Bitcoin Forum
May 12, 2024, 05:24:01 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Dünyanın en büyük kripto para borsalarından Bitfinex mahkemeye çağrıldı  (Read 224 times)
dikistutmazsabri (OP)
Member
**

Activity: 279
Merit: 10

View Profile
January 30, 2018, 10:24:35 PM
Merited by crazy1204 (4), karmenali (1)

Kendisini dünyanın en büyük kripto para borsası olarak tanımlayan Bitfinex, ABD Emtia Vadeli İşlem Komisyonu tarafından mahkemeye çağrıldı. Davetin sebebi ise doların dijital karşılığı olan Tether.

Dünyanın en büyük kripto para borsası olduğunu iddia eden ve son 24 saatteki işlem hacmi itibariyle dördüncü sırada yer alan Bitfinex için önemli bir iddia ortaya atıldı. Bloomberg'ün iddiasına göre geçtiğimiz hafta ABD Emtia Vadeli İşlem Komisyonu, Bitfinex'e mahkeme celbi gönderdi. Mahkeme celbinin asıl nedeni ise Bitfinex'in, kuruluşunda ön ayak olduğu Tether şirketi ile ilgili. Peki Tether şirketi ve şirketin ürettiği USDT kısaltmasıyla borsalarda işlem gören Tether isimli kripto para neden yetkili kurumların radarında?

Mahkemenin odak noktası Tether Bu sorunun yanıtını vermek için aslında Tether'in çıkış amacını incelememiz gerekiyor. 2015 yılında Hong Kong'da kurulan Tether, diğer kripto paralar gibi kullanılması amacıyla USDT üretmeye başladı. Ticareti, kullanımı ve saklanılması tıpkı diğer kripto para birimleri gibi olan USDT'nin kripto para dünyasındaki en büyük farkı ise üretim kısmında kendisini gösteriyor. USDT'yi üreten Tether, her ne kadar Blockchain teknolojisini kullanıyor olsa da Bitcoin veya Ether gibi kripto paraların aksine merkezi olmayan dağıtılmış bir akıllı sözleşme ile işlem yapıyor. Şirket adeta sınırsız bir yetkiyle USDT üretebiliyor. Şirketi sınırlayan tek unsur da yine şirket tarafından oluşturulan 1 USDT=1 dolar kuralı. Yani şirket ürettiği her USDT karşılığında kasasında 1 dolar bulundurduğunu iddia ediyor.

Yetkili makamları en çok ilgilendiren nokta da doların dijital karşılığı olarak tanımlanan USDT'nin gerçekten Tether'in kasasında bulunan fiziksel dolarla desteklenip desteklenmediği. Geçtiğimiz yıla kadar Tayvan merkezli denetim şirketi TOPSUN, Tether'in rezervlerini denetleyerek üretilen USDT adetince dolara sahip olup olmadığını kontrol etmiş ve belgelemişti. Mart 2017 itibariyle Tether, TOPSUN şirketi ile olan ilişkisini sonlandırmış ve ABD'li Friedman LLP şirketi, Tether'in rezervlerini denetlemeye başlamıştı. Friedman LLP'nin 15 Eylül 2017'de paylaştığı son denetim raporuna göre Tether'in banka hesaplarında 443 milyon dolar ve 1.590 euro bulunuyordu. Aynı tarihte Tether'in toplam ticaret hacmi ise 430 milyon dolardı. Rapora göre Tether'in rezervleri piyasadaki USDT'leri karşılamak için yeterliydi.

Banka rezervlerinin yetersiz olduğu iddia ediliyor Bugün 0.98$ değerinden işlem gören USDT'nin toplam ticaret hacmi 2.2 milyar doları aşmış durumda. Dahası Friedman LLP şirketi, Tether'le olan ilişkisini sonlandırdığını ve artık Tether'in rezervlerini denetlemediğini belirtiyor. Yani şu an Tether'in en az 2.2 milyar dolara sahip olması gerekiyor ancak şirketi denetleyen bir firma olmadığı için Tether'in gerçekten bu miktarda rezerve sahip olup olmadığı bilinmiyor. ABD Emtia Vadeli İşlem Komisyonu'nun da Tether'in karşılığı olmayan USDT ürettiği iddiası üzerine hem Bitfinex' hem de Tether şirketine mahkeme celbi gönderdiği düşünülüyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Bitfinex ve Tether, yasal süreçlerle ilgili düzenli olarak yetkili makamlardan ve düzenleyici kurumlardan tebligat aldıklarını ve bu tür talepler hakkında politikaları gereği yorum yapmayacaklarını dile getirdi. İki şirkete göre olağan olan bu durum kripto para piyasasını önemli ölçüde etkilemiş gibi görünüyor. Tether'in güvensizliği ile ilgili ortaya atılan iddialar sonucunda Bitcoin'in değeri 10.000$'a kadar gerilerken Etherum'da yüzde 8'lik, Ripple'da ise yüzde 10'luk bir düşüş meydana geldi. ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu konuyla ilgili kesin bir açıklama yapana kadar kripto para piyasasında belirsizliği süreceği tahmin ediliyor.

1715534641
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715534641
Reply with quote  #2

1715534641
Report to moderator
1715534641
Hero Member
*

Ignore
1715534641
Reply with quote  #2

1715534641
Report to moderator
Activity + Trust + Earned Merit == The Most Recognized Users on Bitcointalk
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715534641
Hero Member
*

Ignore
1715534641
Reply with quote  #2

1715534641
Report to moderator
bdivrik
Sr. Member

Activity: 812
Merit: 262

View Profile
January 30, 2018, 11:19:53 PM

en sonunda görücez bakalım kasada para varmı yokmu ama ikinci bir mtgox olursa bu sefer yıkım çok daha büyük olacak
CoinKolik
Hero Member

Activity: 736
Merit: 504

View Profile
January 30, 2018, 11:19:59 PM

Şu an tüm Tether piyasadan kaldırılsa yapılan spekulasyon kadar etki etmez, insanları piyasadan uzaklaştıran şey yapılan belirsizlikler. Bu belirsizlik can sıkıcı.
procesdad
Full Member

Activity: 476
Merit: 100

CAT.EX Exchange

View Profile
January 31, 2018, 12:01:32 AM

Tether büyük ihtimalle bu olaydan sonra piyasadan silinebilir çünkü boş bir hayal satmaktan farksız, üret üret sat... Ben zamanında çok kişiye demiştim güvenmeyin diye bundan sonra da alan olmaz bence

karmenali
Hero Member

Activity: 896
Merit: 515

View Profile
January 31, 2018, 12:28:37 AM

Başlığı açmaya gelmiştim senin açtığın iyi olmuş ayrıntılı yazmışsın. İnsanların ne kadarı bu konu ile ilgileniyor bilmiyorum ama bu çok ciddi bir sorun. Poloniex, Bitfinex ve Tether üçlüsü bu piyasaya çok büyük zarar verecek demedi demeyin. Yıllardır ürettikleri tetherler ve borsalarındaki düzenbazlıklarıyla bütün altcoinlerin sahibi oldular. Parmaklarında oynatıyorlar bizi.
Ponzi riskini doğuran sorun 1): merkezi borsalar 2:) %100 karşılığı olan fiat paralar.

Bu mahkemeden beklediğim karar çıkarsa, çok büyük bir düşüş yaşarız. Umarım öyle olur.
Cashcash
Sr. Member

Activity: 644
Merit: 250

🤖UBEX.COM 🤖

View Profile
January 31, 2018, 09:10:32 AM

Tether' i hiç bir zaman sevememiştim zaten . Kafalarına göre tether basıp 1 dolar' a sat . Böyle bir mantık olamaz .

GLOBAL DECENTRALIZED ADVERTISING EXCHANGE

Token sale: MAY 21

▄█▄      ▄█▄        
                                 █████    █████       
                        ▄██▄     ▀█▀      ▀█▀        
                ▄█▄    ▀██▀                           
         ▄     ▀█▀                        ▄█▄        
        ▀█▀                      ▄█▄     █████       
                        ▄██▄    █████     ▀█▀        
   ██          ▄█▄    ▀██▀     ▀█▀                  
         ▄     ▀█▀                        ▄█▄        
        ▀█▀                      ▄█▄     █████       
                        ▄██▄    █████     ▀█▀        
   ██          ▄█▄    ▀██▀     ▀█▀                  
                ▀█▀                                    
          ▄                      ▄█▄      ▄█▄        
         ▀█▀           ▄██▄    █████    █████       
   ██          ▄█▄    ▀██▀     ▀█▀      ▀█▀        
                ▀█▀                                    
           ▄                      ▄█▄     ▄█▄        
          ▀█▀            ▄██▄   █████   █████       
    ██            ▄█▄   ▀██▀    ▀█▀     ▀█▀        
             ▄    ▀█▀                                 
            ▀█▀                         ▄█▄           
       ██              ▄█▄   ▄██▄    █████          
                  ▄    ▀█▀   ▀██▀     ▀█▀           
                 ▀█▀                                   
            ██                   ▄██▄                 
                    ▄     ▄█▄   ▀██▀                 
                   ▀█▀    ▀█▀                          

▄█   ▄█  ▄█        ▄█████▄   ▀█▄     ▄█▀
██   ██  ██▄▄▄▄▄   ██▀   ▀██    ▀█▄  ▄█▀
██   ██  ██▀▀▀▀██  ██▀▀▀▀▀▀▀      ████   
██   ██  ██   ██  ██▄   ▄█    ▄██▀▀██▄   
▀██████▀  ▀██████▀  ▀███████▀   ▄██▀   ▀██▄
Telegram
Facebook
ANN Thread
Youtube
LinkedIn
Twitter
Medium
Reddit
Github
fitop
Full Member

Activity: 196
Merit: 102

“RepuX - Enterprise Blockchain Protocol”

View Profile
January 31, 2018, 10:21:58 AM

Bitcoinin 20 bin dolarlara kadar çıkmasındaki sebeplerden birisi şuursuzca piyasaya USDT basılıp sokulmasıydı. Bunu hepimiz biliyoruz. Şimdi USDT patlarsa piyasayı o zaman görün  Grin

wallet
Full Member

Activity: 420
Merit: 125

LIVENpay.io

View Profile
January 31, 2018, 07:16:38 PM

Bitfinex için mahkemeden olumsuz karar çıkmaz umarım. Kullanıcı bilgilerinin istenmesinden sonra yeni bir kriz çıkmasın. Tether piyasadan silinirse yerine farklı bir coin gelir.

L I V E N pay | [  WHITEPAPE  ]                            The WORLD FIRST GLOBAL             Apply for
GET the APP     ◥ Google Play  ◥ App Store                                 FOOD ECONOMY - for Everyday         the LVN ICO
FOLLOW US    ◾TELEGRAM  ◾MEDIUM  ◾GITHUB  ◾TWITTER           use by  E v e r y   d a y   P e o p l e          Presale Now
globaturcana
Full Member

Activity: 182

“Decentralized Transportation Economy”

View Profile
January 31, 2018, 07:27:40 PM

Bu zamana kadar yapılan denetlemelerden geçmiş görünüyor şirket. Bu seferkinden de geçerse sıkıntı olmaz ama geçemez ise ve şirket kapatılırsa işte o zaman kötü olur. Neden bütün kötü olaylar bu döneme geldi anlamıyorum.

EUROPEANTURK
Sr. Member

Activity: 588
Merit: 251

View Profile
January 31, 2018, 08:06:54 PM

Tether olayı hem piyasanın işleyişi hem cripto piyasasına olan güven acısından namus meselesi gibi çok önemli bir olay inşallah denetim sonrası olumsuz bir haber gelmez yoksa tüm cripto piyasası bundan çok fazla etkilenir.
lxjtian
Full Member

Activity: 201

View Profile
January 31, 2018, 08:07:17 PM

Mahkemenin çağrı yapması önemli değil sorunu anlaşma yolu ile çözerler. en fazla para cezası ile konuyu kapatırlar. Ocak 2018 ayını hatırlamak istemeyeceğim, belalı bir ay oldu.
kevindeangelis
Full Member

Activity: 448
Merit: 130

3D-Printing goes Blockchain!

View Profile
January 31, 2018, 08:35:34 PM

Çoğunuza ben de katılıyorum Ocak ayına lanet ettik artık. Üst üste her şey kabus gibi çöktü, tether mevzusu zaten spekülatif bir konuydu, umarım denetimlerin altı boş çıkmaz aksi halde hepimiz çok ters bir takla atacağız gibi duruyor.

kr105
Hero Member

Activity: 938
Merit: 501

View Profile
January 31, 2018, 08:54:39 PM

Tetherler karşılıksız değildir umarım, piyasayı düşürmenin bir yolunu yine buldular, piyasa Şubatta canlanır derken şimdi de bu çıktı, sürümcemede kalması da cabası, net bir sonuç gelene kadar diken üstündeyiz.
vmeihcmm
Jr. Member
*

Activity: 120
Merit: 1

View Profile
January 31, 2018, 09:26:09 PM

Mahkemede bitfinex e başarılar diliyorum. İota var da hesapta Cheesy nereye çekecez arkadaşlar bu İotaları. Cüzdanı da yok bunun.
virtfund
Sr. Member

Activity: 672
Merit: 253

View Profile
January 31, 2018, 10:02:57 PM

Borsadaki Tether miktarının karşılığının olduğunu sanmıyorum. Tether bir nevi borsa parası. Mahkemede dava açıldıysa işler karışabilir. Sepetime dokunmuyorum ama tedirgin olmadım diyemem.
HyperLup
Sr. Member

Activity: 546
Merit: 252

View Profile
January 31, 2018, 10:16:28 PM

Tetherlerin karşılığının olup olmadığı konusu bir süredir merak konusuydu. Bitfinexin mahkemeye çağırılması normal bir prosedür. Tether belkide bu tahkikatın sonucunda aklanacak fakat şimdiden yargısız infaz başlamış görünüyor. Bu haber bile piyasayı tedirgin edebildi.
vanillalatte
Member
**

Activity: 105
Merit: 10

View Profile
February 01, 2018, 02:59:06 AM

Bu işin altından bitfinex kalkamaz ise büyük su alır bu gemi
Piratte
Full Member

Activity: 840
Merit: 103

View Profile
February 01, 2018, 03:58:28 AM

Ben uzun zamandir tether almiyorum acikcasi ama eger tether basip kazandiklari parayi hesaba sonradan gecirdiyse bunlar yine birsey cikmayabilir. 20.000$dan cok bitcoin satilmisti. Belki once arttirip sonra kazanc saglayip eksik parayi tamamlamislardir.
CryptoBey
Full Member

Activity: 448
Merit: 107

View Profile WWW
February 01, 2018, 06:26:19 PM

Koin piyasası çok merkeziyetsiz. Önüne gelen coin çıkarıyor. Bunların içinden dolandırıcı sahtekar olanlar da var. Onlar yüzünden bütün piyasa etkileniyor.

Yolu bilmek ile yolda gitmek arasında büyük bir fark vardır. Morpheus
ascakan
Sr. Member

Activity: 434
Merit: 255

View Profile
February 01, 2018, 09:08:48 PM

Bu olaydan sonra asıl sorulması gereken basılan Doların karşılığının bulunup bulunmadığı işler ciddi karışacak gibi görünüyor bu konuda. Bitfinexin kasasına koyduğu tether karşılığı doların olduğunu düşünenlerdenim ayda yüzde yüz düşen coinler ve desteklenmeyen ama alınan forklar sayesinde çok ciddi karlar yaptı ki 500 milyon dolar gibi partiler sadece destekçi gruplarla bile ortaya çıkarılabilinirdi
Pages: [1]
  Print  

Jump to: