Bitcoin Forum
May 08, 2024, 01:31:13 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]
 
   Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Miner για Android και άλλες ερωτήσεις  (Read 3793 times)
Hypersot (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 7
Merit: 0


View Profile
September 14, 2013, 12:37:43 AM
 #1

Γεια σας,

είμαι εντελώς καινούριος στο mining (δεν έχω πάνω από εβδομάδα που παρακολουθώ/ασχολούμαι) οπότε κάποιες ερωτήσεις ίσως φανούν αστείες. Παρακαλώ να με συγχωρέσετε  Smiley



Για αρχή θα ήθελα να ρωτήσω αυτό που είναι και στον τίτλο:

1. Μπορώ να κάνω mining σε Android? και αν ναι -εδώ είναι και η δυσκολία στην ερώτηση- θα μπορούσα να κάνω mining με usb asic miners?
Μπορεί να ακούγεται χαζή η ερώτηση, αλλά από ό,τι έχω καταλάβει το μεγαλύτερο πρόβλημα στο mining είναι η κατανάλωση ρεύματος. Σκέφτηκα λοιπόν ότι θα μπορούσα να πάρω ένα usb hub για asic (όπου θα έλυνα το πρόβλημα της τροφοδοσίας των miners) και βρίσκοντας ένα αντάπτορα να το έβαζα πάνω στο android που η κατανάλωση θα ήταν μηδενική.
Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν ξέρω αν υπάρχουν android mining tools που να μπορούν να κάνουν αυτή τη δουλειά.


2. Παντού αναφέρονται τα addresses στα οποία πηγαίνουν τα btc που κάνεις mining. Πως ακριβώς γίνεται η διαδικασία? για παράδειγμα, ας πούμε ότι καταφέρνω να δημιουργήσω ένα BTC στο Slush's Pool, πώς το btc αυτό μεταφέρεται στον αριθμό που έχω εγώ για address?


3. Έχω βάλει το bfgminer εδώ και 2 μέρες να δουλεύει με μία 6870 (~240Mh / s)  μόνο για να δω πως δουλεύει το mining. Αυτό που μου έχει κάνει αρνητική εντύπωση είναι ότι παρόλο που η κάρτα δουλεύει στο 100% συνέχεια, φαίνεται σαν να μη βγάζω τίποτα. Δοκίμασα σε διάφορα pools και άλλοτε έπαιρνα κάποια BTC (ελάχιστα βέβαια), άλλοτε δεν έπαιρνα απολύτως τίποτα, άσχετα αν η κάρτα δούλευε ώρες.

Επίσης, η κάρτα δουλεύει ακόμα και αν δεν έχει τίποτα να επεξεργαστεί. Αυτό το διαπίστωσα όταν δούλεψα με το GUIminer, το οποίο απ΄ό,τι φαίνεται έχει θέματα με κάποιους drivers και κάρτες (μέσα σ'αυτές και η δικιά μου). Έβλεπα λοιπόν τη κάρτα στο 100% αλλά το guiminer μου έβγαζε 'verification failed, check hardware!' , δλδ. παρόλο που στην ουσία δεν επεξεργαζόταν τίποτα αυτή δούλευε φουλ.

Με το (3) σας κούρασα, αλλά η ερώτηση μετά από όλο αυτό το μπλα-μπλα είναι: Μήπως κάνω κάτι λάθος στο setup και είναι η κάρτα στο φουλ? ή μήπως κάτι κάνω και δεν λαμβάνω αυτά που-ίσως- θα έπρεπε να λαμβάνω από τη δουλειά που κάνει η κάρτα?

Υπάρχουν και άλλες απορίες, αλλά πιστεύω ότι με το καιρό θα τις λύσω


Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια πάρω



1715131873
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715131873

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715131873
Reply with quote  #2

1715131873
Report to moderator
1715131873
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715131873

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715131873
Reply with quote  #2

1715131873
Report to moderator
1715131873
Hero Member
*
Offline Offline

Posts: 1715131873

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715131873
Reply with quote  #2

1715131873
Report to moderator
I HATE TABLES I HATE TABLES I HA(╯°□°)╯︵ ┻━┻ TABLES I HATE TABLES I HATE TABLES
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
Bakemono
Member
**
Offline Offline

Activity: 85
Merit: 10



View Profile
September 14, 2013, 02:36:52 AM
 #2

1) Απο ότι κατάλαβα θές να συνδέσεις ένα hub με usb asic miners σε ένα android
τηλέφωνο και να τα χρησιμοποιήσεις με miner του android για να γλιτώνεις το ρεύμα
που θα έκαιγε το pc.
Κάτι παρόμοιο δηλαδή που κάνουν πολλοί με rpi.

Δεν νομίζω να γίνεται αν και πρέπει να υπάρχουν κάποιοι miners gia android αλλα για
να χρησιμοποιήσουν τον επεξεργαστή του κινητού ή του tablet.

2) Απο τo account σου στη σελίδα του slush's pool. Πας και κάνεις cashout.

3) Και ένα μήνα να δουλεύει άντε να βγάλει 0.05 BTC.  Angry
Βάλε στο google "bitcoin mining calculator" και υπολόγισε και μόνος σου.
Συμφέρει περισσότερο να κάνεις mining κάποιο altcoin.

Πάντως βγάζεις λίγα με την 6870. Εγώ με την δικιά μου με ένα μικρό oc στα 1025
η gpu βγάζει 320
Για scrypt (litecoins κτλ) βγάζει 307kh/s χωρίς overclock.
Δοκίμασε με kernel='phatk' . Παίζουν ρόλο και οι drivers επίσης. Τώρα δεν θυμάμαι
ποιους έχω και βαριέμαι λίγο να πάω να δω.  Tongue

Για τo error του guiminer δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Βάλτο στo google αποκλείεται
να μην βρεις απάντηση  Grin

BTC : 1Ct9opEdmq4ZuZmNQmhGBDcurrePFykTRt
LTC : LLqGtKpAdx6Ci8ZaSrvWG6WXfFF3mPK4V9
Hypersot (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 7
Merit: 0


View Profile
September 14, 2013, 11:36:52 AM
 #3

Ίσως να μην ήμουν κατανοητός στο (2) και (3). Οι ερωτήσεις μου είναι:

 (2), πώς πηγαίνει το BTC στο address που του δίνω, δλδ. ποιός είναι ο μηχανισμός με τον οποίο μεταφέρεται το BTC σε ένα τυχαίο αριθμό? δεν το έχω κάνει ακόμα και δεν μπορώ να φανταστώ πως δουλεύει. Να το βάζω στο address ξέρω, άλλωστε όλα τα sites είναι απόλυτα διαφωτιστικά στο πως το κάνεις αυτό, αλλά πώς γίνεται και μεταφέρεται ένα btc σέ ένα τυχαίο αριθμό που φτιάχνω εγώ.... ε, αυτό με μπερδεύει κάπως  Smiley

(3), ...καταλαβαίνω ότι παίρνει πολύ χρόνο για να βγάλεις BTCs . Η ερώτηση όμως αφορούσε στο αν έχω κάνει κάποιο λάθος και η κάρτα δουλεύει στο 100% συνέχεια παρόλο που δεν κάνει τίποτα στην ουσία. Έφερα παράδειγμα το πρόβλημα με το guiminer για να δείξω ότι παρόλο που το πρόγραμμα δεν είχε κάποιο workload (λόγω του προβλήματος με τους drivers) η κάρτα δούλευε στο φουλ σαν να επεξεργαζόταν κάτι.


Να προσθέσω και μία ακόμη ερώτηση  Grin ... Σκέφτομαι να αγοράσω 10x Block Erupter ASIC USB miners . Θα κάνω πατατιά αν τα πάρω? ποιά είναι η γνώμη σας? (κάνοντας calculate μου βγάζει ότι θα πάρω πίσω τα χρήματα μου σε 160 μέρες...αν το difficulty μείνει το ίδιο εννοείται)

Ευχαριστώ ξανά
dj213
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 147
Merit: 100


Make world a better place to live!!!


View Profile WWW
September 14, 2013, 05:57:45 PM
 #4

(κάνοντας calculate μου βγάζει ότι θα πάρω πίσω τα χρήματα μου σε 160 μέρες...αν το difficulty μείνει το ίδιο εννοείται)
Με συγχωρείς που επεμβαίνω αλλά δεν υπάρχει  αυτό, όλοι μας γνωρίζουμε πως η δυσκολία θα ανέβει σίγουρα αρα με τα usb δεν γίνεται.Βρές άλλο τρόπο και εμείς αυτό ψάχνουμε.

bitmarin
Hypersot (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 7
Merit: 0


View Profile
September 14, 2013, 07:04:28 PM
 #5

(κάνοντας calculate μου βγάζει ότι θα πάρω πίσω τα χρήματα μου σε 160 μέρες...αν το difficulty μείνει το ίδιο εννοείται)
Με συγχωρείς που επεμβαίνω αλλά δεν υπάρχει  αυτό, όλοι μας γνωρίζουμε πως η δυσκολία θα ανέβει σίγουρα αρα με τα usb δεν γίνεται.Βρές άλλο τρόπο και εμείς αυτό ψάχνουμε.

Κατ'αρχήν, δεν επεμβαίνεις... κουβέντα θέλω να γίνεται Smiley

όσο αφορά στο άν θα πάρω τα χρήματα πίσω, το ξέρω ότι κατά πάσα πιθανότητα "δεν", αλλά ξεκίνησα με την προοπτική ότι θα βγάλω κάποιους αρνητικούς παράγοντες από τη μέση, όπως πχ. το ρεύμα (βάζοντας τα πάνω στο android) ή βρίσκοντας τα usb σε καλή τιμή (τα 10 που ανάφερα τα βρήκα 230€, που είναι αρκετά καλά)

Βέβαια, βλέποντας αυτό: http://mining.thegenesisblock.com/a/d32c439ddf απογοητεύεσαι κάπως, ειδικά αν δεις και αυτό: http://mining.thegenesisblock.com/a/c80bf50421  [είναι το http://virtualminingcorp.com/shop1/index.php?id_product=24&controller=product] το οποίο όταν το πρωτοδείδα μου φάνηκε αρκετά καλό, αλλά όταν το έβαλα στο calc απογοητεύτηκα. (παρατήρησε ότι το 2ο το έχω βάλει να ξεκινάει mining από το Δεκέμβριο αφού τότε βγαίνει η κάρτα, αν το έβαζα Σεπτέμβριο θα μου έβγαζε κέρδος)
[Έχω δει ότι οι περισσότεροι χρησιμοποιούν το TP's calculator, αλλά εγώ προτιμώ το thegenesis αφού περιλαμβάνει και μια εκτίμηση του βαθμού δυσκολίας βασιζόμενο στο ιστορικό]

Πάντως, με παραξενεύει ότι ό,τι και να κάνουμε χαμένους μας βγάζουν τα calculators
dj213
Full Member
***
Offline Offline

Activity: 147
Merit: 100


Make world a better place to live!!!


View Profile WWW
September 14, 2013, 07:59:06 PM
Last edit: September 14, 2013, 08:24:57 PM by dj213
 #6

Μην παραξενεύεσαι το κόλπο είναι να μας οδηγήσουν στο να πάρουμε συγκεκριμένα μηχανάκια για minning.Πρέπει να σκέφτεσαι καπιταλιστικά!!!Εάν ο έλεγχος του νομίσματος κρατηθεί στους υπολογιστάκιδες τότε οι χρηματιστές και οι λογιστές και οι τρπεζίτες μένουν χωρίς μερίδιο,(διορθώστε με αν κάνω λάθος). Με το να βάλουν όμως δικούς μας να φτιάξουν ειδικά μηχανάκια και να μας τα πλασάρουν τότε ο καπιταλισμός πάλι επιβιώνει και εμείς που θα ξεκινούσαμε επανάσταση οικονομική μόλις χάσαμε το παιχνίδι απο τους εαυτούς μας.Το ερώτημα είναι το παλέβουμε όλοι μαζί ή ο καθένας για τον εαυτό του,πχ εγώ προέβηκα σε επένδυση στο minning 4500€ ώστε να έχω ασχέτως δυσκολίας του νομίσματος την ελευθερία να επιλέγω πιό νόμισμα θα κάνω minning σήμερα άλλο αύριο άλλο,ωστέ να μην αποκτήσει κάποιο την μοναδικότητα που έχει το bitcoin που θα καπιλευθφεί. Ετσι πιστεύω πώς σε 1 χρόνο θες 2 , θα έχω πάρει το κεφάλαιο μου πίσω και θα μπορώ να καλύπτω το ρεύμα μου και την δόση του σπιτιού μου.Την σημερινή εποχή το να βγάζει κάποιος απο το σπίτι του χωρίς δουλειά 415€ είναι πολυτέλεια.Άσε που το όλο έργο μου άνοιξε πόρτα στην Κύπρο συνεργασίας πώλησης Η/Υ.Κύριοι όποιος ενδιαφέρεται για καινούργιες κάρτες γραφικών με τιμολόγιο ή απόδειξη στέλνει email. Τιμές κάτω με διαφορά και απο όσο πουλάει το Skroytz.πχ. MSI R7970-TwinFrozr3 3GD5/OC BE 3GB,PCI-E,DVI,HDMI,2xDP (V277-031R) 352,58 με ΦΠΑ και μεταφορικά.Η συγκεκριμένη με εγγύηση 2 χρόνων. Στο  Skroytz η ίδια κάρτα έχει σήμερα 476,90€ (http://www.skroutz.gr/s/1785103/MSI-GeForce-GTX680-2GB-Twin-Frozr-III-OC.html ).Οποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει μνμ.
 Grin

bitmarin
pand70
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 476
Merit: 250



View Profile
September 15, 2013, 10:28:34 AM
 #7

Μην παραξενεύεσαι το κόλπο είναι να μας οδηγήσουν στο να πάρουμε συγκεκριμένα μηχανάκια για minning.Πρέπει να σκέφτεσαι καπιταλιστικά!!!Εάν ο έλεγχος του νομίσματος κρατηθεί στους υπολογιστάκιδες τότε οι χρηματιστές και οι λογιστές και οι τρπεζίτες μένουν χωρίς μερίδιο,(διορθώστε με αν κάνω λάθος). Με το να βάλουν όμως δικούς μας να φτιάξουν ειδικά μηχανάκια και να μας τα πλασάρουν τότε ο καπιταλισμός πάλι επιβιώνει και εμείς που θα ξεκινούσαμε επανάσταση οικονομική μόλις χάσαμε το παιχνίδι απο τους εαυτούς μας.

Τί είπε ο ψεκασμένος...

πχ εγώ προέβηκα σε επένδυση στο minning 4500€ ώστε να έχω ασχέτως δυσκολίας του νομίσματος την ελευθερία να επιλέγω πιό νόμισμα θα κάνω minning σήμερα άλλο αύριο άλλο,ωστέ να μην αποκτήσει κάποιο την μοναδικότητα που έχει το bitcoin που θα καπιλευθφεί.

Αυτό με την μοναδικότητα που θα καπιλευθεί θες να το αναπτύξεις λιγο γιατί είδα ότι αστειο βιντεάκι υπήρχε στο youtube.Τέλειωσαν.

Hypersot (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 7
Merit: 0


View Profile
September 15, 2013, 11:45:13 AM
 #8

Τί είπε ο ψεκασμένος...

Θα σε παρακαλούσα να μη μιλάς σε αυτό το τόνο σε δικό μου thread φίλε μου


Επειδή έχω διαβάσει τα περισσότερα από αυτά που έχεις γράψει και φαίνεται ότι κατέχεις κάποια πράγματα. Θα μπορούσες να με βοηθήσεις με τις ερωτήσεις μου? Ευχαριστώ Smiley
scoupafi
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 19
Merit: 0



View Profile
September 16, 2013, 11:36:41 AM
 #9

Τί είπε ο ψεκασμένος...
Επειδή έχω διαβάσει τα περισσότερα από αυτά που έχεις γράψει και φαίνεται ότι κατέχεις κάποια πράγματα. Θα μπορούσες να με βοηθήσεις με τις ερωτήσεις μου? Ευχαριστώ Smiley
λέξη κλειδι.
pand70
Sr. Member
****
Offline Offline

Activity: 476
Merit: 250



View Profile
September 16, 2013, 06:03:21 PM
Last edit: September 16, 2013, 06:13:34 PM by pand70
 #10

Επειδή έχω διαβάσει τα περισσότερα από αυτά που έχεις γράψει και φαίνεται ότι κατέχεις κάποια πράγματα. Θα μπορούσες να με βοηθήσεις με τις ερωτήσεις μου? Ευχαριστώ Smiley

Θα μπορούσα.Αλλα όχι.Παρακαλώ.

Τί είπε ο ψεκασμένος...
Επειδή έχω διαβάσει τα περισσότερα από αυτά που έχεις γράψει και φαίνεται ότι κατέχεις κάποια πράγματα. Θα μπορούσες να με βοηθήσεις με τις ερωτήσεις μου? Ευχαριστώ Smiley
λέξη κλειδι.

Δε μου λές σου αρέσουν οι καινούριες νεκροκεφαλές στο sig μου? Δεν φαίνονται και πολύ καλά. Έ τι λές?
Με τις υγείες σου  Kiss

qdoop
Member
**
Offline Offline

Activity: 119
Merit: 112


_copy_improve_


View Profile WWW
September 17, 2013, 10:52:38 AM
Last edit: September 17, 2013, 11:37:11 AM by qdoop
 #11

Ίσως να μην ήμουν κατανοητός στο (2) και (3). Οι ερωτήσεις μου είναι:

 (2), πώς πηγαίνει το BTC στο address που του δίνω, δλδ. ποιός είναι ο μηχανισμός με τον οποίο μεταφέρεται το BTC σε ένα τυχαίο αριθμό? δεν το έχω κάνει ακόμα και δεν μπορώ να φανταστώ πως δουλεύει. Να το βάζω στο address ξέρω, άλλωστε όλα τα sites είναι απόλυτα διαφωτιστικά στο πως το κάνεις αυτό, αλλά πώς γίνεται και μεταφέρεται ένα btc σέ ένα τυχαίο αριθμό που φτιάχνω εγώ.... ε, αυτό με μπερδεύει κάπως  Smiley

(3), ...καταλαβαίνω ότι παίρνει πολύ χρόνο για να βγάλεις BTCs . Η ερώτηση όμως αφορούσε στο αν έχω κάνει κάποιο λάθος και η κάρτα δουλεύει στο 100% συνέχεια παρόλο που δεν κάνει τίποτα στην ουσία. Έφερα παράδειγμα το πρόβλημα με το guiminer για να δείξω ότι παρόλο που το πρόγραμμα δεν είχε κάποιο workload (λόγω του προβλήματος με τους drivers) η κάρτα δούλευε στο φουλ σαν να επεξεργαζόταν κάτι.


Να προσθέσω και μία ακόμη ερώτηση  Grin ... Σκέφτομαι να αγοράσω 10x Block Erupter ASIC USB miners . Θα κάνω πατατιά αν τα πάρω? ποιά είναι η γνώμη σας? (κάνοντας calculate μου βγάζει ότι θα πάρω πίσω τα χρήματα μου σε 160 μέρες...αν το difficulty μείνει το ίδιο εννοείται)

Ευχαριστώ ξανά


(2)
Μια εξαιρετικη εισαγωγη στο Bitcoin (καπως τεχνικη) μπορεις να διαβασεις εδω http://people.mozilla.com/~bwarner/bitcoin/slides.html#1

Υπαρχει και αυτο το thread
https://bitcointalk.org/index.php?topic=223410.msg2349467#msg2349467    QUESTIONS 4-5) που εξηγει συνοπτικα πως λειτουργει ενα Wallet. Αν εχεις παρομιες αποριες / ερωτησεις κανε τις post εκει για να τις διαβαζουν συγκεντρωμενα ολοι οι νεοεισερχομενοι.

(3)
Θα σου προτεινα να ξεχασεις το mining γιατι πλεον αποτελει ακριβη επενδυση. Με τα τελευταια ASIC chips η αποδοση GHz/watt εχει βελτιωθει κανοντας την καρτα σου και ενεργειακα μονο, ασυμφορη. Επιπλεον ο χρονος που θα χασεις για να μαθεις και να εγκαταστησεις το mining μαλλον δεν θα πληρωθει ποτε.
Αν επιμενεις να ασχοληθεις ως hobby σιγουρα θα πρεπει να επικεντρωθεις σε scrypt based νομισματα. Σε αυτα οι επιδοσεις του υπολογιστη σου μετρανε περισσοτερο καθως σχεδιαστικαν ακριβως για να αποτρεψουν την δυνατοτητα χρησης FPGA/ASIC για mining.  

Σχετικα με τα Block Erupter ASIC USB miners δεδομενου του βαθους χρονου για αποσβεση και του ρισκου να εχεις καποια απωλεια λογω αστοχιας υλικου νομιζω οτι μια τετεια επενδυση δεν εχει να σου αποδωσει πολλα. Καλυτερα αγορασε με τα χρημματα σου BTC(XBT προτεινομενη ονομασια στα χρημματιστηρια) με SEPA bank transfer (π.χ. εδω https://www.kraken.com). Επειδη το Bitcoin εχει αρχισει να νομιμοποιειται πχ. Γερμανια πολυς κοσμος θα θελησει να αγορασει και η τιμη αρχισε ηδη να "τσιμπαει" στα χρημματηστηρια. Αρα μπορεις να εχεις αμεσο κερδος και χωρις ρισκο το πιθανοτερο με τα ιδια χρημματα.

ΥΓ. Mαλλον το "καλο παιδι" pand70 εχασε στο καζινο και δεν εχει διαθεση να μοιραστει τις "πολυτιμες" γνωσεις του μαζι μας
Επειδή έχω διαβάσει τα περισσότερα από αυτά που έχεις γράψει και φαίνεται ότι κατέχεις κάποια πράγματα. Θα μπορούσες να με βοηθήσεις με τις ερωτήσεις μου? Ευχαριστώ Smiley

Θα μπορούσα.Αλλα όχι.Παρακαλώ.

Δε μου λές σου αρέσουν οι καινούριες νεκροκεφαλές στο sig μου? Δεν φαίνονται και πολύ καλά. Έ τι λές?
Με τις υγείες σου  Kiss

_copy_improve_
news flow http://www.qdoop.org/
(offline) The simple bitcoin game  http://qdoop.net Testnet3 block explorer   http://pool.qdoop.net:18331/chain/Testnet3
Hypersot (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 7
Merit: 0


View Profile
September 17, 2013, 08:57:29 PM
Last edit: September 18, 2013, 05:20:52 AM by Hypersot
 #12

(2)
Μια εξαιρετικη εισαγωγη στο Bitcoin (καπως τεχνικη) μπορεις να διαβασεις εδω http://people.mozilla.com/~bwarner/bitcoin/slides.html#1

Υπαρχει και αυτο το thread
https://bitcointalk.org/index.php?topic=223410.msg2349467#msg2349467    QUESTIONS 4-5) που εξηγει συνοπτικα πως λειτουργει ενα Wallet. Αν εχεις παρομιες αποριες / ερωτησεις κανε τις post εκει για να τις διαβαζουν συγκεντρωμενα ολοι οι νεοεισερχομενοι.

(3)
Θα σου προτεινα να ξεχασεις το mining γιατι πλεον αποτελει ακριβη επενδυση. Με τα τελευταια ASIC chips η αποδοση GHz/watt εχει βελτιωθει κανοντας την καρτα σου και ενεργειακα μονο, ασυμφορη. Επιπλεον ο χρονος που θα χασεις για να μαθεις και να εγκαταστησεις το mining μαλλον δεν θα πληρωθει ποτε.
Αν επιμενεις να ασχοληθεις ως hobby σιγουρα θα πρεπει να επικεντρωθεις σε scrypt based νομισματα. Σε αυτα οι επιδοσεις του υπολογιστη σου μετρανε περισσοτερο καθως σχεδιαστικαν ακριβως για να αποτρεψουν την δυνατοτητα χρησης FPGA/ASIC για mining. 

Σχετικα με τα Block Erupter ASIC USB miners δεδομενου του βαθους χρονου για αποσβεση και του ρισκου να εχεις καποια απωλεια λογω αστοχιας υλικου νομιζω οτι μια τετεια επενδυση δεν εχει να σου αποδωσει πολλα. Καλυτερα αγορασε με τα χρημματα σου BTC(XBT προτεινομενη ονομασια στα χρημματιστηρια) με SEPA bank transfer (π.χ. εδω https://www.kraken.com). Επειδη το Bitcoin εχει αρχισει να νομιμοποιειται πχ. Γερμανια πολυς κοσμος θα θελησει να αγορασει και η τιμη αρχισε ηδη να "τσιμπαει" στα χρημματηστηρια. Αρα μπορεις να εχεις αμεσο κερδος και χωρις ρισκο το πιθανοτερο με τα ιδια χρημματα.

Από τότε που έγραψα τις ερωτήσεις ομολογώ ότι έχω ξεκαθαρίσει τα πράγματα με το mining του btc και, όπως ήταν αναμενόμενο, όντως προχώρησα σε mining scrypt χρησιμοποιώντας για αρχή το Multipool και τώρα τελευταία το hashcows. Κατά σύμπτωση έκανα όντως λογαριασμό στο Kraken ( Tongue ) , δεν θυμάμαι που το είχα δει να προτείνεται αλλά με εξυπηρετεί το interface του περισσότερο από άλλα που επισκέφτηκα.


Με την ευκαιρία να κάνω άλλη μία ερώτηση. Μέχρι τώρα έστελνα τα profits μου στο cryptsy. Δοκίμασα σήμερα να στείλω (για δοκιμή μόνο) 0.0008 btc στο address του bitcoin-qt wallet στο PC μου. Έχουν περάσει πάνω από 12 ώρες και ακόμα να φανούν στο transaction list. Έχει κανείς καμμιά ιδέα για το τί συμβαίνει? (χρησιμοποιώ το bitcoin-qt 0.8.5 με transaction fee 0.0001)
 ... Άκυρη η ερώτηση, μόλις συνειδητοποίησα ότι transactions γίνονται μόνο από 0.001 και πάνω...



ΥΓ. Εξακολουθώ να είμαι περίεργος για το πώς θα μπορούσα να βάλω ASIC σε android Smiley . Αν κάποιος έχει καμμιά ίδεα.....
qdoop
Member
**
Offline Offline

Activity: 119
Merit: 112


_copy_improve_


View Profile WWW
September 25, 2013, 07:23:05 AM
Last edit: September 25, 2013, 07:38:01 AM by qdoop
 #13

Quote
......
ΥΓ. Εξακολουθώ να είμαι περίεργος για το πώς θα μπορούσα να βάλω ASIC σε android Smiley . Αν κάποιος έχει καμμιά ίδεα.....

http://cointerra.com/cointerra-demonstrates-working-fpga-releases-additional-chip-details/
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=lkorfqAKGbc

Αν προσεξεις στο βιντεο θα δεις οτι μιλανε στο FPGA μεσω SPI. To SPI ειναι ενα πολυ διαδεδομενο πρωτοκολλο σειριακης επικοινωνιας στα ASIC και υπαρχουν πολυ φθηνα chips SPI/USB (πχ http://www.ftdichip.com/Products/ICs/FT232H.htm) με τα οποια μπορεις να μιλησεις μεσω USB απο το PC στο ASIC.*

Παρα πολλα κινητα συμπεριλαμβανομενου και του Android υποστηριζουν USB_On-The-Go που τους επιτρεπει να λειτουργουν εκτος απο USB device και ως USB Host δηλαδη σαν το PC σου.
http://developer.android.com/guide/topics/connectivity/usb/index.html
http://en.wikipedia.org/wiki/USB_On-The-Go#Cellphone_implementation

Αρα αρκει να ξερεις τις εντολες που δεχετε ενα ASIC μεσω USB η SPI για να μιλησεις μαζι του και να του μοιρασεις δουλεια.
Πρακτικα δεν εχει μεγαλη διαφορα σε Android απο ενα οποιοδηποτε Linux. Μαλιστα το πιθανοτερο με ελαχιστη δουλεια ενας open source miner να μπορει να τρεξει σε Android οπως ο παρακατω καθως η μοναδικη δουλεια του κωδικα στο Android θα ειναι να κανει το gateway μεταξυ mining pool και ASIC chips.

Butterflylabs EasyMiner v1.1.4
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mr.app.ui&hl=en


*Τον USB to SPI converter που φαινετε στο βιντεο τον εχω δουλεψει και εγω σε πολλα project.

_copy_improve_
news flow http://www.qdoop.org/
(offline) The simple bitcoin game  http://qdoop.net Testnet3 block explorer   http://pool.qdoop.net:18331/chain/Testnet3
Hypersot (OP)
Newbie
*
Offline Offline

Activity: 7
Merit: 0


View Profile
September 25, 2013, 11:46:24 AM
 #14

Quote
......
ΥΓ. Εξακολουθώ να είμαι περίεργος για το πώς θα μπορούσα να βάλω ASIC σε android Smiley . Αν κάποιος έχει καμμιά ίδεα.....

http://cointerra.com/cointerra-demonstrates-working-fpga-releases-additional-chip-details/
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=lkorfqAKGbc

Αν προσεξεις στο βιντεο θα δεις οτι μιλανε στο FPGA μεσω SPI. To SPI ειναι ενα πολυ διαδεδομενο πρωτοκολλο σειριακης επικοινωνιας στα ASIC και υπαρχουν πολυ φθηνα chips SPI/USB (πχ http://www.ftdichip.com/Products/ICs/FT232H.htm) με τα οποια μπορεις να μιλησεις μεσω USB απο το PC στο ASIC.*

Παρα πολλα κινητα συμπεριλαμβανομενου και του Android υποστηριζουν USB_On-The-Go που τους επιτρεπει να λειτουργουν εκτος απο USB device και ως USB Host δηλαδη σαν το PC σου.
http://developer.android.com/guide/topics/connectivity/usb/index.html
http://en.wikipedia.org/wiki/USB_On-The-Go#Cellphone_implementation

Αρα αρκει να ξερεις τις εντολες που δεχετε ενα ASIC μεσω USB η SPI για να μιλησεις μαζι του και να του μοιρασεις δουλεια.
Πρακτικα δεν εχει μεγαλη διαφορα σε Android απο ενα οποιοδηποτε Linux. Μαλιστα το πιθανοτερο με ελαχιστη δουλεια ενας open source miner να μπορει να τρεξει σε Android οπως ο παρακατω καθως η μοναδικη δουλεια του κωδικα στο Android θα ειναι να κανει το gateway μεταξυ mining pool και ASIC chips.

Butterflylabs EasyMiner v1.1.4
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mr.app.ui&hl=en


*Τον USB to SPI converter που φαινετε στο βιντεο τον εχω δουλεψει και εγω σε πολλα project.


Σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

Αν και αυτό το καιρό κάνω μόνο scrypt mining , κάποια στιγμή είμαι σίγουρος ότι θα βάλω το project μπροστά για android btc mining

Βέβαια με τα καινούρια μηχανήματα η ταχύτητα έχει ξέφυγει ( http://mining.thegenesisblock.com/a/d07e441fab ) και όπου νάναι θα ξανανέβει το difficulty, αλλά ποτέ δεν ξέρεις τί γίνεται


ΥΓ. πριν λίγο καιρό είχα βρεί αυτό το βίντεο: http://www.youtube.com/watch?v=c9hBRljvZPI στο οποίο ο τύπος, πειράζοντας λίγο τον κώδικα, κάνει κάτι εφάμιλλο με αυτό που προτείνεις. Μιας και καταλαβαίνεις από τα 'τεχνικά', κατά πάσα πιθανότητα θα καταλάβεις και τί κάνει ακριβώς Smiley

Pages: [1]
  Print  
 
Jump to:  

Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Valid XHTML 1.0! Valid CSS!