Bitcoin Forum
May 13, 2024, 12:09:42 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: « 1 [2]  All
  Print  
Author Topic: peşin para ev alacaklara iyi, kredi ile alacaklara kötü haberim var.  (Read 353 times)
AlyattesLydia
Hero Member

Activity: 1400
Merit: 569

View Profile
February 17, 2018, 11:20:56 PM
Merited by EFS (2)

Aslında hem iyi olmuş, hem kötü olmuş diyebiliriz.

Kötü olmuş çünkü oturmak için ya da kötü günlerde sıkıntı yaşamamak için ev almayı hayal eden 400 bin TL altı ev bakan kitle

İyi olmuş çünkü sırf sağa sola gösteriş olsun diye, tüm hayatını krediye bağlayıp ev alanlar, bir kere daha düşenecekler

Bundan yaklaşık 1 ay önce, karı-koca çalışmayı planlayan ve yaklaşık 500 bin TL kredi çekmeyi hedefleyen arkadaşlarımla, Ataşehir çevresinde ev baktık. Toki konutlarından tek farkı adı olan, kapıda güvenlik, sidikli bir havuz, iki üç tane çam ağacı hariç bir espirisi olmayan siteleri geziyoruz. Bizi gezdiren vampir emlakçı, en düşük 3+1 için 1 milyon TL olabileceğini söylüyor. Hemen konuya girip aynı özelliklerde bu dairenin ne kadar kira getireceğini soruyorum. Pişkin emlakçı 2.500 TL + Site Aidatı (500 TL) diyor. Hani insan bunu duyunca gülme ile ağlama arasında kalıyor. Kaba tabirle, bu evin fiyatının çok daha fazla artmayacağını düşünürsek, ROI için bize 40 seneden bahsediyor.

Emlakçıya bu evin en fazla 500 bin TL edeceğini, fiyatın tamamen talep yüzünden bu fiyatlara geldiği ancak onun da bitmek üzere olduğunu belirttim. Aldığım cevap hiç şaşırtmadı; "Hep öyle diyorlar ama yazın burası 1,5 milyon olur" bu arada üslubum için kusura bakmayın, bazı emlakçılara içten içe bir nefret duymamdan ileri geliyor. Neyse evi gördük, bildiğiniz küçük 3+1 diye hitap edilen evlerden, bir odası neredeyse kullanılamayacak durumda ama emlakçıya göre bugün almazlarsa, yarın satılır.

Aylık karı-koca gelirleri 12-13 bin TL olan bu arkadaşlarım gözlerini kırpmadan, dünyalar kadar borcun ve stresin altına girdiler. İlla konut yatırımı yapmak istedikleri için aslında tavsiyem çok mantıklıydı. Gidip fiyatın balon olmayacağı, değerlenmesi muhtemel bir yerden ROI'ı 15 yıl olan bir dükkan alalım. Yaklaşık 5-6 bin kira alın ve çok istiyorsanız 3 bin liraya burada oturun dedim. Hiçbir şey yapamıyorsanız, parayı bankaya koyun dedim ama maalesef dinletemedim. Çarkın içindeki dişlilerden biri olmak için ellerinden geleni yaptılar, umarım faiz artışları ile birlikte daha çok insanın gözü açılır.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715602182
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715602182
Reply with quote  #2

1715602182
Report to moderator
1715602182
Hero Member
*

Ignore
1715602182
Reply with quote  #2

1715602182
Report to moderator
1715602182
Hero Member
*

Ignore
1715602182
Reply with quote  #2

1715602182
Report to moderator
srhtssr
Jr. Member
*

Activity: 98
Merit: 1

View Profile
February 17, 2018, 11:54:21 PM
Merited by EFS (1)

şuanki doğum popülasyonunu herhangi bir şekilde kırmadan yaşanacak bir küresel kriz yada savaş olmazssa ev fiyatlarının düşmesi olanaksız tabiki uzun dönem zaman fiyat grafiği tabiki azalan verimler yasasına göre fiyatı artık azalarak arttırıcaktır eskisi gibi artıslar olmıcaktır ama genel bazda düşmesi için üyük bir olay gerekli buda bence ev fiyatlarını değil tüm indexleri etkileyen bir demografik durum olur.
oyuzden ev fiayatı düşücek yerine savaş cıkıcak deprem olucak yada küresel kriz olucak gibi tahminler daha tutarlı olur

CUBE CHAIN  |  The 4th Blockchain for Ecommerce  ■  ■  ▬▬▬
▬▬▬  ■  ■  Meet the social Blockchain services you imagine.
Bitcoin-Turkiye
Sr. Member

Activity: 1666
Merit: 271

View Profile
February 18, 2018, 12:41:40 AM

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Hamdi Akın'ın 2 gün önceki röportajından

Yeni başlayacak konut yerine, bitmiş projelerden ev almak daha avantajlı’ diyen Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Akın, sektörde ses getirecek bir açıklama yaptı.

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, yakın zamanda konut fiyatlarının ucuzlamayacağını öngördüğünü söyledi.

Enflasyon rakamlarının yüzde 9-10 seviyesinde seyrettiğini ve 2 yıldır sektörde hiçbir firmanın konut fiyatlarında zam yapmadığını böylelikle konutlarda yüzde 20 oranında indirim meydana geldiğini dile getiren Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, konut fiyatlarında daha fazla ucuzlama olmayacağını söyledi.

İki yıldır sektörde kimsenin konut fiyatlarında indirim yapmaması ve enflasyon oranlarda görülen yükseklik sebebiyle kont fiyatlarında yüzde 20 indirim meydana geldiğini iddia eden Akın, konut fiyatlarının daha da ucuzlamayacağını söyledi.

Gayrimenkul sektörüne ilişkin önemli ön görülerde ve değerlendirmelerde bulunarak sektörde büyük ses getiren Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, ‘yeni başlayacak konut almak yerine, bitmiş projelerden konut almak daha avantajlı’ açıklamasının ardından yine sektörde çok ses getirecek bir açıklamaya imza attı.

Konut fiyatları ve konut fiyat artışları hakkında önemli açıklamalar yapan Akın, sektörde son 2 yıl içinde hiç zam yapılmadığını ve aslında konut fiyatlarında yüzde 20’lk bir indirim meydana geldiğini ve konut fiyatlarının bundan daha fazla ucuzlamasının mümkün olmadığını iddia etti.

Konut sektöründe bir balondan bahsetmenin mümkün olmadığını ancak sektördeki iş bilmez inşaatçılar tarafından üretilen projelerde sorunlar yaşandığını ifade etti. Sektörde bir konut şişkinliği olmadığını ancak konut satışlarında yaşanan sıkıntıların nedeninin yüksek kredi faiz oranları olduğunu söyledi.

Talebin kredi faiz oranları nedeniyle bazen düşebildiğini ve yüzde 1 kredi faiz oranını görenlerin konut satın almaktan vazgeçtiğini söyleyen Akfen Yönetim Kurulu Başkanı Akın, konutta fiyatların daha da düşmeyeceğinin altını çizdi.

Turkey Asic miner Best Seller Telegram @Miningci
ilonaproda
Jr. Member
*

Activity: 280
Merit: 1

Win-Won-Betfury

View Profile
February 18, 2018, 03:43:31 AM

Parası olmayan almasınlar abi ne bokuna giriyolar kredi işine

__________ BetFury __________
🎲 The first i-Gaming Crypto platform with BTC Dividends 🎲
https://betfury.tv/2VDCk7K
kartalgiunti
Member
**

Activity: 490
Merit: 13

BIB Exchange

View Profile
February 18, 2018, 08:29:37 AM

İnşaat sektörünün önde gelen abileri de konut fiyatlarında bir düşme beklemiyorlar zaten. İmkanı olanların ev almak için beklememeleri gerekiyor bence, konut fiyatlarının düşmesini geçin banka faizleri daha da artabilir şu ekonomik durumda

███     WHITEPAPER  |    TELEGRAM    ███ █     BiB Exchange     █ ███     TWITTER     |   INSTAGRAM     ███
S e t   O f f   t h e   W e b 3   G e n e r a t i o n   N o w
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄  ▄   ►► Powered by BOUNTY DETECTIVE   ▄  ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
aleynafor
Newbie
*

Activity: 123
Merit: 0

View Profile
February 18, 2018, 09:02:00 AM

Ülke şantiye alanına döndü, bu kadar evi kim alacak diye merak ediyorum ama hala satılıyor demekki inşaatlar son sürat devam ediyor. Yakın zamanda fiyatlarda düşme olacağını sanmıyorum, mutlaka birgün tıkanacak bu piyasa o zaman işte düşer fiyatlar.
Pages: « 1 [2]  All
  Print  

Jump to: