Bitcoin Forum
May 13, 2024, 02:58:25 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Ethminer vs. Claymore (LINUX) + OC ayarları Hakkında Bilgilendirme  (Read 248 times)
igotek (OP)
Hero Member

Activity: 2058
Merit: 608

Online Security & Investment Corporation

View Profile WWW
March 03, 2018, 02:25:24 AM
Last edit: March 03, 2018, 02:48:50 AM by igotek

CLAYMORE
-Fee ödemek zorundasınız.
-Mining ekranında stabil hız. (örneğin 12 adet NVIDIA GTX1050 TI 4GB ile 164 Mh/s standart hız gösteriyor.)
-AMD ekran kartları ile en yüksek üretim gücünü veriyor.
-Dual mining yapmak isteyenler için tabi ki de vazgeçilmez olanı.

ETHMINER
-Fee yoktur.
-Mining ekranında değişken hız. (örneğin 12 adet NVIDIA GTX1050 TI 4GB ile 161-166 MH/s arasında değişken hız görünüyor.)
-NVIDIA ekran kartları ile Linux'da en yüksek üretim gücünü veriyor.

Yaşadığım bölgede sıcaklıklar ve nem çok fazla olduğu için ekran kartları ile dual mining yapmıyorum. Ayrıca NVIDIA kartları tercih ettiğim için ETHMINER kullanmaya başladım. Hem fee ödemeyip hem de daha yüksek üretim gücüne sahip olmak güzel bence. Değişken hız yüzünden henüz getiriyi tam karşılaştırma imkanım olmadı. Ama yarın aynı havuzda aynı ekran kartlarına sahip iki ayrı sistemi her iki yazılımla da aynı anda çalıştırıp sonuçları ekleyeceğim.

Aynı ekran kartları için Claymore ve Ethminer için OC ayarları farklı.

GPU Rig'lerimin tamamını Windows'tan Linux'a taşıyarak HiveOS kullanmaya başladım. Artık paylaşımlarımı kullandığım işletim sistemine göre yapacağım. Şuanda 16 adet GPU Rig'im bulunmakta. Ortalama olarak 2.65 GH ETHASH üretim gücüm var.

HiveOS ile level atladığımı hissettim. İnternet kullanımı inanılmaz derece düştü. Windows işletim sisteminde internet kullanımı gereksiz yere fazlaydı. Tüm rigleri tek bir ekranda görüp tek seferde müdahele etmek de ayrı bir güzel.

OC ayarları Windows'tan tamamen farklı. Bu yüzden tüm riglerinizi aynı anda taşımanızı önermem. Şuanda iki tane rigimde Windows SSD takılı çalışıyor. Henüz OC ayarlarını çözemediğim için beklemeye aldım iki rigi.

Her bir rig için aylık 3 USD kullanım bedeli var. Ancak sunduğu olanaklar sayesinde bence çok da kafaya takılacak bir rakam değil.

Bilgisayardan Mozilla FireFox kullanarak sistemi kontrol ediyorum. Cep telefonundan ise Google Chrome ile girince sistemi kontrol etmek çok kolay. Ekranı büyütüp küçülterek istediğinizi yapabiliyorsunuz.

Bu arada şuana dek farkettiğim en belirgin bir kaç şeyi paylaşmak istiyorum.

GTX1050 TI 4GB ile en düşük 13.57 Mh/s, en yüksek 13.92 Mh/s üretim hızı alıyorum.
Ekran kartının markası değişince bu değerler değişiyor. (Zotac, MSI, ASUS ve Galax farklı üretim değerlerine sahip.)
Ekran kartı aynı marka olsa dahi model değişirse yine bu değerler değişiyor. (Mesela mini edition ve OC edition arasında fark var. Mesela OC edition ve EX OC edition araısnda fark var.)
OC yaparken bu değişkenler göz önünde bulundurulduğunda her karta aynı OC ayarı girilmiyor.
Durum böyle olunca aynı sayıda ekran kartına sahip iki rig arasında 3-4 MH/s hız farkı olabiliyor.

Bu belirttiğim OC ile ilgili şeyler aslında Windows'da da var. Ama hiç kimse bunu dikkate almayarak internette bulduğu OC değerlerini uygulamaya çalışıyor. Sahip olduğunuz kartlara ait en düzgün ayarı deneyerek bulmanız gerekiyor. Bunu bulmak için de o kartın ortalama olarak üretim gücünü internetten kontrol edip OC yaparak o değerleri yakalamaya çalışmanız gerekiyor. O değerleri geçmeye çalışmayın, zaten sistem buna izin vermiyor. OC değerleri Windows ile aynı değil. Bunu tekrar belirtiyorum.

Normalde Ethereum kazmıyorum. Sürekli farklı coinleri kazıyorum. HiveOs ile Xevan ve Neoscrypt kazdım. Sorunsuz çalışıyorlar. OC yaparken sadece Core Clock arttırmak yeterli.

X16r algoritmasında testler yaptım ancak şuana kadar pek başarılı olamadım. Nedenini çözemediğim bir şekilde madenci yazılımı en fazla 3 dakika çalışıyor ve sonra sanki fazla OC yapmış gibi hata veriyor. Tabi ki herhangi bir OC yapmadan stock ayarlarda test ediyorum. Yeni çıkan bir algortima olduğu için çok hevesliydim ama şimdilik beklemeye aldım.

Ethereum algoritmasını da 7 saattir test ediyorum. Artık uykum geldiği için son testi de yarın yapıp farklı algoritmaları denemeye devam edeceğim.

Son olarak çok önemli birşey paylaşıyorum. Asus Prime Z270-A anakart kullanıcılarına kötü haber: Bir tane kart normalden eksik üretim gücü veriyor. Windows yüklü SSD taktığımda sorun yoktur ancak linux işletim sistemi yüklü SSD taktığımda bu sorun mevcut. 3 MH/s eksik değer göreceksiniz Etherum da. Equihash da da aynı şekilde eksiklik gördüm ancak Equihash da çok ayrıntılı testler yapmadım. Xevan algoritmasında ise arada fark yok denecek kadar az. Eğer çözüm bulamazsam bu anakartların olduğu sistemelri windows oalrak bırakabilir veya anakartları satarak yerine başka anakart alabilirim.

I cannot live, I cannot die, trapped in myself.
Hold my breath as I wish for death. Oh please god, help me !
Once a transaction has 6 confirmations, it is extremely unlikely that an attacker without at least 50% of the network's computation power would be able to reverse it.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1715612305
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715612305
Reply with quote  #2

1715612305
Report to moderator
1715612305
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1715612305
Reply with quote  #2

1715612305
Report to moderator
ysakay
Sr. Member

Activity: 616
Merit: 259

View Profile
March 03, 2018, 03:41:59 AM

Öncelikle paylaşımınız için teşekkür ederim. Konu yanlış yerde diye silmeyip taşırlarsa tadından yenmez.
Asus anakarttaki problem bende de vardı b350f strixde msi a geçtim. SSD ye tek kablo bağlamayı denemediyseniz denemenizi tavsiye ederim.
Windowsta internet kullanımını minimuma indirebilirsiniz aslında.Online oyunlarda çok rahatsız ettiğinden zamanında muzdarip olmuştum.Denemenizi tavsiye ederim.Bir video vardı ama bulamadım yarın bulursam yazıcam buraya.
Teos
Member
**

Activity: 202
Merit: 17

View Profile
March 03, 2018, 04:26:42 AM

SMOS (simpleminig) denediniz mi?, rig başı aylık 2$ alıyor anladığım kadarıyla HiveOS ile aynı sistem. Denediyseniz aralarında ki farkı belirtirseniz faydalı olacaktır.
triclinics21
Member
**

Activity: 378
Merit: 11

View Profile
March 03, 2018, 06:09:24 AM

Mining için oldukca fazla ve güzel bilgiler verilmiş şunu sormak istiyorum daha önceden bu tarz mining projeleri oldu adını şimdi unuttum ama direk modifiyelenmiş linux üzerinde herşeyi yapıyordu ico falan oldu işte bunları denedinizmi hocam
BtcBlack
Member
**

Activity: 295
Merit: 10

View Profile
March 03, 2018, 06:31:16 AM

Nvidia kartlarla Claymore kullandığım günlere yanıyorum. Henüz linux tabanlı sistemleri denemesem de Ethminer Nvidia kartlar için kesinlikle en iyi tercih.
bileq
Legendary
*

Activity: 1274
Merit: 1068

View Profile
March 03, 2018, 06:55:35 AM

simdi biraz alakasiz olacak ama hazir hiveos kullanan yakalamisken sorayim istedim, karma amd ya da nvidia riglerde her karta ayri oc ayari hiveos sisteminde yazilabiliyor mu nasil yazilabiliyor?
ornegin 8gpu lu sistemde gpu2 ye oc yapmayacagim ya da oc ayarlarini digerlerinden daha dusuk tutacagim? bunu parametre olarak girecegim bi alan gormedim, rigler ethos da stabil calisiyor ama zaman zaman lisans uyarilari veriyor. alternatif bir backup planlamasi yapmam lazim Smiley
igotek (OP)
Hero Member

View Profile WWW
March 03, 2018, 09:24:19 PM

SMOS (simpleminig) denediniz mi?, rig başı aylık 2$ alıyor anladığım kadarıyla HiveOS ile aynı sistem. Denediyseniz aralarında ki farkı belirtirseniz faydalı olacaktır.

SMOS ve HiveOS çok farklı. hiveOS'ta ccminer ve sgminer tüm forkları bulabilirsiniz. SMOS'da ise bulamazsınız. Aradaki 1 USD fark bence önemsiz. HiveOS daha modern ve şık bir arayüze sahip. Kullanımı da çok kolay. Aslında SMOS geliştiricileri biraz güncelleme yaparak aynı kaliteyi yakalayabilir. Ama genelde ethereum kazanlar kullandığı için pek de umursamıyorlar.

igotek (OP)
Hero Member

View Profile WWW
March 03, 2018, 09:29:13 PM

simdi biraz alakasiz olacak ama hazir hiveos kullanan yakalamisken sorayim istedim, karma amd ya da nvidia riglerde her karta ayri oc ayari hiveos sisteminde yazilabiliyor mu nasil yazilabiliyor?
ornegin 8gpu lu sistemde gpu2 ye oc yapmayacagim ya da oc ayarlarini digerlerinden daha dusuk tutacagim? bunu parametre olarak girecegim bi alan gormedim, rigler ethos da stabil calisiyor ama zaman zaman lisans uyarilari veriyor. alternatif bir backup planlamasi yapmam lazim Smiley

AMD + NVIDIA kartları bir arada kullanabiliyorsunuz. Bende AMD yok ancak NVIDIA ile herbir karta ayrı ayrı OC ayarlanıyor. Ayrıca üç farklı miner aynı anda çalıştırılabiliyor. GPU + GPU + CPU şeklinde.

9 kartlı sistemde bir ekran kartına daha yüksek OC verdim bende. Sorunsuz çalıştı. Ekran kartlarının ısı değerlerini görerek anlık olarak OC ayarlarsan çok daha iyi olur. Her karta farklı OC değeri verdiğinde üretim de sistemin sıcaklığı da stabil oluyor.
Bu arada Power Limit olayını % olarak değil WATT cinsinden tanımlamak gerekiyor. En düşük , default ve en yüksek değerler sistemde otomatik gözüküyor.
Tek değer girilirse tüm kartlara uygular. Her bir kart içinde arada bir boşluk bırakarak değer girebilirsin.

Buraya tıklayarak üye olabilirsin.

Resim:

yuzdeyuzmalt
Full Member

Activity: 224
Merit: 100

View Profile
March 04, 2018, 03:31:51 PM

Mining yapmak bana göre amelelik gibi gleiyor mining için yapacağım masrafları sağlam tokenlerden ve coinlerden bir sepet yapsam kendimi uzun süre elimde tutuarak minindgen daha iyi para kazanırım. Türkiye şartlarında bu böyledir. bana göre.
sakasaka
Newbie
*

Activity: 38
Merit: 0

View Profile
March 05, 2018, 06:42:44 PM

Selamlar,

Dünden beri hiveos bende deniyorum.
Windowsda 29.8 stabil veren RX570 kart hiveos'da dalgalı 28.4 veriyor. (claymore)
Ethminer da ise daha da düşük veriyor.

Nvidia ile de deneyip yorumlarımı eklerim yakında.

Ama onun dışında panosu güzel.
telegram notification işi başarılı çalışıyor.
3 rige kadar da ücretsiz.
igotek (OP)
Hero Member

View Profile WWW
March 06, 2018, 01:27:09 AM

Windows ve Linux için OC ayarları farklı. Linux da memory kısmına daha yüksek değer atamanız gerekiyor. %150 den %200 e kadar varabiliyor bu oran.

ysakay
Sr. Member

Merit: 259

View Profile
March 06, 2018, 09:27:06 AM

AMD için en verimlisi windows. Smos veya hiveosda aynı değerleri alsanızda elektrik konusunda çok çok fark var. Smosda 1100W çeken rig windowsta 900w çekiyor. Muhtemelen hiveosda da aynıdır. Blockchain driverın linux,ubuntu gibi sistemler için geliştirilmediğinden olsa gerek.
kulmagu
Member
**

Activity: 308

View Profile
March 06, 2018, 12:38:22 PM

hiveos için güzel şeyler duydum ben SMOS kullanıcısıyım bunun üzerine bir deneme yapacağım özellikle eğer elektrik tarafında bir tasarruf varsa bu çok iyi olur wattmetre ile kontrol edeceğim
mdikmetas
Full Member

Merit: 118

View Profile
June 08, 2018, 11:57:46 AM

hocam test sonuçları nedir benim adıma söyleyeyim yavaş yavaş rigleri ethminer a geçiriyorum devfree işin içine girdiğinden ve artık ati tarafında da dalgalanma çok az olduğu için clymore kullanmanın pek bir espirisi kalmadı
betaplus
Jr. Member
*

Activity: 54
Merit: 1

View Profile WWW
June 24, 2018, 06:47:41 AM

AMD için en verimlisi windows. Smos veya hiveosda aynı değerleri alsanızda elektrik konusunda çok çok fark var. Smosda 1100W çeken rig windowsta 900w çekiyor. Muhtemelen hiveosda da aynıdır. Blockchain driverın linux,ubuntu gibi sistemler için geliştirilmediğinden olsa gerek.

Hiveos yeni aggressive mod ile güç tüketiminde Windows u yakalıyor.
Amd ekran kartı kullansak bile

betaplus.com.tr
Satılık sıfır RX470-4GB 30MH/S,
500 adet stok, özel fiyatlar için arayın.
kral_658
Member
**

Activity: 131

View Profile
June 24, 2018, 09:02:00 AM

Evet HiveOS bu konuda çok iyi. Ayrıca Windows versiyonu da çıktı. Artık Linux çok elektrik harcıyor diyemeyiz. Onu ancak SMOS kullananlar der.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: