Bitcoin Forum
May 30, 2024, 08:22:53 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
Author Topic: CME ve CBOE'nin Kararı Bitcoin Fiyatını Nasıl Etkileyecek?  (Read 1163 times)
Egosmaster (OP)
Hero Member

Activity: 629
Merit: 508

View Profile
December 05, 2017, 04:41:16 AM
Last edit: December 05, 2017, 05:05:50 AM by Egosmaster

CME 18 Aralık'ta,
CBOE 10 Aralık'ta bitcoin vadeli futures kontratlarını işleme almaya başlayacak.

Bitcoin'in inanılmaz yükselişi aslında bu oyunun bir parçası olabilir mi?

Bu kontratların işlem görmeye başlamasının akabinde, birkaç aydan beri piyasadaki borsa sitelerinden yüklü miktarlarda aldıkları bitcoin'leri satıp fiyatı epeyce düşürüp, ayrıca futures kontratlarından da kar yapmayı hedefliyor olabilirler mi? Bir taşla iki kuş yani.

Kısaca Big Crash'i başlatacak hareket bu olabilir mi?

Araştırdığım kadarıyla CME uranyum futures kontratlarını Mayıs 2007'de kabul etmiş ve işleme almaya başlamış. Grafiğe bakılırsa uranyum fiyatı için pek hayırlı olmamış.  Grin

shulio
Legendary
*

Activity: 1540
Merit: 1016

View Profile
December 05, 2017, 12:50:51 PM

Ben de böyle bir olay bekliyorum, ama kaynağımın üzerinde oturuyorum, hislerim böyle bir olayın gerçekleşeceğini söylüyor. Grafiklere göre gidecek çok yolumuz var ve hala o yoldan sapmadık. Dump kısa süreli olacak diye düşünüyorum.
tristran
Newbie
*

Activity: 23
Merit: 0

View Profile
December 05, 2017, 02:12:18 PM

Herkesin merak edipte bilemediği konu  Huh
MorpheWQ
Legendary
*

Activity: 1288
Merit: 1110

View Profile
December 05, 2017, 02:24:16 PM

Good catch!
Doğal olmayan bir grafik var ortada. Herkes neyin ne olduğunun peşinde. Evet böyle bir şey de olabilir. Olmayabilir de. Gerçekleri iş işten geçtikten sonra öğreneceğiz muhtemelen.
EUROPEANTURK
Sr. Member

Activity: 588
Merit: 251

View Profile
December 05, 2017, 04:14:28 PM

COME ve CBOE nın aldığı kararların Bitcoine uzun vadede iyi şeyler getireceğini düşünmüyorum neden? Bence bu girişler Bitcoin de fiyat istikrarsızlığı ve bununla paralel güvensizliği  beraberinde getirebilir ve büyük düşüşler yaşanabilir.
oguz1903
Newbie
*

Activity: 26

View Profile
December 06, 2017, 10:09:32 AM

paranın kabul görmesi, abd gibi bir devin yasaklamasının zorlaşmasına neden olacağı gibi sebeplerden dolayı olumlu etkilemesini bekliyorum. tokyo finans borsası da vadeli btc işlemleri hazırlığına başladığını bildirmiş. Bunların hepsi kabullenmeye yönelik hareketler. dijital para bir tsunami oldu artık kimse bu tsunami nin karşısında duramıyor, yanında yer almaya çalışıyor.
bobita
Legendary
*

Activity: 2548
Merit: 1324

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
December 06, 2017, 10:10:51 AM

Güzel bir başlık olmuş, görünen o ki, her ne kadar bu piyasa bilinmezlik üzerine kurulu olsa da yazdığınız gibi bir durum oluşması pek şaşırtmayacak. Bu durum genel gidişat anlamında btcnin yükselişini etkilemez diye düşünüyorum ama kısa veya orta vadeli değer kaybı yaşanacak gibi. Elbette (nedenini aşağı yukarı biliyor olacağımız) bu değer kaybı bir alım fırsatı olarak da düşünülebilir. Ama bir de madalyonun diğer yüzüne bakmak lazım, btcnin değerlenmesine yol açacak da çok gelişme var.

.
.BIG WINNER!.
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███
████▄▄████▄▄████▄▄████
██████████████████████

▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
██████████████████████
█████▀▀█▀▀▀▀▀▀██▀▀████
█████░░░░░░░░░░░░░████
█████░░░░░░░░░░░░▄████
█████░░▄███▄░░░░██████
█████▄▄███▀░░░░▄██████
█████████░░░░░░███████
████████░░░░░░░███████
███████░░░░░░░░███████
███████▄▄▄▄▄▄▄▄███████

██████████████████████
▀████████████████████▀
▄████████████████████▄
███████████████▀▀▀▀▀▀▀
███████████▀▀▄▄█░░░░░█
█████████▀░░█████░░░░█
███████▀░░░░░████▀░░░▀
██████░░░░░░░░▀▄▄█████
█████░▄░░░░░▄██████▀▀█
████░████▄░███████░░░░
███░█████░█████████░░█
███░░░▀█░██████████░░█
███░░░░░░████▀▀██▀░░░░
███░░░░░░███░░░░░░░░░░

██░▄▄▄▄░████▄▄██▄░░░░
████████████▀▀▀▀▀▀▀██
█████████████░█▀▀▀█░███
██████████▀▀░█▀░░░▀█░▀▀
███████▀░▄▄█░█░░░░░█░█▄
████▀░▄▄████░▀█░░░█▀░██
███░▄████▀▀░▄░▀█░█▀░▄░▀
█▀░███▀▀▀░░███░▀█▀░███░
▀░███▀░░░░░████▄░▄████░
░███▀░░░░░░░█████████░░
░███░░░░░░░░░███████░░░
███▀░██░░░░░░▀░▄▄▄░▀░░░
███░██████▄▄░▄█████▄░▄▄

██░████████░███████░█
▄████████████████████▄
████████▀▀░░░▀▀███████
███▀▀░░░░░▄▄▄░░░░▀▀▀██
██░▀▀▄▄░░░▀▀▀░░░▄▄▀▀██
██░▄▄░░▀▀▄▄░▄▄▀▀░░░░██
██░▀▀░░░░░░█░░░░░██░██
██░░░▄▄░░░░█░██░░░░░██
██░░░▀▀░░░░█░░░░░░░░██
██░░░░░▄▄░░█░░░░░██░██
██▄░░░░▀▀░░█░██░░░░░██
█████▄▄░░░░█░░░░▄▄████
█████████▄▄█▄▄████████

▀████████████████████▀

Rainbot
Daily Quests
Faucet
e145
Full Member

Activity: 142
Merit: 102

View Profile
December 06, 2017, 11:31:07 AM

vadeli futures kontratlarını işleme almaya başlaması neden düşürecek hocam. Ne oluyorda düşüyor yani bu olayı biraz açarmısınız
darkworld
Member
**

Activity: 223
Merit: 23

Life one ! Live it...

View Profile
December 06, 2017, 12:12:35 PM

sağlıklı bir şekilde yükselmiyor bence bir olay olacağı kesin ama ne zaman ? 5n1k  Grin
Egosmaster (OP)
Hero Member

Activity: 629
Merit: 508

View Profile
December 06, 2017, 05:42:17 PM

vadeli futures kontratlarını işleme almaya başlaması neden düşürecek hocam. Ne oluyorda düşüyor yani bu olayı biraz açarmısınız

Futures kontratlar kısaca basit olarak şöyle işliyor. Mesela bitcoin bugün 13.000 dolar diyelim, diyorsunki bitcoin 1 ay sonra düşecek ve bu adamlardan futures kontratı alıyorsun. 1 ay sonra bitcoin diyelim 10.000 dolar'a düştü. Aradaki 3.000 dolar farkı sana ödüyorlar. Aksine düşmezde yükselirse senin yatırmış olduğun bakiyenden düşülür o fark. Hem alış yönünde hem satış yönünde pozisyon alınabiliyor. Yani bitcoin yükselecek diye de kontrat alabilirsin aynı şekilde. Bu işlem kaldıraçlı olarakta yapılabiliyor.

Benim tahminim aylar önceden bu borsalara gireceğini bilen zengin vatandaşlar çok yüklü miktarda bitcoin depoladılar ve hala depolamaktalar. Bu borsalarda dediğim şekilde işlem görmeye başladıktan sonra ellerindeki bitcoin'leri satıp piyasayı da satışa ikna edecekler. Aynı zamanda futures kontratlarında short pozisyon aldıklarından her şekilde kar edecekler diye düşünüyorum.
gunmunj
Member
**

Activity: 308
Merit: 10

View Profile
December 06, 2017, 06:00:35 PM

bu haber elbette oldukça büyüktür ve fiyatlanmanın ana sebebi olarak görülmektedir. Önümüzdeki sürecin nasıl şekilleneceğini ise hepimiz göreceğiz. çok farklı bir süreç yaşayacağımızı düşünüyorum
The Management
Full Member

Activity: 630
Merit: 102

View Profile
December 07, 2017, 08:03:29 PM

Kaldıraçlı işlemler yüzünden piyasanın ağlayacağını düşünüyorum ama bakalım bizi neler bekliyor. Bir yandan al sat yapmaktayım fakat aynı anda olası bir düşüş trendine karşı da tetikteyim.
PHI1618
Legendary
*

Activity: 1554
Merit: 1334

View Profile
December 07, 2017, 08:27:24 PM

BTC'nin vadeli işleme girmesi demek aslında vbir yerde 21 milyon kısıtını oradan kaldırmak demek.
Adam diyecek ki, 1 btc 1 ay sonra 50k dolar olacak. Olmazsa eğer 1 btc'ye 3 btc'lik işlem görünür olacak.
Çok karışık işler var aslında arka planda. Futures olayı yaramayabilir piyasaya. Ama nihayetinde umarım bir denge getirir.

"Damnant quod non intelligunt." Anlamadıkları şeyi suçlarlar. BTC
yteCrypto
Newbie
*

Activity: 17

View Profile
December 08, 2017, 08:18:08 AM

Bende farklı düşünmüyorum. Mevcut durumda bitcoin onaylanmamış işlemler (https://blockchain.info/unconfirmed-transactions) ~230bin civarında ve tarihi zirvede. Exchangelere çok yuksek ucretler odemeden yollama şansınızda yok, elinizde bitcoinlerle beklemeye zorlanıyormuşuz gibi bir durum var ve 10 Aralık gelip çatıyor. Son zamanlarda bitcoin aldıysanız terler heryerinizden damlayacak çünkü büyük bir satış bizi bekliyor. Son gelenlere kitlenen yüksek fiyatlı bitcoinler panik yaratılarak daha düşük fiyatlardan geri alınacak. Size tavsiyem bu işte uzun vadeli düşünmeniz ve elinizde tutabildiğiniz kadar bitcoinlerinizi tutmanız çünkü sonrası cennet. Eskilerden beri bitcoin tutanlar ise bu sürece alışık %80 düzeltme acıtmaz..
elturco
Full Member

Activity: 344
Merit: 134

View Profile
December 08, 2017, 01:21:38 PM

Her ne kadar satış geleceği konusuna ben de katılıyor olsam da, uranyum ile btc arasında temelde çok fazla fark var. Yani uranyum grafiğine benzer bir tablonun uzun vadede btc için geçerli olmayacağını düşünüyorum.

edit: bu da altın için bir grafik.

http://www.indexmundi.com/commodities/?commodity=gold&months=300

Cryptotic
Full Member

Activity: 398
Merit: 101

View Profile
December 08, 2017, 02:34:31 PM

Borsalarda satış yapıp, fiyatı düşürüp, shortla para kaldırmak isteyenler neden CMEyi beklesin ki. Zaten büyük borsaların hepsinde her zaman short girebilirsiniz.
elturco
Full Member

View Profile
December 08, 2017, 02:38:22 PM

bir taşla iki kuş vurmak için.
Cryptotic
Full Member

Activity: 398
Merit: 101

View Profile
December 08, 2017, 02:56:40 PM

CMEdeki vadeli futures kontratın, borsadaki marginden ne farkı varki. İsteyen aynı şeyi şuan marginlede yapabilir.
elturco
Full Member

View Profile
December 08, 2017, 03:07:52 PM

kontrat açabilmeniz için fiziksel olarak btc ye sahip olmanız gerekmiyor. bu durumda cme de isterseniz milyar dolarlık bir kontrat açabilirsiniz. bu durumda yapmanız gereken fiyatın baz alındığı borsaları istediğiniz yöne alım satımla domine etmek. btc piyasası diğer piyasalara nazaran çok sığ bir piyasa. çok daha düşük miktarlarla spekülasyon yapabilirsiniz. sonra da asıl parayı kontrattan kaldırabilirsiniz.

bir yerde okumuştum, şu anda dünyadaki altın piyasasının 10 katı değerinde altın kontratı açık örneğin.
blablablabla
Member
**

Activity: 154
Merit: 10

View Profile WWW
December 08, 2017, 03:12:53 PM

Kaldıraç işlemlerin ve short pozisyonların bir kaç olumsuz haberle birlikte hızlı bir düşüş gerçekleştirme ihtimali var bence. Nicehash hacklenmesi, Bittrex blokesi vs. gibi haberler. Bekleyelim görelim. Ama sonuçta yıl sonu Bitcoin 20 bin Doların üzerinde kalacak.
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  

Jump to: