Bitcoin Forum
June 01, 2024, 08:08:52 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 2 [3] 4 5 »  All
  Print  
Author Topic: Türkiyede Bitcoin Kazanç Vergilendirilmesi  (Read 1044 times)
seje
Sr. Member

Activity: 504
Merit: 256

View Profile
February 03, 2018, 01:49:31 PM

vergi dilimine takılman halinde kazandığını varsaydın meblara ulaşmışsan eğer zaten ödeyeceğin mebla sana koymaz. şahsen ben gözden çıkartırım. ama belirli aralıklarla ufak ufak nakde çevirirsen bu çok göze batan bir durum olmaycaktır. kumar sistemi burda ilk akla gelen yöntem. belirli aralıklarla en basitinden kıbrısa giriş çıkış yapıp nerden geliyor bu değirmenin suyu denildiğinde kumardan kazandım demen kaynağı temize çeker. tüm bunlara gerek var mı? bence  hayır? işin işleyişini bilen iyi bir muhasebeci ya da mali müşavir senin kayıtlarını düzgün bir şekilde temize çekecektir.
o meblaları kaldırdığında zaten bu konuları daha ayakları yere basan bir şekilde ele alıp yol haritası çıkartacaksın.

Ahaha hocam vergi kacakcısı tanıdığın var mı ? Diye soracak olsa biri sizi gösteririm.. O derece ihtisas yapmışsınız Cheesy latife olarak algılarsanız sevinirim Smiley
Zakkaya
Jr. Member
*

Activity: 238
Merit: 3

View Profile WWW
February 04, 2018, 01:22:47 PM

Şu anda bir vergilendirme bildiğim kadarı ile yok ama eğer gelecekte gelse bile senin eski kazancınla ilgili bir işlem yapamazlar çok fazla korkmayın . Geldiğinde de alternatif yöntemler buluruz .
HokageNanadaime
Full Member

Activity: 210
Merit: 100

View Profile
February 04, 2018, 10:40:57 PM

Keşke verginin oranı hakkaniyet gözetilerek yapılsa da biz de farklı farklı yollar aramak yerine düzgün bir şekilde bu işi vergimizi ödeyerek yapsak aynı zamanda devlette kazansa fena olmaz bence
BitSharke135
Sr. Member

Activity: 392
Merit: 252

View Profile
February 05, 2018, 01:12:15 AM

Kriptoparaları vergilendirmek mümkün değil ancak borsalardan vergi alınabilir bana göre tüm bunlar yerine devlet destekli bir borsa yapılsın, vergisini aliyorlarsa hacklenme olduğunda da zararı karşilasinlar o zaman yok öyle yan gelip yatmak.
cemaluzan
Jr. Member
*

Activity: 196
Merit: 1

View Profile WWW
February 05, 2018, 06:04:42 AM

Her kazanca belli bir oranda vergi uygulansa bile bunu takip etmek çok zor olur . Çünkü alternatif bir çok yontem var ve insanlar bunlari kullanarak vergiden kolayca kaçabilir gibi geliyor ama . Tabi bu eğer ki olursa nasıl takip edilir bilemiyorum
afraze
Newbie
*

Activity: 11

View Profile
February 09, 2018, 07:04:55 AM

Bence de vergilendirme gelsin ve yasal yoldan tanınmış olsun, tabi devletin aşırıya kaçmamasını beklemek sürpriz olur. Arkadaşın da dediği gibi bahsi geçen meblağlardaki kazançtan alınan vergi zaten koymaz adama.
hollandalibaykus
Full Member

Activity: 700
Merit: 134

View Profile
February 09, 2018, 07:18:48 AM

Paranın vergisi mi olur, emtianın vergisi mi olur? Vergiyi düşüneceğine yatırımcıyı teşvik et, blokzinciri teknolojisine yatırım yap gençleri eğit, 3-5 kuruş vergiden daha çok kazanır dünyanın en büyük ekonomisi haline gelirsin Wink

burakalp
Jr. Member
*

Activity: 30

View Profile
February 09, 2018, 08:26:02 AM

Vergi konusunda ne olacak? Çok gereksiz bence. Coin'i ne olarak gösterip vergilendirme yapacaklar ?

[ iShook ]THE NEW ENGINE FOR LITERARY SOCIAL MEDIA ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬ ►►PRE-SALE | Jan 8th, 2018 ◄◄ (http://ishookico.ishookoffer.com)
Riskylisk
Sr. Member

Activity: 392
Merit: 257

View Profile
February 09, 2018, 10:31:19 AM

Özellikle 2017 yılında baya bir kişi yuklu para çekim işlemleri yaptı arbitrajcıları saymıyorum. Şuana kadar kimseye yansımış bir vergi durumu yok ama devlet bu ne zaman çökeceği belli olmaz ama şuan için daha yasal olarak tanınmadıgı icin bir vergilendirme yapılamıyor. Ama dikkat cekip nereden buldun sorusu gelebilir bu gelse bile vergilendirilmesini isteyebilirlermi muamma.
Katsumoto
Member
**

Activity: 182
Merit: 10

View Profile
February 09, 2018, 03:52:32 PM

Normal şartlar altında kişi tarafından elde edilen her gelir vergiye tabidir.  İlgili gelirin vergilendirilmesi, kişini yapmış olduğu gelir beyanı üzerinden işletilir.

Örneğin bir iş yerinde maaşlı olarak çalışıyorsunuz, ilgili gelir beyanınızı şirketiniz size adınıza yapar ve maaş zamanında sizin adınıza belirtilen gelir verginizi ödeyerek size net maaşınızı verir.
Veya bir taşınmazınızı kiraladınız ve aylık kira alıyorsunuz, bu durumda da  mülk sahibi ilgili kirayı aldığında elde ettiği gelirine binayen beyanname ile bunu bildirir ve vergisini verir. (ticari kiralamalarda stopaj vergiside vardır lakin genelde bu vergi kiracıya yıkılır)

Gelir vergisi oranları kişinin yıllık toplam gelirine göre kademeli oranda değişmektedir.
İlgili oranlar ücrete tabi (çalışan maaşı) ve ücret dışı olan kazançlar için farklılık göstermektedir.

Ücret Dışındaki Gelirlere Uygulanacak Gelir Vergisi Tarifesi 2018

Gelir Dilimi                                                                    Vergi Oranı
14.800 TL'ye kadar                                                            % 15
34.000 TL'nin 14.800 TL'si için 2.220 TL, fazlası                     % 20
80.000 TL'nin 34.000 TL'si için 6.060 TL, fazlası                    % 27
80.000 TL'den fazlasının 80.000 TL'si için 18.480 TL, fazlası    % 35

Lakin işin içine borsa gibi bir durum girdiğinde durumlar biraz değişmekte ve  stopaj vb gibi ek vergi kalemleri de eklenebilmekte. Lakin diğer vergi kalemlerini  ve ilgili oranları tam bilemiyorum.
Normal şartlarda yapılması gereken, ilgili kazançların 1500 Tl üzeri olması durumunda (son güncel rakamı bilmiyorum) Gelir unsurunun  Menkul sermaye iradı olarak beyan edilmesi ve ilgili gelirin vergisini vermesi gerekmektedir.
Keza konu kripto borsa olduğunda (gelirin belgelenmesi vs karışık) ilgili konunun bir gelir uzmanına danışılması veya bilgi edinim hakkı çerçevesinde maliye bakanlığına sorulması en doğrusu olacaktır.

Ek olarak ilgili konunu ülke gündeminde oluşturduğu yer nedeni ile konu hakkında yakın bir zamanda maliye bakanlığı tarafından bir düzenleme getirileceğini düşüncesindeyim.

Son olarak vergi geriye yönelik alınabilir, ek olarak üzerine de beyan edilmediğinden ceza eklenebilir. KDV de bu durumla uzaktan yakında ilgilisi olmayan bir vergidir Smiley

Menkul sermaye iradı nedir?
Sahibinin ticari, zirai veya mesleki faaliyeti dışında nakdi sermaye veya para ile temsil edilen değerlerden müteşekkil sermaye dolayısıyla elde ettiği kar payı, faiz, kira ve benzeri iratlar menkul sermaye iradıdır.

Eğer hatalı noktalar varsa bilgili arkadaşlarında güncellemeleri ile daha net bir sonuca ulaşabiliriz.
Üşenmeden yazmışsın ne güzel. Peki hiç şunu düşündün mü? Devlet senin kar yaptığını nereden bilecek?
Adam paribu'ya 1000 dolar attı, akşamına da bu 1000 doları geri çekti.. Devlet burada ne kdv kesebilir ne de stopaj alabilir...
Orta da bir kazanç yok. Haliyle parayı çekmek isteyen kişi önce oraya o tutarda para ekler sonra geri çeker yada gider bir gayrimenkul veya taşınmaz üzerine bitcoin alır.. yada çok güvendiği birine elden satış yapar..
alimnts
Member
**

Activity: 116
Merit: 13

Sürekli araştırmacı

View Profile
February 09, 2018, 04:39:32 PM

Selamlar arkadaşlar , sormak istediğim şu. Ağır hodlerim fakat diyelim ki 1 milyon Dolar gibi bir para kazandım ve türkiyede kalmak istiyorum. Doğrudan btcturk Paribu gibi sitelere btc aktarıp bankama çekebilir miyim. Banka bana nerden geldi bu para ya da devlet bunun vergisini ödedin mi demez mi ? Bu işlemi nasıl legalleştirebiliriz.

Ek: Ayrıca bir şey daha sormak istiyorum. Yurt dışında Btc alıp paribuya transfer edip tl ye çevirirsek bunun da bir hukuki yönü var mıdır ? Lütfen Ciddi olalım.

Teşekkür ederim herkese.

Ben sana söyliyim öyle bir durumda hiç bankalarla uğraşma 100 milyarlık malı 95 milyara ver elden ver bell olmaz malum götümüzdeki dona kadar alacaklar vergiler o boyuta geldi

he asıl olarak fikrimi soracak olursan geçmiş işlemler için bişey yapamazlar yeni bi düzenleme yaparlarsa yeni kaznaç saglayanlara yaparlar fakat hiç belli olmaz bunların işi malum vergi açgözlülüğü hat safhada şuanda

I have a dream I live to make it come true

my metamask adress: 0xE4B6C4d1a5603Ff0bebEeF37BEAAec5D263A74d0
seje
Sr. Member

Activity: 504
Merit: 256

View Profile
February 11, 2018, 09:27:40 AM

Bu sorun sadece bizde değil bütün Dünya'da böyle ne yapılacağı tam manasıyla belli değil, bizdeki durumda muhtemelen diğer ülkeler ne yapıyor onlara göre hareket etmek olacaktır.

İşte bende buna uyuz oluyorum.. Biz neden kendi beynimizi çalıştırıp bu veya şu mevzuya dünya çapında bir o su bu getiremiyoruz Sad Hep mi başkalarına bağımlı olmak zorundayız…
bitcoincitr
Sr. Member

Activity: 518
Merit: 251

View Profile
February 11, 2018, 09:29:25 AM

Eğer elimde yüklü miktarda para olsaydı elden alışveriş yapmayı tercih ederdim, bizimkilerin güncel olarak bu forumu ve diğer bitcoin forumlarını takip ettiğini düşünüyorum. Şu an insanları vergilendirmek için 2019 seçiminin geçmesini bekliyorlar çünkü kriptoparalara yatırım yapan büyük bir kitle olduğunun farkındalar.
sejem
Jr. Member
*

Activity: 238
Merit: 2

View Profile
February 13, 2018, 11:47:01 AM

Bu konularda donanımlı türkiyede çok insan var sakın adam bulamadılar gibi düşünce olmasın sadece hükümet şu anda bu konuya uzak bakıyor önceliği değil. ama mercek altına almaya başladığında vergilerde gelecektir. ve kesinlikle düşük oranda değil.

güzel açıklama olmuş.genelde vergiye tabi olmadığını düşündüğümüzden gelir vergisini atlıyoruz.
Lydian
Hero Member

Activity: 1638
Merit: 686

View Profile
February 13, 2018, 06:20:47 PM

Vergi gelir gelmez, ne kadar gelir onu kestiremiyoruz zaten... Gelecek olan vergiyi geriye dönük almalari da normal sartlarda mümkün degil diye biliyorum. Vergi gelirse de, coinlari yurtdisinda bozdurup ülkeye swift yoluyla sokma imkani var - ki bu durumda vergi islemez gibi geliyor bana: umarim yanilmiyorumdur. Sonucta ülkeye döviz sokuyor olacagiz bu durumda. Belki yöneticiler bunu da düsünüyordur...

Simdiden kraken gibi swift yoluyla Türkiye'ye transfer imkani sunan sitelerden üyeliklerimizi garantiye alalim:)
civilengineer
Full Member

Activity: 434
Merit: 112

View Profile
February 13, 2018, 09:07:51 PM

Vergi gelir gelmez, ne kadar gelir onu kestiremiyoruz zaten... Gelecek olan vergiyi geriye dönük almalari da normal sartlarda mümkün degil diye biliyorum. Vergi gelirse de, coinlari yurtdisinda bozdurup ülkeye swift yoluyla sokma imkani var - ki bu durumda vergi islemez gibi geliyor bana: umarim yanilmiyorumdur. Sonucta ülkeye döviz sokuyor olacagiz bu durumda. Belki yöneticiler bunu da düsünüyordur...

Simdiden kraken gibi swift yoluyla Türkiye'ye transfer imkani sunan sitelerden üyeliklerimizi garantiye alalim:)

geçmişe dönük vergilendirme konusunda benim kafamda soru işaretleri var. Sırf bu hükümetin bütün sorunları KHK ile çözmesinden dolayı.

işin içine ohal KHK'sı girince anayasayı işletmiyorlar. işletecek adamları da zaten ellerinin altında. Reis nasıl buyurursa. Vergi durumuna göre eğer yüksek bir oran getirirlerse benim ilk yolum escrow olur daha sonrada swift ile çözmeye çalışırım. olmadı artık yapacak bir şey yok paşa paşa vergi ödenir.
JetToken
Jr. Member
*

Activity: 98

WWW.OAX.ORG - MARKET INTEGRATION PLATFORM

View Profile
February 13, 2018, 09:28:24 PM

Şuanda vergilendirme yok. Ama istenir ise kanun ile beş yıla kadar yapılan tüm işlemler incelenir ve vergi alınabilir. Bu işin suyunu çıkarmak olur. Şuanda vergilendirme olmamasının sebebi ise bilmek veya bilmemek değil. Önemsememek de değil. BTC daha doğrusu Kripto paralara yönlenme, ülke de dövize olan yönlenmenin önüne geçiyor. Buda doğal olarak Döviz de olması gereken yükselmeleri daha kabul edilebilir yerde tutuyor. Şuanda beklemenin en büyük sebeplerinden birisi bu. Yakından vergi gelme ihtimali yüksek. Ama henüz daha çözülmemiş konular olduğu için bu iş uzadı.

OAX - BRIDGE TO TRADITIONAL FINANCE WORLD
OAX - INTEGRATION OF CRYPTOCURRENCY MARKET
■ oax.org ■ bit.ly/BttANN ■ bit.ly/ActiveBounty ■
Lydian
Hero Member

Activity: 1638
Merit: 686

View Profile
February 14, 2018, 07:33:33 PM

su an - yaniliyorsam düzeltin - banka hesabimiza gelen her para, gelir niteligindedir ve gelir vergisine tabidir.
normal bir calisan, iyerinden aldigi ücret üzerinden gelir vergisi ödüyor zaten. sigortali olmayan, diger kazanclari beyan etme zorunlulugu vardir diye tahmin ediyorum. kimse yapmiyordur, kimse denetlemiyordur o baska. ama normal sartlarda, sahir kendisi gidip, ben kripto paralardan su kadar kazanc elde ettim demeli diye tahmin ediyorum. bu konulara tam hakim degilim, muhasebeci degilim.

o yüzden, su ana kadar hesabimiza gelen her kurusun, o her yerde belirtilen 24bin lira üst limiti gectigi sürece, vergisini devlet istedigi zaman alabilir (5 yil icinde). yani hepimiz yakinda maliyeden cagirilirsak, sasmayin:)
simonzenke55
Member
**

Activity: 182
Merit: 11

View Profile
February 15, 2018, 07:48:22 PM

Büyük ihtimalle vergi dairenisine çağrılıp kazancınız miktarında size pek de makul gelmeyecek bir vergilendirme teklifin de bulunacaklardır. Ödediğiniz takdir de Tr de istediğiniz gibi harcayabilirsiniz tabi bu legal olanı illegal olan kısmına ben girmiyorum.
Serdaldal
Jr. Member
*

Activity: 39
Merit: 2

View Profile
February 16, 2018, 07:14:18 PM

Bence mantıksız çünkü bitcoinin bu kadar değerli olma sebeplerinden biride vergisi olmaması .

╔═██|   investaco.in   |██═════  Pre ICO : May 1st, 2018  ═╗
╚  JOIN THE NEW BREED WHO WILL INHERIT THE DIGITAL EARTH!  ╝
Pages: « 1 2 [3] 4 5 »  All
  Print  

Jump to: