Bitcoin Forum
May 05, 2024, 04:57:03 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: Tether nedir? Tüm Ayrıntılarıyla  (Read 258 times)
emirsener (OP)
Member
**

Activity: 557
Merit: 24

@coindunyasii

View Profile WWW
March 04, 2018, 08:57:35 AM
Last edit: March 04, 2018, 03:05:09 PM by emirsener
Merited by ophyrim (1)

Tether  hakkında , birçok henüz netliğe  kavuşmamış iddia ve haberler mevcut.

Bunlardan bir tanesi  tether  ve bitfinex borsasına ABD Düzenleyicileri Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (CTFC) tarafından mahkeme celbi gönderilmesi... -birçok haber kaynağından edindiğim bilgilere göre-  Kripto para borsalarından olan Bitfinex ve USDT’nin üreticisi Tether, ABD’li yasal düzenleyiciler tarafından celp kağıdı aldılar. Bazı söylentilere göre düzenleyicilerin böyle bir karara gitmesindeki sebep Tether’in “gerçek” değerinin son zamanlarda sıkça sorgulanıyor olması.
                        ------------------------------------
❗  Ayrıca ; USDT üzerindeki eleştiriler, token’in iddia edildiği gibi ABD Doları ile 1:1 oranında desteklenmediği ve Tether tarafından üretilen token’lerin Bitcoin fiyatını artırmak için kullanıldığı görüşü etrafında birleşiyor.

30 Ocak Salı günü bazı anonim kaynakları , Tether’ın USD ile sabitlenmesinin gittikçe daha fazla şüphe çekmeye başladığının ve otoritelerin Tether’in yasal durumunu “rutin olarak” sorguladıklarını belirtti.

Bitfinex ve Tether tarafından bu hafta gönderilmiş e-postaları alıntılayan haberde aşağıdaki gibi alıntılar bulunuyor:  '' sorgulama yürüten kolluk kuvvetlerinden ve düzenleyicilerden rutin olarak yasal sürece maruz kalıyoruz. Bu gibi talepler hakkında yorum yapmamak gibi bir ilkemiz var. ''

✔️  Yukarıda görmüş olduğunuz  gibi  tether'in  gerçekten olumsuz  haberlere ve suçlamalara maruz kaldığı ortada fakat  Tetherin bu suçlamalara karşı  takındığı tavırda gerçekten şüphe uyandırıyor bunuda şu  haberden alıntılayarak pekiştireyim :

'' Şüpheciler ise şirketin bunu kanıtlamak üzere, Tether yetkililerinin herhangi bir kanıt sunmadığını ve hesaplarının denetlenmediğini ileri sürüyorlar. Tether'ın sözcüsü Ronn Torossian, Aralık ayında yaptığı bir açıklamada şirketin mümkün olan en kısa zamanda tam denetim raporunun yayınlanacağını söylemişti. Ancak yayınlanması söz verilen resmi rapor hala ortada yok.  Yine de Eylül ayında denetim şirketi Friedman LLP'nin, bir ara dönem raporuna göre şirketin 15 Eylül itibariyle 442.9 milyon dolarlık nakdi bulunuyor ve Tether paralarının tamamını karşılıyordu. Buna karşın New York Times'a konuşan dijital para uzmanı bir hukukçu, söz konusu evrağın Tether paralarının dolarla desteklendiğini kanıtlayacak şekilde yazılmamış olduğunu ifade etmişti. ''
✔️ Gördüğünüz gibi gerçektende şüphe uyandırıcı bu gelişmeler henüz netlik kazanmış değil fakat eğerki dava sonucu çıkarsa veya yeni bir gelişme olursa ilk bu grupta paylaşacağım şimdi ise Celb gönderilen bir diğer kuruluş bitfinexin Tether ile bağlantısı ne Bunuda Bir diğer haber kaynağından edindiğim  alıntıyla açıklayalım...

''  Tether ve dünyanın en büyük Bitcoin Borsalarından Bitfinex arasındaki bağlantıya yönelik çok spekülasyon oldu. Bloomberg HT'ye göre Ne Tether'ın ne de Bitfinex'in internet sitesinde bu şirketlerin merkezlerinin nerede olduğu ya da yetkinin kimde olduğu ile ilgili bir bilgi bulunmuyor. Bitfinex'in de sözcüsü olan Torossian, Aralık açıklamasında her iki şirketin CEO'sunun Jan Ludovicus van der Velde olduğunu belirtmişti. Ayrıca Coindesk'e göre Torossian, şirketin strateji müdürünün Phil Potter, CFO'sunun Giancarlı Devasini olduğunu da söyledi. Ancak bu isimlerden bugüne kadar ne tam anlamıyla bir bilgi geldi ne de resmi bir açıklama yaptılar.

Tetherların nasıl üretildiği net değil, fakat traderların her bir sanal paranın 1 dolar değerinde olduğunu düşünüyor. IPC Systems Inc. adlı şirketler arası finansal kominikasyon hizmeti veren bir şirketin ürün yöneticisi Barry Leybovich, geçtiğimiz ay Bitcoin'un Bitfinex'te Tether parasıyla işlem görmesinin Bitcoin fiyatlarının yükselmesinde etkili olduğunu belirtmişti.''
✔️  Peki Tether ile ilgili en büyük endişe nedir ?
''Tetherla ilgili En büyük endişenin rezervleriyle ilgili olduğunu söyleyebiliriz. Sadece Ocak ayında 850 milyon dolar değerinde Tether üretildi ve bu üretimin esaslı bir şekilde desteklenmediği ve belgelerin yeterince kanıt içermediğine ilişkin korkular hakim. Ayrıca eğer bankada yeterli para bulunmuyorsa, Tether parasının değerinin belirleyicisinin ABD Doları yerine piyasa olması gerekiyor. Bu anlamda rezerv endişesi de mantıklı bir çerçeveye oturuyor.

Eğer korkulan olurda Tether'ın fiyatı çökerse ve traderlar Tether'a olan güvenini kaybederse bu durum Bitcoin'in de sert düşüşüne yol açabilir. Bu durumda Wired'ın deyişiyle “Para çekmek üzere banka gişelerine akın etmenin kripto versiyonu” yaşanabilir. Bitcoin alımındaki dünya çapındaki geniş kullanımı dikkate alındığında Tether, bazı sanal para borsalarının çökmesine bile neden olabilir.''

✔️  Peki Tether Kendini Nasıl Tanıtıyordu  ?

Kullanımda olan total tether miktarı her zaman Tether Limited tarafından tutulan banka hesaplarındaki Amerikan Doları miktarına denk olmalıdır. Aksi takdirde usdt ‘ye sahip olan kullanıcılar paralarını günlük banknotlara çeviremezler. Usdt denetimleri düzenli olarak yapılmaktadır.

✔️  Kısa Bir Hatırlatma ❗

USDT Tether 'i destekleyen borsaların başlıcaları şunlardır;

1- Poloniex
2- Bittrex
3- Shape shift
4- Kraken
5- Hitbtc
6- Cryptopia
7- Binance

⭕ Sonuç olarak

Şu aşamada Tether'a yatırım yapın veya yapmayın gibi bir tavsiye vermek için çok erken. Sonuçta iki tarafında birbirine yönelik iddiaları, maalesef altı doldurulmamış iddialar. Ancak Bitfinex ve Tether'ın süreç içerisinde kendilerini hem yatırımcıya hem de CFTC'ye temize çıkarması gerekiyor. Yani şu an için en güzeli ABD'deki dava sürecini beklemek. Dava süreciyle beraber de ortaya daha temeli kesin kanıtlarda konulacaktır.

Yerel ve global kripto para haberleri için sayfama beklerim dostlar

https://www.facebook.com/coindunyasii
1714885023
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714885023
Reply with quote  #2

1714885023
Report to moderator
The trust scores you see are subjective; they will change depending on who you have in your trust list.
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
uzayli
Full Member

Activity: 224
Merit: 100

RepuX - Enterprise Blockchain Protocol

View Profile
March 04, 2018, 01:58:51 PM

Tether ile açılan tam anlatım konusu olan tek konu bu olabilir Tetheri merak edenler için güzel bir yazı derlemişsin teşekkür ederim herkes adına. Tether'i merak eden çok insna var nasıl 1$ endexli diye okuyup anlayabilirler sayenizde...

Matthewww
Full Member

Activity: 322
Merit: 102

View Profile
March 04, 2018, 02:31:11 PM

Tether ile ilgili bu kadar ayrıntılı, akıcı, detaylı bir anlatımı bulamazsınız. uğraşan arkadaşın eline sağlık.
emirsener (OP)
Member
**

@coindunyasii

View Profile WWW
March 04, 2018, 10:30:37 PM

Tether ile ilgili bu kadar ayrıntılı, akıcı, detaylı bir anlatımı bulamazsınız. uğraşan arkadaşın eline sağlık.
rıca ederım hocam
CoinKolik
Hero Member

Activity: 736
Merit: 504

View Profile
March 04, 2018, 10:36:12 PM

Hocam detaylı anlatımınız için teşekkür ederim gerçekten Tether hakkında açıklayıcı bir metin olmuş açıkçası ben Bitfinex gibi büyük bir borsanın onca para kazanmasına rağmen sahte Tether basacağına inanmıyorum zaten Tether'in Bitcoin'in fiyatını yükseltebilecek kadar hacmi yok maalesef.
jeda2000
Full Member

Activity: 392
Merit: 101

View Profile
March 04, 2018, 10:40:11 PM

Tetherin etkisi epey kırıldı hatta kırıldığıda iyi oldu. Direkt dolara geçmeleri bazı borsaların usd desteği sunmaya başlamaları çok iyi oldu. Aralık ayında falan artan fiyatla beni tedirgin etmişti.
emirsener (OP)
Member
**

@coindunyasii

View Profile WWW
March 04, 2018, 10:40:35 PM
Merited by CoinKolik (1)

Hocam detaylı anlatımınız için teşekkür ederim gerçekten Tether hakkında açıklayıcı bir metin olmuş açıkçası ben Bitfinex gibi büyük bir borsanın onca para kazanmasına rağmen sahte Tether basacağına inanmıyorum zaten Tether'in Bitcoin'in fiyatını yükseltebilecek kadar hacmi yok maalesef.
bizde onların yalancısıyız hocam Smiley
Piratte
Full Member

Activity: 840
Merit: 103

View Profile
March 04, 2018, 11:10:08 PM

Ayrica bittrex tetheri iptal edip normal $ kullanacakti bir ara soylemislerdi ama ne oldu bilmiyorum.
Sobe038
Full Member

Activity: 252
Merit: 103

View Profile
March 05, 2018, 08:25:20 AM

tether hakında harbiden başka konu başlığı yok sende baya güzel açıklamışsın dostum yazıyı okudum ve baya beğendim ayrıca doalra geçmeleri de baya yerinde bir karar oldu bence bu olay iyi yönde etkileyecektir tetherin durumunu
boestin
Legendary
*

Activity: 1092
Merit: 1000

View Profile
March 05, 2018, 10:08:42 AM

Faydalı bir başlık olmuş teşekürler, bilmeyen arkadaşlar öğrenmiş oldu en azından.bu arada bence açtığınız başlıklar çoğu saçmasapan konudan daha iyi
emirsener (OP)
Member
**

@coindunyasii

View Profile WWW
March 05, 2018, 10:41:09 AM

Faydalı bir başlık olmuş teşekürler, bilmeyen arkadaşlar öğrenmiş oldu en azından.bu arada bence açtığınız başlıklar çoğu saçmasapan konudan daha iyi
hocam bugün 2 arkadaş forumu çöplüğe cevirdiğimden bahsetti. İnsanlara bilgi paylaşımı yapmak neden kötü olabilir ki? Desteginiz için teşekkür ederim
tallbutshort54
Full Member

Activity: 280
Merit: 102

View Profile
March 05, 2018, 04:12:28 PM

tether konusu gerçekten kafa kurcalayan bir sorun, umarım bu sorun ileride şeffaf bir şekilde çözülür
Quite
Full Member

Activity: 448
Merit: 157

View Profile WWW
March 05, 2018, 04:48:17 PM

Paylaşımınız için içten teşekkür ederim. Araştırıp bilgi içeren bir konu oluşturmak her babayiğidin hakkı değildir. Kimisi geliyor iki kelime yazıp konu kirliliği yapıyor. Bunlardan olmadığınız için öncelikle teşekkürler. Ardından tether ile ilgili yazdıklarınızın hepsi doğru. Bitfinex gibi bir borsanın neden buna ihtiyacı olduğunu yazmışsınız. İşte burada da bitfinex extra gelir elde ediyor. Bu gelir sayesinde azımsanacak miktar değil. İsteyen coinmarketcap hacmiyle ilgili gerekli linkleri kontrol edebilir. Burada bulunan herkes bunu yapabilecek düzeyde bilgiye sahip diye düşünüyorum.

emirsener (OP)
Member
**

@coindunyasii

View Profile WWW
March 05, 2018, 05:13:02 PM

Paylaşımınız için içten teşekkür ederim. Araştırıp bilgi içeren bir konu oluşturmak her babayiğidin hakkı değildir. Kimisi geliyor iki kelime yazıp konu kirliliği yapıyor. Bunlardan olmadığınız için öncelikle teşekkürler. Ardından tether ile ilgili yazdıklarınızın hepsi doğru. Bitfinex gibi bir borsanın neden buna ihtiyacı olduğunu yazmışsınız. İşte burada da bitfinex extra gelir elde ediyor. Bu gelir sayesinde azımsanacak miktar değil. İsteyen coinmarketcap hacmiyle ilgili gerekli linkleri kontrol edebilir. Burada bulunan herkes bunu yapabilecek düzeyde bilgiye sahip diye düşünüyorum.
Hocam yazdıklarınıza ufak bir parantez açayım ben de. TEther üzerinden borsa gelir ediyor mu etmiyor mu sorusunun cevabı aslında bir diğer borsa bittrex'ten geliyor bence. Örneğin binance Neo tutanlara aylık Gas ödemesi yaparken Bittrex bunu yapmıyor, neden? Çünkü her zaman KASA KAZANIR. Borsalar içerisinde samimi buldugum iki borsa var biri binance diğeri ise Kucoin.
frtmr
Full Member

Activity: 616
Merit: 108

View Profile WWW
March 05, 2018, 05:36:32 PM

Hocam yazdıklarınıza ufak bir parantez açayım ben de. TEther üzerinden borsa gelir ediyor mu etmiyor mu sorusunun cevabı aslında bir diğer borsa bittrex'ten geliyor bence. Örneğin binance Neo tutanlara aylık Gas ödemesi yaparken Bittrex bunu yapmıyor, neden? Çünkü her zaman KASA KAZANIR. Borsalar içerisinde samimi buldugum iki borsa var biri binance diğeri ise Kucoin.

Kasanın kazandığı doğru ama desteklenmeyen forklarda da adamlar soğuk cüzdanlarda fork coinlerini cebe indiriyor. 
Fakat Neo Gas olayında farklı. Daha önce de konusu geçmişti. Bu şekilde kazanç getiren coinler tabi oldukları yasalara göre problemliydi.

Cixboy61
Full Member

Activity: 238
Merit: 105

View Profile
March 11, 2018, 05:32:49 PM

Tetheri türkçe olarak çok başarılı şekilde açıklamışsın. Tam olarak nasıl sabitlendiği ve ne işe yaradığı konusunda bu tarz açıklamalara cidden ihtiyaç vardı.

▬▬▬▬▬▬▬     A N T E X     / // ///     MULTI-CHAIN DECENTRALIZED PROTOCOLS & SERVICES     ▬▬▬▬▬▬▬
Telegram Group     >     Facebook     |     Twitter     |     Medium     |     Whitepaper     <     Telegram Channel
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬  ▬▬  Powered by BOUNTY DETECTIVE  ▬▬  ▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
dewildance
Full Member

Activity: 546
Merit: 100

View Profile
March 11, 2018, 05:36:18 PM

Tether bana  hala güvensiz bir proje olarak geliyor eskiden her ay coin basıp 1 dolardan satarlardı. uzun vadede zarar etmiyim diye tetherde kalmak riskli bir durum olur bence
emirsener (OP)
Member
**

@coindunyasii

View Profile WWW
March 23, 2018, 07:58:55 AM

Yine bi ton tethe basılmıs galiba, neler oluyor kestirmek cok guc
redsilentstorm
Member
**

Activity: 448
Merit: 10

View Profile
March 23, 2018, 08:24:21 AM

Tether başımıza bela mı oldu , bir çeşit fırsat ve piyasanın yükselmesine etki eden bir koin mi pek karar veremedim. Zira tether in bir kısmı btc yi yükseltmek için kullanılsada long/short işlemleri ile piyasayı bayağı bir geriyor.
bileq
Legendary
*

Activity: 1274
Merit: 1068

View Profile
March 23, 2018, 11:08:12 AM

piyasalar yukselis trendindeyken piyasaya tether surulmesini takip etmeye calisirdim. ne zaman yeni tether basimi olsa piyasalar daha da yukselirdi. ama cok da spekulasyon araci edildi.
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: