Bitcoin Forum
April 27, 2024, 04:48:17 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Nu pot retrage fiat din RO dupa ce am vandut pe Kraken  (Read 593 times)
hpmro (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 5
Merit: 0


View Profile
January 03, 2018, 11:19:24 PM
 #1

Salut,

Am vandut pe Kraken niste crypto si am primit EUR in schimb. Mi-am trimit EUR in contul in EUR la Raiffeissen.
Cand am fost la Raiffeisen sa ii scot au zis ca datorita provenientei banilor - sursa este investitie in crypto - banii sunt suspiciosi si nu ma lasa sa scot.
S-ar putea sa ii si confiste.

As dori sa aflu daca stie careva o alta banca romaneasca care sa primeasca EUR veniti din investitie in crypto.
 

Va multumesc.
1714193297
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714193297

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714193297
Reply with quote  #2

1714193297
Report to moderator
1714193297
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714193297

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714193297
Reply with quote  #2

1714193297
Report to moderator
You can see the statistics of your reports to moderators on the "Report to moderator" pages.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714193297
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714193297

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714193297
Reply with quote  #2

1714193297
Report to moderator
1714193297
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714193297

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714193297
Reply with quote  #2

1714193297
Report to moderator
1714193297
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714193297

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714193297
Reply with quote  #2

1714193297
Report to moderator
oviudiu
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 112
Merit: 0


View Profile
January 03, 2018, 11:26:01 PM
 #2

Salut,

Am vandut pe Kraken niste crypto si am primit EUR in schimb. Mi-am trimit EUR in contul in EUR la Raiffeissen.
Cand am fost la Raiffeisen sa ii scot au zis ca datorita provenientei banilor - sursa este investitie in crypto - banii sunt suspiciosi si nu ma lasa sa scot.
S-ar putea sa ii si confiste.

As dori sa aflu daca stie careva o alta banca romaneasca care sa primeasca EUR veniti din investitie in crypto.
 

Va multumesc.

Wow, nasol. :| Am citit ca si in Australia bancile au blocat ceva conturi ce retrageau bani din monede virtuale.
barenziah
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 21
Merit: 0


View Profile
January 03, 2018, 11:55:01 PM
 #3

Am auzit povesti de genul mai de pe la toate bancile... unii au fost mai norocosi, altii nu... personal stiu doar un prieten caruia i-a fost inchis contul ING.

Eu vreau sa evit orice legatura crypto cu bancile si voi depozita Btc doar prin intermediul ATM-urilor. Dar pentru retrageri, ce optiuni ok avem in afara bancilor?
theo99
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 3
Merit: 0


View Profile
January 04, 2018, 05:02:35 PM
 #4

Salut,

Am vandut pe Kraken niste crypto si am primit EUR in schimb. Mi-am trimit EUR in contul in EUR la Raiffeissen.
Cand am fost la Raiffeisen sa ii scot au zis ca datorita provenientei banilor - sursa este investitie in crypto - banii sunt suspiciosi si nu ma lasa sa scot.
S-ar putea sa ii si confiste.

As dori sa aflu daca stie careva o alta banca romaneasca care sa primeasca EUR veniti din investitie in crypto.
 

Va multumesc.

salut, trimite banii back to exchange iti dau eu banii pe crypto. vreau sa cumpar de o suma maricica si sunt dispus sa iau orice acum. multumesc
mcs_john
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 68
Merit: 1

Share your merit with me if I was helpful :)


View Profile
January 04, 2018, 06:07:31 PM
 #5

Salut,
In baza a ce (lege, regulament BNR, etc) fac asta?

GLOBCOIN │ THE CURRENCY OF GLOBAL VILLAGE │GLOBCOIN (http://www.globcoin.io/)
sorinln
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 175
Merit: 100


View Profile
January 04, 2018, 06:48:56 PM
 #6

Salut,

Am vandut pe Kraken niste crypto si am primit EUR in schimb. Mi-am trimit EUR in contul in EUR la Raiffeissen.
Cand am fost la Raiffeisen sa ii scot au zis ca datorita provenientei banilor - sursa este investitie in crypto - banii sunt suspiciosi si nu ma lasa sa scot.
S-ar putea sa ii si confiste.

As dori sa aflu daca stie careva o alta banca romaneasca care sa primeasca EUR veniti din investitie in crypto.
 

Va multumesc.
Eu le-as face plangere la OPC. Este fix problema mea unde imi investesc banii. Din moment ce nu exista legislatie pentru crypto, e perfect legal.
Legat de retragere, daca nu ai sume prea mari, incearca cardurile xapo, wirex, etc. si nu mai ai treaba cu bancile din RO.
lucianus_luciferus
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 336
Merit: 101

nothing is lost if you don't lose yourself


View Profile WWW
January 04, 2018, 07:15:53 PM
 #7

nu au dreptul. nu exista lege. fa plangere
adica cum? daca vand ceva pe olx imi iau banii? wtf

DanielRo
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 689
Merit: 501



View Profile
January 04, 2018, 08:43:09 PM
 #8

Cred ca e legal ca bancile sa zica ca banii provin din surse suspecte si sa ii blocheze pentru o perioada de timp. Poate au si DIICOT in spate sau mai stiu eu ce altceva.
Problema de esenta este ca daca monezile digitale vor evolua exponential ca acum nu vom mai avea nevoie de banci pentru a transfera bani dintr-o tara in alta sau de la o persoana la alta. Si nu convine niciunei banci acest lucru si nici macar DIICOT-ului pentru ca nu vor mai avea de lucru.
Si acum imi amintesc ca in 2014 am platit peste 100 euro pentru un transfer bancar catre Hong Kong pentru un aparat de Scrypt. La cateva luni dupa plata in BTC pentru cateva S3 de la BITMAIN, deci comision zero.

Nothing is impossible :-)
sandpiper
Member
**
Offline Offline

Activity: 140
Merit: 10


View Profile
January 04, 2018, 08:56:26 PM
 #9

Solicita-le sa-ti dea un raspuns scris motivat pentru care iti refuza eliberarea banilor. Probabil ca acolo o sa-ti solicite sa aduci mai multe dovezi privind provenienta banilor si poti sa le dai printscreen-uri din Kraken.
Ar fi bine sa te duci la un avocat daca suma este mare!
hpmro (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 5
Merit: 0


View Profile
January 04, 2018, 09:02:42 PM
 #10

Multumesc pentru raspunsuri.
Un prieten a vorbit cu BRD si Banca Transilvania, bancile astea au spus ca nu sunt deranjate de unde vin banii. O sa imi deschid cont la ele si o sa va tin la curent.

Bafta mie.
sandpiper
Member
**
Offline Offline

Activity: 140
Merit: 10


View Profile
January 04, 2018, 09:08:55 PM
 #11

Multumesc pentru raspunsuri.
Un prieten a vorbit cu BRD si Banca Transilvania, bancile astea au spus ca nu sunt deranjate de unde vin banii. O sa imi deschid cont la ele si o sa va tin la curent.

Bafta mie.

Daca suma este mare sa nu crezi ca tranzactia nu se raporteaza la Oficiul de combatere a spalarii banilor si de catre aceste banci! Orice banca are obligatia asta.

Ideea e ca ce ti-au facut cei de la Reiffesein (unde inteleg ca ti-au blocat suma), fara o hartie scrisa in care sa motiveze, este abuziv! Daca n-ai nimic de ascuns, ar trebui mers pana in panzele albe cu ei. Angajat un avocat, notificare, plangeri la BNR si tot tacamul.
hpmro (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 5
Merit: 0


View Profile
January 04, 2018, 09:29:55 PM
 #12

Inca odata mersi.

Cei de la Raiffeisen s-au panicat putin pentru ca niste luminite rosii si semne de exclamare au aparut in sistemul lor de plati. E de inteles, cred ca au fost surprinsi, nu au mai vazut asa ceva. Au zis ca nu stiu ce sa faca, trebuie sa intervina si managerii bancii sa ia o decizia. Au fost insa foarte de acord cu ideea ca nu e nimic ilegal in a investi in crypto. Bravo lor!

Putin probabil sa confiste banii si cel mai posibil e sa imi ceara acte justificative. Eu insa doresc sa fac mai multe retrageri si mult mai substantiale si nu vreau luminite rosii si acte justificative la fiecare retragere. De aceea intreb de alte banci Smiley
DanielRo
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 689
Merit: 501



View Profile
January 04, 2018, 10:04:32 PM
 #13

Inca odata mersi.

Cei de la Raiffeisen s-au panicat putin pentru ca niste luminite rosii si semne de exclamare au aparut in sistemul lor de plati. E de inteles, cred ca au fost surprinsi, nu au mai vazut asa ceva. Au zis ca nu stiu ce sa faca, trebuie sa intervina si managerii bancii sa ia o decizia. Au fost insa foarte de acord cu ideea ca nu e nimic ilegal in a investi in crypto. Bravo lor!

Putin probabil sa confiste banii si cel mai posibil e sa imi ceara acte justificative. Eu insa doresc sa fac mai multe retrageri si mult mai substantiale si nu vreau luminite rosii si acte justificative la fiecare retragere. De aceea intreb de alte banci Smiley


Dupa o lunga pauza, ocupat mai mult cu serviciul, certificari (examene) si altele revin si eu cu sfaturi.

1 Cel mai sigur face to face cu persoane de pe localbitcoins.com cu care ati mai discutat si in care aveti incredere. Acum un an eu schimbam la valiz. Nu mai stiu ce face.

2 Schimbat la ATM la Unirii la cei de la bitcoinromania.ro pe strada Patriei nr 2. Acum doi ani m-au rugat sa fac o poza la buletin la ATM.

3 Folosit exchange-uri si banci. Exista sansa de unu la mie, nu unu la suta, ca un exchange sa se inchida, sa fie hackuit si adio bani, sau ca banca sa blocheze banii pt o perioada de timp.

Nothing is impossible :-)
DanielRo
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 689
Merit: 501



View Profile
January 05, 2018, 08:51:50 AM
 #14

Multumesc pentru raspunsuri.
Un prieten a vorbit cu BRD si Banca Transilvania, bancile astea au spus ca nu sunt deranjate de unde vin banii. O sa imi deschid cont la ele si o sa va tin la curent.

Bafta mie.

Daca suma este mare sa nu crezi ca tranzactia nu se raporteaza la Oficiul de combatere a spalarii banilor si de catre aceste banci! Orice banca are obligatia asta.

Ideea e ca ce ti-au facut cei de la Reiffesein (unde inteleg ca ti-au blocat suma), fara o hartie scrisa in care sa motiveze, este abuziv! Daca n-ai nimic de ascuns, ar trebui mers pana in panzele albe cu ei. Angajat un avocat, notificare, plangeri la BNR si tot tacamul.

Daca suma este mare a devenit ceva foarte relativ acum comparativ cu acum cativa ani. Daca in 2015 vindeai 10 BTC si scoteai 8000 lei acum vinzi 10 BTC si scoti 632000. Deci aproape ca s-au mai adaugat doua zereouri in plus la suma. Cei de la oficiul de combatere a spalarii banilor, sau cum s-o numi institutia respectiva ar trebui sa ia in calcul exemplul dat de mine. Daca in 2015 castigam 1000 lei acum castig 100000 si este perfect legal, nicio spalare de bani, doar ca s-au mai adaugat doua zerouri la suma  Cool.

Nothing is impossible :-)
sandpiper
Member
**
Offline Offline

Activity: 140
Merit: 10


View Profile
January 05, 2018, 09:54:48 AM
 #15


Daca suma este mare a devenit ceva foarte relativ acum comparativ cu acum cativa ani. Daca in 2015 vindeai 10 BTC si scoteai 8000 lei acum vinzi 10 BTC si scoti 632000. Deci aproape ca s-au mai adaugat doua zereouri in plus la suma. Cei de la oficiul de combatere a spalarii banilor, sau cum s-o numi institutia respectiva ar trebui sa ia in calcul exemplul dat de mine. Daca in 2015 castigam 1000 lei acum castig 100000 si este perfect legal, nicio spalare de bani, doar ca s-au mai adaugat doua zerouri la suma  Cool.

Bancile au un prag si informeaza automat Oficiul daca se depaseste pragul! Este o formalitate, nu un act acuzator! Faptul ca a crescut BTC din 2015 pana acum in niciun caz nu poate fi interpretat ca "spalare de bani"!
zumzumro
Member
**
Offline Offline

Activity: 195
Merit: 11

Learning more every day


View Profile WWW
January 05, 2018, 01:45:34 PM
 #16

Salut,

Am vandut pe Kraken niste crypto si am primit EUR in schimb. Mi-am trimit EUR in contul in EUR la Raiffeissen.
Cand am fost la Raiffeisen sa ii scot au zis ca datorita provenientei banilor - sursa este investitie in crypto - banii sunt suspiciosi si nu ma lasa sa scot.
S-ar putea sa ii si confiste.

As dori sa aflu daca stie careva o alta banca romaneasca care sa primeasca EUR veniti din investitie in crypto.
 

Va multumesc.

De confiscat nu cred ca are cum sa ii confiste. Cred ca daca duci niste date care atesta ca ai facut trading poti sa ii scoti. Daca nu cred ca banii se intor la Kraken... si poti discuta cu ei...

Sa ne spui ce reusesti

NOIZ

 ⇐ ● A decentralized cognitive ad network ● ⇒

○ ○ ○ ➀ WEBSITEWHITEPAPERTELEGRAMTWITTERFACEBOOK  ○ ○ ○
DanielRo
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 689
Merit: 501



View Profile
January 05, 2018, 03:32:29 PM
Last edit: January 05, 2018, 03:55:49 PM by DanielRo
 #17


Daca suma este mare a devenit ceva foarte relativ acum comparativ cu acum cativa ani. Daca in 2015 vindeai 10 BTC si scoteai 8000 lei acum vinzi 10 BTC si scoti 632000. Deci aproape ca s-au mai adaugat doua zereouri in plus la suma. Cei de la oficiul de combatere a spalarii banilor, sau cum s-o numi institutia respectiva ar trebui sa ia in calcul exemplul dat de mine. Daca in 2015 castigam 1000 lei acum castig 100000 si este perfect legal, nicio spalare de bani, doar ca s-au mai adaugat doua zerouri la suma  Cool.

Bancile au un prag si informeaza automat Oficiul daca se depaseste pragul! Este o formalitate, nu un act acuzator! Faptul ca a crescut BTC din 2015 pana acum in niciun caz nu poate fi interpretat ca "spalare de bani"!
Sa-si ajusteze bancile pragul cu doua zerouri in cazul banilor proveniti din vanzarea monezilor digitale  Cool.

Later edit: mi s-ar parea penibil ca daca vand acum 3 Dash, care in 2015 valoarau fiecare un pic peste un dolar cu 1000 dolari bucata sa fie considerata activitate suspecta. Ca aia de la Raiffeissen au si oameni nepregatiti si nu au auzit ca leul s-a devalorizat de o mie ori in raport cu Dash e problema lor, nu problema mea.

P.S. Am toate conturile la Raiffeissen si sper sa nu am asemenea problema daca aleg sa folosesc banca.

Nothing is impossible :-)
HrN
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 339
Merit: 250



View Profile
January 05, 2018, 06:06:47 PM
 #18

Nu depasi pragul de 15.000 euro lunar. Pana acum 2 ani era 10.000 euro lunar, dar s-a majorat.
Totusi, ramai sub 9.990$ lunar ca sa fii preventiv.
La sumele mari, dar mai ales la sumele mari primite de la conturi din alta tara, bancile raporteaza tranzactia la sfantul oficiu de combatere a spalarii de bani...
Din experienta, iti spun ca o sa trebuiasca sa dai dovezi (poze din site-uri de trading, extrase de cont cu dovezi de cumparare BTC), dar daca mai continui o sa trebuiasca sa mergi de buna voie la iubitul nostru din romania - ANAF si sa completezi o declaratie.

Succes!

.()_().
barenziah
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 21
Merit: 0


View Profile
January 05, 2018, 06:41:15 PM
 #19

Deci cel mai indicat pentru a evita probleme pare retragere de la bancomatul Bitcoin Romania...?
DanielRo
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 689
Merit: 501



View Profile
January 05, 2018, 07:19:10 PM
 #20

Nu depasi pragul de 15.000 euro lunar. Pana acum 2 ani era 10.000 euro lunar, dar s-a majorat.
Totusi, ramai sub 9.990$ lunar ca sa fii preventiv.
La sumele mari, dar mai ales la sumele mari primite de la conturi din alta tara, bancile raporteaza tranzactia la sfantul oficiu de combatere a spalarii de bani...
Din experienta, iti spun ca o sa trebuiasca sa dai dovezi (poze din site-uri de trading, extrase de cont cu dovezi de cumparare BTC), dar daca mai continui o sa trebuiasca sa mergi de buna voie la iubitul nostru din romania - ANAF si sa completezi o declaratie.

Succes!

Mersi. Chiar nu stiam.

Nothing is impossible :-)
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!