Bitcoin Forum
May 01, 2024, 10:53:26 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 4 »  All
  Print  
Author Topic: Valoare bitcoin  (Read 5566 times)
Serbalau (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 38
Merit: 0


View Profile
June 29, 2013, 09:31:40 PM
 #1

Aveti idee daca pretul bitcoinului va continua sa scada?
1714604006
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714604006

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714604006
Reply with quote  #2

1714604006
Report to moderator
1714604006
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714604006

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714604006
Reply with quote  #2

1714604006
Report to moderator
1714604006
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714604006

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714604006
Reply with quote  #2

1714604006
Report to moderator
Whoever mines the block which ends up containing your transaction will get its fee.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714604006
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714604006

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714604006
Reply with quote  #2

1714604006
Report to moderator
beekeeper
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 406
Merit: 250


LTC


View Profile WWW
June 30, 2013, 12:03:54 AM
 #2

Da, pentru ca mai mult de 51% din Bitcoin e produs in China? Cheesy

25Khs at 5W Litecoin USB dongle (FPGA), 45kHs overclocked
https://bitcointalk.org/index.php?topic=310926
Litecoin FPGA shop -> http://ltcgear.com
AmunRa
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 338
Merit: 250


I use recycled electrons


View Profile WWW
June 30, 2013, 01:02:35 AM
 #3

Da

Oracol Xor-Stay tuned for ICO info www.oracol.mobi
Serbalau (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 38
Merit: 0


View Profile
June 30, 2013, 09:01:23 AM
 #4

si ce imi recomandati sa minez?
Serbalau (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 38
Merit: 0


View Profile
June 30, 2013, 09:23:38 AM
 #5

si dupa livrarea asicurilor imi  imaginez ca nu va ramane la aceasta valoare adevarat?
philips
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 700
Merit: 500



View Profile
June 30, 2013, 09:39:22 AM
Last edit: June 30, 2013, 09:53:45 AM by philips
 #6

si dupa livrarea asicurilor imi  imaginez ca nu va ramane la aceasta valoare adevarat?

Nu e o legatura stricta.
Bineinteles, se pot face speculatii pe tema asta, dar pretul BTC va putea sa scada sau sa creasca la fel de bine, dificultatea cauzata de ASIC-uri e doar un factor care l-ar putea influenta.

Chiar ma uitam mai devreme la un grafic postat de cineva, poti observa aici evolutia pretului BTC in paralel cu dificultatea.


       
rammy2k2
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 1974
Merit: 1003



View Profile
June 30, 2013, 12:35:30 PM
 #7

se poate intampla orice, maine sa fie 300$, la doua zile dupa sa fie 50$, nu mai asculta toti "expertii" ce zic "sigur va mai scade!"
Bit82.ro
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 21
Merit: 0


View Profile
July 01, 2013, 04:09:15 PM
 #8

Dupa momentul aprilie-mai trendul este usor, dar sigur, descrescator. Pana unde ... vom vedea.

Pe masura ce interesul publicului larg scade ( nu se mai face asa mare tam-tam in presa) e normal pretul sa fie intr-o usoara scadere.
pmihairo
Member
**
Offline Offline

Activity: 110
Merit: 10


View Profile
July 02, 2013, 09:17:22 AM
 #9

Eu cred ca ASIC-urile sunt singurul motiv pentru care Bitcoinul scade. Pana la urma e simplu: cu ASIC se mineaza mai mult si mult mai eficient, de asemenea detinatorii de asic sunt foarte motivati sa vanda bitcoin ca sa isi recupereze investitia.


pan
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 215
Merit: 100


View Profile
July 02, 2013, 08:44:26 PM
 #10

Eu cred ca ASIC-urile sunt singurul motiv pentru care Bitcoinul scade. Pana la urma e simplu: cu ASIC se mineaza mai mult si mult mai eficient, de asemenea detinatorii de asic sunt foarte motivati sa vanda bitcoin ca sa isi recupereze investitia.



Chiar crezi ca cei cateva sute de BTC produsi zilnic pot influenta in vreun fel pretul, raportandu-ne la cele 11 mil. deja in circulatie? Smiley
Personal nu cred in ipoteaza ASIC-ului.
Minerii pot oarecum influenta pretul unei monede abia aparute, unde e putin probabil ca cineva sa vanda sub pret de productie,
dar la BTC, nu cred ca pe investitori ii intereseaza daca pentru un miner, 1 BTC il costa 100usd curent, iar cursul este de 50usd sau 1 usd.
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
July 03, 2013, 06:02:26 AM
 #11

Investitorii (speculatorii mai precis  Grin) au marea influenta asupra cursului, fara indoiala.

Insa minerii au partea lor masiva de influenta.
Intai ca cei cu ASIC, probabil, vand masiv ceea ce mineaza dupa indelungata asteptare dar, mai ales, minerii marunti care abia impusca sutimi de BTC nu mai cumpara grosier BTC pentru investitii in ASIC...ca nu mai "ies" calculele atat de "orbitor".

Speculatorii ar specula ei dar nu prea mai exista stratul de anonimi care sa fie spoliati.

Cresteri de curs masive...hm, nu stiu. Eventual un alt puseu in criza mondiala sau o abundenta de ASIC-uri la preturi derizorii.
andrewsg
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 154
Merit: 100


View Profile
July 03, 2013, 06:38:25 AM
 #12

Eu cred ca ASIC-urile sunt singurul motiv pentru care Bitcoinul scade. Pana la urma e simplu: cu ASIC se mineaza mai mult si mult mai eficient, de asemenea detinatorii de asic sunt foarte motivati sa vanda bitcoin ca sa isi recupereze investitia.

Se mineaza mai eficient, dar nu "mai mult", rata la care noi bitcoini intra in circulatie e aproape constanta. De exemplu, in momentul de fata hash rate-ul este cam 170TH, daca eu maine vin cu inca 170TH de ASIC-uri in total tot la fel de multi bitcoini sunt generati. Faptul ca minerii cu ASIC-uri sunt mai tentati sa vanda e speculatie, si la fel hash rate-ul total nu influenteaza pretul, corelatia exista dar cauzalitatea este inversa (cu cat pretul e mai mare, cu atat hash rate-ul va creste mai repede).

Bitcoin can be bad for your chi. Improve yours and mine by sending BTC to: 1N1zRYSwKQbZ8Kx1bKvTskrjGMNynVFEr1
AmunRa
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 338
Merit: 250


I use recycled electrons


View Profile WWW
July 03, 2013, 02:41:54 PM
 #13

Eu cred ca ASIC-urile sunt singurul motiv pentru care Bitcoinul scade. Pana la urma e simplu: cu ASIC se mineaza mai mult si mult mai eficient, de asemenea detinatorii de asic sunt foarte motivati sa vanda bitcoin ca sa isi recupereze investitia.

Se mineaza mai eficient, dar nu "mai mult", rata la care noi bitcoini intra in circulatie e aproape constanta. De exemplu, in momentul de fata hash rate-ul este cam 170TH, daca eu maine vin cu inca 170TH de ASIC-uri in total tot la fel de multi bitcoini sunt generati. Faptul ca minerii cu ASIC-uri sunt mai tentati sa vanda e speculatie, si la fel hash rate-ul total nu influenteaza pretul, corelatia exista dar cauzalitatea este inversa (cu cat pretul e mai mare, cu atat hash rate-ul va creste mai repede).

Deci tu daca minezi ..si ai Asic..pe care l-ai cumparat cind Bitcoin avea valoare de $150 sa zicem..si vezi ca pretul o ia la vale..nu ai sa vinzi ? De ce zici ca faptul ca minerii cu Asic-uri sunt mai tentati sa vanda e speculatie..eu cred ca este elefantul din camera ..lol ( the elephant from the room )

Oracol Xor-Stay tuned for ICO info www.oracol.mobi
philips
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 700
Merit: 500



View Profile
July 03, 2013, 02:49:12 PM
 #14

Eu unul inclin sa cred ca-i de la radiatii...
andrewsg
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 154
Merit: 100


View Profile
July 03, 2013, 03:47:46 PM
 #15

Se mineaza mai eficient, dar nu "mai mult", rata la care noi bitcoini intra in circulatie e aproape constanta. De exemplu, in momentul de fata hash rate-ul este cam 170TH, daca eu maine vin cu inca 170TH de ASIC-uri in total tot la fel de multi bitcoini sunt generati. Faptul ca minerii cu ASIC-uri sunt mai tentati sa vanda e speculatie, si la fel hash rate-ul total nu influenteaza pretul, corelatia exista dar cauzalitatea este inversa (cu cat pretul e mai mare, cu atat hash rate-ul va creste mai repede).
Deci tu daca minezi ..si ai Asic..pe care l-ai cumparat cind Bitcoin avea valoare de $150 sa zicem..si vezi ca pretul o ia la vale..nu ai sa vinzi ? De ce zici ca faptul ca minerii cu Asic-uri sunt mai tentati sa vanda e speculatie..eu cred ca este elefantul din camera ..lol ( the elephant from the room )

E speculatie pentru ca nu avem de unde sa stim, nu exista dovezi in nici un sens, deci e speculatie prin definitie. Sa spunem ca nu am cumparat ASIC-uri, am cumparat Bitcoin cand pretul era $150, si acum vad ca pretul o ia la vale. Nu am sa vand? Mi se pare acelasi lucru. Pentru mine cel putin, vand Bitcoin daca ma astept ca pretul sa scada, cumpar daca ma astept ca va creste. N-are nici o legatura daca am ASIC sau nu.

Bitcoin can be bad for your chi. Improve yours and mine by sending BTC to: 1N1zRYSwKQbZ8Kx1bKvTskrjGMNynVFEr1
AmunRa
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 338
Merit: 250


I use recycled electrons


View Profile WWW
July 03, 2013, 04:23:05 PM
Last edit: July 03, 2013, 04:40:42 PM by AmunRa
 #16

Se mineaza mai eficient, dar nu "mai mult", rata la care noi bitcoini intra in circulatie e aproape constanta. De exemplu, in momentul de fata hash rate-ul este cam 170TH, daca eu maine vin cu inca 170TH de ASIC-uri in total tot la fel de multi bitcoini sunt generati. Faptul ca minerii cu ASIC-uri sunt mai tentati sa vanda e speculatie, si la fel hash rate-ul total nu influenteaza pretul, corelatia exista dar cauzalitatea este inversa (cu cat pretul e mai mare, cu atat hash rate-ul va creste mai repede).
Deci tu daca minezi ..si ai Asic..pe care l-ai cumparat cind Bitcoin avea valoare de $150 sa zicem..si vezi ca pretul o ia la vale..nu ai sa vinzi ? De ce zici ca faptul ca minerii cu Asic-uri sunt mai tentati sa vanda e speculatie..eu cred ca este elefantul din camera ..lol ( the elephant from the room )

E speculatie pentru ca nu avem de unde sa stim, nu exista dovezi in nici un sens, deci e speculatie prin definitie. Sa spunem ca nu am cumparat ASIC-uri, am cumparat Bitcoin cand pretul era $150, si acum vad ca pretul o ia la vale. Nu am sa vand? Mi se pare acelasi lucru. Pentru mine cel putin, vand Bitcoin daca ma astept ca pretul sa scada, cumpar daca ma astept ca va creste. N-are nici o legatura daca am ASIC sau nu.
Ma las pagubas :-)
mama ei de logica ...


Oracol Xor-Stay tuned for ICO info www.oracol.mobi
Bit82.ro
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 21
Merit: 0


View Profile
July 05, 2013, 07:35:55 PM
 #17

Nu pot decat sa observ cum pretul se tot duce la vale.
philips
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 700
Merit: 500



View Profile
July 05, 2013, 07:36:57 PM
 #18

Si noi cu el.
Martisor-Sobru
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 541
Merit: 500


View Profile
July 06, 2013, 05:21:22 AM
 #19

Ei, nu chiar. Mutam optimismul in viitor doar.

Sa fiu sincer ma asteptam sa scada dar nu pana in toamna si nu cu pasi atat de mari.
Acuma ori cineva "vegheaza" ori chiar este crypto foarte bine mulata pe realitatea economica.

In fond micul miner vede venind spre el doi "cavaleri ai apocalipsului": ASIC-ul si "pretul derizoriu".
Inebunit comuta de pe SHA-256 pe scrypt...incearca sa respire dar canci, monedele sunt legate prin curs/raport.

Asa ca este momentul "ingroparii in teren". Aduna bruma lui chinuita, cauta o forma de portofel stabila si uita de monedele lui...un timp.
5 ani, poate 10.  Roll Eyes
Iar daca este chiar chivernisit lasa stranepotilor o frumoasa avere.
lisnic
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 34
Merit: 0


View Profile
July 06, 2013, 04:48:28 PM
 #20

PPC-ul tot e pe SHA 256, dar are alt algoritm.
Daca dificultatea creste, blockul se micsoreaza
Pages: [1] 2 3 4 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!