Bitcoin Forum
May 21, 2024, 06:02:51 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2] 3 4 »  All
  Print  
Author Topic: Kriptoparaya Devlet Düzenlemesi Geliyor !  (Read 777 times)
DrMsEr
Hero Member

Activity: 728
Merit: 501

View Profile
January 27, 2018, 02:51:37 AM

Hükümetin en yetkili isimlerinden olan iki bakanın açıklamasına bakacak olursak kripto paralar için olumlu bir düzenleme gelmesini beklemek polyannacılık oynamaktan farksız benim gözümde.Dua edelimde devlet bitcoini emtia olarak kabul edip %35e varan vergi getirmesin kripto paralara.
bilalcelik16
Newbie
*

Activity: 18
Merit: 0

View Profile
January 27, 2018, 08:19:37 AM

sağlam bir düzenleme gelicek hakkımızda hayırlısı
OggyBesiktas
Full Member

Activity: 196
Merit: 100

View Profile
January 27, 2018, 09:37:22 AM

Şeriat ' in kestiği parmak yine acımayacak anlaşılan . Doğru düzgün bir yasa getirilirse vergilendirme açısından %10 ' luk bir dilim mesela ? Kimsenin canı yanmayacaktır ve kaçar yolu aramayacaktır eminim . Ama bunu tutup %35 lere çıkartmak gerçekten uçuk bir mebla .

Bu konuda ki adımlarını sağlam atarsa şayet devletimiz hem onlar alternatiflere bizleri yönlendirmeyecektir . Yanlış mı düşünüyorum ?
bcbcboy
Newbie
*

Activity: 5

View Profile
January 27, 2018, 01:21:37 PM

Türk borsalarından tl ile çekim yapanlara vergi koyarlarsa, millet internet üzerinden yabancı ülkelerde banka hesabı açar. O ülkenin borsasında parasını çeker ve koinlerini yurt dışında bozdurup Türkiye'ye çeker. (Ülkeye döviz gireceği için bu seçenek devletin hoşuna gider)
Bir de hemen herkesin halası dayısı, veya bir tanıdığı var yurt dışında. Yurt dışı bankalarıyla uğraşmak istemeyen onlar vasıtasıyla koini bozdurur gene vergi vermez. O sebeble devlet babaya bu vergileri makul seviyede tutmasını tavsiye ederim. Yoksa forumlarda bol bol endonezya bankasında hesap açma gibi başlıklar görebiliriz.
carlzec
Full Member

Activity: 616
Merit: 100

View Profile
January 27, 2018, 02:53:15 PM

Benim düşüncem kesinlikle karşı olmama rağmen makul bir vergilendirmeyi kullanıcılar kabul edebilir. Ama büyük bir vergi oranı gelirse millet parasını çekmeye ya yurt dışına gider yada elden ticarete başlar hatta direkt kriptopara ile mal alım satımı başlar. Bu sefer hepten kaybeder bu piyasayı.
coinbergh
Member
**

Activity: 532
Merit: 29

View Profile
January 27, 2018, 03:02:06 PM
Last edit: January 27, 2018, 06:41:06 PM by coinbergh

Olaya farklı bir bakış açısı getirmek istiyorum. Düzenlemelerin doğru şekilde yapılabilmesi için blockchain ve kriptopara yazılımlarından anlayan mühendis ve yazılımcıların istihdam edilmesi gerekiyor.

Bunun yanında kriptoparaların, gelecekte hayatımızın önemli bir parçası olacağı neredeyse tüm dünya tarafından kabul edilmişken; kriptoparalar ve blockchain, tangle gibi teknolojilerin ülkemizde de geliştirilebilmesi için üniversitelerin aksiyon alması gerekiyor. Kriptopara yazılımları ile ilgili dersler aktif olarak üniversite programlarına eklenmeli.

Genç nüfusu bu kadar yüksek bir ülkenin, geleceğin teknolojilerine yön vermesi gerekirken o teknolojileri uzaktan izlemesi ülkemizin kaderini olumsuz yönde etkiler. Ama bunu tersine çevirebilirsek muassır medeniyetlerden biri olma yolunda önemli bir adım olacaktır. TÜBİTAK'ın başına hayvanat bahçesi müdürü getirilince normal olarak ülkede bilim nasıl ilerlemiyorsa, kriptopara ile ilgili düzenlemeleri alakasız kişiler yaparsa o derece başarısız olacak ve bu da ülkenin kazanç sağlamasını engelleyecektir. Bu yüzden bu konularla ilgili eğitim şart.
devgir
Newbie
*

Activity: 35

View Profile
January 28, 2018, 11:12:15 AM

Mevcut bakiş açısı ve dünya görüşüyle yapılacak bir düzenlemenin yararımıza olacağını düşünmüyorum. Tedbir olarak alternatif para giriş ve çıkışları geliştimek gerek şimdiden.
Jordan23
Sr. Member

Activity: 382
Merit: 311

View Profile
January 28, 2018, 11:33:48 AM

Ben kriptoparalar ile ilgili bir düzenlemenin yolda olduğuna dair naci isimli bakanın bir açıklaması olduğunu görüdm sadece onun dışında bir haberler rastladığımı hatırlamıyorum
tayyip baba
Member
**

Activity: 154
Merit: 10

RepuX - Enterprise Blockchain Protocol

View Profile
January 28, 2018, 08:05:11 PM

Bence de yapılan açıklamalara bakılırsa hükümetten çok  fazla olumlu düzenlemeler gelecek gibi durmuyor bitcoin için umarım biraz olsun insafli karar alırlar

sashazima
Newbie
*

Activity: 21

View Profile
January 29, 2018, 06:33:22 PM

ağır miktarda bir vergi olacağını düşünüyorum maalesef.. umarım yanılıyorumdur. fakat ülkelerin blockchaini tartışıp bu teknolojiyi kullanmaya yönelik açıklamalarından ziyade bizimkilerin akıllarının sadece vergiye çalışması saadet zinciri gibi yakıştırmalar yapması acınası bence
temeler
Sr. Member

Activity: 588
Merit: 250

View Profile
January 29, 2018, 06:55:26 PM

Çok ağır bir düzenleme KDV falan gelirse bizim borsalar da BTC yi Fiyat+ kdv olarak satacaz artık herhalde. Global piyasaların altında fiyatlara kimsenin satacağını sanmıyorum. Fiyatın üzerine vergiler eklenip satılacaktır kişiler tarafından.
Necroface
Full Member

Activity: 518
Merit: 102

simply getting the job done

View Profile WWW
January 29, 2018, 07:24:21 PM

illa ki sataşacaklar, kaçarı yok, bir yerden para kokusu çıkmasın, simit satarsın zabıta kovalar en basiti, her neyse ümitsizim ama inşallah adaletli olur. onun dışında kendi aralarında da ne dedikleri belirsiz yöneticilerimizin. iki haber yayınlıyorum, dileyen buyursun okusun.

http://www.diken.com.tr/hukumet-bitcoine-set-cekti-insanlarimizin-kandirilmasina-musaade-etmeyecegiz/

http://www.diken.com.tr/kime-inanalim-bitcoin-ekonominin-basina-gore-balon-basdanismana-gore-devrim/

Mycro Jobs                                                                                                                                                
| SIMPLY GETTING THE JOB DONE
⟩                                                                                                                                                      
                                                    ⟩⟩ Telegram ⟩⟩ Twitter ⟩⟩ Medium ⟩⟩ Github ⟩⟩ Instagram ⟩⟩ LinkedIn ⟩⟩ YouTube ⟩⟩ Facebook
moneva
Member
**

Activity: 126
Merit: 28

diwtoken.com

View Profile WWW
January 29, 2018, 07:33:45 PM

bu düzenleme, vergi - artik her ne gelecekse - gelmeden, kesinlesmeden, varsayimlar üzerinden uzun uzun yazmaya üseniyorum bu aralar.
ama bende dört gözle bekliyorum sonucu. sonuca görede pozisyon alacagim; sonucta kripto paralarin siniri yok, hangi ülkede ne tür islem yaparsam yaparim.
ayrica kripto para destekli kredi kartlari var; onlardan alirim birkac tane, parayi da ufak ufak cekerim önüme gelen atm'den

▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
DIW ◈    DIWtoken.com    ▐   WHITEPAPERANN THREADTELEGRAM   ▌    SECURITY DECENTRALIZED
▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀
hayalboy
Newbie
*

Activity: 9

View Profile
March 26, 2018, 05:43:54 PM

Hala büyük para babaları durumu kontrol altına alabiliriz düşüncesiyle seyrediyorlar,ama sonra kesinlikle bir şeyler yapacaklar,yapmak zorundalar,yoksa bitcoin istediği yere gitsin bize ne diyemezler.Şu anda kendileri muazzam para kazaniyorlar ama bir yerde dur diyecekler,işte bundan sonrası önemli,vergimi koyacaklar (ki koysunlar iyidir) sınırlamamı getirecekler göreçeğiz.
silvermicro
Jr. Member
*

Activity: 252
Merit: 2

View Profile WWW
March 26, 2018, 06:35:17 PM

Hala büyük para babaları durumu kontrol altına alabiliriz düşüncesiyle seyrediyorlar,ama sonra kesinlikle bir şeyler yapacaklar,yapmak zorundalar,yoksa bitcoin istediği yere gitsin bize ne diyemezler.Şu anda kendileri muazzam para kazaniyorlar ama bir yerde dur diyecekler,işte bundan sonrası önemli,vergimi koyacaklar (ki koysunlar iyidir) sınırlamamı getirecekler göreçeğiz.

vergi getirmeleri en kötüsü olur. bu hükümetin getirdiği vergi öyle %1.5 - 2 olmaz %10 bile olmaz %35'i önümüze koyarlar sonra kara kara düşünürüz ne yapacağız diye.
vycl87
Hero Member

Activity: 1204
Merit: 630

View Profile
March 26, 2018, 06:43:40 PM

Zaten bunun bu noktaya geleceği aşikardı. Beklenmeyen bir şey değil. Açık açık vergi müfettişleri BTC sitelerinden yüksek miktarlı alım satım yapanları çağırarak rapor hazırlattılar. Burada önemli olan bu düzenin nasıl işleyeceği kar edersek vergisini vermek benim gücüme gitmez. Ama bugüne kadar içeride olan miktarı nasıl öğrenecekler. Yurtdışı kaynaklı BTC sitelerinden bilgi almaları çok zor oradan sisteme gelen bütün BTC'ler kar sayılırsa, örneğin binance da 100 btc si olan adam bunu TR'den satmak ve parasını almak isterse tamamı üzerinden vergi ödeyecek. Ama bu adam BTC yi 75000TL ile almış olabilir. yani aslında dünya kadar zararı vardır bu kişinin. Bu vergi süreci yapılmalı bence bu yolla Türkiye Cumhuriyeti olarak BTC'yi tanımış olacağız ama nasıl yapacağız bunu o çok önemli!
dumbdragon
Sr. Member

Activity: 588
Merit: 354

View Profile
March 26, 2018, 07:56:13 PM

Makul birşey koymazlar ise ; gürcistana veya maltaya falan gideriz bozdurmaya artık . Lakin %25 aşağıya beklemiyorum .

turcalata
Member
**

Activity: 574
Merit: 13

View Profile
March 26, 2018, 08:01:53 PM

Devletin vergi düzenlemesi yapması iyi olmayacak. Her yerde BTC para birimi ve vergilendirilmesi doğru değil denildi bence de bu doğru olan şeydi. Bitcoin ister kabul edilsin ister edilmesin emtia değil bir para birimidir. Para birimleri alim satımında vergi uygulanmaz en fazla BSMV alınır zaten arkadaşlarında yazdığı gibi aksi takdirde mağduriyet yaratacaktir. Ama bir sorun daha çıkıyor. Zaten borsalara komisyonu ödüyoruz bir de BSMV odersek çifte komisyon olacak o da büyük gider kalemi olur hele birde zarar yazan işlemlerde büyük problem yaratır.
needestor
Newbie
*

Activity: 98

View Profile WWW
April 29, 2018, 07:21:15 AM

kazançlar arttıkça insanlar bu konuda yatırım yapmayı bırakmayacaklar, bitcoin ne kadar bir yükselip bir düşsede bu konuda ki yatırımlar çoğalacak doğal olarak devlette böyle bir düzenleme yapacaktır bakalım artık zaman ilerledikçe bu konuda ne gibi gelişmeler olacak göreceğiz..
koincik
Sr. Member

Activity: 868
Merit: 265

★Bitvest.io★ Play Plinko or Invest!

View Profile
April 29, 2018, 07:46:32 AM

Benim halı hazırda beklediğim bir şeydi. Yasal düzenleme her anlamda bir güven getiriri piyasaya. Devlet bu konuda bir pay alacaktır. Bunu alım satım yapandan mı yoksa borsalardan mı alacak göreceğiz elbet. Burada en büyük yanlış komisyon ya da vergiyi ticareti yapandan almak olur. Çünkü öncelikle kar zarar durumları öyle çok basit değil. Bankada açılan vadeli mevduattan kestiği gibi stopaj uygulamasına gidemez. İkinci olarak, dünya çapında kabul gören böyle bir varlığı alım satım yapandan vergilemeye başlarsa Türkiye'de piyasa durur ve yurtdışına para akışı olur. Örneğin bir kaç ülkede hali hazırda ATM ler ile BTC alım satımı mümkün, bir kişi pasaportuyla gidip bir diğer ülkeden parasını rahatlıkla alabilir. Ayrıca, Türkiyede şubesi olan bankalar aracılığıyla farklı ülkelerden para transferi olabilir. Bunun yerine komisyonların vergilendirilmesi olayı olur ve devlet gelir üzerinden vergisini borsalardan talep ederse, hem onlar üzerinde düzenleyici ve denetleyici yapısı olur. Hem borsaları kontrol edebilir hemde insanların parasını güvende tutar. Hayırlısı olsun hem bizim hemde devletimiz için.

BIG WINNER!
[15.00000000 BTC]

▄████████████████████▄
██████████████████████
██████████▀▀██████████
█████████░░░░█████████
██████████▄▄██████████
███████▀▀████▀▀███████
██████░░░░██░░░░██████
███████▄▄████▄▄███████
████▀▀████▀▀████▀▀████
███░░░░██░░░░██░░░░███