Bitcoin Forum
April 24, 2024, 06:12:14 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 4 5 »  All
  Print  
Author Topic: YATIRIM YAPARKEN NEYE DİKKAT EDİLMELİ  (Read 650 times)
oxonhu (OP)
Full Member

Activity: 336
Merit: 111

View Profile
February 14, 2018, 04:51:41 PM
Merited by Lydian (2), unois (1), pokerjet (1)

Yeni arkadaşlara veya bi süredir al-sat yapan arkadaşlara yardımcı olmak adına ve en önemlisi KENDİM için bir kaç şey yazmak istedim. Ne demişler '' Söz uçar,yazı kalır.''
Öncelikli olarak şunu belirteyim ; hiç bir borsada veya forexte bile zarar etmeyen trader yoktur ! Herkes bir miktar zarar eder ama önemli olan günün/ayın sonunda + da olmaktır. Eğer siz %51 oranında başarılıysanız kar edersiniz. Yaptığınız seçimlerin %49 u başarısız olabilir bu sizi üzmesin. Çünkü herkes zarar eder bi şekilde !

- Önceliklikli olarak bilin ki volatilitesi yüksek bir markettesiniz. Yani BTC $20k'dan $6kya düşebilir. 6kdan 25k ya çıkabilir. Bunu etkileyen onlarca etken var. Ülkelerin Ban haberleri ( hepsi yalan aslında kimse banlamak istemiyor BTC yi ama regüle etmek istiyolar ), bazı exchangelerin hacklenmesi , Bazı banka Ceo'ların BTC ye balon demesi vs vs.. ama siz buna inanın Blockchain geleceğin teknolojisi , nasıl ki Bilgisayarlar , Ceptelefonları ve Internet teknolojiyse Blockchain de öyle bir teknoloji.

- Kim ne derse desin ( moon,moon!!) kendi araştırmanızı kendiniz yapın! Çünkü gerçekte kimse fiyatların nereye gideceğini bilemez. Bilse Peygamberliğini ilan eder zaten coin moinle uğraşmaz!!

- Kendinizi iyi tanımlayın. Nasıl bi insansınız ? Her olayda heyecanlanan ya da Daha sakin olabilen bi yapınız mı var ? Kişiliğiniz yatırımınızı etkiler. Örneğin x altcoini aldınız ve %20 kar ettiniz sonra baktınız biraz sonra coin az bi değer kaybettiğinde karı alıp çıktınız ( aşırı heyecanlı arkadaş) ama 1 saat sonra alıp satttığınız x coin birden %100  tekrar yükseldi. sonuç itibariyle kazançlı olsanız bile kardan zarardasınız yani $200 kazanacakken $20 la kapadınız işlemi.

- Nasıl coin seçmeli ? zor bi soru ve cevabı kolay değil veya en azından kesin bi cevabı yok ama coin/token seçerken bazı kriterler oluşturmalısınız kendinize. ben benimkileri sıralayım siz de kendiniz kendi kriterlerinizi belirlersiniz.

* Proje ; en önemlisi ve hayati önemde benim için. Coin/token ne için var ? hangi soruna derman oluyor ? Sorunu çözüyor mu ? Gerçekten böyle birşeye ihtiyaç var mı ? Piyasada bunun gibi bir coin var mı ? varsa arasında fark var mı ? varsa nelerdir ? vs vs onlarca soru sorun ve sonunda projeye inandıysanız tamamdır.

* Team ; Kimler var Teamde? Her coin/tokenin websayfasında kolayca bulabilirsiniz veya Whitepaperında. Tecrübeliler mi ? Daha önce nerelerde/ hangi projelerde çalışmışlar ? ünvanları neydi ? INS örneğini vereyim mesela ; Adamların çalıştığı firmalar IBM , Goldman Sachs, UBS, Rothshild vs vs .. bu adamlar başarılı adamlar bu projeyi de bence başarılı bi şekilde yönetirler dersin kendince .. Tabi bu herşey değildir hiç tecrübesi olmayan biri de başarılı işler yapabilir yüzlerce örneği var .. bu artık sizin insiyatifinize kalmış.

* Circulation Supply ; çok önemli çünkü marketcap bildiğiniz gibi fiyat x cir.supply ile bulunur. Yani cir.supply sallıyorum 70milyarsa bu coinin fiyatının $50 olmasını bekleyemezsiniz ( en azından şimdilik). Cir.supply 30m olan , projesini , teamini beğendiğiniz x coinin fiyatı şimdi 70c hiç düşünmeden alabilirsiniz. beklersiniz ve varsayalım mcap 210m oldu mu satarım dersiniz tabi bu durumda fiyat $7 gelir. burda 10x beklemek makuldur.

* RoadMap : çok önemli bir kriter ama aslında daha önemlisi Team / developer(s) Roadmap'e uygun hareket ediyolar mı ? işleri söyledikleri zamanda veya öncesinde bitiriyolar mı ? piyasa gecikmeleri hiç sevmiyor. ani fiyat düşüşleri görebilirsiniz gecikmelerde.

* Projenin Partnerleri ; Projeyi destekleyen dünyaca tanınan firmalar var mı ? bi iki örnek vereyim daha iyi anlaşılsın diye. INS , unilever, Calgon , Durex le anlaşmaları olduğunu söyledi ve hardcap yaptı . IOTA Volkswagen , Bosch ve Microsoftla anlaşma yaptık dedi ve fiyat 30c ten $4.8 a kadar çıktı. VEN anlaşmalarımız var dedi ve fiyat 50c ten $9a çıktı

şu an aklıma gelenler bunlar daha sonra editleyebilirim veya sizler de yorum olarak yazabilirsiniz kriterlerinizi ..

- Nasıl coin seçmeli ? zor bi soru ve cevabı kolay değil veya en azından kesin bi cevabı yok ama kendinize bi portföy sistemi yapabilirsiniz ve ona göre hareket edebilirsiniz. Demem o ki ETH , LTC veya NEO mi alınmalı yoksa PHR , BCPT veya SNOV mu almalı ? İşte burada sizin risk iştahınız devreye giriyor. Allianz Sigorta firmasını bilirsiniz. Onların yatırımlarını daha doğrusu ne tür bono/tahvil aldıklarına bakalım mesela ;

AAA : %22
AA   : %26
A     : %18
BBB : %28

yukarda görüleceği gibi en iyi kalite dediğimiz AAA (alman , ingiltere veya usa tahvilleri ) rating almış tahvillere %22 ayırmışken BBB ( Italya , Meksika veya İspanya tahvilleri ) ratinglere %28 oranında yatırım yapıyor. Iki yatırım arasında oransal olarak çok fark yok ama gelir açısından büyük fark var yani ratingi düşük (BBB) ülke devlet veya özel sektör tahvilleri ratingi yüksek (AAA) ülke devlet veya özel sektör tahvillerinden daha çok faiz verir çünkü riski daha yüksek !!

Şimdi Allianz gibi düşünürsek sizi ETH , LTC veya NEO kredisi yüksek coinler kendilerini kanıtlamışlar , fiyat yükselmeleri de bunu gösteriyor. bunlardan alabilirsiniz. Bu şu demek olur; kar marjı düşük olabilir yani 5x yaptırmayabilir size ama illa kazandıracaktır veya en azından kaybettirmicektir ! ama diğer taraftan PHR örneğine bakacaksak marketcapi düşük yani size sadece mcape bakaraktan bile 5x potansiyeli var diyelibilirim aynı şey SNOV ve BCPT için de geçerli fakat şunu da bilmelisiniz bu coinler yeni ve riski daha yüksek , kaybetme oranınız daha yüksek.

- STOP LOSS'tan da bahsetmek istiyorum. X coinini $1dan aldınız ve beklentiniz $2 olsun ama gel gör ki fiyat beklentinizin aksine aşağıya gitti ve 80c te napcaksınız ? burda sizin kar ve risk iştahınıza göre 80cte veya 50c te çıkış yapabilirsiniz. çünkü fiyat daha da aşağılara gidebilir. Bu yüzden belli bir zararı kabul ederek aldığınız fiyatın altına satış koyarsınız böylece büyük zararlardan kurtulabilirsiniz. $300a aldığınız LTC yi $260dan çıkış yapıp tekrar $165 alabilirsiniz!

Yukarda anlattıklarım temel şeyler ve eklenecek daha şeyler de olabilir. Cryptocurrencies yeni bir market ve daha çok gelişecek o yüzden formülü değiştirecek yeni girdiler olacaktır mutlaka.

Şimdi bi iki tane tüyo sayılabilecek birşeyler yazayım. Fiyatı ani etkileyebilecek durumlar diyelim biz buna .

- Airdrop ; eğer x coini fork yapacaksa veya fork yapmadan yeni bir proje yapıyorsa ve elinde X coini bulundurana Y coini verecekse X coinin fiyatı birden 5x-10x veya daha fazla yapabilir. Örnek vereceksek BTC forkları BTC fiyatını 3klardan 15klara çıkarmıştır. NTX elinde nxt bulunduranlara yeni coin olan IGNIS vereceğini söyledi ve NXT 6cten $1.72 lere kadar çıktı. ZCL forku gerçekleşecek ve elinde ZCL bulundurana BitcoinPrivate vereceklerini duyurdular ZCL $4dan $235 a kadar çıktı ( güncel fiyat $167).

- Coin Burn ; X coin var elimizde , total supply diyelim ki 500m ama circulation supply 30m . Gördüğünüz gibi fark büyük. Bu durumda developer/team diyor ki biz 400m coin yakacaz. Böylece total supply 100m olur. bu durumda fiyat birden yükselecektir. neden ? çünkü 500m coin yarın hepsi piyasada olsa ve fiyat $1 olsa marketcap $500 milyon olur ama 400m coin yakılsa ve piyasada sadece 100 m coin olsa marketcapi de sabit tutarsak fiyatın $5 olmasını bekleyebiliriz. Örnek vereyim aklımda şimdilik bi FLIK var. coin yaktı fe fiyat 4cten 33ce kadar çıktı.

- Yeni Borsa haberi ; Beğendiğiniz coin(shitcoin olmasın please) Binance ye girecek diye haber duydunuz . Burdan şunu anlayın en az 2x cepte Wink en önemlisi kore borsasına girmektir fiyatı çok etkiler diye de not bırakayım şuraya!

NOT : BTC hareketleri altcoin marketini etkileyen en önemli faktördür. BTC 14kdan 6kya düştüğünde 1-2 coin belki yükselir gerisi %300 değer bile kaybedebilir !! Bunu asla unutmayın.

şu an aklıma gelenler bunlar daha sonra editleyebilirim veya sizler de yorum olarak yazabilirsiniz.. Herkese hayırlı kazançlar..

1713939134
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713939134
Reply with quote  #2

1713939134
Report to moderator
BitcoinCleanup.com: Learn why Bitcoin isn't bad for the environment
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1713939134
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1713939134
Reply with quote  #2

1713939134
Report to moderator
gustavroy
Full Member

Activity: 450
Merit: 122

View Profile
February 14, 2018, 05:09:10 PM

emek vermişsin ellerine sağlık fakat butun traderların temel olarak bildiği şeylerden bahsetmişsin,yeni başlayanlar kısmında paylaşsaydın keşke
temmuz
Sr. Member

Activity: 784
Merit: 425

View Profile
February 14, 2018, 05:30:23 PM

emek vermişsin ellerine sağlık fakat butun traderların temel olarak bildiği şeylerden bahsetmişsin,yeni başlayanlar kısmında paylaşsaydın keşke
.

katılıyorum .

ayrıca örn vermek gerekirse stoplos örnek vermissin ama altına nasıl yapılır ufak bir görsel yada video koysaydin iyi olurdu. boyle yap dediğin eski kullanıcılar bahsettiklerini zaten biliyor yeni olanlar içinde nasıl yapıldığını anlatmış olursun en azindan
oxonhu (OP)
Full Member

View Profile
February 14, 2018, 10:37:21 PM

başta da belirttiğim gibi yeni başlayanlar ve özellikle kendim için yazdım. Sürekli tekrar etmeli . unutmamalı..

okanciftci74
Member
**

Activity: 448
Merit: 10

View Profile
February 14, 2018, 10:47:14 PM

Yatırımda öncemli üç etken var gözümde
1- Toplam suppyl
2-Marketcap
3-Coinin ne işe yarayacağı ve bu coinin ekibi

Bu üçünü geçenlerden belli miktar alırım. En önemli etken her zaman total supply görmüşümdür beni karara bağlayan. 2-3 maddeler önemli ama çok coin olduundan fiyatlanmamış ve totalde az olanlar ilgimi çeker
yusufmirza
Member
**

Activity: 742
Merit: 19

View Profile
February 14, 2018, 10:52:45 PM

Güzel bir giriş yapmışsınız yorumlarla arkadaşlar daha ince alış ve satış stratejileri verebilirler.Piyasada gözlemlediğim shit coinler, coin adeti milyarın üzerinde olan coinler piyasa canlandığında güzel pump yiyorlar.Bunlarada azda olsa bir bütçe ayrılabilir.Al-sat ile güzel rakamlara ulaşabilir.Tabi bu takip edenler için geçerli bilgisayar başında olup.Yoksa terste bırakabilir bu tür coinler takip etmezseniz.Dgb,Xrp,str,burs,sia bunlar aklıma gelen pumplanan coinler.
jameshugo17
Full Member

Activity: 721
Merit: 100

View Profile
February 14, 2018, 11:29:36 PM

Market hacmi en temel fikir veren şeydir bence. Para btcye akar oradan da altlara akar. Şimdi gelelim yatırım nasıl yapılmalı benim mantığım sağlam projeye hedef bir fiyat seç ve hold a bağla. :d
kevindeangelis
Full Member

Activity: 448
Merit: 130

3D-Printing goes Blockchain!

View Profile
February 14, 2018, 11:33:18 PM

Emeğine sağlık upuzun yazmış döktürmüşsün. İçimizdeki çoğu arkadaş bunları zaten biliyor ama bilmeyen kitle içinse iyi bir giriş olur.

yavuzcelik
Member
**

Activity: 168
Merit: 10

View Profile
February 14, 2018, 11:49:50 PM

bence hocam tamda istenilen yazıyı yazmışsın helal olsun bence yeni gelen arkadaşarın bu yazıyı mutlaka okumalarında fayda var  öğreneceğimiz daha çok şey olduğunu anlıyoruz

Virtual Rehab➣➣➣ Psychological Rehabilitation for Vulnerable Populations
oxonhu (OP)
Full Member

View Profile
February 15, 2018, 02:59:49 PM

.

katılıyorum .

ayrıca örn vermek gerekirse stoplos örnek vermissin ama altına nasıl yapılır ufak bir görsel yada video koysaydin iyi olurdu. boyle yap dediğin eski kullanıcılar bahsettiklerini zaten biliyor yeni olanlar içinde nasıl yapıldığını anlatmış olursun en azindan

Stop loss kullanımı yazıda da belirtiğim gibi sizin risk iştahınıza ve projeye ne kadar güvendiğinizle alakalı. Forexte olduğu gibi Average True Range ( ATR ) kullanılabilir. ATR 14 alınır bulunan sonuç ikiye bölünür sonra çıkan sonuç güncel fiyattan çıkarılarak stop loss noktası belirlenir.

Şöyle örnek vereyim ; tradingviewden günlük BTC grafiğine bakıyorum , btc: $9855 ATR(14) : 1000 diyor burdan yola çıkarsak ;

1000/2 =500 .. eğer şu an btc yi $9855 aldıysanız stop loss u $9355 koyarsınız. böylece $500 kayba razı gelmişsiniz demektir daha fazlası sizin için problem olur ve satarsınız. ama kesin bi kural yok size bağlı risk iştahınıza bağlı. Dersiniz ki ATR/3 te veya ATR/4 te uygularım.
ATR/3 te $333 değer kaybederse , ATR/4 te $250 değer kaybederse BTC satarım diyebilirsiniz veya tam tersi dersiniz ki BTC volatilite yüksek o yüzden ben ATR nin 2/3 ünde çıkarım . yani $666 değer kaybederse sat emri verirsiniz.

jingyang
Full Member

Activity: 392
Merit: 103

View Profile
February 15, 2018, 03:13:41 PM

şuanda piyasada para kazananların çoğu mutlaka başlarda paralarını kaybetmişlerdir, önemli olan pes etmeden çalışmak devam etmek araştırmak. Para kaybettikçe kazanma potansiyeliniz artıyor dostlarım bunu unutmayın.

▬▬▬▬▬      ▬     iCumulate         Investing in the future together           ▬      ▬▬▬▬▬
WHITEPAPER  ]     ████     PRESALE  /  Nov 30th - Dec 7th     ████     [   ONE PAGER   ]
▬      ▬▬▬▬▬     Twitter     ●     Facebook     ●     Telegram     ●     Medium     ▬▬▬▬▬      ▬
pokerjet
Sr. Member

Activity: 546
Merit: 250

View Profile
February 15, 2018, 04:32:40 PM

Ayrıntılara önem verilerek hazırlanmış bilgilendirici bir yazı ve de gayet açık olmuş, özellikle yeni arkadaşlar ordan burdan parça parça uğraşacağına buradan da okusun bizler de hatırlamış olalım.  Yatırım ciddiyet isteyen, zaman isteyen ve sağlam psikoloji gerektiren bir iştir, bu nedenle uyarılar ve hatırlatmalar her zaman faydalıdır, kimse ben oldum dememeli şeklinde düşünüyorum. Bol kazançlar herkese.
Geleve
Full Member

Activity: 588
Merit: 104

View Profile
February 15, 2018, 04:36:01 PM

Aslinda yazi okunarak degil kaybederek ogreniliyor trade. Yani bende trade e baslayali bir yila yakin oluyor. Bastan beri duydugun klasik uyarilarin hangilerinin gercekten onemli oldugu hangilerinin bir ise yaramadigi zamanla farkediliyor.
hxres
Member
**

Activity: 429
Merit: 11

View Profile
February 15, 2018, 07:16:20 PM

Elinize emeğinize sağlık hocam faydalı ve bilgilendirici olmuş.
afmfk
Member
**

Activity: 271
Merit: 12

XMONETA ICO

View Profile
February 15, 2018, 07:33:41 PM

Uzun yazıların içeriğini okumadan yazının altındaki yorumları okuyarak yazının özetini alıyorum. Bu yazıda da öyle oldu. Özetten anladığım kadarıyla başlık yeni başlayanlara hitap ediyor. Yorumum yazana yönelik değil. Uzun post okuyamamamdan kaynaklı.

deepocean
Hero Member

Activity: 756
Merit: 500

View Profile
February 15, 2018, 07:57:49 PM

Elinize ve emeğinize sağlık kardeşim yazın güzel olmuş gerçi hepsini okuyamadım sıkıldım yalan yok  ama genel anlamda verdiği mesajı anladım
thepanicpoint
Full Member

Activity: 406

View Profile
February 15, 2018, 08:02:16 PM

Emeğine sağlık hocam gayet güzel bilgilendirme olmuş, yeni başlayan değil hepimizin daima okuması gerek diye düşünüyorum. Buarada meritim yok olsaydı verirdim bukadar emeğe, güya güzel şeyleri meritle ödüllendircek bir yapı ama merit felan göremedim ben bu kadar bilgilendirici başlığa.

suukool
Full Member

Activity: 413

View Profile
February 15, 2018, 08:21:31 PM

Yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken ilk şey projenin kendi zincirini oluşturup oluşturmayacağıdır. Ben genelde ERC20 tabanli tokenlere yatırım yapmıyorum zaten Ethereum yeterince değerleniyor.
oxonhu (OP)
Full Member

View Profile
February 15, 2018, 08:48:20 PM

Emeğine sağlık hocam gayet güzel bilgilendirme olmuş, yeni başlayan değil hepimizin daima okuması gerek diye düşünüyorum. Buarada meritim yok olsaydı verirdim bukadar emeğe, güya güzel şeyleri meritle ödüllendircek bir yapı ama merit felan göremedim ben bu kadar bilgilendirici başlığa.

Teşekkürler hocam canın sağolsun. Kesinlikle başta da belirttiğim gibi KENDİME en çok yazdım bunları. Market Wizzards ( Borsa Sihirbazları) kitabı traderlerin kutsal kitaplarındandır. Orda başarılı Traderlarla ropörtajlar var. Bakın %100ü şunu diyor ;
- Kurallarınız koyun, onları sürekli okuyun ve ne olursa olsun kurallarınıza bağlı kalın !

Ayrıca yukarda @pokerjet demiş  ; Yatırım ciddiyet isteyen, zaman isteyen ve sağlam psikoloji gerektiren bir iştir, bu nedenle uyarılar ve hatırlatmalar her zaman faydalıdır, kimse ben oldum dememeli şeklinde düşünüyorum.

Bu düşünceye %100 katılıyorum. Sürekli dikkatli olunmalı ve sürekli yeni şeyler öğrenilmeli.

mtahanci48
Full Member

Activity: 322
Merit: 154

View Profile
February 15, 2018, 09:45:42 PM

yatırım yaparken kısmını geçtim ancak satarken neye dikkat edebiliriz diyorsanız kullanılan bir yöntem paylaşmak istiyorum.

özetle

block explorer + (coin ismi)

googleda arattıktan sonra gelen sayfada rich list&largest wallets sekmelerine geliyorsunuz.en çok olan muhtemelen dev ya da coin sahiplerinin oluyor - abuk rakamlar onları geçiyorsunuz biraz altlara bu cüzdanlardaki coin sayılarını not alıyorsunuz. artık örneklemi ne kadar geniş kuracağınız size kalmış. top 10 adres coinin ne kadarını tutuyor top 100 ne kadarını tutuyor gibi detayları ekleyebilirsiniz. ne kadar çok yayılmışsa o kadar iyi ve sağlıklı.

büyük cüzdanlardaki bu coinler toplanıyor ve sayılar artıyor mu, yoksa ufak ufak satılmaya başlanıp azalıyor mu takip ediyorsunuz.

tebrikler büyük oyunu bozdunuz, artık köpekbalığının yanında dayı gibi gezen ufak balıklardan biri oldunuz.
Pages: [1] 2 3 4 5 »  All
  Print  

Jump to: