Bitcoin Forum
May 06, 2024, 09:02:26 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 »  All
  Print  
Author Topic: Vergi dairesi btc transfer eden kullanıcılara tebligat gönderiyor  (Read 5999 times)
This is a self-moderated topic. If you do not want to be moderated by the person who started this topic, create a new topic.
teramit (OP)
Legendary
*

Activity: 1869
Merit: 1387

The Last Cryptocoin Burner

View Profile
December 13, 2017, 04:52:25 AM

Sadece sizin arkadaşınızı mı çağırdılar yazık olmuş gerçekten
Ailecek gel dememiş, arkadaşları da getir demiyor mahalleden adam toplayacak biri de değil sanırım birebir görüşme olacak  Cheesy
1715029346
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715029346
Reply with quote  #2

1715029346
Report to moderator
1715029346
Hero Member
*

Ignore
1715029346
Reply with quote  #2

1715029346
Report to moderator
1715029346
Hero Member
*

Ignore
1715029346
Reply with quote  #2

1715029346
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715029346
Hero Member
*

Ignore
1715029346
Reply with quote  #2

1715029346
Report to moderator
teramit (OP)
Legendary
*

Activity: 1869
Merit: 1387

The Last Cryptocoin Burner

View Profile
December 13, 2017, 04:54:22 AM

Eger vergi çıkar derlerse mutlaka tahriyat öncesi uzlaşma istesin hal tavrı ve suca göre %70 - %99 çıkan vergi iner. Ona göre suçu kabul edip imza atsın. Çok önemli Tahriyat öncesi uzlaşma.
Bilgi için çok teşekkürler ama suç derken kastınız nedir vergi çıkarsa gider öder , vergi çıkınca suçlu mu olur ?
Atumn
Member
**

Activity: 84
Merit: 10

View Profile WWW
December 13, 2017, 04:59:49 AM

Vergi dairesi emtia olarak değerlendirirse Bitcoini, yıllık 24.000 TL. üzerinde kazancı olanlar gelir vergisi ve kdv öder. Bitcoini bölūn aile arasında. Spk, Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası inceleme yapıyor. Yakında yasal düzenleme gelir. Yüksek meblağda ticaret yapanlar şahıs firması kurabilir.

jopen
Sr. Member

Activity: 1470
Merit: 449

View Profile
December 13, 2017, 05:11:13 AM

Eğer Emtia olarak kabul görürse ve bunun üzerinden vergi almaya kalkılırsa Şu andaki türk borsaları hepsi kepenk vurmak zorunda kalacaktır. Elden ele alım satımlar başlayacaktır. Ben şahsen böyle bir durum olursa Türk borsalarından TL'ye çeviripte banka hesabıma transfer yapmam. Zaten her tarafımız vergiler ile dolu birde adaletsiz bir gelir vergisi ödemek istemiyorum.
akirafes
Full Member

Activity: 231
Merit: 101

View Profile
December 13, 2017, 05:15:59 AM
Last edit: December 13, 2017, 05:44:02 AM by akirafes

Eger vergi çıkar derlerse mutlaka tahriyat öncesi uzlaşma istesin hal tavrı ve suca göre %70 - %99 çıkan vergi iner. Ona göre suçu kabul edip imza atsın. Çok önemli Tahriyat öncesi uzlaşma.
Bilgi için çok teşekkürler ama suç derken kastınız nedir vergi çıkarsa gider öder , vergi çıkınca suçlu mu olur ?
Ben kötümser bir adamım onun için yazmak istemedim. Ama ülkeye yasak bildirilmemiş vergisi verilmemiş yurt dışından bir para girişi var. Buna nasıl bakacakları önemli. Ama dünyanın neresine giderseniz gidin Amerika İngiltere bilgisiz para sokamazsınız. Avrupada limit 10bin Euro Türkiyede limit yok istediğiniz kadar sokablirsiniz ama bunu sokmadan önce bildirmek gerekiyor izinsiz sokarsanız o zaman mali suç işliyorsunuz.  Varlık barışı bu tür olaylar için önemli devlet paranı Ülkeye getir sorgulamıyacagım diyor. Yani Türkiye ye bildirmeden para sokmak yasak. Maliyenin bunun için özel bir bölümü var iş oraya giderse zor. Önce bir mali müşavire gidip mutlaka bilgi alıp eğitimli olarak gidin elinizi kolunuzu sallayarak giderseniz üzülebilirsiniz. Hazırlıklı  gidin konu hakkında iyice bilgilenin. Muhabeci değil kesinlikle mali müşavir buna dikkat edin. Maliyeye param yok ne yaparım diye ağlamaya niyetliyseniz, unutmayın Tüm ailenizin sizin mal ve bankalarında ki para ve emtia dökümleri onarın bir tuş karşısında.Yalan söylememeye çalışın.
halis.akal
Newbie
*

Activity: 28
Merit: 0

View Profile
December 13, 2017, 06:02:30 AM
Last edit: December 13, 2017, 06:26:33 AM by halis.akal

2016 yılında para getirmek serbestti bunu belirtsin memura 2016 için vergi ödemezsiniz. 2017 için kar 24.000 TL nın üzerindeyse arizi kazanç olarak gelir vergisi beyannamesini zaten 2018 mart ayında vermek lazım. 2016-2017 şuan için hiçbirşey yapamazlar. 2015 için 24.000 üzeri gelirin varsa onun cezasını ödersiniz.

6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun ile yurt dışında bulunan varlıkların (para, altın, döviz menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçları) 31.12.2016 tarihine kadar Türkiye ye getirilmesi halinde;

- Bu varlıkların vergiye tabi kazancın tespitinde dikkate alınmayacağı,

- Vergi incelemesi ve tarhiyatı yapılmayacağı,

- Herhangi bir araştırma ve inceleme yapılmayacağı,

- Soruşturma ve kovuşturma yapılamayacağı,

- Vergi cezası ve idari para cezası kesilmeyeceği,

Kanun hükmü ile garanti altına alınmıştır.
thetis
Member
**

Activity: 322
Merit: 14

View Profile WWW
December 13, 2017, 06:32:01 AM

Hem arkadaşın hemde bizler için can sıkıcı bir durum. Umarım vergi için yüksek bir % almazlar.

▀▀▄▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬   SOBIT   ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▄▀▀
█    the FIRST USER-OWNED DIGITAL ASSETS EXCHANGE    █
Markets  ]   Telegram   Twitter   Facebook   Whitepaper   [  Free Token  ]
theory_of_computation
Member
**

Activity: 60

View Profile
December 13, 2017, 07:01:41 AM

Başka arkadaşlar da zaten belirtmişler; ama ben de yazmak istiyorum. Dünya'dan ülkemize para getirmek için USD'ye bağımlılık derdi de olmayan muazzam bir yol kripto paralar. Bu nedenle devlet bu işi zorlaştırmaktan ziyade kolaylaştırmalı, insanlara gerekirse eğitim vermeli. Hatta bir yolunu bulup paranın girişini değil çıkışını kontrol etmeli. Bırakın para gelsin işte memlekete, daha ne istiyorsunuz?
Clixus
Member
**

Activity: 126
Merit: 12

Kripto Para Uzmani ve Yatirimcisi

View Profile WWW
December 13, 2017, 07:11:53 AM

Böyle bir şey olacağı zaten ufukta görünüyordu..

Donation : 14VAaVMc2Je7gQcD7Fhtt6X3rd4vaBiPMw
Baser
Sr. Member

Activity: 658
Merit: 280

View Profile
December 13, 2017, 07:12:42 AM

Bu tarz haberlerden tedirgin olanlara bakacak olursanız çoğunluğu Blockchain teknolojisini kavrayamamış ve günü kurtarma peşinde olan insanlar. Maliyeye çağırılan arkadaş için söylemiyorum bunu. Ben de olabilirdim talihsizlik olmuş geçmiş olsun.

Çekerim her şeyimi Dex'e aylık işimi görecek kadar TL'ye çeviririm. 1-2bin neyse artık. Onu da buradan Escrow ile yaparım. Zengin olma hayalleri ile burada olanların sanırım gitme vakti yaklaşıyor.

Bu gün Twitter'da çok güzel bir tweet ile karşılaştım bu konuyla ilgili.

''Yer altına inme zamanı.''
sectorim
Member
**

Activity: 574
Merit: 14

View Profile WWW
December 13, 2017, 07:24:21 AM

btc nin türkiyede borsada TL çevrilmesi ve banka hesabına çekilmesi ile ülkeye döviz girdisi olmaz.
btc ithal edersiniz ve Türkiye'deki TL kullanımı birinden, diğerine geçer.

Hani yurtdışındaki borsadan banka hesabına ve oradan Türkiye'ye döviz veya borsadan direkt Türkiye'ye swift döviz transferi bunlar döviz girdisi olur ama konuda anlatılan Türkiye'deki borsanın kullanılması.

Vergilendirme işlemlerinin yapılmasından yanayım, Maliye neden aramadı, bunlar vergilendirilmedi mi gibi düşüncelerden kurtulursunuz. Umarım paranın çoğunu harcamamıştır.

token10250
Member
**

Activity: 154

View Profile WWW
December 13, 2017, 07:41:22 AM

Zaten Bitcoin yerinde sayıyor. Bir de vergi mi vereceğiz. Nasıl yani. Bu kadar büyük şirket var. Çok az vergi veriyorlar. iz harçlık kazanma derdindeyiz.
akirafes
Full Member

Activity: 231
Merit: 101

View Profile
December 13, 2017, 07:50:41 AM

Zaten Bitcoin yerinde sayıyor. Bir de vergi mi vereceğiz. Nasıl yani. Bu kadar büyük şirket var. Çok az vergi veriyorlar. iz harçlık kazanma derdindeyiz.
Senin harçlığınla kimse ilgilenmez bir sene içinde 24bin tl den fazla gelir için bu.
timbereagle
Hero Member

Activity: 881
Merit: 502

View Profile
December 13, 2017, 08:15:13 AM

İllaki bir düzenleme olucak ama şuan hala ortada net bir şey yok.

Büyük ihtimal 2018 yılında olacaktır gelişmeler.

Umarım "para" olarak nitelendirilir ve kimsenin canı yanmaz.
'2.ci seçenek menkul kıymet olursa sadece değer artışı vergisi ödenir. Sanırım %10 stopaj.

en kötü seçenek emtia. Ama bu seçenek saçma, elle tutulan birşey değil digital para.
Baltazaar
Full Member

Activity: 168
Merit: 106

Smart Micro-Insurance

View Profile
December 13, 2017, 08:19:24 AM

++ konu takip edelim sonucu da yazılır inş. buraya bekliyoruz

triedra
Member
**

Activity: 560
Merit: 11

View Profile WWW
December 13, 2017, 08:35:17 AM

hukuki boşlukların doldurulması Türkiye'de bitcoin için yasal zeminin hazırlanması demek olacak. İlk başta tanımlama ile başlasınlar ve devamını da getirsinler. Türkiye'deki kripto para borsalarına izin verilmesi bile yarı resmi tanıma demek.

DeepCoin
Legendary
*

Activity: 1036
Merit: 1001

View Profile
December 13, 2017, 08:45:16 AM

Olay ciddi boyutta aslında . Şu an da bildiğimiz kadarıyla tek arkadaşınız var . Belki bir şikayet üzerine kapanan şirkette ki alım / satımları inceliyor olabilirler . Sonuç itibariyle eğer ki görüşmelere hepimiz çağrılırsak izdiham çıkacağa benziyor . Netliğe kavuşması gereken durum sanırım yarın öğleden sonra arkadaşınız gidince ayyuka çıkacaktır diye düşünüyorum ..
prowas
Full Member

Activity: 240
Merit: 102

View Profile
December 13, 2017, 09:43:42 AM

Devlet napacağını şaşırmış durumda. Önce dinden vurdular caiz değildir diye. Şimdide vergi diyorlar. Vergi aldıktan sonra caizdir hacılar kullanın derler Smiley

Allah yardımcısı olsun. Sonumuz yakındır.
spastikss
Full Member

Activity: 434
Merit: 107

View Profile
December 13, 2017, 09:46:09 AM

btc alım satımı tıpkı döviz bürosundan dolar alıp az ötedeki döviz bürosundan bozdurmak gibidir. bu anlamda para birimi olduğu için vergi alamaz maliye. bu konuda ısrar edin. mesela omatesi sürekli 3 e alır 5 e satarsınız. ama btc de böyle bir durum yok. çünkü o bir para birimi.

örneğin ben 15 bin tlye 1 btc aldım diyelim. ertesi gün 16 bin tlye sattım. arada bin tl var. bu fark kar değil btc nin tl karşısındaki yükselişinden kaynaklanan farktır.

her ne kadar tl bazında kar gibi görünse de btc bazında kar yoktur çünkü btc bir sonraki gün 16500 olmuştur. siz tl ye geçtikten sonra aynı miktar btc yi alamıyorsunuz.

eğer borsa yada döviz bürosu gibi sürekli al sat yapıyorsanız burada vergiden söz edilebilir.

arbitraj konusuna gelecek olursak;

gerçek kişi yani şahıs eğer ticari bir organizasyon olmaksızın ve devamlı surette olmaksızın döviz alıp satması vergiye tabi değil. arbitrajın vergiye tabi olan yanı şudur;

eğer siz bir menkul kıymeti, dövizi veya malı eşzamanlı olarak bir piyasadan alıp başka bir piyasaya risksiz olarak satıyorsanız buna arbitraj denir. dolayısyla btc nin eğer eş zmanlı bir alım satımı yoksa bir günde %15 inip çıkabilen bir değer için bu uygulanamaz. burada eşzamanlılık yoktur ve risk yüksektir. aynı şekilde düşüşlerde de zarar etme olasılığı vardır.dolayısıyla bu bir ticaret değil yatırım tercihidir. burada btc nin doğasıda bunu sağlıyor. yani stabil olmaması.

sürekli tekrar eden, vadesiz ve risksiz bir durum var ise bu arbitraja girebilir. ama hepimiz biliyoruzki btc bırakın 2-3 günü 3 saat içinde %10 değişimi görebilen bir değer.

bu noktada yani arbitrajın ticari olarak algılandığı noktada da kanunun vergilendirmeden önce düzenlemeyi yapması gerekir. bu da kanun koyucu için çok zor bir karar olur. çünkü aşırı oynak.

maliye tl bazındaki değerlenmeyi baz alıp gelir vergisi alabilir.vergilendirme konusunu google dan araştır istersen gelir varsa vergi de vardır.risk misk hikaye btc nin oynaklığı maliyenin sorunu değil yatırımcının sorunu , oynak moynak ben buna vergi keserim diyen bir zihniyet var.
,
eğer tl bazında vergi alma diye bir durum olsaydı o zaman tl bazında yükselen bütün herşeyden vergi alması gerekirdi. bunlar döviz altın elmas vs aklına ne gelirse. böyle bir  mantık vergi kanununda yok olamazda. burada tl ülkenin ekonomik gücü oranında ve devletin para politikası sebebiyle diğer paralara göre parite alır. bu 5 sene önce alınan arsa için de gelir vergisini gündeme getirir.

faaty
Sr. Member

Activity: 574
Merit: 250

View Profile
December 13, 2017, 10:17:28 AM

birkaç defa 5-10bin çekim yaptı demişsin, sonra da toplamda bir daire fiyatı kadar çekti demişsin. yani 300-500 bin lira civarında parayı bankaya 5-10binlik parçalar halinde mi çekti arkadaşın? ve tahminim odur ki sadece çekim değil, sürekli para da yatırıp al-sat yapıyordu, yani toplamda epey işlem olmuş görünüyor.

forumda bu kadar yüksek tutarlarda çekim yapan başkaları da vardı bildiğim kadarıyla, yanılmıyorum dimi?

arkadaşının hesabına sürekli aynı hesaptan 5-10bin tl giriyorsa dikkat çekmesi normal. sonuç ne olacak çok merak ettim.
Pages: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 »  All
  Print  

Jump to: