Bitcoin Forum
August 15, 2024, 05:20:40 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.1 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2] 3 4 5 »  All
  Print  
Author Topic: diriliş gibi tarihi diziler  (Read 439 times)
hollandalibaykus
Full Member

Activity: 700
Merit: 134

View Profile
December 21, 2017, 07:42:43 PM

Tarihi dizi dediğin hem izleyiciyi ekrana bağlayacak hem de tarih gerçeklerinden sapmadan-sıkmadan güzel çekimler ile yapılmalıdır. Ama bizdeki dizilere bakınca gördüğümüz şey gerçekten uzak kahramanlık öyküleri.
Mesela Mustafa diye bir film çekmişti can dündar. Gerçekçi ve güzeldi ama fazla gerçekçi olduğu için tepki çekmişti ve beğenilmemişti. Oysaki tarihe ışık tutacak bir yapımdı.
Şimdiki dizilere bakınca halkı gaza getirecek öğelerle dolu olduğunu görüyoruz Cheesy

dewildance
Full Member

Activity: 546
Merit: 100

View Profile
December 21, 2017, 08:34:31 PM

aslında dirilişe tarihi dizi demek de yanlış sonuçta tarih objektif bir açısıyla değerlendirildiğinde tarih olur.
Diriliş ertuğrul sadece reyting amacı yani para amacı güden bir diziden başka birşey değildir bence
NYGMA_35
Full Member

Activity: 286

View Profile
December 21, 2017, 11:55:04 PM

Diziyi takip edenlerdenim.Size bu tarz dizilerin neden yapildığını daha  detaylı anlatırdım ama biraz kısa gecicem.muhtesem kerhane pardon muhteşem yüzyılla kıyaslarsak muazzam başarılı bir dizi. tahminimce dizide Ertuğrul 3.cocuğu Osman doğasıyla kadar yada kendi beyliğini kurasıya kadar devam edecek. Yanlız tarihi iyi bilenler dizideki kurgular da sıkıntı olduğunu görmüştür. Biraz değinmek gerekirse;

Tabiki tarihi birebir anlatılması zor. Mesela benim bildiğim Ertuğrul Gazi savaşçı biri değil. Bu dizide ise baş karakter olduğu için savaşçı bir Alp görünümündedir. Zaten senaristler otağından emir yağdıran bir rolde Ertuğrul'un yazarlardı  Dizi 2.sezonu görmezdi.

Dizide vahdeti vücudçu ibnul Arabi var. Dönem olarak çok fazla uyusmuyorlar sanki biraz zorlama. Artık Dizinin yapımcısı mı, senaristi mi yoksa başka biri mi sevdiğinden mi bu karakteri dizide istiyor bilmiyorum ama biraz siyasi nedenle bu dizide olduğu belli.

Dizideki genel sıkıntı her sezon kendini tekrar etmesi mesela zehirlenme muhabbeti, kardeşlerin zaman zaman birbiriyle anlaşamaması, devletle yani Selçuklu ile zaman zaman sıkıntı yaşaması, otağ içindeki entrikalar veya otağ- saray veya kervansaray arasında yada bizanslılar arasında dönen kirli ilişkiler. Bu dizi senaristleri yada yapımcıların yeteneksizliğini gösteriyor.

Neredeyse bin yıl önceki mevzular anlatılıyor. Tabiki herşeyi dört dörtlük anlatılması mümkün değil. Bildiğim kadarı ile 60_70 milyon lira para harcanıyor diziye Ama devlet biraz daha paraya kıyıp Viking kalitesinde bir dizi yapabilirdi. Birçok konuda eleştirilerilebilir ama şu ana kadarki en iyi Türk tarih dizisi buna kimse itiraz edemez.
atima (OP)
Member
**

Activity: 350
Merit: 10

View Profile
December 23, 2017, 04:31:16 PM

sadece bu dizi değil malazgirt,  haçlı savaşları, istanbulun fethi, çanakkale zaferi, kurtuluş savaşı gibi birçok kahramanlarımızın abartılmamış magazinleşmemiş hikayeleri anlatılmalı diziler aracılığıyla

tarihimizin unutulmaz dönüm noktalarının ve kahramanlıklarının yeni nesillere doğru bir şekilde anlatılması şart...
The Young Turk
Legendary
*

Activity: 1176
Merit: 1013

DAVID CHAUM's xx coin SALE IS NOW LIVE!

View Profile
December 24, 2017, 01:38:59 PM

Tarihi düzgün anlattıkları zaman yapılmasını her zaman destekleriz. Lakin tarih diye senaryo yazıp millete tarihiniz bu demenin de manası yoktur.

Tarih öğrenmek istiyorsanız kaliteli yapım belgeselleri izlemelisiniz. Dizilerden tarih öğrenilmez. Geçmiş dönemi anlatan dizilerin amaçları arasında didaktik öğreti yoktur. Dizilerin, adı üstünde, senaryosu olur.
Ben bu tarzlar dizilerin ülkemizde çok geride olduğunu düşünüyorum. Biraz dünyayı izleyip örnek almaları gerekiyor. Burada suç yapımcıların değil çünkü onlar kendilerine söyleneni yapıyorlar. 3 saat süren dizi mi olur diye tepki koyabilen yok malum iktidar ve onun beyin yıkama yöntemleri yüzünden.

███████                   
                      ██████████                        ██       
                       ████████████                  ███       
                                ██████████           █████       
                                        ███████      ██████         
██████                  ███████     ████
████████                ██████     ██   
██████████        ████████           
███████████    █████████           
████████    ████████

███████    ████████       
              ██████    █████████████ 
          █████████      ███████████ 
      ███████████          █████████ 
██████████████                       
████████████████                       
███████      ████████████           
██████        ████████████           
████                ██████████           

.xx-coin.io.

DAVID CHAUM's xx coin SALE IS NOW LIVE!

granchio
Full Member

Activity: 336

View Profile
December 25, 2017, 01:29:32 PM

Tabi ki insanın tarihinden güç alması, geçmişini tanıması gelecek için büyük önem arz etmekte. Fakat malesef bu iş bizim ülkemizde doğru işlemiyor. İnsanlar geçmişinden ders alıp & esinlenip ilerlemeye çalışmak yerine, geçmişte yaşamayı seçiyor.
muteahhit
Member
**

Activity: 364
Merit: 20

View Profile
December 25, 2017, 04:57:20 PM

tarihi konu alan dizi ve filmler arasında en iyilerden sayabiliriz. yalan değil çarşamba gününe zorda kalmadıkça plan koymam ha işim olursa da eve gelince ilk işim internetten açıp izlemek olur.

ne kadar bazı noktalarda kabak tadı vermeye başlasa da seviyorum diziyi hala
PinkBlue
Full Member

Activity: 616

View Profile
December 25, 2017, 06:46:25 PM

Tarihi diziler her zaman izleniyor merak konusu tabi senaryoyu değiştirme olayı elbette var insanlara cazip gelmesi için entrikalar çeviriyor senaristler ama dönem dizileri olması iyi bence
holderman
Member
**

Activity: 285
Merit: 12

View Profile
December 25, 2017, 08:17:56 PM

Biraz efektlerle felan baya iyi iş yapıyorlar, nekadarı doğru tam bilemesem de güzel oluyor.

xxxgr
Member
**

Metahash

View Profile
December 26, 2017, 05:59:03 AM

Gerçek dışına çıkıyoruz biraz reyting için fakat yinede faydalı, sadece siyasi kaygılar içermemeli. Yabancılar yıllardır yapıyorlar

▮▮█ # metahashYour Gate to Decentralized Internet# metahash █▮▮
#TraceChain#MetaApps#MetaGate#MetaHashCoin
▮▮█▬▬▬▬▬❰Facebook❱▬❰Twitter❱▬❰Telegram❱▬❰Ann thread❱▬▬▬▬▬█▮▮
adile
Member
**

Activity: 252

View Profile
December 26, 2017, 07:03:29 AM

diriliş gibi tarihi dizilerin her zaman yayında olması lazım. hem tarıh acısından  hemde yenı nesıle aktarma acısından önemli
trattrat
Full Member

Activity: 210

View Profile
December 26, 2017, 04:24:27 PM

Geçen sezon fazlasıyla aktif bir şekilde izliyordum. Ne kadar süreçleri doğru anlattığı konusunda net bir şey diyemem tarihe o kadar detaylı hakim değilim ama genel hatlarıyla o döneme ait anlatılan olaylar bakımında oldukça iyi bir dizi.

EUROPEANTURK
Sr. Member

Activity: 588
Merit: 251

View Profile
December 26, 2017, 05:44:57 PM

Diriliş , Muhtesem Yuzyıl gibi dizilerin gerçekten tarihi bire bir yansıttığını düşünmüyorum baktığınız zaman ideoloji kokan taraflar var ki bu yüzden halkın belli bir kesimi izliyor , benim fıkrim insanlar tarihi dizilerden değil kitaplardan öğrenmeliler bu sayede zamandan tasarruf edip daha çok tarih bilgisi edinebilirler.
Egosmaster
Hero Member

Activity: 629
Merit: 508

View Profile
December 26, 2017, 05:52:22 PM

Vikings izle tarihi dizi böyle olur. Zaten başta history channel'in belgeseli olarak çıkmış sonra çok sevilince iş diziye evrilmiş. Tavsiye ederim.

Türk kanallarındaki işler tamamen milleti uyutma ve gaz almaya odaklıdır kendi tarihinizi dizilerden öğrenmeye çalışmayın çok yanılırsınız.
Bana göre Türk tarihini objektif olarak anlatabilecek cesarette bir yönetmen veya yapımcı yok şu ülkede. Yapsa zaten adamı taşlarlar. Türkler nasıl müslüman oldu mesela bu konuyu bi çeksinler bakalım... Öyle anlatılan trişka Ahmet Yesevi hikayesi olanı değil ama gerçek hikayeyi... Keşke çıksa biri çekse bunu bende izlerdim.
CyberCombat
Sr. Member

Activity: 490
Merit: 250

View Profile WWW
December 26, 2017, 06:49:57 PM

Izleyin izleyin, bir kac kez reklamina denk geldim, izleyenlere mustahak. Az cok birbirlerini tamamliyorlar, nasil bari gaza geliyormusunuz ? Eger osmanciligin her yonuyle anlatirsa hep beraber izleriz.

██▄▄▄
                  ██████▄▄

▄█▄             ████████▄
  █████▄    ▄▄▄▀▀▀        ███
 ███████▄▄▀▀           ▄▄█████
███████▀             ▐█████████
█████                ▐█████████
█████▄▄▄▄             █████████
 █████████             ▀██████
  ████████▄▄             ▀▀██
   ▀██████████▄  ▄▌    ▄█▄
     ▀▀███████████▀  ███▀▀
         ▀▀▀██▀▀▀     ▀
.
FortuneJack
.██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
.
MIAMI Garage
██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
.██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
.
MAJESTIC7
██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
.██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
.
6 BTC WELCOME OFFER
██████
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██
██████
.
█▀▀▀▀▀▀▀▀▀

█▄▄▄▄▄▄▄▄▄
.
Join Now

▀▀▀▀▀▀▀▀▀█

▄▄▄▄▄▄▄▄▄█
Madara1
Full Member

Activity: 457
Merit: 101

View Profile
December 26, 2017, 09:48:53 PM

Güzel dizi ama tarih dizilerden öğrenilmez. Zengin,güçlü bir tarihimiz var bunu düzgün bir şekilde kullanılmalı.
HSYNTKN
Member
**

Merit: 17

View Profile
January 08, 2018, 06:45:34 PM

Diriliş dizisi en iyi dizilerden ayrıca her hafta reytingleri alt üst ediyor bitince bir an önce Çarşamba gelsin istiyorum

DatKing
Member
**

Activity: 1022

View Profile
January 08, 2018, 06:48:43 PM

Ben pek takip etmiyorum açıkçası bu tarzda yapılan dizileri.Genelde pek bir başarısını göremiyorum çünkü.Sadece Vatanım Sensin'i takip ediyorum başarılı bir proje olduğu için.

SogukSavas
Newbie
*

Activity: 126
Merit: 0

View Profile
January 08, 2018, 07:31:25 PM

Ben bu tarz dizilerin ne kadar bilirkişi ile çalışırsan çalış reyting korkusuyla gerçeği yansıtmadığını düşünüyorum
ozlemt4296
Member
**

Activity: 350

CAT.EX Exchange

View Profile
January 08, 2018, 09:00:17 PM

Keşke diriliş Ertuğrul gibi diziler olsa  ekranda sürekli tarihimizi anlatan ama ne yazıkki ekranlarda tarihi dizilerden çok aşk dizileri yapılıyor ve çocukların küçük yaşta psikolojileri bozuluyor

Pages: « 1 [2] 3 4 5 »  All
  Print  

Jump to: