Bitcoin Forum
September 02, 2024, 09:26:45 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.1 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  
Author Topic: KYC ( Know Your Customer - Müşteri Tanıma Formu ) Nedir ?  (Read 530 times)
pancupan1903 (OP)
Jr. Member
*

Activity: 364
Merit: 5

View Profile WWW
February 14, 2018, 05:24:01 PM
Merited by macit800 (1)

Selam Arkadaşlar 

Kısa zamandır airdrop , bounty kampanyalarına kayıt oluyorum , bazı kampanyalar için müşteri tanıma formu doldurulması isteniyor ve kimlik fotografınızı yüklemeniz isteniyor . Genelde kimlik fotografı ve kimlik elinizdeyken çektiğiniz bir fotograf yüklemenizi istiyorlar . Muhtemelen Çin vb. ülkelerin vatandaşı olmadığınızdan emin olmak için . Ancak bu işlem güvenli midir , ne işe yarar ? . Ben su ana kadar güvenemediğimden hiç kimlik fotografı koymadım , '' Bu bilgiyi şimdi vermek istemiyorum '' şeklinde ingilizce yazı koydum resim yerine , sizce bu geçerli olur mu ?

BLOCKMASON LINK
Create Web APIs From Any Smart Contract
apimembership
Full Member

Activity: 448
Merit: 124

View Profile
February 14, 2018, 09:50:18 PM

Selam Arkadaşlar 

Kısa zamandır airdrop , bounty kampanyalarına kayıt oluyorum , bazı kampanyalar için müşteri tanıma formu doldurulması isteniyor ve kimlik fotografınızı yüklemeniz isteniyor . Genelde kimlik fotografı ve kimlik elinizdeyken çektiğiniz bir fotograf yüklemenizi istiyorlar . Muhtemelen Çin vb. ülkelerin vatandaşı olmadığınızdan emin olmak için . Ancak bu işlem güvenli midir , ne işe yarar ? . Ben su ana kadar güvenemediğimden hiç kimlik fotografı koymadım , '' Bu bilgiyi şimdi vermek istemiyorum '' şeklinde ingilizce yazı koydum resim yerine , sizce bu geçerli olur mu ?

Ne kadar amaç dediğiniz gibi belirli ülkelerin vatandaşı olmadığınızı kanıtlamak olsada kimlik bilginizi vs paylaşmak çok sağlıklı değil. Orada bakmanız gereken bu ICO güvenilir mi yani sizden bu bilgileri alan yere güveniyor musunuz. Güven konusunda sıkıntı olan yere bu bilgileri kesinlikle vermeyin. Bu bilgiyi vermek istemiyorum vs bilgileri de çok kabul edeceklerini sanmıyorum.
pixtendor
Newbie
*

Activity: 11
Merit: 0

View Profile
February 15, 2018, 11:11:22 AM

çoğu kyc pasaport istiyor ve işin suyu çıktı gibi. çipli kimlik kartında yoksa kyc yapman imksansıza yakın.
bountyler için nadiren de olsa kimlik bilgileri istiyorlar ki burada da çıta pasaporttan başlıyor.
BTCHakan
Sr. Member

Activity: 420
Merit: 260

View Profile
February 15, 2018, 04:58:42 PM

Yani! Sizce olur mu? Adam adın ne diye soruyor, siz sanane diyorsunuz. Sorumu cevaplamazsan token satmam diyor, siz banane diyorsunuz. Olur mu sizce?
ozgr
Legendary
*

Activity: 1596
Merit: 1013

View Profile
February 15, 2018, 09:47:07 PM

Hiç bir zaman vermedim vermem çünkü neler hackleniyor ortalığa saçılıyor saçma sapan bir ico yüzünden kimliğim ortaya saçılabilir.
temeler
Sr. Member

Activity: 588
Merit: 250

View Profile
February 16, 2018, 12:03:13 PM

KYC onayı isteyen ICO'lara hiç girmedim belki arkasında sağlam bir ekibin olduğu bir proje çıkarsa olabilir onu dışında çok tehlikeli.
hestese
Jr. Member
*

Activity: 42
Merit: 17

View Profile
February 16, 2018, 06:46:39 PM

KYC onayı isteyen ICO'lara hiç girmedim belki arkasında sağlam bir ekibin olduğu bir proje çıkarsa olabilir onu dışında çok tehlikeli.

Ico Review sitelerine bakıyorum da hangisine baksam KYC yazıyor kenarda. Sanki istemeyen az gibi. Kimlik, pasaport paylaşımı bu konuda sonuna kadar hak veriyorum. KYC yaptık sonra bu bilgileri saklıyorlar mı? Ne yapıyorlar?

Bir örnek vereyim. Forex firmasına kayıt olursanız sizin telefon numaranızı alıp başkalarına satıyorlar. Hatta bazıları sizin adınıza form doldurup da sizi arayabiliyor. KYC için kullanılan sitelerin hacklenmesini düşünemiyorum.
oguzhangazi
Member
**

Activity: 308
Merit: 10

View Profile
February 16, 2018, 11:40:38 PM

KYC varsa emeğini hiç etmeleri an meselesi olabilir. Her zaman temkinli yaklaştım ama güzel kar bırakacak olan veya bir çok kişinin girdiği bir ico ise veriyorum
gokayc
Sr. Member

Activity: 406
Merit: 263

View Profile
February 17, 2018, 12:32:54 AM

ICO projesine girişmiş bir şirket eğer legal bir şirketse bulunduğu ülkenin kurallarına bağlı olarak paranın geldiği yeri ve/veya kişiyi bilmek istemektedirler. Günümüzde bu durum artık gayet normal bence. Bir yerlerden binlerce dolar/ milyonlarca dolar para akıyor ama nereden kimden geldiği belli değilse bir yerlerde sorun var demektir. Tamamen kendi düşüncelerimdir.

▄▄█████████▄▄                         ▄█▄                ▀██████▄                   ▄██████▀
        ▄█████████████████▄▄                    ▄███▄                 ▀██████▄               ▄██████▀
         ▀███████████████████▄                 ▄█████▄                  ▀██████             ██████▀
           █▀▀       ▀▀████████▄              ▄███████▄                   ██████▄         ▄██████
  ▄█▄                    ▀██████▄            ▄█████████▄                   ▀██████▄     ▄██████▀
 ▄████▄                    ▀█████▄          ▄███████████▄                    ███████▄ ▄███████
▄█████▀                     ▀█████▄        ▄██████▀██████▄                     █████▀▀▀█████▀
██████                       ██████       ▄██████   ██████▄                     ▀█▀     ▀█▀
██████                       ██████      ▄██████     ██████▄                     █       █
██████                       ██████     ▄██████       ██████▄                   ▄█▄     ▄█▄
▀██████▄                    ▄█████▀    ▄██████         ██████▄                ▄█████▄▄▄█████▄
 ▀██████▄                  ▄█████▀    ▄██████                                ███████▀ ▀███████
  ▀██████▄               ▄██████▀    ▄██████                               ▄██████▀     ▀██████▄
   ▀████████▄▄       ▄▄████████▀    ▄██████                               ▄██████         ██████▄
     ▀███████████████████████▀     ▄██████                 ██████▄      ▄██████▀           ▀██████▄
       ▀▀█████████████████▀▀      ▄██████                   ██████▄   ▄██████▀               ▀██████▄
           ▀▀█████████▀▀         ▄██████                     ██████▄▄██████▀                   ▀██████▄
  O HOLD YOUR
OWN KEYS!
  O   O [SUCCESS   
RAISE
US$18mil+]
pltgksl
Newbie
*

Activity: 126

View Profile WWW
July 26, 2018, 09:28:13 AM

I think sharing KYC is not very healthy because there are still security issues in the process
ugurum15
Member
**

Activity: 532
Merit: 22

View Profile
July 26, 2018, 10:07:19 AM

Bende kyc işlerini gün kimlik yada pasaport verilmemesi gerektiğini düşünüyorum. En basit den airdroplar için bile adamlar üyelik bilgilerini kullanıp sahte başvurular yapıyor. Bu kimlikler ile borsa kirsakar yara herhangi bir suça karissalar derdimiz kime nasıl anlatırız? Dikkatli olmakta fayda var. 3-5 kuruş için değmez bence
coobx
Newbie
*

Activity: 84

View Profile
July 26, 2018, 10:31:02 AM

Kimlik kabul ediyorlar genelde, yada ehliyet. Ben biryere ehliyet vermiştim. Aslında fotoğrafla oynanıpta yapılabilir ama yine de risk olmuş oluyor
ziya1453
Full Member

Activity: 1358
Merit: 193

View Profile
July 26, 2018, 10:52:25 AM
Last edit: July 26, 2018, 11:20:08 AM by ziya1453

evet her türlü bilginiz kyc sonucu satılabilir pazarlanabilir. airdropla işim olmaz ama ico lar için veriyormuyum bu bilgileri evet veriyorum. eğer kyc bilgilerinizin anonim olması sizi rahatsız edecekse kesinlikle bu bilgileri paylaşmayın çünkü bu bilgiler ücret karşılığı pazarlanıyor. hatta telegramda marketi bile var 0.1-0.2 eth adet başı gidiyor tekli alımlarda.
ayrıca ıslak imzanız olmadan kimse adınıza böyle dolandırıcılık yasa dışı işlem vs yapamaz bunlar şehir efsanesidir.

son olarak bu bilgiyi paylaşmak istemiyorum diye resim tabiki işe yaramaz(milyonda bir den az yanılma payıyla). milyonda bir den az yanılma payını espri anlayışınız hoşlarına gidebilir belki diye verdim Tongue
asnafisna
Newbie
*

Activity: 168

View Profile WWW
July 26, 2018, 11:06:00 AM

karşı tarafın insiyatifine kalmış. o bilgileri kalıcı olarak sunuculardan silebileceği gibi belli süreliğine saklamayı veya başkalarına satışını da yapma gibi bir sürü ihtimal var. eğer hayatınızda yüksek bir maddi değer katabileceğine inanıyorsan kyc sana kalmış. 300-500 dolarlık bir getirisi var yine sen bilirsin.
williamsmith
Full Member

Activity: 476
Merit: 100

View Profile
July 26, 2018, 11:44:28 AM

icoengine diye bir site var ve 1. seviyeyi geçtiğinizde eidoo uygulaması ile bağlantılı çalışıyor onunla anlaşmalı icolardan faydalanabilirsiniz. Tabi sadece airdrop için kyc yapmayın.
z38630610
Legendary
*

Activity: 1050
Merit: 1000

View Profile
July 26, 2018, 01:17:33 PM

KYC uygulaması Bizden istendiğinde robot olmadığımız kanıtlamak için ve daha başka şeyler için isteniyor. Bu İki taraf içinde zararsız bir iş. Onlar bunu şart koşuyorsa ileri zorlaştırmak için değil daha kaliteli oldukları için bence. İstenilen bilgiler zaten belli başlı şeyler.

▄█▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀█▄
▄█▀▄███████████▄▀█▄
▄█▀▄███████████████▄▀█▄
▄█▀▄███████ ██ ████████▄▀█▄
█ ███████▄▄ ▌ ▄▄▄ ▀██████ █
█ █████████ ▌ ████ ██████ █
█ █████████ ▌ ▄▄▄▄ ▀█████ █
█ █████████ ▌ █████ █████ █
█ █████▄▀▀  ▌ ▀▀▀▀ ▄█████ █
▀█▄▀███████ ██ ████████▀▄█▀
▀█▄▀███████████████▀▄█▀
▀█▄▀███████████▀▄█▀
▀█▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄█▀
.JINBI..

merges gold’s investment
holding value
with
blockchain technology
.
...T H E   G O L D E N   I C O...
.────────     WHITEPAPER     ────────.
▄█▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀█▄
▄█▀▄███████████▄▀█▄
▄█▀▄███████████████▄▀█▄
▄█▀▄███████ ██ ████████▄▀█▄
█ ███████▄▄ ▌ ▄▄▄ ▀██████ █
█ █████████ ▌ ████ ██████ █
█ █████████ ▌ ▄▄▄▄ ▀█████ █
█ █████████ ▌ █████ █████ █
█ █████▄▀▀  ▌ ▀▀▀▀ ▄█████ █
▀█▄▀███████ ██ ████████▀▄█▀
▀█▄▀███████████████▀▄█▀
▀█▄▀███████████▀▄█▀
▀█▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄█▀
xzone
Legendary
*

Activity: 2688
Merit: 1520

View Profile
July 26, 2018, 01:40:25 PM

I think sharing KYC is not very healthy because there are still security issues in the process

İnsan gerçekten hayret ediyor Cheesy sen kalk şubattan kalma türkçe konuya ingilizce post at, yeniden canlandır Cheesy

KYC oldukça tehlikeli. 3-5 dolar gelir için kendinizi riske atmayın. Şubatta şu andaki kadar sıkıntılı bir ico döneminde değildik, şimdiki projelerin çok büyük kısmı scam.

███████████████████████████
███████▄████████████▄██████
████████▄████████▄████████
███▀█████▀▄███▄▀█████▀███
█████▀█▀▄██▀▀▀██▄▀█▀█████
███████▄███████████▄███████
███████▀███████████▀███████
████▄██▄▀██▄▄▄██▀▄██▄████
████▄████▄▀███▀▄████▄████
██▄███▀▀█▀██████▀█▀███▄███
██▀█▀████████████████▀█▀███
.
.Duelbits.
..........UNLEASH..........
THE ULTIMATE
GAMING EXPERIENCE
DUELBITS
FANTASY
SPORTS
████▄▄█████▄▄
░▄████
███████████▄
▐███
███████████████▄
███
████████████████
███
████████████████▌
███
██████████████████
████████████████▀▀▀
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
.
▬▬
VS
▬▬
████▄▄▄█████▄▄▄
░▄████████████████▄
▐██████████████████▄
████████████████████
████████████████████▌
█████████████████████
███████████████████
███████████████▌
███████████████▌
████████████████
████████████████
████████████████
████▀▀███████▀▀
/// PLAY FOR  FREE  ///
WIN FOR REAL
..PLAY NOW..
iskendercnr
Jr. Member
*

Activity: 448
Merit: 2

View Profile WWW
July 26, 2018, 05:51:36 PM

Güvenlik konusu aşırı değişken. Her türden insan var bu piyasada o bilgilerle yapılacak her şeyi yapabilirler. Benim önerim yeni kimliği henüz almadıysanız onu alın kyc isteyenlere de eski kimlik bilgi ve fotoğraflarını gönderin.

Silica NeXus                 
▄▄▄▄▄  Crowdfund the Nexus  ▄▄▄▄▄
gedor
Sr. Member

Activity: 658
Merit: 255

View Profile
July 26, 2018, 06:51:54 PM

Her proje için yüklemenizi tavsiye etmem sizin yüklediğiniz belgeler başka şeyler için de kullanılabilir eğer proje veya ekip problemli ise dolayısıyla çok az veren ve güvenli olmayanlar için yüklemek mantıklı değil bana göre.
Puyol
Full Member

Activity: 616
Merit: 101

View Profile
July 26, 2018, 07:16:39 PM

Güvendiğim ico ve borsalar hariç kyc doldurmamaya gayret ediyorum gerçi bazen zaten kimlik bilgilerimiz el altından çoktan satıldı ve internette dolaşıyor boşver diyorum ama sonradan üstüme sahte pasaport falan çıkarırlar düşüncesiyle vazgeçiyorum  Cheesy
Pages: [1] 2 3 »  All
  Print  

Jump to: