Bitcoin Forum
May 05, 2024, 03:43:13 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 »  All
  Print  
Author Topic: Vergi dairesi btc transfer eden kullanıcılara tebligat gönderiyor  (Read 5996 times)
This is a self-moderated topic. If you do not want to be moderated by the person who started this topic, create a new topic.
teramit (OP)
Legendary
*

Activity: 1869
Merit: 1387

The Last Cryptocoin Burner

View Profile
December 11, 2017, 09:09:12 PM
Last edit: January 09, 2018, 04:48:40 PM by teramit

İstanbuldaki bir arkadaşa ikameti olduğu vergi dairesi, hesabına gerçekleşen bitcoinle ilgili  transferler için tebligat göndermiş.
Vergi dairesi ilgili memur adıyla gelen yazıda sayın xx banka hesabınıza bitcoin trading limited şti tarafından gönderilen transferlerin mahiyeti hakkında görüşmek üzere vergi dairemize bekliyoruz. Shocked
Gelirken ilgili dökümanları da getirmeyi unutmayın. Cry
15 gün içerisinde gelmezseniz hakkınızda işlem başlatılacaktır  Shocked

Beni tanıyanlar bilir şaka değil abartı falanda yok. Tebligat direkt vergi dairesi adıyla gelmiş. Arkadaşı bitcoin işine ben sokmuştum  Kiss
Enteresan olan Bitcoin trading limited şti Btcturk un eski adı yani kapanmadan önceki adı sadece onun adı varmış tebligatta 2016 ortasında kapandı o firma diye biliyorum.Firmaya yapılan transfer miktarları o günlerde maksimum 25bindi arada 5bin 10bin tl lik ler de olmuş çekim birkaç kez yapılmış ve sanırım toplam bir daire fiyatına gelmiş (arkadaş izin verirse tam rakam paylaşırım). Yazı bugün gelmiş. Banka enpara. Arkadaşın soy ismi alfabenin ilk harflerine yakındı belki ordan başlamışlardır bilemiyorum yoksa ben daha fazla transfer yapmıştım bana gelen bir tebligat olmadı.
Gelişmeleri bu ilk mesaja eklerim.
Vergilendirme bakalım nasıl olacak , bitkoincilerin yapraklara yan bastığının resmi olacak mı zamanla göreceğiz.
Kendisine tebligat gelen başka yiğit varsa paylaşırsa sevinirim  Wink

edit: resim geldi

edit 2:
 Vergi memuruna telefonla ulaşma çabası sonuç vermedi ne ceza gelecekse beklenecek 2.tebligat gelince direkt adrese gidilecek.

edit 3 :
 Aynı belge bana da geldi !.Aynı memur ve aynı tarihte düzenlenmiş. Memur uzun süredir hasta ,iyileştiğinde harekete geçebileceğiz.

Edit 4:
Görüştüm sonunda. Memur vergi incelemesinin Bitoin Trading ltd ile ilgil olduğunu ve beni bu konuda ifade almak için çağırdığını söyledi.
Uzun bir görüşme oldu. btcturk un nasıl komisyon aldığını eft komisyonlarını ve btc işlemilerimi nasıl yaptığımı anlattım.Bana banka dökümlerini çıkartıp bu işlemleri ne için yaptığımı ve ne kadar komisyon ödediğimi sordu.Bu mesajı okuyanlar zaten bunları biliyordur ben detaylı bir şekilde anlattım.Gerek banka dekontundan gerekse günlük hacimden komisyon miktarının hesaplanabileceğini anlattım.Btcturk hakkında serverlarına ulaşamadıkları için ne kadar komisyon aldıklarını bilmediklerini ve bilgilere ulaşamadıklarını müşteriler vasıtasıyla bilgi almaya çalıştıklarını söyledi.Şimdi BTCturk un 2013-2016 yılları arasında hacim grafiklerini bulmaya çalışıyorlar. Biz forum olarak bulup Allah rızası için iletebiliriz  Cheesy sonuçta devlete yardım etmiş olabiliriz. Ayrıca listede baya isim vardı herkesi tek tek çağırıp ifade alacak gibiler. Ben gerek yok dedim benden fazlasını size ancak şirket sahibi ve çalışanlar söyler dedim, onlarla görüştük teyit için müşterilerle de görüşüyoruz dedi.Ayrıca bütün müşteriler TC den midir dedi şirket yabancı müşterilerimiz de var dedi bene olabilir yunanitan ve filipinlerde btctrader altyapısıyla borsa vardı dedim. btc hacmi ve banka bilgilerini karşılaştırıp komisyon oranlarını bulmaya çalışacaklar.Firmanın nasıl komisyon topladığı, tipleri ispat yöntemleri , banka transferleriyle ilişkisi ve ihtimalleri üzerine detaylı bilgiler verdim. "OO siz baya bilgilisiniz bana daha sonra yardımcı olurmusunuz" dedi. Sonra bitcoin ileride yükselir mi nasıl görüyorsunuz dedi, Helal mi dedi caizdir dedim  Wink detaylıca fıkhı yönden izah ettim.
Sizin işlemleriniz ayrı şu an firmayı inceliyoruz sizlik bir durum yok dedi.
Bende incelenmesi gereken durumlar olduğunu bitcointalk isimli forumda
https://bitcointalk.org/index.php?topic=2568348.0
başlığındaki üyelerinin tek tek incelenmesi gerektiğini söyledim siber polis birimini arayıp yönlendirdi önümüzdeki günlerde ip tespiti yapılıp hepsiyle işlem yapılır dedi  Grin

Edit 5:
Bir üstteki kırmızı ile yazılan kısım şakadır Kiss , tırstınız hepiniz biliyorum foruma girmeyen adamlar falan oldu. Yok öyle birşey zaten devletin bir birimi öbür birimine öyle kolay iş çıkartamıyor. Konu borsa firmasının vergi incelemesidir ,bireysel hesaplara sadece komisyon oranları neydi soruluyor, çağırılırsanız gidin
1714880593
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714880593
Reply with quote  #2

1714880593
Report to moderator
1714880593
Hero Member
*

Ignore
1714880593
Reply with quote  #2

1714880593
Report to moderator
1714880593
Hero Member
*

Ignore
1714880593
Reply with quote  #2

1714880593
Report to moderator
If you see garbage posts (off-topic, trolling, spam, no point, etc.), use the "report to moderator" links. All reports are investigated, though you will rarely be contacted about your reports.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714880593
Hero Member
*

Ignore
1714880593
Reply with quote  #2

1714880593
Report to moderator
1714880593
Hero Member
*

Ignore
1714880593
Reply with quote  #2

1714880593
Report to moderator
PokerStein1
Full Member

Activity: 392
Merit: 100

View Profile
December 11, 2017, 09:29:07 PM

Böyle bir durumu vergilendireceklerine teşvik etmemililer ülkenin ekonomik iyiliği için. Sonuçta ülkeye masrafsız tertemiz döviz sokuyoruz yani teşvik etseler mining'i yasallaştırsalar destek verseler vs. ülke için çok daha iyi olacaktır.

michealfox
Newbie
*

Activity: 15
Merit: 0

View Profile
December 11, 2017, 09:30:41 PM

O sadece ondan kaynaklanmıyordur, muhtemelen arkadaşının hesabında fazla şişme olmuştur dikkat çekmiştir.
kelaynak33
Newbie
*

Activity: 4
Merit: 0

View Profile
December 11, 2017, 09:47:55 PM

Ne zaman gidecek arkadaşınız görüşmeye? Aslında hepimiz böyle birşeyi bekliyorduk şu sıralar, sonucuda bildirirseniz sevinirim.
teramit (OP)
Legendary
*

Activity: 1869
Merit: 1387

The Last Cryptocoin Burner

View Profile
December 11, 2017, 09:57:02 PM

Böyle bir durumu vergilendireceklerine teşvik etmemililer ülkenin ekonomik iyiliği için. Sonuçta ülkeye masrafsız tertemiz döviz sokuyoruz yani teşvik etseler mining'i yasallaştırsalar destek verseler vs. ülke için çok daha iyi olacaktır.
Döviz girişi olmuyor mal ithalatı oluyor.Ülkemize btc %95 yurt dışından geliyor çok az mining vardır.İthal edilen mallara havada karada vergi uygulayan bir ülkedesiniz.Üretim teşvik edilir mining teşvik edilebilir ama mining cihazları yine ithal.Lamı cimi yok vergi gelecek önemli olan nasıl geleceği.Saçma sapan birşey yapmasalar bari.
O sadece ondan kaynaklanmıyordur, muhtemelen arkadaşının hesabında fazla şişme olmuştur dikkat çekmiştir.
hesabında 50bin tl nin üzerinde para durmamış hemen çekmiş bu şişmeyse vay halimize. Direkt transfer üzerinden takip ediliyor sanırım.
Ne zaman gidecek arkadaşınız görüşmeye? Aslında hepimiz böyle birşeyi bekliyorduk şu sıralar, sonucuda bildirirseniz sevinirim.
en yakın zamanda gitmesini söyleyeceğim bu hafta gidemezse bir daha 1 ay sonra vardiyası uygun düşüyor mecbur bu hafta içi gidecek.
Madara1
Full Member

Activity: 457
Merit: 101

View Profile
December 11, 2017, 10:03:07 PM

İnş. fazla bir ücret kesmezler. Çok keserlerse sıkıntı olur Smiley
BitSharke135
Sr. Member

Activity: 392
Merit: 252

View Profile
December 11, 2017, 10:04:55 PM

Valla mal gibi Twitter'de TT yapmamanız gerektiğini söylemiştik, tutturdunuz Türkiye'ye kriptoparaları tanıtacağız diye topluluğun büyüklüğünü devlete kanıtladınız şimdi televizyonda Bitcoin haberlerinden geçilmiyor, vergisinide ödersiniz paşa paşa.
LGD2Business
Legendary
*

Activity: 2520
Merit: 1512

View Profile
December 11, 2017, 10:18:38 PM

Böyle haberlere inanmak istemesek de bir yerde çıkacağı belliydi. İşin içinde saf alım-satım varsa kötü bir şey olacağını sanmıyorum. Devlet televizyonlarda çiftlik bank gibi ponzilerin reklam yapmasına izin verirken al-satçılardan vergi almaya çalışırsa yasal borsalar cazibesini kaybeder. İnsanlar TL geçişlerini borsa dışında yapmaya başlarlar.

.
.DuelbitsSPORTS.
▄▄▄███████▄▄▄
▄▄█████████████████▄▄
▄██████████████████████▄
██████████████████████████
███████████████████████████
██████████████████████████████
█████████████████████████████
█████████████████████████
▀████████████████████████
▀▀███████████████████
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
████████▄▄▄▄██▄▄▄██
███▄█▀▄▄▀███▄█████
█████████████▀▀▀██
██▀ ▀██████████████████
███▄███████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
███████████████████████
▀█████████████████████▀
▀▀███████████████▀▀
▀▀▀▀█▀▀▀▀
OFFICIAL EUROPEAN
BETTING PARTNER OF
ASTON VILLA FC
██
██
██
██

██
██
██
██

██
██
██
10%   CASHBACK  
          100%   MULTICHARGER  
bitcoin_info
Member
**

Activity: 253
Merit: 10

View Profile
December 11, 2017, 10:49:18 PM

vergi alınması bir bakıma tanınması anlamına gelir. Bu açıdan iyi birşey. önemli olan vergi oranı ne kadar olacak. yüksek meblağlar biraz can sıkıcı olabilir.
anarquia
Member
**

Activity: 154
Merit: 15

View Profile WWW
December 11, 2017, 11:08:02 PM

Mal mülk mü alacaksınız? alışverişinizi artık kripto paralarla halletmeye çalışın. demek ki bankadan yüksek miktarlar çekim sıkıntı olmaya başlayabilir. hatta bu eksikliği dolduracak bir site bile açılabilir. kripto para karşılıgı satılık taşınır ve taşınmaz ürünler sitesi. yine vergi olayına takılmamak için site üzerinden alım satım olmayacak. sadece ilan tarzı. alışverişi yüz yüze yapacaksınız. en azından kripto paralar beta sürecini atlatana kadar böyle idare etmeliyiz. merkezsiz borsalar yaygınlaşıp doları alt edene kadar

alex219
Sr. Member

Activity: 628
Merit: 251

View Profile
December 11, 2017, 11:35:12 PM

Ya ne tatlı bir haber bu, yaşasın siyasetçilerin sağa sola harcadığı paralarıda biz ödemeye başladık artık yeni bir sabaha ve Türkiye'ye çok mutlu bir şekilde uyanabilirim. Bu gelişme beni çok mutlu etti çünkü koyun yerine konmak ve güdülmek her zaman hoşuma gitmiştir. Hükümetimizi destekliyorum vergi en az %50 olmalıki ülkenin açığı kapatılsın.
anarquia
Member
**

View Profile WWW
December 11, 2017, 11:43:52 PM

Ya ne tatlı bir haber bu, yaşasın siyasetçilerin sağa sola harcadığı paralarıda biz ödemeye başladık artık yeni bir sabaha ve Türkiye'ye çok mutlu bir şekilde uyanabilirim. Bu gelişme beni çok mutlu etti çünkü koyun yerine konmak ve güdülmek her zaman hoşuma gitmiştir. Hükümetimizi destekliyorum vergi en az %50 olmalıki ülkenin açığı kapatılsın.

katılıyorum. "bu milletin a... koyacagız" diyen cengiz inşaatın sahibi mehmet cengizin 400 küsür milyon liralık vergi borcunu biz halk olarak ödemiştik mesela çok hoşuma gitmişti

twiifm
Hero Member

Activity: 784
Merit: 500

View Profile
December 11, 2017, 11:48:20 PM

katılıyorum. "bu milletin a... koyacagız" diyen cengiz inşaatın sahibi mehmet cengizin 400 küsür milyon liralık vergi borcunu biz halk olarak ödemiştik mesela çok hoşuma gitmişti

Türkiye'de kriptoparalarla ilgilenen bir topluluk olduğunu belli ederek çok büyük bir hata yaptık umarım konu başlığını açan kişi trolldür fakat forumda trollük kurallar gereğince yasak bunu bilmesini istiyorum.. Troll değilse daha da kötü, devlet paranın kokusunu aldı, yine halkı çatır çatır ezecek, üç kuruş para kazandık onunda kafadan %35'i gidecek.
gustavroy
Full Member

Activity: 450
Merit: 122

View Profile
December 11, 2017, 11:52:18 PM

ben paparaya atıyorum paparadan havale yapıyorum banka hesabıma görünürde hiç bir sıkıntı olmuyor,başıma böyle bir şey geleceğini düşünmüyorum bu yüzden napıcak canımımı alacak vergi memurlarından kaçmayı büyüklerimizden çok iyi öğrendik:D
anarquia
Member
**

View Profile WWW
December 12, 2017, 12:13:30 AM

Türkiye'de kriptoparalarla ilgilenen bir topluluk olduğunu belli ederek çok büyük bir hata yaptık umarım konu başlığını açan kişi trolldür fakat forumda trollük kurallar gereğince yasak bunu bilmesini istiyorum.. Troll değilse daha da kötü, devlet paranın kokusunu aldı, yine halkı çatır çatır ezecek, üç kuruş para kazandık onunda kafadan %35'i gidecek.

gündelik hayatta kripto para kullanımını ufaktan yaygınlaştırmazsak devlet üzerimize er ya da geç çöker. ekmegi, ufak tefek şeyi henüz tabiki kripto para ile alamayız ama ne bileyim ev, araba bunları kripto parayla almaya çalışabiliriz. smart contract teknolojisi ve merkezsiz borsalar olgunlaşana kadar dişimizi sıkmalıyız

otto_diesel
Hero Member

Activity: 1078
Merit: 696

View Profile
December 12, 2017, 12:16:26 AM

O arkadaş şimdi bağırsağına yılan kaçmış gibi kıvranır durur ama çıkaramaz, kaçan kaçtı bi kere, sonu da içeri girdi mi nereden tutup çıkaracak.  kolay değil Allah sabır versin diyorum.
lulumiya
Full Member

Activity: 686
Merit: 104

View Profile
December 12, 2017, 12:47:33 AM

bence o kadar panik yapmayın. bizimkiler bekle ve gör politikası izliyor son yıllarda. diğer büyük ülkelerde henüz çok belirgin uygun kurallar kanunlar çıkmadı.

sanırım dünyanın hiç bi yerinde 1 bitcoin aldığı için %18-20 vergi kesilmiyodur? tradeden oluşan net kar üzerinden vergi alınablir bu da makuldur. yani bu işten düzenli kar edenden alınsın vergi. bence bundan çoğu kişi rahatsız olmaz. ama 1 bitcoin aldın diye %20 lere varan vergiyi lap diye koyarlarsa ülke olarak biter bitcoin gelişimi. olay boka sarar.

ama dedeğim gibi bu konuda rezil olmaktan korkuyolar. o yüzden biraz sabırla bekliyorlar. sanırım abd de bu bir kaç içinde bazı vergilendirme olayları daha da netleşecek. onları örnek alıp yaparlar bir şeyler.

Cryptotic
Full Member

Activity: 398
Merit: 101

View Profile
December 12, 2017, 01:28:19 AM

Gelirken ilgili dökümanları da getirmeyi unutmayın.demişlerde, ne dökümanı istiyolar ki.
BTCHakan
Sr. Member

Activity: 420
Merit: 260

View Profile
December 12, 2017, 01:36:03 AM

Tam da bu aralar bir arkadaşım yüklü bir miktar ile bitcoine giriş yapmayı düşünüyordu. 2-3 gündür ciddi ciddi oturup parayı geri çekeceğimiz zaman banka blokaj uygulayabilir bunu nasıl atlatabiliriz diye düşünüyorduk. Şimdi bu konuyu görünce işlerin sarpa saracağı artık ortada. Arada bir 3-5 bin lira çekim yapıyoruz şimdi o da riske girecek. Gelişmeleri takip edeceğim inşallah arkadaşınızda küçük zararla bu işin içinden çıkar.
karabiber
Hero Member

Activity: 1358
Merit: 651

View Profile
December 12, 2017, 02:32:16 AM

bu arkadas da senin gibi cok fazla arbitraj yapiyor muydu? yurtdisindan gelen giden oluyor muydu yoksa sadece btctürkte yaptigi tradelere nazaran mi bu bildirim yapildi?
konuyu yeni verilerle güncellemeni bekliyorum.

███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███