Bitcoin Forum
June 26, 2024, 08:26:46 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Bitcoin hakkında farklı bir bakış açısı  (Read 223 times)
luckydag (OP)
Sr. Member

Activity: 742
Merit: 260

View Profile
December 23, 2017, 08:18:01 PM

Arkadaş benim gibi düşünen birisi önceden olmuşmudur veya forumda aynı düşüncede bir başlık açılmışmıdır bilemiyorum.

Bitcoin'in amacı fiziksel(madeni,kağıt) paraları ortadan kaldırıp daha çevreci ve kaynak harcamayan bir dijital para ortaya çıkarmak değil midir? yani amaçlarından bir tanesi budur bence. Fakat günün birinde bitcoin kazmak için harcanan enerji ülkelerin harcadığı enerji seviyelerine gelebilir. bitcoin için bu kaynakları tüketmek doğru mu sizce?
mariogomer
Member
**

Activity: 462
Merit: 10

View Profile
December 23, 2017, 09:45:46 PM

Bu sorun çok göze batan bir hale gelmeden yeni teknolojilerle aşılabilir diye bekliyorum. Bunun için çeşitli araştırmalar ve projeler de kimi zaman ortaya atılıyor ama en nihayeti ne olur göreceğiz  Undecided

S T R A Y   ███  ANIMAL TOKEN -  CHARITY AND INVESTMENTS
─ ───── ─    BUY NOW       ─ ───── ─
WEBSITE     TWITTER     TELEGRAM     REDDIT     WHITEPAPER
emrears05
Full Member

Activity: 742
Merit: 112

View Profile
December 24, 2017, 07:13:13 PM

bitcoin mininginde artık nükleer santrallerden yararlanılması gibi aşamalara gelinirse şaşırmayacağım. kaynak kodlarına müdahale ederek belli düzeltmelerin yapılması gibi aşamalar sanırım pek mümkün değil. şu an için segwitten gidiyorlar. ilk başta yapılan planlar zamanla ne kadar yanlış olduğu ortada.
krhnrhn
Sr. Member

Activity: 462
Merit: 306

View Profile
December 24, 2017, 07:45:05 PM

Mining yapıyorum ama genel bir bakış açısı ile söyleyebileceğim; kullanılan enerji çok fazla.. ama zaman içerisinde neler olacağını hepberaber göreceğiz..
tr2x
Newbie
*

Activity: 17
Merit: 0

View Profile
December 24, 2017, 08:13:09 PM

Şu an için toplam madencilik enerji harcaması zaten birkaç ülkenin tüketimi düzeyinde  ama kuantum bilgisayarlar sayesinde biraz düşeceği tahmin ediliyor bakalım daha çevreci bir çözüm bulunacak mı
dewildance
Full Member

Activity: 546
Merit: 100

View Profile
December 24, 2017, 09:11:57 PM

Şuan madencilik yapanlar ne kadar çok elektrik faturası ödediklerini biliyorlar, bitcoin kazmak için tüm dünyanın yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmesi lazım güneş gibi rüzgar gibi dalga gibi. İşte bu yüzden yenilenebilir enerji kaynakları kullanan projeler gelecekte daha çok tutulacak
ConPix
Newbie
*

Activity: 12

View Profile
December 24, 2017, 10:53:12 PM

Beyler tek düze düşünmeyin. Bitcoin para transferi konusunda bankaları ve diğer aracı kurumları aradan çıkarmayı düşünüyor. Bugün dünya üzerindeki bütün bankaların ve diğer aracı kurumların harcadığı toplam enerjiyi aradan çıkardığınızı bi düşünün. Bence çok daha karlı olabilecek bir durum. Bitcoin üretimine harcanan elektriğin tüm dünyadaki bütün bankaların toplamından daha fazla olduğunu çok sanmıyorum.
sentinel73
Member
**

Activity: 135

Decentralized Transportation Solution

View Profile
December 25, 2017, 02:00:41 PM

bahsettiğiniz ciddi bir problem ve farkında olunan bir durum. ben üstünde çalışıldığına ve en kısa sürede alternatif bir çözüm bulunacağına inanıyorum. yine de süreci hızlandırmak da yarar tabi bu olumsuz taraflar ön yargı oluşturabiliyor bazı kesimler tarafından.

mantarman
Newbie
*

Activity: 36

View Profile
December 25, 2017, 02:50:37 PM

Şöyle de bir haber yapılmıştı:
https://koinbulteni.com/bitcoin-cevreye-devlet-parasindan-daha-az-zarar-veriyor-5340.html

bu da şu kenarda dursun.. Smiley
thebitstreet
Hero Member

Activity: 510
Merit: 500

View Profile
December 25, 2017, 03:09:37 PM

O halde ben de şöyle bir bakış açısını sunuyorum:
Bitcoin madenciliği bilindiği üzre yüksek miktarda elektrik tüketimine yol açıyor. Rekabetin çok sıkı olduğu bu piyasada daha fazla kar elde etme amacıyla yenilenebilir enerji kaynaklarına olan talebi artıracak, yaygınlaştıracak ve güneş panelleri vs. gibi kaynakların çok daha etkin kullanılabilmesi için gerekli teknolojik yatırımlara kaynak olabilecektir.
EUROPEANTURK
Sr. Member

Activity: 588
Merit: 251

View Profile
December 25, 2017, 04:48:49 PM

Bitcoin kazmak için enerji tüketimi olduğu doğru ama bu Bitcoin kazmayı bırakacağımızın  anlamına gelmez , arabalar yakıt kullanıyor biz arabadan vaz geçmiyoruz, temiz enerji üreteceğiz ve Bitcoin kazmaya devam edeceğiz de.
desciglio2
Member
**

Activity: 378
Merit: 11

View Profile
December 25, 2017, 06:04:28 PM

Belli ki alternatif elektrik temini yolları bulunması gerekiyor. Bir çözüm bulamadıkça bu konu sürekli gündemde kalmaya devam edecek

cryptoglobal79
Full Member

Activity: 308

--

View Profile
December 25, 2017, 07:06:34 PM

Mining için harcadıkları enerjiden daha fazlasını kazanıyorlar. Öyleyse sorun ne? Zaten kazanamadıkları durumda yapmazalardı. Yani madenciler bir üretim yapıyorlar ve bunun karşılığında bir değer ortaya çıkıyor ve para kazanıyorlar. Bu değer ekonomiye giriyor ve artı değer olarak ekleniyor. Siz bir fabrikaya sen çok enerji harcıyorsun diyebilir misiniz, hayır çünkü üretim yapıyorlar. Madenciler de üretim yapıyorlar ve ortaya maddi değeri olan bir değer üretiyorlar yani kesinlikle üretim yapıyorlar. Üretilen bu değer illa fiziksel bir şey olması gerekmiyor, bu bir değerdir.

Hep bitcoin için karşılığı yok diyorlar ya, işte bitcoinin karşılığı enerjidir. Şu anda dünyadaki en değerli şeylerden biri enerjidir. Ne kadar çok enerji harcanırsa bitcoinin değeri de artar. Boşa enerji harcıyorlar mantığı ile olaya yaklaşanlara bakmayın siz, bir araba fabrikası niye enerji harcıyorsa bitcoin madencileri de o yüzden enerji harcıyor: üretim yapmak için.
trako
Hero Member

Activity: 756
Merit: 505

View Profile
December 25, 2017, 07:18:16 PM

Bu duruma ben şu şekilde bakıyorum; üretim varsa tüketim olur. Ürettiği sürece tüketecektir. Bu herşey için geçerli.
Ama zaten yenilebilir enerji kaynaklarıyla bu durumu değiştirmeye çalışan projeler var. Çok uzun zaman geçmeden değişecek bence bu durum.
multimix
Member
**

Activity: 140

View Profile
December 25, 2017, 08:54:35 PM

Maliyet artınca yeni teknolojiler ortaya çıkar,  enerji tüketimi azalır.
Arahara0230
Full Member

Activity: 200

SWISSBORG- THE NEW ERA OF CRYPTO WEALTH MANAGEMENT

View Profile
December 25, 2017, 09:23:50 PM

Ben de enerji tüketiminin basit bir sorun olmadığını düşünüyorum. Kripto para madencileri kazançlarının bir kısmını doğal enerji kaynaklarına yatırım yaparak kripto paralara karşı negatif düşünceleri değiştirebilirler. Yakın zamanda daha az enerji tüketen kripto paralar da görebiliriz.

mick42
Member
**

Activity: 182

View Profile
December 25, 2017, 09:34:29 PM

enerji kaynağının tüketimi açısından benim de kafama takılıyor bitcoin ama zamanla daha ekonomik yollarla bitcoin üretilip bu teknolojinin yaygınlaşacağını
umuyorum
Blausee
Newbie
*

Activity: 45

View Profile WWW
December 25, 2017, 10:04:49 PM

mevcut teknoloji ve dünya gerçekliği göz önüne alındığında soruna hem evet hem hayır demek mümkün.
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
December 26, 2017, 12:40:35 AM

Ülkemizde örnekleri nadir olsa da dünyada artık yenilebilir enerji diye bir kavram var sonuçta; güneş ve rüzgar enerjisi gibi. Teçhizatı kurduktan sonra güneş bedava, hava bedava Wink Gelecek 3-5 yılda elektrik batı ülkelerinde çok daha fazla ucuzlayacak. Bizim şehir şebeklerinin adaptasyonu elbette ki 10 yılı bulur her zamanki gibi. Bireysel olarak evlerine güneş panelleri kurduranlar da var elbette.
alexhunter54
Member
**

Activity: 186

View Profile
December 26, 2017, 01:35:05 AM

Çare yenilenebilir enerji yaygınlaşması lazım yoksa ciddi sorun olabilir bu iş.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: