Bitcoin Forum
May 13, 2024, 05:09:50 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 »  All
  Print  
Author Topic: Leupay, Revolut , Neteller & Skrill Ερωτήσεις UPDATED  (Read 18742 times)
longlivecapitalism
Member
**
Offline Offline

Activity: 966
Merit: 31


View Profile
February 24, 2018, 08:10:12 PM
 #81

Έχω στείλει εγώ ο ίδιος email σε leupay παλαιότερα και μου είχαν ξεκαθαρίσει πως ΔΕΝ επιτρέπουν αναλήψεις και γενικά transaction που σχετίζονται με crypto, πχ ανταλλακτήρια.

Ερώτηση: N26 κάρτα μπορούμε να κάνουμε αναλήψεις από ανταλλακτήρια και απευθείας χρήση σε ελληνικά και ξένα καταστήματα σαν debit χωρίς να χρειαστεί ούτε καν ανάληψη από ελληνικό ATM; Δηλαδή σαν να είχα μια απλή debit ελληνικής τράπεζας; Τίποτα hidden fees που πρέπει να προσέξουμε; Γιατί αλλιώς με βολεύει άπειρα έτσι για μερικά καθημερινά χαζοέξοδα.
Απ' όσο γνωρίζω δεν υπάρχουν fees όταν πληρώνεις απευθείας με κάρτα Ν26.
1715576990
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715576990

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715576990
Reply with quote  #2

1715576990
Report to moderator
The Bitcoin network protocol was designed to be extremely flexible. It can be used to create timed transactions, escrow transactions, multi-signature transactions, etc. The current features of the client only hint at what will be possible in the future.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715576990
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715576990

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715576990
Reply with quote  #2

1715576990
Report to moderator
1715576990
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715576990

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715576990
Reply with quote  #2

1715576990
Report to moderator
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
February 24, 2018, 11:03:23 PM
 #82

Έχω στείλει εγώ ο ίδιος email σε leupay παλαιότερα και μου είχαν ξεκαθαρίσει πως ΔΕΝ επιτρέπουν αναλήψεις και γενικά transaction που σχετίζονται με crypto, πχ ανταλλακτήρια.

Ερώτηση: N26 κάρτα μπορούμε να κάνουμε αναλήψεις από ανταλλακτήρια και απευθείας χρήση σε ελληνικά και ξένα καταστήματα σαν debit χωρίς να χρειαστεί ούτε καν ανάληψη από ελληνικό ATM; Δηλαδή σαν να είχα μια απλή debit ελληνικής τράπεζας; Τίποτα hidden fees που πρέπει να προσέξουμε; Γιατί αλλιώς με βολεύει άπειρα έτσι για μερικά καθημερινά χαζοέξοδα.

έχω ήδη στείλει αρκετές φορές χρήματα από kraken σε leupay και δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα μέχρι στιγμής. Φυσιικά αν γίνει κάτι θα ενημερώσω εδώ.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
captains
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 11
Merit: 0


View Profile
February 25, 2018, 12:08:57 AM
 #83

αν το κατανοησα σωστα δεν υπαρχει προβλημα

ΜΕΤΡΗΤΑ -> ΕΛΛΗΝΙΚΕΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ (SEPA) -> ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΗΡΙΑ (sepa), (πχ coinbase, xapo, kraken κλπ) -> CRYPTO (btc, eth klp)

CRYPTO -> ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΗΡΙΑ (πχ coinbase, xapo, kraken κλπ) (SEPA) -> τραπεζες πχ n26, leupay klp (sepa), (VISA, MASTERCARD) -> ΑΓΟΡΕΣ ΜΕΣΩ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗΣ (αντε και αναληψη μετρητων)

θεμα εχει πχ
leupay -> ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΗΡΙΑ (πχ coinbase, xapo, kraken κλπ) (SEPA)


deep_thought
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 63
Merit: 4

Location: Leningrad


View Profile
February 26, 2018, 08:44:43 PM
 #84

Έχω στείλει εγώ ο ίδιος email σε leupay παλαιότερα και μου είχαν ξεκαθαρίσει πως ΔΕΝ επιτρέπουν αναλήψεις και γενικά transaction που σχετίζονται με crypto, πχ ανταλλακτήρια.

Ερώτηση: N26 κάρτα μπορούμε να κάνουμε αναλήψεις από ανταλλακτήρια και απευθείας χρήση σε ελληνικά και ξένα καταστήματα σαν debit χωρίς να χρειαστεί ούτε καν ανάληψη από ελληνικό ATM; Δηλαδή σαν να είχα μια απλή debit ελληνικής τράπεζας; Τίποτα hidden fees που πρέπει να προσέξουμε; Γιατί αλλιώς με βολεύει άπειρα έτσι για μερικά καθημερινά χαζοέξοδα.

Δεν θα λάμβανα σοβαρά υπόψιν το support της leupay πόσο μάλλον για την περίπτωση των crypto.
Ας τις μπλοκάρουν τότε αφού είναι ενάντια στην πολιτική τους.
Όμως πουθενά δεν αναγράφουν αυτό που σου είπαν στο TOS τους.
Απλά παλαιότερα υπήρχαν κάποιες αναφορές για "πάγωμα λογαριασμών" επειδή είχαν να κάνουν με crypto.
Όπως επίσης υπάρχουν και τώρα αναφορές για απροβλημάτιστη λειτουργία.
Άρα δεν νομίζω να υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Για την N26, ναι σε όλα, και θα την πρότεινα τώρα που επιτρέπει και έγραφες χωρίς διαβατήριο.
steveman29
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 16
Merit: 0


View Profile
March 02, 2018, 08:03:19 PM
 #85

Έχω στείλει εγώ ο ίδιος email σε leupay παλαιότερα και μου είχαν ξεκαθαρίσει πως ΔΕΝ επιτρέπουν αναλήψεις και γενικά transaction που σχετίζονται με crypto, πχ ανταλλακτήρια.

Ερώτηση: N26 κάρτα μπορούμε να κάνουμε αναλήψεις από ανταλλακτήρια και απευθείας χρήση σε ελληνικά και ξένα καταστήματα σαν debit χωρίς να χρειαστεί ούτε καν ανάληψη από ελληνικό ATM; Δηλαδή σαν να είχα μια απλή debit ελληνικής τράπεζας; Τίποτα hidden fees που πρέπει να προσέξουμε; Γιατί αλλιώς με βολεύει άπειρα έτσι για μερικά καθημερινά χαζοέξοδα.

Δεν θα λάμβανα σοβαρά υπόψιν το support της leupay πόσο μάλλον για την περίπτωση των crypto.
Ας τις μπλοκάρουν τότε αφού είναι ενάντια στην πολιτική τους.
Όμως πουθενά δεν αναγράφουν αυτό που σου είπαν στο TOS τους.
Απλά παλαιότερα υπήρχαν κάποιες αναφορές για "πάγωμα λογαριασμών" επειδή είχαν να κάνουν με crypto.
Όπως επίσης υπάρχουν και τώρα αναφορές για απροβλημάτιστη λειτουργία.
Άρα δεν νομίζω να υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Για την N26, ναι σε όλα, και θα την πρότεινα τώρα που επιτρέπει και έγραφες χωρίς διαβατήριο.

Τους έκανα ερώτηση από άλλο email ως ενδιαφερόμενος πελάτης και νά τι μου απάντησαν, εγώ πάντως συμπέρασμα δεν έβγαλα από αυτά που λένε.

Ερώτηση:
Feb 28, 15:27 EET
Hello I would like to open an account in Leupay so I would transfer the money that I earn from mining through kraken which is a certified cryptocurrency exchange. But I have read that you don't approve money transfers that are cryptocurrency related and you would block my account. Is this true? If it is true, why? Cryptocurrency is not illegal! Anyway, thank you in advance and I am looking forward for your answer.

Απάντηση:
Mar 1, 15:33 EET
Dear Mr. Mantatzis,

Please be informed that in accordance with our Client acceptance policy, dealing with cryptocurrencies would be acceptable where clients are merely using their e-money wallet to invest in Bitcoins/cryptocurrencies for themselves personally.

However, Satabank p.l.c. will not accept clients, or will terminate relationships with existing clients, where the potential client/our client is offering Bitcoins/cryptocurrencies trading Services, or acts as Intermediaries of such.

If you need further assistance, please, do not hesitate to contact us.

Ερώτηση:
Mar 2, 12:34 EET
So if I use my account to transfer my personal earnings from mining which is about 200 - 300 euros per month from a certified exchange like kraken or coinbase to the bank account that you will provide I would not have any problems?

Απάντηση:
Mar 2, 17:53 EET
Dear Mr. Mantatzis,
We would like to inform you that each and every account is evaluated on a case by case basis. Please be advised that we reserve the right to request additional information and supporting documentation about any transfer, at any time.

As previously advised dealing with cryptocurrencies would be acceptable where clients are merely using their e-money wallet to invest in Bitcoins/cryptocurrencies for themselves personally.

Kind Regards,
LeuPay Team
Customer Support


Εσείς τι νόημα βγάζετε?
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
March 02, 2018, 10:59:11 PM
 #86

απλά σου γράφουν αν το παρακάνεις με trading και κυρίως αν βρουν ότι κάνεις trading με τρίτους ψηφιακά νομίσματα και φέρνεις τα χρήματα στον λογαριασμό τους θα σου κλείσουν το account.
Εγώ όπως έχω γράψει χρησιμοποιώ το kraken και δεν έχω κάποιο πρόβλημα με leupay μέχρι στιγμής.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
Tokek_Belang
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 252
Merit: 100



View Profile
March 03, 2018, 10:10:23 AM
 #87

Βέβαια τώρα θα πρέπει να αναβαθμιστούν και αυτοί γιατί με τόσες νέες εταιρείες που πετάγονται κάθε μέρα και ενσωματώνουν
και τα κρύπτο υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός

παλιά θυμάμαι (λόγω πόκερ) οι σκριλλ και νεττελερ όπου σημειωτέον είναι κάτω από την ίδια ιδιοκτησία, έκαναν χρυσές δουλειές
Doomer
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 336
Merit: 251


Rider of comets, and brother to the nebulae


View Profile
March 05, 2018, 01:36:58 PM
 #88

αν το κατανοησα σωστα δεν υπαρχει προβλημα
θεμα εχει πχ
leupay -> ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΗΡΙΑ (πχ coinbase, xapo, kraken κλπ) (SEPA)
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Αυτός ήταν ο ένας και βασικός τρόπος με τον οποίον αγόραζα Bitcoins (και αρκετά μεγάλα ποσά) χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα ποτέ. Δηλαδή:

ευρώ (μέσω πιστωτικής κάρτας) --> Leupay --> Kraken (μέσω SEPA) --> Bitcoin

Μια χαρά στέλνεις ευρώ από τον Leupay λογαριασμό σου στο Kraken με SEPA.
Aegean Skipper
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 378
Merit: 126



View Profile
March 05, 2018, 07:12:27 PM
 #89

Ούτε και εγώ το γνωρίζω αυτό αλλά ξέρω σίγουρα (επείδη έχω χρόνια skrill) ότι έχει αρκετά έξοδα

Βέβαια τώρα θα πρέπει να αναβαθμιστούν και αυτοί γιατί με τόσες νέες εταιρείες που πετάγονται κάθε μέρα και ενσωματώνουν
και τα κρύπτο υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός

παλιά θυμάμαι (λόγω πόκερ) οι σκριλλ και νεττελερ όπου σημειωτέον είναι κάτω από την ίδια ιδιοκτησία, έκαναν χρυσές δουλειές

Βέβαια τώρα θα πρέπει να αναβαθμιστούν και αυτοί γιατί με τόσες νέες εταιρείες που πετάγονται κάθε μέρα και ενσωματώνουν
και τα κρύπτο υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός

παλιά θυμάμαι (λόγω πόκερ) οι σκριλλ και νεττελερ όπου σημειωτέον είναι κάτω από την ίδια ιδιοκτησία, έκαναν χρυσές δουλειές

Αδελφέ Tokek_Belang sorry but i will report you, το πρόλαβα και το είπα πρώτος αυτό που έγραψες  Wink
Το διάβασα και έλεγα, α ένας συντοπίτης που έπαιζε και αυτός πόκερ... και μετά λέω... ρε συ κάτι μου θυμίζει αυτό Grin Grin
deep_thought
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 63
Merit: 4

Location: Leningrad


View Profile
March 16, 2018, 07:57:05 PM
 #90

Τους έκανα ερώτηση από άλλο email ως ενδιαφερόμενος πελάτης και νά τι μου απάντησαν, εγώ πάντως συμπέρασμα δεν έβγαλα από αυτά που λένε.

Ερώτηση:
Feb 28, 15:27 EET
Hello I would like to open an account in Leupay so I would transfer the money that I earn from mining through kraken which is a certified cryptocurrency exchange. But I have read that you don't approve money transfers that are cryptocurrency related and you would block my account. Is this true? If it is true, why? Cryptocurrency is not illegal! Anyway, thank you in advance and I am looking forward for your answer.

Απάντηση:
Mar 1, 15:33 EET
Dear Mr. Mantatzis,

Please be informed that in accordance with our Client acceptance policy, dealing with cryptocurrencies would be acceptable where clients are merely using their e-money wallet to invest in Bitcoins/cryptocurrencies for themselves personally.

However, Satabank p.l.c. will not accept clients, or will terminate relationships with existing clients, where the potential client/our client is offering Bitcoins/cryptocurrencies trading Services, or acts as Intermediaries of such.

If you need further assistance, please, do not hesitate to contact us.

Ερώτηση:
Mar 2, 12:34 EET
So if I use my account to transfer my personal earnings from mining which is about 200 - 300 euros per month from a certified exchange like kraken or coinbase to the bank account that you will provide I would not have any problems?

Απάντηση:
Mar 2, 17:53 EET
Dear Mr. Mantatzis,
We would like to inform you that each and every account is evaluated on a case by case basis. Please be advised that we reserve the right to request additional information and supporting documentation about any transfer, at any time.

As previously advised dealing with cryptocurrencies would be acceptable where clients are merely using their e-money wallet to invest in Bitcoins/cryptocurrencies for themselves personally.

Kind Regards,
LeuPay Team
Customer Support


Εσείς τι νόημα βγάζετε?

Είναι ξεκάθαροι νομίζω.
Εφόσον δεν προσφέρεις υπηρεσίες trading ή λειτουργείς ως μεσάζοντας δεν υπάρχει κίνδυνος να σου κλείσουν το account.
Ειδικά για τα ποσά που αναφέρεις, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα.
Tsiliteam
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 19
Merit: 0


View Profile
March 16, 2018, 11:53:09 PM
 #91

Κατά την γνώμη σας ποια από αυτές (Leupay, Revolut , Neteller, Skrill & Ν26) τις κάρτες/λογαριασμούς προτείνετε. Θα προτιμούσα να είναι συνδεδεμένες με κάποιο bitcoin wallet αλλά από ότι διάβασα δεν είναι ☹
Να είμαι ειλικρινής κοίταξα την LeuPay & N26 μόνο, που από ότι κατάλαβα είναι πανομοιότυπες

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων  για την βοήθεια σας

Εγώ φίλε μου έχω την Leupay και δεν έχω μείνει ευχαριστημένος. Δεν μπορώ να αγοράσω κρυπτονομίσματα σε διάφορα σαιτ γιατί η κάρτα δεν είναι 3D secure.
deep_thought
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 63
Merit: 4

Location: Leningrad


View Profile
March 17, 2018, 11:49:16 AM
 #92

@Tsiliteam

Νομίζω ότι οι VISA που εκδίδουν πλέον, δεν υποστηρίζουν 3D secure.
Θα μπορούσες να στείλεις έμβασμα, συνήθως έχεις και λιγότερα fees αντί να φορτώνεις με κάρτα.
smilodon
Member
**
Offline Offline

Activity: 124
Merit: 10


View Profile
March 20, 2018, 11:47:06 AM
 #93

η leupay μου αλλαξε ιβαν και αριθμο λογιαριασμου επειδή εκαναν καποια αναβαθμιση απο οτι καταλαβα.οσοι στελνουν απο κρακεν η οποιοδήποτε αλλο ανταλλακτηριο με αποθηκευμένες πληροφοριες πρεπει να τις αλλαξουν.
mitsakos156
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 27
Merit: 1


View Profile
April 11, 2018, 07:06:32 PM
 #94

εμενα παντως σημερα μου ηρθε εμαιλ απο n26 οτι πρεπει να συμπληρωσω το tax id μου.................  Undecided Undecided Undecided
Aegean Skipper
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 378
Merit: 126



View Profile
April 11, 2018, 08:26:18 PM
 #95

εμενα παντως σημερα μου ηρθε εμαιλ απο n26 οτι πρεπει να συμπληρωσω το tax id μου.................  Undecided Undecided Undecided

και εμενα μια απο ιδια...
δε το δινω και την παραταω, παω αλλου... βλεπε revolut
mitsakos156
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 27
Merit: 1


View Profile
April 11, 2018, 08:44:05 PM
 #96

ναι και εγω αυτο σκεφτηκα. revolut..
chek2fire
Legendary
*
Offline Offline

Activity: 3416
Merit: 1142


Ιntergalactic Conciliator


View Profile
April 11, 2018, 10:25:06 PM
 #97

η leupay μου αλλαξε ιβαν και αριθμο λογιαριασμου επειδή εκαναν καποια αναβαθμιση απο οτι καταλαβα.οσοι στελνουν απο κρακεν η οποιοδήποτε αλλο ανταλλακτηριο με αποθηκευμένες πληροφοριες πρεπει να τις αλλαξουν.

ναι έφυγαν από Μάλτα και πήγαν Βουλγαρία. Πάντως αυτές τις μέρες έστειλα από kraken στο νέο Iban και μια χαρά πήγαν τα χρήματα.

http://www.bitcoin-gr.org
4411 804B 0181 F444 ADBD 01D4 0664 00E4 37E7 228E
deep_thought
Jr. Member
*
Offline Offline

Activity: 63
Merit: 4

Location: Leningrad


View Profile
April 16, 2018, 06:23:11 PM
 #98

Δωρεάν κάρτες για τους νέους χρήστες που θα εγγραφούν από το παρακάτω link έως 20 Απριλίου.:
https://www.revolut.com/gr/?p=GRLaunch

Η revolut ετοιμάζεται να ανοίξει γραφεία στην Ελλάδα και γι αυτό τρέχει αυτό το promotion.
Όσοι δεν έχουν ήδη λογαριασμό είναι καλή ευκαιρία να γλιτώσουν το κόστος της φυσικής κάρτας (12€ νομίζω).
longlivecapitalism
Member
**
Offline Offline

Activity: 966
Merit: 31


View Profile
April 19, 2018, 09:26:53 AM
 #99

Δωρεάν κάρτες για τους νέους χρήστες που θα εγγραφούν από το παρακάτω link έως 20 Απριλίου.:
https://www.revolut.com/gr/?p=GRLaunch

Η revolut ετοιμάζεται να ανοίξει γραφεία στην Ελλάδα και γι αυτό τρέχει αυτό το promotion.
Όσοι δεν έχουν ήδη λογαριασμό είναι καλή ευκαιρία να γλιτώσουν το κόστος της φυσικής κάρτας (12€ νομίζω).
Το γράφει κάπου ότι είναι δωρεάν η παραγγελία της κάρτας; Εμένα με βγάζει σε μία γενική σελίδα της Revolut.
panagiotisgia
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 63
Merit: 0


View Profile
April 20, 2018, 09:07:17 AM
 #100

Δωρεάν κάρτες για τους νέους χρήστες που θα εγγραφούν από το παρακάτω link έως 20 Απριλίου.:
https://www.revolut.com/gr/?p=GRLaunch

Η revolut ετοιμάζεται να ανοίξει γραφεία στην Ελλάδα και γι αυτό τρέχει αυτό το promotion.
Όσοι δεν έχουν ήδη λογαριασμό είναι καλή ευκαιρία να γλιτώσουν το κόστος της φυσικής κάρτας (12€ νομίζω).
Το γράφει κάπου ότι είναι δωρεάν η παραγγελία της κάρτας; Εμένα με βγάζει σε μία γενική σελίδα της Revolut.

Εγώ παράγγειλα χθες την Standard κάρτα με χρεώση 6 ευρώ για έξοδα αποστολής. Οι premium κάρτες αποστέλονται δωρεάν.
Pages: « 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 »  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!