Bitcoin Forum
June 17, 2024, 05:41:32 PM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 4 5 »  All
  Print  
Author Topic: diriliş gibi tarihi diziler  (Read 424 times)
atima (OP)
Member
**

Activity: 350
Merit: 10

View Profile
December 20, 2017, 04:05:23 PM

Diriliş ertuğrul gibi tarihimizi anlatan diziler hakkında yorumları alalım.
Memetemmi
Newbie
*

Activity: 56
Merit: 0

View Profile
December 20, 2017, 04:20:37 PM

Tarihi düzgün anlattıkları zaman yapılmasını her zaman destekleriz. Lakin tarih diye senaryo yazıp millete tarihiniz bu demenin de manası yoktur.
kolinasnum
Newbie
*

Activity: 154

View Profile
December 20, 2017, 04:42:43 PM

mutlaka yapımcılar tarafından reyting kaygısı ile gerçekten uzaklaştırılan diziler olduğunu düşünüyorum
kayiboyu
Member
**

Activity: 588

$CYBERCASH METAVERSE

View Profile
December 20, 2017, 04:52:41 PM

Objektif olarak hiçbir dizinin tarihi olayları konu alabileceğini düşünmüyorum.Yine de dizi olarak bakarsak gayet başarılı yapımlar oluyor.

sentinel73
Member
**

Activity: 135

Decentralized Transportation Solution

View Profile
December 20, 2017, 06:44:28 PM

reyting kaygısıyla fazlasıyla değiştiriyorlar olayları tarihi olaylardan çok magazin kısmına ağırlık veriyorlar genelde. bu kaygıyı normal karşılıyorum ancak özellikle küçük yaş izleyicilere yanlış bilgi verme ihtimalleri ne yazık ki çok yüksek.

rafsa
Member
**

Activity: 252

View Profile
December 20, 2017, 07:49:57 PM

tarıhı fılmler her zaman ınsanlarımıza bılgıler vermıstır tabı bunlar muhtesem yuzyıl  gıbı filmler değiller gerçekten tarihi filmler
mermerkal
Newbie
*

Activity: 20

View Profile
December 20, 2017, 08:07:45 PM

Tamamen duygu sömürüsü ve kibir mastürbasyonundan başka bir şey değil.Abdülhamit'i Sherlock Holmes gibi olayları çözümlerken görebiliyorsunuz dizide.Onca yıl kaybettiği topraklardansa hiç bahsedilmiyor nedense.
Kazanova1453
Newbie
*

Activity: 98

View Profile
December 20, 2017, 09:15:07 PM

Diriliş diğer tarihi dizilere göre daha çok geçmek tarihi yansıtıyor ama onda bile Reyting kaygısı ilemgeröekten saptığı gözlenmekte
Tarih dizilerden öğrenilmez
Reaktans
Newbie
*

Activity: 60

View Profile
December 20, 2017, 09:29:11 PM

İlk sezonunu takip etmiş biri olarak abartıları, gereksiz aşırı pohpohlamaları görünce bıraktım ve herhangi bir Türk dizisine nadiren şans vermem gerektiğini anladım.
Her bölümde 10 kişinin 500 kişiyi kesmesi belki bazılarının hoşuna gidiyor olabilir ama benim gözümde aşırı derecede gerçeklik dışı ve dizilerin kalitesini düşüren bir durum.
Iamrobot
Member
**

Activity: 294

View Profile
December 21, 2017, 03:40:32 AM

İlk sezonunu takip etmiş biri olarak abartıları, gereksiz aşırı pohpohlamaları görünce bıraktım ve herhangi bir Türk dizisine nadiren şans vermem gerektiğini anladım.
Her bölümde 10 kişinin 500 kişiyi kesmesi belki bazılarının hoşuna gidiyor olabilir ama benim gözümde aşırı derecede gerçeklik dışı ve dizilerin kalitesini düşüren bir durum.

bazı şeyler elbet abartılarak anlatılıyor olabilir de senin söylediğin 10 kişinin 500 kişiyi kesmesi de daha bir abartı.
Türklerin tarihine baktığımı zaman doğup büyüdüğü ortaasya da dibinde ki çin gibi nüfusunun 20 katından daha fazla bir olan ülkeye diz çöktürmüştür. (diz çöktürmekten kastım akınlarından bıkan çin devleti haracı kabul etmek zorunda kalmıştır. ve de etrafına çin seddini çekmek zorunda kalmıştır.)

türklerin savaş konusunda ne kadar başarılı olduğunu bütün tarihi kitaplarda da görebiliriz. bütün çin akınlarında en az 10 kat düşman birliğine karşı savaşılmıştır bu da bir gerçek.

elimizde 41 çerisiyle çin sarayını basıp çinden kurtulan bir Kürşat gerçeği var.

50bin kişi ile 200bin kişiyi hallaç pamuğuna çeviren bir Alparslan örneğini de göz ardı etmemek lazım.

Mustafa Kemal Atatürk sayesinde başarıya varan Kurtuluş Savaşının her karesinde aynı örneği görebiliriz. bütün dünyaya kafa tutulmuştu o dönemde

Atilla için "Tanrının kırbacı" demelerini unutmamak gerekir. roma ve bizansın belası olmuştu.

bunlar sadece birkaç tane örnek olsa da her dönem de bu örnekler gibi onlarcasını görebiliriz.

zaten bir çok savaşta elinde az sayıda kuvvet bulunduğu için birçok savaş sanatı geliştirmiştir Türkler. birliklerini ona göre yetiştirmiştir.

bu konuda milliyetçilik yaptığımın farkındayım ama bu bir gerçek savaşçı bir milletimiz var. daha küçük yaştan at sırtında bir hayat sürmeye başlayıp ok atıp kılıç sallama konusunda devamlı süren bir eğitim görmüşüz. tarihimizin büyük bir kısmında üretmekten çok savaşarak üretileni elde etmişiz.
muham88
Newbie
*

View Profile
December 21, 2017, 05:03:34 AM

tarihten sapmalar var ama güzel ve başarılı bi dizi
tenqribizmenentr
Member
**

Activity: 154
Merit: 16

View Profile
December 21, 2017, 08:37:17 AM

Diriliş ertuğrul gibi tarihimizi anlatan diziler hakkında yorumları alalım.

Bazı konuları ve karakterleri hayal ürünü de olsa dizi olarak değerlendirdiğimizde gayet başarılılar. Zaten onca bölüm birebir gerçek olsa o kadar konu bulunmaz materyal bulunmaz. Gerçeğe yakın uydurmalar olabilir ya değilse bi kaç bölümde biter

armutkafa
Member
**

Activity: 99

View Profile
December 21, 2017, 08:52:56 AM

Bu tur diziler den tarihimizin ne kadar acillarla kiskancliklarla sabotajla entirikalarla yazildigini anliyoruz.Ertugrul dizisi bu konuda bizi aydinlatiyor.Evet abartilar var, ama  seyirci cekmek icin bu kadar olur. Onemli olan abartilari atarsan ne kadar zor bir surecten gecip 600 yil hukum suren dunyanin en buyuk imparatorlugu nun temeli nasil atildi anlayabiliyoruz.

Memetemmi
Newbie
*

View Profile
December 21, 2017, 09:16:42 AM

keşke hep trihimizi anlatan böyle diziler olsa abuk subuk şeyleri insanlara izletiyorlar
xxbtcxxx
Member
**

Activity: 322
Merit: 11

View Profile
December 21, 2017, 09:41:04 AM

Dirilişin gerçek tarihten çok fazla uzaklaşmıyor bence. Bazı karakter ve olaylar mevcut değil ama bu da izlenebilmesi için yapılmış bazı dokunuşlar bence.
cashjonny
Member
**

Activity: 103

ICO Live! betterbetting.org

View Profile
December 21, 2017, 10:09:16 AM

Cok severek ızledıgım bır dızı bıraz abartılı da olsa nasıl bu gunlere geldıgımızı  anlatıyor  su andakı yasadıgımız entırıkalar cekememızlıkler ta ozamandan varmıs  bırde Cuneyt arkını andıran sahneler cok bu abartmalar da olmasa  seyır zevkı daha yuksek olur

bizans
Newbie
*

View Profile
December 21, 2017, 10:35:23 AM

Yabanci olarak yayınlanmıs bir sürü dizi var ama sanirim Osmanlı ile ilgili cok yok
mavipapagan
Member
**

Activity: 111

TEND, TOKENISING LUXURY ASSETS

View Profile
December 21, 2017, 12:16:32 PM

Ertugrul dizisi  gecmisimize isik tutmasi hasebiyle son zamanlarda gercekten zevkle izleyebilecegimiz bir dizi olmus.Diziyi yapanlar da oynuyanlarda ovguyu hakediyorlar.

colemankaan
Member
**

Activity: 116

TEND, TOKENISING LUXURY ASSETS

View Profile
December 21, 2017, 12:27:55 PM

Ertugrul su ana kadar cekilen tarihi dizilerin en az abartilisi olan  ve tarihimizi bir daha yasamak ne gunlerden gectigimizi  nelerle ugrastigimizi gormek acisindan yararli bir yapim olmus.

atima (OP)
Member
**

Activity: 350

View Profile
December 21, 2017, 06:42:56 PM

sadece bu dizi değil malazgirt,  haçlı savaşları, istanbulun fethi, çanakkale zaferi, kurtuluş savaşı gibi birçok kahramanlarımızın abartılmamış magazinleşmemiş hikayeleri anlatılmalı diziler aracılığıyla

Pages: [1] 2 3 4 5 »  All
  Print  

Jump to: