Bitcoin Forum
June 22, 2024, 07:48:29 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
Author Topic: Kara Para Aklamada Kullanılan Bitcoin Oranı ‘Sadece Yüzde Bir’  (Read 389 times)
Habercoin (OP)
Jr. Member
*

Activity: 39
Merit: 3

View Profile WWW
January 21, 2018, 02:35:34 PM

Adli tıp şirketi olan FDD ve Ellicit’in ortak Bitcoin analiz ekibi tarafından yayımlanan rapora göre, tüm Bitcoin işlemlerinin yüzde birinden azının kara para aklamayla ilgili olduğunu gösteriyor.

Para akışını ve kara para aklama riskini analiz etmeye yardım etmek amacıyla hazırlanan raporda, kripto para birimlerinin kara para aklamada kullanılması sebebiyle eleştirilmesinin yersiz olduğu belirtildi.

Haberin tam metni için kaynak: https://habercoin.net/kara-para-aklamada-kullanilan-bitcoin-orani-sadece-yuzde-bir/
campeck
Sr. Member

Activity: 476
Merit: 251

View Profile
January 21, 2018, 02:41:23 PM

Bitcoinin bu işlere bulaşma oranının dahada düşük olmasını tercih ederdik fakat bu oranda fena değil,  Bitcoine bu türden eleştirilerin yersiz olduğu da belirtilmiş ki olması gereken bir açıklama, mevcut sistemde var olan paraların kara para aklama işlerine katılımını engellemek için çok fazla emek ve para harcandığı halde oran sıfıra düşürülemiyor.
KaledeNobet
Full Member

Activity: 182
Merit: 100

The future is your Genome

View Profile
January 21, 2018, 02:43:06 PM

Bitcoini zaten nereden vuracaklarını şaşırdı millet kime sorsam uyuşturucu ticareti terör finansmanı v.s diyor normal dolar ile de uyuşturucu ticareti yapılıyor ama kimse ne hikmetse dolar yasaklansın demiyor.Gerçekten bu teknolojiyi engellemeye çalışan derin güçler var.

eginer
Member
**

Activity: 84
Merit: 11

RepuX - Enterprise Blockchain Protocol

View Profile
January 21, 2018, 02:47:31 PM

Bence dünya devletlerinin Bitcoin ile ilgili öncelikli hedefi sade bir takip ve denetleme sistemi ile ilgili yasal düzenleme üzerinde çalışmak olmalıdır. Kara para aklama ve terör finansmanı olması Bitcoin'in kötü yanları olabilir. Sade bir takip ve denetleme sistemi ile bunun önüne geçilebilir diye düşünüyorum. Ancak Bitcoin'in geleceğin para ekonomisinin yapı taşını oluşturduğunu düşünerek bu teknolojiye yatırım yapan ve güvenen milyonlarca masum yatırımcı gözardı edilmemeli ve buna göre hareket edilmeli. Bu benim şahsi fikrimdir ancak umarım bu yönde hareket ederler.

atonder
Newbie
*

Activity: 8
Merit: 0

View Profile
January 21, 2018, 03:15:26 PM

önemli olan bu haberin "kara para aklama" konusuna takan ülkelerin dikkate almasıdır. %1 gerçekten çok küçük bir oran. umarım hep böyle kalır hatta azalır.
Pulsar77
Sr. Member

Activity: 1750
Merit: 311

View Profile
January 21, 2018, 04:13:44 PM

Açıkçası pek inanasım gelmedi benim bu habere. Bu kadar düşük olacağını düşünmüyorum bitcoinin kara para işlemlerinde kullanılma oranının. En azından %20 vardır diye düşünüyorum
usmanaga
Full Member

Activity: 168

View Profile
January 21, 2018, 04:24:10 PM

Açıkçası pek inanasım gelmedi benim bu habere. Bu kadar düşük olacağını düşünmüyorum bitcoinin kara para işlemlerinde kullanılma oranının. En azından %20 vardır diye düşünüyorum

Bu tahmine nasıl ulaştınız hocam  Huh Sadece aklınızdan geçen bir rakamı burda savurmak bana göre çok doğru değil.Bu kadar düşük olmadığını düşünebilirsiniz ama sizin söylediğiniz %20 rakamının akıl alır bir yanı yok biraz akla uygun sallayın en azından.

therealbigcoin
Sr. Member

Activity: 729

View Profile
January 21, 2018, 04:35:41 PM

Bu oran daha çokta olabilir ya da olmayabilir. Mesele kara para aklama konusunun sürekli Bitcoinle yanyana getirilerek  insanlar tarafından kullanılmasıını engellemektir. İstisna  olayların bir değerin üzerine etiket gibi yapıştırılmaya çalışılması söz konusu.
dammedonut
Full Member

Activity: 224

View Profile
January 21, 2018, 05:50:32 PM

Kara para aklamak için BTC'ye ihtiyaç duyulabilinir. Fakat yıllardır kara paraları devlet eliyle aklayanlar için BTC bir ihtiyaç değil bence. Adamlar zaten istediği gibi at koşturuyor. Kaldı ki bu adamlar gayet güçlü adamlar ve büyük paralar aklıyorlar. Bu kadar popüler iken ve devletler kontrol altına almaya çalışırken BTC yolunu seçmek pek mantıklı değil. Yani kara para aklamanın yegane yolu BTC olamaz.

madcoin
Sr. Member

Activity: 504

View Profile
January 21, 2018, 06:44:34 PM

Bitcoini sadece kara para aklamak için kullanılıyor gibi lanse edenler biliyor aslında. Kasıtlı haber yayılıyor. Suç örgütleri en çok USD kullanır, çünkü dünyanın heryerinde geçerli. Medya sansasyonel haber peşinde.
simonzenke55
Member
**

Merit: 11

View Profile
January 21, 2018, 07:19:11 PM

Rakamın az olduğunu düşünüyorum hocam. Bu kadar kara para aklamaya müsait bir teknolojiden bu kadar az oranda kullanılması bence pek gerçekci değil (eğer altcoin tarzında farklı bir şekilde kullanıyorlarsa bilemiyorum tabi) o parantezi de açmak isterim
ubeyd.y
Newbie
*

Activity: 196
Merit: 0

View Profile WWW
January 21, 2018, 08:47:12 PM

kesinlikle az bir oran yani bitcoini kötülemek için konusu bile açılmamalı diye düşünüyorum.
aamirsuh
Full Member

Activity: 686
Merit: 101

View Profile
January 21, 2018, 10:55:17 PM

Karapara aklamak sürekli bu piyasanın üzerinde kara bir bulut ancak elbette normal finans sektöründe burdakinin babası kadar para aklanıyordur. Zaten toplam hacim hala dünyada dönen dolar rezervi açısından küçük miktar kalıyor.
alex219
Sr. Member

Activity: 628

View Profile
January 21, 2018, 10:56:28 PM

Evet, Bitcoin ilk çıktığında kara para aklamak ve yasadışı işler için kullanılıyordu fakat günümüzde toplumun geneline yayılarak bu oran %1 gibi küçük bir miktara çekilebildi. Bitcoin artık geleceğin dijital ödeme sistemi, kara para aklama aracı değil.
alexhunter54
Member
**

Activity: 186
Merit: 10

View Profile
January 21, 2018, 10:56:45 PM

Gayet düşük bir rakam. Zaten usd, altın vs. onlarda da bir oran çıkarsan bu kadar çıkar. Reza zarrabı hatırlayın adam altınları, dolarları nasıl paketliyordu.
georgemamat
Member
**

Activity: 476
Merit: 75

View Profile
January 21, 2018, 11:47:46 PM

Kara kara kazanlar, kara yazı yazanlar, gün yüzü görmesin, aramızı bozanlar... Bitcoin yada blockchain diyeyim kara para aklama olayını hayalet finans sektörünü kılçıksız kayıt altına alabilir!
Kuzan
Member
**

Activity: 266
Merit: 12

View Profile
January 22, 2018, 06:22:56 AM

Kara para aklama Bitcoin olmasa da illaki yapılacak farklı yollar iznelerek. Zaten nedir bu anlamış değilim para aklamak için onlarca yöntem varken herkes Bitcoin'e odaklanıyor.
globaturcana
Full Member

“Decentralized Transportation Economy”

View Profile
January 22, 2018, 07:57:16 PM

Bitcoinin kara para aklama ya da kirli işlerde kullanılması durumu ilk çıktığı zamanlarda çok daha yaygındı. Daha doğrusu yatırımcılar para kazanmak için almadığı için bu oran ilk zamanlarda çok daha büyük bir yüzde tutuyordu. Bitcoinin adı o zamanlar kötüye çıktı. Şimdi 200 milyar doların ne kadarı kara para aklama olacak akıl var mantık var.

luppecuppe
Full Member

Activity: 518
Merit: 102

View Profile
January 27, 2018, 10:31:08 PM

Zaten direkt düz bir mantık yürütsek piyasanın toplam hacmi ortada ve ana aklama da bitcoin eksenli oluyorsa onun yalnız başına hacmi de ortada ve düyada dönen kara para bence çok daha fazladır.
btcmurat
Sr. Member

Activity: 840
Merit: 253

View Profile
January 28, 2018, 01:18:10 AM

bütün kuşlar bitti leylek kaldı zaten.
kara para aklayıncaya kadar btc daha kendi ayakları üstünde duramıyor.aklanan dolarlar 5 kaça tekabul ediyor önce onu hesaplamaları lazım
btc daha para birimi olmadan para aklamada kullanılan oranlardan bahsedilmesi spekulatif hareketler.
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  

Jump to: