekim yaptığını ve sıkıntı yaşamadığını söylüyor umarım daha net cevaplar verilir de bizde bilgi sahibi oluruz
Euphrates
Full Member

Activity: 602
Merit: 120

View Profile
November 30, 2017, 10:23:53 PM

Kimse size burada bu sorunuzun cevabını net olarak veremez ama bahsettiğiniz paralar yüksek paralar olduğundan dolayı sıkıntı çıkmasada bir durum olacaktır.. İmkanınız varsa neden bölmeyeseniz ki. En kötü elden satarsınız bulunduğunuz şehirde bir çok kişi almak isteyecektir bir türlü yolunu bulursunuz yeterki o kadar değerlensin ve paranız olsun..
Tuesto
Member
**

Activity: 168

View Profile
December 03, 2017, 11:22:17 AM

Peki devletin %35 den başka kesintisi oluyor mu? Yada sizce bu hesabı bir kaç bankaya paylaştırsak ayrı ayrı akrabaların üzerine yapsak bu karı nasıl maksimize ederiz.?
tribeca
Member
**

Activity: 135

View Profile
December 03, 2017, 12:16:09 PM

%35 kesinti ne ya? 100 bin tl çekeceksen 35 binini devlet mi alacak yani?
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: