Bitcoin Forum
May 01, 2024, 01:25:33 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: Nu pot retrage fiat din RO dupa ce am vandut pe Kraken  (Read 595 times)
sandpiper
Member
**
Offline Offline

Activity: 140
Merit: 10


View Profile
January 05, 2018, 09:51:51 PM
 #21

Deci cel mai indicat pentru a evita probleme pare retragere de la bancomatul Bitcoin Romania...?

Nu cred ca alimenteaza cu sume mari!
1714569933
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1714569933

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714569933
Reply with quote  #2

1714569933
Report to moderator
"The nature of Bitcoin is such that once version 0.1 was released, the core design was set in stone for the rest of its lifetime." -- Satoshi
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
DanielRo
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 689
Merit: 501



View Profile
January 05, 2018, 10:37:13 PM
 #22

Deci cel mai indicat pentru a evita probleme pare retragere de la bancomatul Bitcoin Romania...?

Nu cred ca alimenteaza cu sume mari!


Prin 2015 cand am trecut eu ultima data pe la ei aveau cam 10000 lei in bancomat in fiecare zi. Se extinsesera, m-am dus o data la unul dintr-un pub de pe langa Victoriei, acum am citit ceva ca ar avea si exchange pe web, ma mai documentez si eu zilele astea.
Poti sa dai un telefon inainte sa le zici ce sume vrei sa schimbi si afli mai multe.

Nothing is impossible :-)
oviudiu
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 112
Merit: 0


View Profile
January 05, 2018, 11:29:28 PM
 #23

Salut,

Am vandut pe Kraken niste crypto si am primit EUR in schimb. Mi-am trimit EUR in contul in EUR la Raiffeissen.
Cand am fost la Raiffeisen sa ii scot au zis ca datorita provenientei banilor - sursa este investitie in crypto - banii sunt suspiciosi si nu ma lasa sa scot.
S-ar putea sa ii si confiste.

As dori sa aflu daca stie careva o alta banca romaneasca care sa primeasca EUR veniti din investitie in crypto.
 

Va multumesc.
Eu le-as face plangere la OPC. Este fix problema mea unde imi investesc banii. Din moment ce nu exista legislatie pentru crypto, e perfect legal.
Legat de retragere, daca nu ai sume prea mari, incearca cardurile xapo, wirex, etc. si nu mai ai treaba cu bancile din RO.

Le faci plangere si te complici, intri in razboi cu bancile si dupa afli ca trebuie sa mai platesti si avocati si procese de judecata. Daca nu este o suma prea mare gasesti o alta modalitate sa scoti banii.
Dar pacat de ce se intampla, bancile astea..
sandpiper
Member
**
Offline Offline

Activity: 140
Merit: 10


View Profile
January 06, 2018, 09:38:19 AM
 #24

Salut,

Am vandut pe Kraken niste crypto si am primit EUR in schimb. Mi-am trimit EUR in contul in EUR la Raiffeissen.

Merge Kraken cu adresa de Ro? Cum ai reusit sa treci de verificare?

Feature Disabled
This feature is not currently available.
hpmro (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 5
Merit: 0


View Profile
January 09, 2018, 07:20:58 AM
 #25

Multumesc pentru raspunsuri.

Dupa niste discutii cu bancile, am deschis cont la Banca Transilvania. O sa vad daca intr-adevar pot scoate de la ei, dupa ce am facut transferul.

Raifeissen o sa ma lasa sa scot banii deja transferati, dar mi-au recomandat sa nu mai transfer din conturi de crypto pentru ca ei o sa ii returneze. E de inteles, respect decizia lor.

Sa raspund la o intrebare de mai sus, pe Kraken poti ajunge la "verified Tier 2" cu identitate din Romania. Am aplicat si pentru Tier 3, inca astept aprobarea.
DanielRo
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 689
Merit: 501



View Profile
January 09, 2018, 12:03:23 PM
 #26

Multumesc pentru raspunsuri.

Dupa niste discutii cu bancile, am deschis cont la Banca Transilvania. O sa vad daca intr-adevar pot scoate de la ei, dupa ce am facut transferul.

Raifeissen o sa ma lasa sa scot banii deja transferati, dar mi-au recomandat sa nu mai transfer din conturi de crypto pentru ca ei o sa ii returneze. E de inteles, respect decizia lor.

Sa raspund la o intrebare de mai sus, pe Kraken poti ajunge la "verified Tier 2" cu identitate din Romania. Am aplicat si pentru Tier 3, inca astept aprobarea.


Glumesc: s-au speriat ma ca e familentar sistemul bancar (eu sunt inginer nu economist) si au zis ca daca americanii au cumparat droguri cu Bitcoin in 2011 de pe Silk Road https://en.wikipedia.org/wiki/Silk_Road_(marketplace) se cheama ca e spalare de bani, si acum, tu care profiti de pe urma acelei spalari de bani din 2011 intri la categoria "suspect".

Nothing is impossible :-)
ambushiv
Member
**
Offline Offline

Activity: 81
Merit: 10


View Profile
January 09, 2018, 04:27:10 PM
 #27

A incercat cineva o banca externa precum Payoneer, LeuPay?

OP asteptam vestile tale intrucat eu nu prea as vrea sa scot print-o banca din RO banii.
savi0r
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 3
Merit: 0


View Profile
January 10, 2018, 03:14:03 PM
 #28

Pana la urma, se pot retrage fiat din crypto prin bancile noastre? Nu ma refer aici la sumele mici <5000 euro. De ex, poate este careva milionar in eth, neo, iota, stratis, mai stiu eu care. Este vreo cale de a retrage sume mari?
DanielRo
Hero Member
*****
Offline Offline

Activity: 689
Merit: 501



View Profile
January 10, 2018, 04:30:51 PM
Last edit: January 11, 2018, 01:50:19 PM by DanielRo
 #29

Pana la urma, se pot retrage fiat din crypto prin bancile noastre? Nu ma refer aici la sumele mici <5000 euro. De ex, poate este careva milionar in eth, neo, iota, stratis, mai stiu eu care. Este vreo cale de a retrage sume mari?
Ai perfecta dreptate. Daca cumparai 1000 Dash (Dark Coin) cand era 1.23$ si o vindeai acum cu 1230$ faceai peste un milion dolari. Sau daca cumparai 100 ETH cand era 10$ faceai acum o suta de mii de dolari.
HrN se pare ca e cel mai in masura sa raspunda la intrebarea asta.

Teoretic trebuie sa te duci la ANAF se pare si sa platesti un impozit pe venit, asta daca profitul a rezultat in urma cumpararii monezilor.
In cazul meu care am 3 Dash si un pic mi s-ar parea normal sa platesc impozit la 3$ bucata sau cat era Dash cand am produs-o eu, nu la pretul de acum. Ca s-a devalorizat la 1.23$ si apoi a ajuns la 1230$ nu e problema mea (nu e problema mea = nu pot fi eu tras la raspundere).

Nothing is impossible :-)
hpmro (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 5
Merit: 0


View Profile
January 17, 2018, 09:52:57 AM
 #30

Asta e ultimul meu post in thread-ul curent, cred ca tema a fost epuizata.

Se pare ca Banca Transilvania nu se supara la tranzactii din crypto exchange. Raman cu ei.

Sa raspund la un post de mai sus, Kraken te trece la nivelul 2 cu adresa de Romania. La nivelul 3 inca nu stiu, e inca in procesare.

Multumesc pentru raspunsuri.
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!