Bitcoin Forum
May 02, 2024, 03:09:30 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Pump/Dump ve Kripto Para Piyasası İlişkisi  (Read 139 times)
rekarse (OP)
Newbie
*

Activity: 24
Merit: 0

View Profile
February 21, 2018, 05:04:56 AM
Last edit: February 23, 2018, 11:15:55 AM by rekarse

Sürekli karşımıza çıkan pump, dump kavramları nedir? Bu yolla para kazanılabilir mi? Riskli bir iş midir? Kripto para piyasasına ne derecede etki etmektedir? Bu soruların cevaplarını yazmış olduğumuz bu yazıda bulacaksınız.

PUMP/ DUMP NE ANLATMAKTADIR?

Pump, yükseltme, şişirme anlamına gelmekte, dump ise indirmeyi ifade etmektedir. Pump/Dump, kripto paranın fiyatını yükseltip indirme sürecine verilen addır. Bu işlemi yapanların amacı kar elde etmektir. Herkes bu işlemle risk aldığı gibi işlemi yapan herkes kâr edecek diye bir kural yoktur.

Dijital ortamda, ortaklar bir araya gelip de belirledikleri kripto parayı satın alırlar ve böylece bu paranın fiyatı yükselmeye başlar. Yüselen bu kripto para aynı kişiler tarafından satışa sunulur. Kâra geçildikten sonra bu kripto paranın fiyatı bir anda azaltılıp normal fiyatına döndürülür. Buna Pump/Dump işlemi denir.
Bu ani fiyat değişimleri sürecinde uyanık olmak için gelişmeleri yakından takip etmek gerekir. Eğer yakından ilgilenmiyorsanız kaybınız kaçınılmaz olacaktır.

Pump/Dump işlemi ile kâr edebilirsiniz fakat bu işlem çok riskli olduğu için pek tavsiye edilmemektedir.

Peki Bu Değişimler Kripto Para Piyasasını Nasıl Etkiler?

Kripto para piyasası daha yeni bir piyasa olduğu için iniş çıkışlardan çok çabuk etkilenmektedir. İşte bu yüzden de hassas bir piyasa olduğu söylenebilir. Kripto para fiyatlarında ani bir yükselme ya da ani bir alçalma pump/dump sürecinden ortaya çıkmaktadır. Eğer böyle bir durum  gözlemlerseniz bu durumu pump hareketine yorabilirsiniz.  Kayığın içinde fırtınalı bir denizdeyken ıslanmamanız pek mümkün değildir. Fakat ilk yapacağınız şey –kayığı kurtarmaya çalışmayı geçtikten sonra-  en az şekilde ıslanmaya çalışmak olacaktır. Bu pump döneminde de kaybınızın en az şekilde olmasını istiyorsanız piyasayı yakından takip etmeniz gerekmektedir.

Scam, aldatmaca anlamına gelir. Bazı dolandırıcılar tarafından yapılan faaliyettir. Bu döngüleri yine bir topluluk yürütmektedir. Eğer kripto para yatırımı yapacaksanız tüm bunları göz önünde bulundurmanız ve konuya hakim olmanız gerekiyor.

1714662570
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714662570
Reply with quote  #2

1714662570
Report to moderator
You get merit points when someone likes your post enough to give you some. And for every 2 merit points you receive, you can send 1 merit point to someone else!
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714662570
Hero Member
*

Ignore
1714662570
Reply with quote  #2

1714662570
Report to moderator
1714662570
Hero Member
*

Ignore
1714662570
Reply with quote  #2

1714662570
Report to moderator
redsilentstorm
Member
**

Activity: 448
Merit: 10

View Profile
February 21, 2018, 06:19:10 AM

Crypto piyasası çok hızlı değişen dinamiklere sahip , bu gün para kazanmak için bulduğunuz yöntem yarın para kaybetmenize sebep olabilir.  Pump belki daha önceler i bir miktar yakalanabiliyor du. Ama şimdi çok ta mümkün görünmüyor. Siz  herhangi bir sinyal almadan pump oluyor galiba derken pump bitmiş oluyor, şayet siz de buradan alırsanız geçmiş olsun ya zarar yada uzun vadeci oluyorsunuz birden.
HSYNTKN
Member
**

Activity: 336
Merit: 17

View Profile
February 21, 2018, 06:39:04 AM

Geçen hafta bende tam yükselişte alım yaptım bir koinden. Dedim yükselişe geçti artık meğer ben aldiktansan sonra pump bitmiş. Sonra bir dusmeye başladı bir haftadır bekliyorum yükselmesini. Çok iyi takip gerektiriyor.

coastbank
Full Member

Activity: 238
Merit: 100

Presale Starting May 1st

View Profile
February 21, 2018, 08:37:11 AM

Özetle hacmi dünya piyasalarına göre çok küçük olduğu için ufacık hamlelerle bile manipüle edilebilen bir piyasadasınız. Hareketliliklerin büyük çoğunluğu pump dump hüviyetinde olduğu için tuzak oluyor. Dikkat gerekli.

kim-yon
Sr. Member

Activity: 546
Merit: 251

View Profile
February 21, 2018, 08:46:23 AM

Borsa İstanbul ile kıyaslarsak %5 artması veya azalması büyük dalgalanma olarak geçiyor . İnsan bu piyasaya pek güvenmediği için vur kaç takdiği yapılacak bir yer olarak görüyorlar herhalde .
Peacee
Full Member

Activity: 224
Merit: 100

RepuX - Enterprise Blockchain Protocol

View Profile
February 25, 2018, 01:25:48 AM

Bildirim için sağolasın bir çok kişi aklında soruları azda olsa gidermiştir diye düşünüyorum bu tip faydalyı knular umarım forumda hep olur eskiden çok nadir açırlı meritten sonra herkes kaliteli bişeyler yazmaya çalışıyor.

itsmamedoff
Newbie
*

Activity: 154
Merit: 0

View Profile
February 25, 2018, 03:04:04 AM

Geçen hafta bende tam yükselişte alım yaptım bir koinden. Dedim yükselişe geçti artık meğer ben aldiktansan sonra pump bitmiş. Sonra bir dusmeye başladı bir haftadır bekliyorum yükselmesini. Çok iyi takip gerektiriyor.
aynen  Grin
MarcosCr
Member
**

Activity: 215
Merit: 13

View Profile
February 25, 2018, 08:18:00 AM

Pump dump takip etmeye çalışmak yerine gerçekten güvendiğiniz, altyapısını ve teknolojisinini incelediğiniz sağlam temellere dayanan projelere uzun vadeli yatırım yapmak çok daha mantıklı geliyor bana. Çünkü bu piyasada al sat yaparken aniden ters pozisyonda kalma ihtimali oldukça fazla.
Asber
Full Member

Activity: 938
Merit: 115

View Profile
February 25, 2018, 08:39:33 AM

Tabi ki pump düşük hacimli coinlerde daha kolay gerçekleşir. Aksi durumda çok çok büyük meblağlar gerekir. Bir de pump/dump takip etmektense önceki arkadaşlarında dediği gibi sağlam projelere yatırım yapmak daha mantıklıdır. Böylelikle emeğimizi gerçekten katkı sağlayan bir işe yönlendirmiş oluruz.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: