Bitcoin Forum
June 22, 2024, 10:17:38 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 »  All
  Print  
Author Topic: %51 Saldırı Gerçekleşirse btc 1(bir) dolar  (Read 21117 times)
enclock01 (OP)
Jr. Member
*

Activity: 110
Merit: 2

View Profile
February 15, 2018, 01:01:01 PM
Last edit: September 27, 2018, 02:16:17 PM by enclock01
Merited by hirozaki faraday (1)

Ön Edit 1:
Ben bu başlığı açarken pool hash değeri 10 milyon th falandı. Şu an 60 milyon th lerde. Yani kaliteli bir mining cihazı 15th kazı yapsa. Havuzdaki hash değeri
4 milyon tane kaliteli mining cihazıyla yapılabiliyor. %50 si için 2 milyon tane asic cihazını parayla alamazsın. Şu aşamada teorik olarak %51 mümkün olsa da pratikte her geçen gün zorlaşıyor. Benim görüşüm btc zenginleri ve borsalar falan btc nin güvenliği için kar amacı gütmeyen madencilik yapıyor. Çünkü o zincir zarar görürse en fazla kayıbı kendileri yaşayacak.

Ön Edit2:
(Böyle bir şey mümkün değil diyenler için)
Sen ihtimal vermiyosun ama bitcoinin kurucusu Satoshi Nakamoto veriyor.
Bitcoin protokol pdf inde 6. maddenin son parafında
"The incentive may help encourage nodes to stay honest.  If a greedy attacker is able to assemble more CPU power than all the honest nodes, he would have to choose between using it to defraud people by stealing back his payments, or using it to generate new coins."

Translakşın
"Teşvik, düğümlerin dürüst olmaya teşvik edilmesine yardımcı olabilir. Açgözlü bir saldırgan tüm dürüst düğümlerden daha fazla işlemci gücü toplayabilirse, ödemelerini geri çalarak insanları dolandırabilir veya yeni paralar üretmek için onu kullanabilir."

%51 saldırı nedir?
Şifreleme ağında hesaplama gücünün %51 veya üzerinin bir güçte toplanması sonucunda. Orjinal zinciri o gücün onaylaması (bozabilmesi ). Bi nevi mahalle maçında "top benim" diyecek kişi/güç olmasıdır.

Kolay mı?

Şöyle söylemek lazım bunun maliyeti 5 ila 10 milyar dolar arası olduğu tahmin ediliyor. Yani tamamen duygusal ($)

Kim yapabilir?
Normal bir bireyin bunu yapabilmesi için dünyanın sayılı zenginlerinden olup, aynı zamanda aklını mustafa topaloğluyla yemesi lazım. Çünkü parası çöp olacak.

Sorun yok o zaman?
Dev sorun var. Ülkelerin geneli kripto piyasasından rahatsızlar,  Şu anki mevcut düzende ellerindeki paraların kripto karşısında zamanla pula dönüştüğünü nefretle izliyorlar
Ellerinden gelse tüm dünyada yasaklayacaklar (ama gelmiyor). Şu ana kadar kripto piyasası hakkında olumlu konuşan aklı başında bir ülke yetkilisi görmedim.

Kimse yapmasa bile abd bunu yapabilir. 5-10 kağıt abd için aynen bildiğin kağıttan ibarettir. Dünya bankasının çatısı su damlatıyo eller cebe cemaat dese fazlasını bile toplar.

Peki orjinal zincir bozulursa sonuçları ne olur?

Bununla ilgili bence iki seçenek var;

1-
Kötümser olursak btc yi imha etmek için zincire orphan bloklar ekleyecek, orjinalini bozacak, üstünü binecek vuracak kırbacı. Oyuncak edecek değeri 1 (yazıyla bir) dolar olacak. Altcoinler de bu teknolojiyi kullansın kullanmasın hepsi aynı şekilde çökecek. Hatta borsaların %99 değil %100 ü kapanacak uzun süre neyin ne olduğunu anlayıncaya kadar işlem yapılamayacak. Kimi coinler daha sonra ayağa kalkabilir ama aynı seviyeye gelme süresi çok uzun olacak

2-iyimser olursak, dünyanın dijitalleştiğini görecek olan bu güç (muhtemelen abd) bunu bitirmek yerine kendine göre yontabilir.  
Protokolleri değiştirebilir mi o konuda tam bilgim yok. Eğer değiştirebilirse bir fork çıkarır. Yarılanma süresini uzatır, btc adresleri pasaportla abd den online onaylanır. (hızımı aldım iyi sallıyorum tutma beni) Yapılan işlemlerde % vergi sistemi getirilir. orjinal zinciri bozup herkesin yeni zinciri kullanmasını bekler. Lightning networku de yaptı mı gerçekten usd v2.0 gelir. Dolar da dahil kağıt parayı tarihe karıştırır.  (einstein detected)

Satoshi dayımızın bu konuda ne dediğini de not edelim şuraya

"Eğer açgözlü bir saldırgan bütün dürüst düğümlerden daha fazla işlem gücünü toplamayı başarabilirse bu gücü ödemelerini çalarak insanları dolandırmak için mi yoksa yeni para üretmek için mi kullanacağına karar vermelidir. Oyunu kurallarına uygun oynamayı daha karlı bulmalıdır. Sistemi kandırıp kendi zenginliğinin geçerliğini zedelemektense kurallara uymak ona herkesin toplamından daha fazla yeni para kazandıracaktır."

Edit:

Hocalar ben olacak demiyor. Aksine olması zor diyorum. Ama devletler isterse bu saldırıyı çok rahat yapabilir diyorum

Satoshi emmi bile böyle bir açık olduğunu belirtmiş ve uyarmış bazı arkadaşlar hala böyle bir şey mümkün değil diyor.

Ve bazı haklı arkadaşların dediği gibi direk %51 yapmasına gerek yok. Başladığı zaman zorluk seviyesi yükseleceği için kazançları çok azalan hatta eksiye düşen madenciler makineleri kapatacak yada alt coinlere çil yavrusu gibi dağılacaktır.

Hatta bugün bir hesaplama yaptım madencilik değeri tahminimden çok daha düşük görünüyor. 2-3 kağıda bu işi bitirebilirler.

Bknz:
https://bitcointalk.org/index.php?topic=2960513.0

Edit 2:

Bir çok aklı başında yorumcu yıl sonuna doğru btc nin 50k ları göreceğini ön görüyor. Aklı başında olmayıp 2020 de 1 milyon dolar olmazsa çükünü kesecek olanlar da var Smiley (mcafee)

Biz aklı selim düşünelim yıl sonuna doğru 50k oldu diyelim. Lightning networku de yaptılar. (lightning network node sayısı son 1 ayda 600 lerden 2000 lere geldi)

Bunun sonuçlarını yazalım;

-Btc nin market değeri 1 trilyon dolar olacak. Doğal olarak volatilitesi nisbeten azalacak.
-Lightning network ile kredi kartından daha hızlı ödeme yapılabilecek
-Lightnin network ile fee ler çok düşeceği için günlük alışverişlerde telefondan direk kullanılabilecek
-insanların veya firmaların btc adreslerini devlet verecek bunun dışında adres kullanılması yasaklanacak. Borsalarda da bu yasal adrsesler kullanılacak. Tam olmasa da nispeten harcamalar kayıt altında olacak.
-Btc tüm eksikliklerini kapattığı için, gereksinimi kalmayan altcoinlerin çoğu çöpcoin olacak

Sonuç olarak btc tüm dünyada kullanılan tek para birimi olacak. Tek dedim bakın usd yi saymadım. abd nin en büyük silahı olan dolar çöp bir token olacak, kağıttan bir farkı kalmayacak. Dünyadaki tüm dolarlar abd ye dönecek. abd de para çoğalınca faizler enflasyon fırlayacak. parasına 3 tane sıfır gelecek. küçük abdestini yapınca 1 değil 1000 dolar ücret ödenecek. Ekonomide istikrarı itibarı doğal olarak gücü kalmayacak.

Sizce abd bunu öngörüp 3-5 milyar dolar yatırımla bu blok zincirini bozarak btc yi çöp edemez mi?
Bitinator
Sr. Member

Activity: 746
Merit: 251

View Profile
February 15, 2018, 01:11:00 PM

Sana bir şey söyleyeyim mi? Kriptopara piyasasındaki düşüşler bile bir ahenkle yaşanıyor. Bana göre şimdilik her şey yolunda gidiyor ve devletlerin içinden bir takım kimseler Bitcoin'i engellemeye çalışsa da bir kısım kimselerinde Bitcoin'i desteklediği ortada.. Satoshi Nakamoto denilen kişi bir kişiden çok daha çok dünyada finansal anlamda sözü geçen büyük kimseler gibime geliyor.. Yani her şey plana göre gidiyor, 6 Şubat'ta bir senato yapıldı daha konuşma yapılmadan Bitcoin 6 bin dolara düştü yani kimsenin %51 attack yapmaya ihtiyacı yok bitirmek isteselerdi 2-3k dolara kadar düşürüp sistemin içine dahil olurlardı zaten.

INVALID BBCODE: close of unopened tag in table (1)
btcmurat
Sr. Member

Activity: 840
Merit: 253

View Profile
February 15, 2018, 01:13:13 PM

o kadar masraf edipde hiç bir şey kazanmasada zarar etmeyecek güç sadece devletlerin elinde var.
devletleri yönetenlerde hükümetler ve onlarında oy dertleri olduğu için böyle bir şey yapılamaz görünüyor.
lossnet
Legendary
*

Activity: 1820
Merit: 1123

View Profile
February 15, 2018, 01:55:11 PM

Bayılıyorum böyle komplo teorilerine. Yakın ya da uzak zamanda gerçekleşme ihtimali olsun ya da olmasın, senaryoları okuyarak bakış açısı kazanıyoruz sonuçta. ABD'nin başında Trump gibi biri olduktan sonra mantıktan bahsetmek oldukça güç. Pire için yorganı değil komple mahalleyi yakacak kapasitede bu adam. O yüzden de kendine yakın düşünen ülkeleri gazlayıp birlik olabilir BTC'ye karşı.
temeler
Sr. Member

Activity: 588
Merit: 250

View Profile
February 15, 2018, 02:42:41 PM

1 Dolar mı keşke olsada bütün btc leri toplasak sonra o 5-10 milyar doları veren verdiğiyle kalır. kimse böyle bir parayı çöpe atmaz bence %100 sonucu yok.
BTCHakan
Sr. Member

Activity: 420
Merit: 260

View Profile
February 15, 2018, 03:22:44 PM

Bizim milletin komple teorileri dünyanın en baba paradokslarına, komplo teorilerine kafa tutar. Tamam her şey güzel hoş ama böyle bir şeyi yapabilmeleri için var olan sistemde kendi kontrollerinin dışında olan mining gücünü engellemeleri lazım. Birileri hadi biz %51'e sahip olalım dediğinde diğerlerinin de bu yarışta yerinde saymalarını sağlamalılar yoksa bu tarz senaryoların gerçekleşmesi imkansız! Hiçbir devlette oturup bununla uğraşmaz..
followm3
Full Member

Activity: 322
Merit: 126

EndChain - Complete Logistical Solution

View Profile
February 15, 2018, 03:32:02 PM

Böyle birşeye zaten kimse kalkışacağını pek sanmıyorum deliler ve çıkarları için bitcoini bitirmek isteyenler için.  Bunun yerine sürekli kötü haberler yapsalar daha ucuza hallederler.

spastikss
Full Member

Activity: 434
Merit: 107

View Profile
February 15, 2018, 03:56:36 PM

Bunu yapmak isteyen kişinin eline hiçbir şey geçmez. mantık dışı bir hareketle bunu yaparsa bu sadece btc nin değil tüm kripto paraların sonu olur. tabi saldırganda harcadığı milyonlarca dolarla kalır.

samuel3414
Full Member

Activity: 252
Merit: 100

View Profile
February 15, 2018, 04:08:00 PM

Yine abartılı bir haber daha yapılmış. Bitcoini ve diğer sanal paraları kötülemeye gerek yok diye düşünüyorum. Bu olayın olması neredeyse imkansız olarak görüyorum ben
LordMeowMeow
Sr. Member

Activity: 617
Merit: 250

View Profile
February 15, 2018, 04:15:50 PM

10 milyar dolarla bu olay gerçekleşebiliyorsa bu miktar Bitcoinden rahatsız olan kesim için para bile değil. Bu durumda şimdilik Bitcoinin ve kripto paraların tamamen yok olmasını istemedikleri sonucunu çıkarabiliriz. Öte yandan böyle bir gücü eline geçirecek güce sahip olanlar bunu bitirmekten ziyade, bu gücü kontrol etmek maksadıyla elinde tutar. Satoshinin böyle bir öngörüde bulunmuş olması çok ta hayali bir senaryo olmadığını düşündürdü
kriptor
Newbie
*

Activity: 53
Merit: 0

View Profile
February 15, 2018, 04:25:15 PM

teoriye birazda benden katkı olsun  Cool

önce toplam miner sayısının %10 una sahip olunur iyi haberler hazırlanır yüklü bir yatırım yapılır haber patlatılır sonra kötü haberler hazırlanır yüklü miktar geri çekilir haber patlatılır teorik olarak btc %90 değer kaybederse miner sayısındada %90 lık düşüş olur daha önceden sahip olduğumuz %10 luk miner oranı artık %51 olmuş olur

böylece hem zengin olunur hemde sistem patlamış olur.
dammedonut
Full Member

Activity: 224

View Profile
February 15, 2018, 04:56:28 PM

Böyle bir manyak varsa yapsın ulan. Hayatımıza renk gelir. Abimizde egosunu tatmin eder. Herkes kazanır çok iyi olur. Bunu hesaplayan arkadaşa da helal olsun. Eşeğin aklına karpuz kabuğu düşmez inşallah. Grin Grin Grin

Piratte
Full Member

Activity: 840
Merit: 103

View Profile
February 15, 2018, 05:24:28 PM

Herseyin bir cozumu var bir kod guncellemesine bakar. Suan mevcut sistem sorun cikarmadigindan mining islemi hala bu sekil devam ediyor. Dedigin gibi birsey dusunen icin bosa masraf olur.
clex_us
Full Member

Activity: 336

View Profile
February 15, 2018, 06:01:26 PM

Devletler dijital para birimlerinin dünya ekonomisine entegre olmasını bekliyor. Arada sırada ters fikirler ortaya çıkabilir. Genel gidişat dijital para birimlerinin ulusal para birimlerinin yerine geçmesi süreci halinde devam ediyor.
ferhat1242
Sr. Member

Activity: 672
Merit: 277

CAT.EX Exchange

View Profile
February 15, 2018, 06:04:01 PM

Bu tehlike benimde hep aklına geliyor acaba ne zaman bu senaryolar ile elimize verip kaçacaklar ? %51 atak tehlikesi çok riskli bir olay.Bunu isteseler hemen yaparlar fakat yapmak istemiyorlar diyelim.5-10 milyar dolar bazılarına küçük gelen bir para gerçekten hele ki devletlere çok çok basit bir para.Şuan o birileri yapmak istemediği için yapmıyor.Diyelim ki bitcoin devletlere ciddi sorun çıkardı ve piyasayı sallamaya başladı.İşte o zaman bu planı devreye sokabilirler.

Ama şöyle düşünün bunu icat eden satoshi bey bunuda hesaplamıştır.Öyle bir tehlike için core ekibine ne yapacağını söylemiştir veya söyler.

|(
▄▄██████████▄▄
▄██████████████████▄
▄█████▀ ▀█████▀ ▀██████▄
██████ ███ ▀▀▀ ███ ███████
██████▀▄███████████▄▀███████
███████ █████████████ ████████
███████ █████████████ ████████
████████▄▀█████████▀▄█████████
██████████▄ █████ ▄█▀▄▄▄▀█████
██████████ ████▌▐█ █▀▄█ ████
████████▌▐█████ █▌▐█▄▄████
▀█████▀ ██████▄ ▀ █████▀
▀██████████████████▀
▀▀██████████▀▀
)(.
)
▌   ANNOUNCE THREAD   ▌▐   BOUNTY   ▐
TWITTER  |  FACEBOOK  |  TELEGRAM  |  DISCORD
(((((((   MOBILE APP [ ANDROID / IOS ]   )))))))
)
yavuz
Jr. Member
*

Activity: 210
Merit: 6

View Profile
February 15, 2018, 06:59:41 PM

birincisi 10 milyar dolar devletler için gözden çok kolay çıkarılabilecek bir para.
bitcoini bitirme operasyonuna zaten 15-20 devlet ortak bile girebilir.

10 milyar dolar nakit bu ayırcak ekip önce bitcoine güveni sarsmak için balinaları bile yerde yere vuracak dump pump operasyonları yapar.
alım satım işlemleri yapıp bitcoini bir düşürüp bir arttırır. milyonlarca amatör oyuncunun ciddi para kaybetmesini sağlar.
bu operasyonlarla para kaybetmeyen sabırlı oyuncularıda %51 ile dize getirir.

hangi algoritmayı yazarsanız yazın, %51 hesap gücüne ulaşan her koin altyapısını batırır gibi.
buna karşı yazılımsal önlem alınıp yeni bir koinle yolumuza devam ederiz.
Bheze
Sr. Member

Activity: 434
Merit: 253

View Profile
February 15, 2018, 08:37:47 PM

Valla üç beş iş adamı kötülese Bitcoin takla atıyor, spekülasyon yapmak bu kadar basitken kimse %51 saldırısı falan dinlemez bana göre gerek yok böyle bir şeye.
kingofrogues07
Member
**

Activity: 140
Merit: 13

View Profile
February 15, 2018, 08:46:44 PM
Merited by EFS (1)

Bu senaryoda bir şey eksik değilmi. Birisinin hash rate'inin yüzde 51'ini ele geçirmeye çalışması demek. Difficulty'nin üstel artması demektir. Bu durumda bitcoin fiyatı fırlayacağı için zaten var olan devasa mining çiftlikleri katlanır ve hash rate yarışı iyice kızışır. Böyle bir piyasada birisinin yüzde 51'i ele geçirmesi  imkansız olmasa da imkansıza baya yakın.

Bu durumdan karlı çıkacak tek bir kesim var o da silikon çip endüstrisi...
Easx
Member
**

Activity: 490
Merit: 10

View Profile
February 16, 2018, 02:58:22 AM

Hocam şu anki durumda %51'in tek bir kişinin eline geçmesi öyle 5 milyar ile olmaz. Bitcoin milyarderi olan o kadar adam var. Ülkeler girmese bile bu adamlar bile keyfine girerdi öyle olsaydı eğer Smiley

enclock01 (OP)
Jr. Member
*

Activity: 110
Merit: 2

View Profile
February 16, 2018, 08:26:11 AM

Hocalar ben olacak demiyor. Aksine olması zor diyorum. Ama devletler isterse bu saldırıyı çok rahat yapabilir diyorum

Satoshi emmi bile böyle bir açık olduğunu belirtmiş ve uyarmış bazı arkadaşlar hala böyle bir şey mümkün değil diyor.

Ve bazı haklı arkadaşların dediği gibi direk %51 yapmasına gerek yok. Başladığı zaman zorluk seviyesi yükseleceği için kazançları çok azalan hatta eksiye düşen madenciler makineleri kapatacak yada alt coinlere çil yavrusu gibi dağılacaktır.

Hatta bugün bir hesaplama yaptım madencilik değeri tahminimden çok daha düşük görünüyor. 2-3 kağıda bu işi bitirebilirler.

Bknz:
https://bitcointalk.org/index.php?topic=2960513.0
Pages: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 »  All
  Print  

Jump to: