Bitcoin Forum
June 20, 2024, 04:15:16 PM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 3  All
  Print  
Author Topic: Uber korsan taksiciliğin görünen yüzü mü yoksa yeni trend taksi sistemi midir?  (Read 367 times)
grknondr (OP)
Member
**

Activity: 182
Merit: 20

View Profile
March 12, 2018, 01:58:29 PM

Haberlerde sık sık taksiciler ile Uber şoförleri arasında olaylar, kavgalar yaşandığına şahit oluyoruz. Hatta müşteriler bile arada tacize uğruyor. Uber karşıtı eylem ve protestolar sadece Türkiye’de değil, Avrupa’da da yaşanmıştı. Avrupa’da tabi Türkiye’deki gibi şiddet pek olmadı, taksiciler protesto olarak greve gittiler, eylem yaptılar. Bugün ise Çağlayan adliyesinden taksiciler derneği ile Uber arasındaki mahkemenin ikincisi görüldü. Taksiciler Uber sisteminden ciddi şekilde şikayetçi. Uber sebebiyle işlerinin azaldığını, Uber’in vergi ödememesi sebebiyle haksız rekabete maruz kaldıklarını belirtiyorlar. Ancak Uber’in iddiası ise belediyeden gerekli belgelerin alındığı ve verginin ödendiği yönünde. Hatta bugün haberde bir Uber şoförü vergi levhasını, taşıt kartını, D2 yetki belgesini, Turizm Bakanlığı’ndan aldığı iznin belgesini kameralara gösterdi. Buradan şu anlaşılıyor; Uber turist taşımacılığı yapma hakkına sahip bir kuruluştur. Muamma olan nokta ise şu; biz, yani sıradan vatandaş turist olarak tanımlanabilir miyiz? Bizi taşıdığında yetkisini mi kullanmış oluyor yoksa yetki dışı bir iş mi yapmış oluyor? TDK’da turist kelimesi “Dinlenme, eğlenme, görme, tanıma vb. amaçlarla geziye çıkan kimse, gezgin, gezmen, seyyah” olarak tanımlanmış. Yani evimizden çıkıp Taksim’e gitmek istediğimizde biz turist tanımına uyuyoruz. O halde Uber’in işi resmi ve izinli. Ancak buna rağmen Uber şoförlerine ve müşterilerine cezalar kesilebiliyor.

Peki bu Uber nasıl bir sistem?

Uber Amerika’da kullanılmaya başlanmıştı. Belli bir model üzeri araç sahipleri ek iş olarak bu uygulama ile transfer isteyen müşterileri taşıyarak hizmet sunuyordu. Sonra sistem Avrupa’da yaygınlaştı. Türkiye’ye de giriş yaptılar, hatta ciddi yatırım yapma planları vardı ancak buradaki kanunların katı olması dolayısıyla Türkiye’ye yatırım yapmama kararı verdiler. Bildiğim kadarıyla Uber Yandex Rusya ile de ortaklık sağladı.

Uber kullanıcıları gidecekleri yerlere götürme hizmeti sunan bir sistem. Taksiye benzer yönleri var, farklı yönleri ise daha çok. Taksi şehir içi ve az da olsa şehir dışı karada yolcu taşımacılık hizmeti sağlarken Uber sistemi taksinin yanı sıra VIP transporter, tekne ya da farklı bir araç ile gitme imkanı da sunuyor. Bir nevi talep sahibi (yolculuk edecek) ile talebi karşılayacak (aracıyla taşıma hizmeti sunacak) kişinin bir portalda buluşması denebilir. Bildiğimiz taksicilik düzeninden bazı avantajları da şunlar:

1. Taksi arama zorluğu ortadan kalkıyor. Konumunuzu sisteme girdikten sonra sisteme kayıtlı bir şoför sizi götürmeyi sahipleniyor ve sizi konumunuzdan alıyor. Yakın mesafe bile gidecek olsanız “acaba şoför surat yapar mı?” diye bir sorununuz olmuyor.
2. Nasıl bir araçla ve hangi şoförle gideceğini müşteri kendi seçiyor.
3. Ödeme kredi kartıyla önceden yapılabiliyor. Fiyat da belli olduğundan "ne kadar tutar acaba" diye endişe yaratmıyor. Kazıklanma durumu yaşanmıyor.
4. Müşteriler aldığı hizmetlere karşın Uber şoförlerini puanlandırabiliyor ve bu da diğer müşteriler için güzel bir referans oluyor.
5. Aileniz, arkadaşınız sizin nerede olduğunuzu, sizi kimin taşıdığını görebiliyor.

Eğer vergi ödediklerine yönelik açıklamalarında haklılarsa bence herşey normal, hatta Uber klasik taksicilik düzenine karşı kesinlikle önde. Ancak vergi ödemiyorlarsa bu durum klasik taksicilere yönelik haksız rekabet doğurur. Ama hangi taksicilere haksız rekabet doğurur diye sorarsak vergisini tam ödeyen taksicilere. Yoksa en düşükten kazanç gösterenlere değil.

Her ne olursa olsun. Taksici camiasının öncelikle kendisini bir check etmesi gerekir. Bir taksici turist kazıkladığında, kısa mesafe müşteriyi almadığında, fiş vermediğinde bütün taksicilerin imajını bozuyor. Dünya’da teknolojinin gelişmesiyle hergün bazı meslekler ölüyor veya çok ciddi transformasyona uğruyor. Eğer Uber, Bitaksi gibi sistemler yaygınlaşırsa klasik taksicilik çok ciddi bir değişime uğrar.
criptolover12
Member
**

Activity: 238
Merit: 10

View Profile
March 12, 2018, 04:53:39 PM

uber sirketini hic sevmem baya baya korsan taksi adamlar ama sari taksileri daha cok sevmem

OAX - REAL WORLD APPLICATION OF DECENTRALIZED EXCHANGES - V1
■  Hold your own keys - Liquidity Aggregation - Open and Transparent  ■
■ ■ WebsiteTeamWPTWPProject DeckANNBounty ANN ■ ■
kartalgiunti
Member
**

Activity: 490
Merit: 13

BIB Exchange

View Profile
March 12, 2018, 04:59:07 PM

Bu zamana kadar yaptıkları usulsüzlüklere sayılsın bu taksicilerin. UBER'i ben ne olursa olsun destekliyorum, cebimize dost bir uygulama olduğu için

███     WHITEPAPER  |    TELEGRAM    ███ █     BiB Exchange     █ ███     TWITTER     |   INSTAGRAM     ███
S e t   O f f   t h e   W e b 3   G e n e r a t i o n   N o w
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄  ▄   ►► Powered by BOUNTY DETECTIVE   ▄  ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
cabsav
Legendary
*

Activity: 2912
Merit: 1150

View Profile
March 12, 2018, 05:07:36 PM

Airbnb var diye otelciler agliyor mu? Hayir. Duzgun hizmet ver, musterini adam yerine koy dolandirmaya calisma uber sana zarar veremez, ama bu lavuklar 1km goturup 100tl almayi sevdiklerinden sorun oluyor. Istanbul da 10taksiye bindiysem 9u istanbullu olmadigimi anlayinca yolu uzatmaya calisti. Havalimanindan 5km mesafede yere gitmek istedim abi orayi bilmiorum ben dedi taksici en sonunda yolu uzatarak goturdu. Bunlar para kazanma derdinde degil dolandirma derdinde.
Uber ankaraya gelsin ankarada bu sekilde sikinti olmaz cunku taksiciler cok daha duzgun
mariogomer
Member
**

Activity: 462

View Profile
March 12, 2018, 05:22:52 PM

Bugün haberlerde gördüm taksiciler toplanmışlar UBER yasaklanmazsa yakarız yıkarız gibisinden fütursuzca konuşuyorlar.
Bu bile kendilerinden soğumak için yeterince yeterli bir sebep bence.

S T R A Y   ███  ANIMAL TOKEN -  CHARITY AND INVESTMENTS
─ ───── ─    BUY NOW       ─ ───── ─
WEBSITE     TWITTER     TELEGRAM     REDDIT     WHITEPAPER
Carolinawiestput28
Jr. Member
*

Activity: 154
Merit: 1

View Profile
March 12, 2018, 05:25:58 PM

Bu iş nasıl işliyor bendede araba var sürekli yollardayım ne iş bu ? para kazanabilirmiyiz arada ?
grknondr (OP)
Member
**

View Profile
March 12, 2018, 06:30:44 PM

Bu iş nasıl işliyor bendede araba var sürekli yollardayım ne iş bu ? para kazanabilirmiyiz arada ?
Varsa Uber'in web sitesine veya cep telefonu uygulamasına bir bak, iletişime geçebileceğin bir mecra vardır. Eğer aracın modeli iyiyse, bakımlıysa, gerekli izinlerin varsa niye kazanamayasın. Yalnız dediğim gibi, benim gördüğüm araçların bazılarının içi bu işe göre tasarlatılmış. Uyarsa neden olmasın? Ek iş gibi çalışırsın.
Mali.sak
Member
**

Activity: 238

View Profile
March 12, 2018, 06:33:59 PM

https://twitter.com/twitter/statuses/973157631782195201

bu açıklamayı izledikten sonra kullanmam taksiyi. binmem. überi de bilmiyordum iyi oldu taksi yerine kullanabileceğim birşey çıktı.
ekinvest
Jr. Member
*

Activity: 95

View Profile WWW
March 12, 2018, 07:03:48 PM

Sarı taksiciler ülkenin kaymağını yetimin yoksulun hakkını en çok yiyenlerden. Çünkü millet vergi verirken bunlar basit vergi veriyorlar. KDV, ÖTV ödemiyorlar. Bu şekilde Milyar TLlik piyasaları var. Üstüne yaptıkları çirkeflikler cabası. Hapishane kaçkını şoförlerle kime hizmet edeceksin?
mmm01
Legendary
*

Activity: 973
Merit: 1053

View Profile
March 12, 2018, 07:57:58 PM

Uberler korsan taksicilik ne alaka adamlar vegilerini veriyor sonuçta hem nerden nereye kaç lira olduğunu görüyorsun sarılara binersen ne yapacağı belli olmuyor belki başka yoldan götürecek. Uber sevmeyenler bitakside kullanabilir hem yerli bir uygulama bu
grknondr (OP)
Member
**

View Profile
March 12, 2018, 08:14:45 PM

Uberler korsan taksicilik ne alaka adamlar vegilerini veriyor sonuçta hem nerden nereye kaç lira olduğunu görüyorsun sarılara binersen ne yapacağı belli olmuyor belki başka yoldan götürecek. Uber sevmeyenler bitakside kullanabilir hem yerli bir uygulama bu
Yukarıda detaylı açıkladık ya korsan mı değil mi diye.  Korsan iddiası sarı taksi şoförlerinin, benim değil. Ben de öyle olmadığını söylemeye çalıştım. Sarı taksi şoförleri Uber'in vergi vermediğini iddia ediyor, Uber ise verdiğini iddia ediyor. Uber'in tarifeli yolcu taşıma yetkisi yok, turist taşıma yetkisi var. Vergisini veriyordur ama asıl vermesi gereken meslek kodu altında değildir. Mesela ben de danışmanlık yaparken verdiğim hizmet için tanıdık bir firmadan fatura düzenletip müşterime veriyordum. Sonuçta ortada ödediğim vergi var mı evet var ama serbest meslek makbuzu düzenlemeden başka bir yok ile çözülüyordu.
Sheriff_LLOYD
Newbie
*

Activity: 40
Merit: 0

View Profile
March 13, 2018, 06:31:48 AM

İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı'nın derhal hakkında hukuki işlem başlatılması gerekiyor tehdit içeren sözlerinden dolayı... Ulan azıcıkta olsa işini hakkıyla yapan sarı taksici vardır diyordum azda olsa acıyordum şu duruma ama artık zerre inancım kalmadı. Yaklaşık 1 senedir uber kullanıyorum güleryüzlü hizmet aldığım nadir yerlerden. Şoförlerin keyifli ve sıcak yaklaşımı, suratsız ve hiçbirşeyi beğenmeyen sarı taksicilerin sonunu getirecek...
cryptobaro
Full Member

Activity: 1120
Merit: 200

Turkish Translator

View Profile
March 13, 2018, 06:36:35 AM

Kurunun yanında yaş da yanıyor arkadaşlar. Taksici deyip genellemek çok yanlış. Ne manyağını da görüyoruz çok dürüstleri de. Überi de illegal bir durum olsa ülkeye sokmazlardı zaten, eh millet de taksi stresinden uzaklaşmak için tercih etti haliyle. Bakalım nolacak.

1881 - 193∞
Farkimifarket
Newbie
*

Activity: 280

View Profile
March 13, 2018, 07:23:47 AM

uberi kesinlikle destekliyorum yaptıkları şeyler doğru şeylerdir, kimse yok vergi falan demesin 2 trilyonluk taksinin vergisine bir bakın kaç para veriyorlar senede, uber onlardan daha bile çok veriyordur
hugoworld
Sr. Member

Activity: 672
Merit: 251

View Profile
March 13, 2018, 07:34:09 AM

Uber sistemini kesinlikler destekliyorum. Taksicilerden yıllardır yediğimiz kazıklardan sonra uber bizim için bir kurtuluş oldu. Uber vergisini de veriyor. Taksiciler esas dolandırıcının önde gideni.

EMP

▬▬▬▬ ◥ ◤ ▬▬▬▬▬ ◥ ◤ ▬▬▬▬▬ ◥ ◤ ▬▬▬▬▬ ◥ ◤ ▬▬▬▬

ICO START:
10 SEPT 2018
syndeton
Newbie
*

Activity: 4

View Profile
March 13, 2018, 01:36:20 PM

Uber benim için şuanda ilk plandadır hep destek tam destek
kartalgiunti
Member
**

Activity: 490
Merit: 13

BIB Exchange

View Profile
March 13, 2018, 03:14:20 PM

UBER gibi bir girişime gerek olmasa bu kadar tutmazdı. İnsanlar acaba neden bu UBER'e sarıldı diye taksicilerin kendilerine sorup otokritik yapmaları gerekiyor.

███     WHITEPAPER  |    TELEGRAM    ███ █     BiB Exchange     █ ███     TWITTER     |   INSTAGRAM     ███
S e t   O f f   t h e   W e b 3   G e n e r a t i o n   N o w
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄  ▄   ►► Powered by BOUNTY DETECTIVE   ▄  ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
civilengineer
Full Member

Activity: 434
Merit: 112

View Profile
March 13, 2018, 04:38:03 PM

İstanbul'a geziye gittigimde arkadaş bedavaya gezeceğiz diyince inanmamistim. Altimizda Vito var ve 5 günlük gezide en fazla ödediğim ücret 2 liraydı. Yaşadığım 200.000bin nüfuslu şehirde 30 dklik yürüme mesafesi olan yola 30 lira isteyen taksiciler var. O yüzden uber gerçekten kaliteli bir sistem 
Carolinawiestput28
Jr. Member
*

Activity: 154

View Profile
March 13, 2018, 04:56:11 PM

Taksiciler hep hanzo nerde taksici görsem istanbulda sıkıştırıyorum
BTCHakan
Sr. Member

Activity: 420
Merit: 260

View Profile
March 13, 2018, 07:02:36 PM

Bir yönden varolan bir mesleği öldüreceği için karşı çıkasım geliyor, bir yandan da taksicilerin insanları nasıl dolandırdığını ve pahalı olmasını gözümün önüne getiriyorum. Eee hal böyle olunca UBER'i destekliyorum.
Pages: [1] 2 3  All
  Print  

Jump to: