Bitcoin Forum
June 29, 2024, 01:42:38 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 »  All
  Print  
Author Topic: Coin işi haram mıdır?  (Read 757 times)
kartalgiunti
Member
**

Activity: 490
Merit: 13

BIB Exchange

View Profile
January 06, 2018, 09:43:41 AM

Haramdır diye düşünenler bir zahmet pılısını pırtısını toplayıp terk etsinler kripto para dünyasını. Teknolojinin ve aklın yüksek ürünü olan helal kazançlardır dijital paralar  Smiley

███     WHITEPAPER  |    TELEGRAM    ███ █     BiB Exchange     █ ███     TWITTER     |   INSTAGRAM     ███
S e t   O f f   t h e   W e b 3   G e n e r a t i o n   N o w
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄  ▄   ►► Powered by BOUNTY DETECTIVE   ▄  ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
Hawker
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1001

View Profile
January 06, 2018, 10:05:16 AM

Bakış açısına göre değişir fikrindeyim ben açıkçası. Coin işi haramdır değildir diyemem bu fetva verecek kadar yeterli bir yapım yok ancak bence Bitcoin'in haram olacak herhangi bir tarafı yok.
uclrtpl
Member
**

Activity: 202
Merit: 21

View Profile
January 06, 2018, 12:45:52 PM

coin işi nedir? biraz araştırıp kendin akıl yürütebilirsin bence allah AKIL vermiş kardeşim

smiletyson
Hero Member

Activity: 661
Merit: 509

View Profile
January 06, 2018, 12:47:32 PM

haramdır siz kullanmayın. bak sahibiniz fetva veriyor caiz değil diye. bu düşüncede olanların bu forumda ve kripto para dünyasında yeri yok. hiç müsamaha gösteremeyiz.
Marginatus
Member
**

Activity: 152
Merit: 11

View Profile
January 06, 2018, 09:52:30 PM

degildir tabikide
esdbgrydn
Newbie
*

Activity: 86
Merit: 0

View Profile
January 06, 2018, 11:16:28 PM

Yil 2018! Yani 2017 bile degil artik. Tabiki de olmaz cunku herkesin koydugu parayi almiyorsunuz siz en basitinden. Kendi hissenizi satiyorsunuz. O zaman ev alin satin, HARAM! Oldu Smiley
ilons
Newbie
*

Activity: 31

View Profile
January 08, 2018, 11:05:41 AM

Diyanet'in görüşü şöyle :
“Para devletçe bastırılan ve ülke içinde mübadele aracı olarak kullanılan, üzerinde rakamsal değeri yazılı, kağıt ya da metal nesnedir. Sanal para ise arkasında herhangi merkezi bir finansal kurum bulunmaksızın kullanıcılar arasında doğrudan ticari alışverişe imkan tanıyan ve her kullanıcı için özel kriptolanmış/şifrelenmiş para birimidir. Bir para biriminin para hükmünde olabilmesi için ya değerini devlet otoritesinden almalı ya da altın gibi zati bir değere sahip olmalıdır. Sanal paralar her ne kadar bazı kesimler tarafından mübadele aracı olarak kullanılmakta ise de devletin sağladığı itibari değere ve güce sahip olmaması, arkasında merkezi bir finansal kurumun bulunmayışı ve devlet teminatı altında olmaması sebebi ile para olarak değerlendirilemez. Ayrıca değer kazanıp kaybetme hususunda speklülasyona açık olmaları spekülasyona açık olmaları, daha çok kara para aklama amacı gibi meşru olmayan iş ve işlemlerde kolaylıkla kullanılabilmesi ve devletin denetim ve gözetiminden uzak olması gibi sebeplerle sanal paraların alım satımını yapmak şu aşamada dinen uygun değildir”
huzun
Newbie
*

Activity: 100

View Profile
January 08, 2018, 11:18:54 AM

diyanet sanırım caiz değil diyor bu konuda. sakıncalı olarak bildirmiş.
elektronikposta
Member
**

Activity: 177
Merit: 10

View Profile
January 08, 2018, 12:28:46 PM

Ben haram olduğu görüşüne katılmıyorum.
digital1755
Member
**

Activity: 112

View Profile WWW
January 08, 2018, 12:29:27 PM

Bence de haram falan değil.
a.hasat
Member
**

Activity: 252

View Profile
January 08, 2018, 12:42:30 PM

Diyanet'in görüşü şöyle :
“Para devletçe bastırılan ve ülke içinde mübadele aracı olarak kullanılan, üzerinde rakamsal değeri yazılı, kağıt ya da metal nesnedir. Sanal para ise arkasında herhangi merkezi bir finansal kurum bulunmaksızın kullanıcılar arasında doğrudan ticari alışverişe imkan tanıyan ve her kullanıcı için özel kriptolanmış/şifrelenmiş para birimidir. Bir para biriminin para hükmünde olabilmesi için ya değerini devlet otoritesinden almalı ya da altın gibi zati bir değere sahip olmalıdır. Sanal paralar her ne kadar bazı kesimler tarafından mübadele aracı olarak kullanılmakta ise de devletin sağladığı itibari değere ve güce sahip olmaması, arkasında merkezi bir finansal kurumun bulunmayışı ve devlet teminatı altında olmaması sebebi ile para olarak değerlendirilemez. Ayrıca değer kazanıp kaybetme hususunda speklülasyona açık olmaları spekülasyona açık olmaları, daha çok kara para aklama amacı gibi meşru olmayan iş ve işlemlerde kolaylıkla kullanılabilmesi ve devletin denetim ve gözetiminden uzak olması gibi sebeplerle sanal paraların alım satımını yapmak şu aşamada dinen uygun değildir”

ekonomi bakanımı yapmış acaba bu açıklamayı diye düşünmeden edemiyorum.
birde demişki şu aşamada dinen uygun değil. yani devlet denetleyebilirse caiz olacak denetleyemezse caiz olmayacak mı demeye çalışmış
electronic981
Member
**

Activity: 126

View Profile WWW
January 08, 2018, 05:25:34 PM

Ticaret haram değil, 10 a alıp 15 e satmak normal, çalıp çırpmak haram değilde bu mu kötü?
cbIpok
Sr. Member

Activity: 672
Merit: 250

View Profile WWW
January 08, 2018, 05:45:21 PM

haramdır ya da değildir bunun fetvasını aldığın zaman bu sektörü bıracak mısını bence bırakamyacaksın eee bırakmayacaksan bu soruyu da sormak saçma bir hal oluyor
zgrdyg
Full Member

Activity: 602
Merit: 105

View Profile WWW
January 08, 2018, 05:47:43 PM

Değildir. Neden haram olsun? faiz yok bişi yok. çalmıyoruz çırpmıyoruz, teknik olarak alışveriş yapıyoruz sadece. ya da borsaya yatırım yapıyoruz bir nevi. dolayısıyla haram değil bence, diyanetin dediği herşeyi ciddiye almak bence çok sağlıklı değil. iyi yatırımlar.

kolinasnum
Newbie
*

Activity: 154

View Profile
January 09, 2018, 07:35:38 AM

altın almak haram mı? ev almak haram mı?
bitcoin ve altcoinlere haram diyen ağır cahildir. haram olacak hiçbir şey yok, yatırım yapıyorsun ve değer kazanıyor ya da değer kaybediyor. bunun garantisi yok
kulis0
Member
**

Activity: 132

"One Token to Move Anything Anywhere"

View Profile
January 09, 2018, 09:22:59 AM

harm kavramı nedir arkadaş bi önce ona bakmak lazım başka birinin rıskını yemek benim bildiğim ayrıca bu şekilde değerlendirirsek ticarette haram sayılırdı, yani bence günah diye bir işe kalkışmamak hayatın boyunca sigortalı bir işte çalışmayı kabul etmek demektir.

Madara1
Full Member

Activity: 457
Merit: 101

View Profile
January 09, 2018, 09:36:17 AM

Coinler niye haram olsun.Haram olduğunu düşünen varsa bana özelden PM atıp coinlerini bana verebilir Smiley
adempostaci
Member
**

Activity: 518

View Profile WWW
January 09, 2018, 09:44:53 AM

emek veriyorsun sonuçta zamanını harcıyorsun haram olduğunu düşünmüyorum ama haram diyenler acaba neyi düşünerek haram diyor onuda bilmek lazım
burntheevidence12
Newbie
*

Activity: 56

View Profile
January 17, 2018, 02:48:59 PM

He anam he haram haram.Sen bu kafayla iyi bu siteyi bulmuşsun post paylaşıyorsun allaha dua et.
Man in the Darkness
Newbie
*

Activity: 30

View Profile
January 17, 2018, 02:51:14 PM

Kimsenin parasını çalmıyoruz, haksız bir kazanç söz konusu değil, zaten faizlik bir durum da söz konusu değil. Nasıl haram olacak kazancımız?
Pages: « 1 2 [3] 4 5 6 7 8 »  All
  Print  

Jump to: