Bitcoin Forum
May 05, 2024, 11:02:03 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Exchanga sitesi nedir nasıl kurulur mantıgı nedir desteklerinize acıgım.  (Read 226 times)
btcalmayanadam (OP)
Newbie
*

Activity: 6
Merit: 0

View Profile
March 13, 2018, 08:51:56 PM
Last edit: March 14, 2018, 08:32:09 AM by btcalmayanadam

Öncelikle merahaba arkadaslar bir önceki baslıgımda bazı sorular sormustum gerek guzel gerek kötü yorumlar almıstım sorularıma. simdi olayı biraz daha acarak anlatmak istiyorum

ben sizlerden ne para istiyorum ne baska bir sey bazı arkadasları goruyorum fikrim var ama paylasamam edemem tarzı veya iste %1 hisse bilmem kac bin tl veririm tarzı
 ben ise sadece bir yapı ınsa etmeye calısıyorum ve bu yapıyı para kazanmak ıcın kesınlıkle yapmıyorum sadece guzel bir yapı ınsa edıp sısteme dokebılır mıyız dıye dusunuyorum.simdi para kazanmak icin yapmıyorum dedigim icin kafanızda direkt bir nasıl? sorusu canlanmıstır elbette para kazanmak ıcın yapılıyor ama asıl amac para kazanmak degıl vizyonum o degıl guzel mukemmel bir exchange sitesi insaa etmek ve bu isi daha iyi yerlere getirmek.

sisteme gercekten dahil olup fikir gelistirmek düsünmek isteyen arkadaslar olursa guzel bir telegram grubu kurup github uzerınden kodları beraber yazarak insaa edebiliriz.
not: kesinlikle yok milli exchange yok milli para falan fistan yok global piyasada ne yapılması gerekılıyorsa yapılır. bir iş yapıyorsak düzgün yapmalıyız olmuyorsa yapmamalıyız bu ıs ıcın 6 ay 1 yıl ugrassam ve sonunda duzgun ıs cıkmazsa bile oldugu kadar denip sistemi asla acmam yeter artık bu turkler dolandırıcı mantıgı kendı kendımızı harcıyoruz cidden.asla kimlik ile milli duygular ile gaz ile is yurutmeyecegiz bu isi yaparken bizler degil sistem(exchange) konusucak tasarım guvenlık ve kodlar ıle rekabet edecegiz

simdi size aldıgım notları aktarmak istiyorum ama bunları kendıme aldıgım notlar  ve unutulmaması ıcın yaptıgım seylerden dolayı berbat notlar lutfen dikkatli okuyup anlamaya calısırsanız sevinirim

Exchange

simdi exchange acmak kolay mi? evet kolay.  zor ama kolay .. hitbtc bittrex ve binance inceledim her kullaniciya bir cuzdan tanimliyor site oncelikle

ornegin ahmet:
btc cuzdani
litecoin cuzdani
neo cuzdani
ripple cuzdani
ethereum cuzdani
.
.
.

diye gidiyor simdi yapacagimiz seysu bizim exchange sitemizde ise

ornegin ahmet:
Bitcoin
Ethereum
vibrate
envion
trx
.
.
.
(erc20tokenlar)

her site kullanıcılarına deposit yapmaları icin bir cüzdan acıyor.
simdi sitelerde erc20 tokenlar icin ethereum tabanlilar icin exchange sitesi her kullaniciya tekrar cuzdan acmiyor. ahmet'ın eth adresi neyse envion adreside o. zaten cuzdanlar destekliyor.aynisini binance bittrex hitbtc yapiyor tokenlar icin kullaniciya verdigi eth addressine deposit yaptiriyor. ama erc20 token olmadıgı zaman her kullanıcıya farklı cuzdan verılmesı gerekıyor.

gelelim sistemin isleyisine sistem soyle isliyor.

ahmet  ethereum addressinden bizim sitemizde belirledigimiz, ahmet verdigimiz addresse ethereumlari atiyor. (bu addresse giris olunca API ile uyariyor) ahmete belirledigimiz addressin sifresi tek bizde var. ahmet attigi eth yi hesabina tanimliyoruz

asıl kafa karıstıran kısım burası olucak ahmete eth tanımlıyoruz fakat ahmetın etherleri bizim ona verdigimiz cüzdan üzerinde yani sitede ether yok ahmete sadece attıgı ether kadar sitede rakam ile ether tanımlıyoruz.

ahmet kendinr tanimlanan ether-btc ile ticsretini yapiyor al sat. ahmetin attigi cuzdandan parayi kendi hesabimiza ana hesaba cekiyoruz (tum siteler boyle yapiyor hatta binance 750$ ustu olunca cekiyor  ana kasasina.  en ufak contract yok normal account herkese baktim)
contract olmaması gerekıyor zaten her kullanıcıya contract verırsenız para kazanamzsınız batarsınız.
ahmetin parayı attıgı ether addresı sadece ahmete tanımlı fakat sifresi sadece bizim elimizde.

binance'ın sıze verdıgı ether addresslerinize bakarsanız zaten attıgınız paranın 5-10 dk icinde binance wallet ' a gonderıldıgını goreceksiniz.

ahmet ticaretini yapiyor yaptigi her ticaretin exchange de karsiligi var asla ama asla para acigi cikmaz korkmayin( ahmet ether satarken alması ıcın baskasının btc odemesı gerekıyor bunun ıcınse aynı sekılde baskasına btc rakamı tanımlamamız gerekıyor yanı sıteye btc yatırması gerekır asla acık cıkmaz )  . ahmet parayi 2 ye katladi yolladigi 600 dolar oldu 1200 dolar cekmek istiyecek ahmet cekme talebi gondericek ve bizde gondermek istedigi hesaba parayi gonderecegiz. (attigim ss' de hesaba giren para ilk ticarette bir bittrex ona tiklayinca bir eth addressi cikiyor ama benim bittrex adresim degil o bittrexin ana kasasi . etherscan o normal addressi sadece isim olarak bittrex yazmis onu yazdirmada sikinti yok)  ahmet token ceknek istedi sistem ayni sekilde devam ediyor .sitelerin hicbirinde kriptopara yok hepsi cuzdanlarda. bakın buranın altını cızıyorum sıtelerın hıcbırının ıcerısınde ether falan yok hepsı bır cuzdanda saklıyor bunu zaten bılıyorsunuzdur ama acemi olan arkadaslar icin tekrar yazdım.

https://hizliresim.com/VrGlQn

resim üzerinde  0x48b ile baslayan binance'ın bana tanımladıgı ether cuzdanı ben parayı oraya atıyorum ve sistem arkasından direkt olarak ana cuzdanına cekıyor.
aynı sekılde bittrex ve coinexchange'te bu sekilde calısıyor. para cekmek ıstersenız ıse ana  hesaptan ıstedıgınız hesaba parayı gonderıyor sısteme sıteye komut gonderıyorsunuz ben para cekmek ıstıyorum dıye ve sisteme dusuyor otamatıkmen sıstem bu parayı ıstedıgınız hesaba gonderıyor. gonderırken ıse ana cuzdan hesabından cıkıs yapıyor benım cekmek istedigim hesaba parayı gonderıyor. bittrex'ten cekme talebım ana hesabından gerceklesıyor ve gonderıyor sıstem bu sekılde ıslıyor.

alakasız ufak not: etherscan aslında ethereum ıle bır alakası yok etherscan sadece verılerın yansıtıldıgı bır ekran orda bınance wallet falan yazması sadece etherscan yetkılılerının ısı asıl ethereum aktarımlarınızı takıp etmenız gerken yer etherchain sistemidir sadece apiler ile veri cekiyorlar baska bir sey yapmıyorlar .

ahmet 1200 dolari exchange sitesinde envion cinsinden withdraw yapmak istedi   gondericekse gondermek istedigi addresse envion gondericez ahmet sitemizde envion toplayabildiyse demek ki biz baska birisine envion tanimlamisizdir ve envion yatırmıs  ve  sitede envion var demek oluyor hicbir sikinti yok.

simdi exchange icin pek cok onemli nokta var.  en buyugu sitenin icerisinde cok iyi bir sistem kurulmali buyorder sellorder gibi bu matematik kod isi buyuk sayiyi buyorderda uste goster takas gerceklesirken sunu yap bunu yap diye burasi en onemlisi. 2 tasarim cok guzel olmali.3 kesinlikle aceleci acilmamali cok iyi ve guzel acilmali testleri yapilmali. fee ler soyle ahmet 1 btc envion alma emri girdi ahmet aslinda 0.998 btc alma emri giricek ahmetten fee kesiliyor sonra ahmet 2 btc ye satiyir envion yukseldi ahmet 2 btc satis giricek 1.996  btc kazanicak o farklar bizim alirkende satarkende . withdraw yaparken bile i fee kesiyorlar yeni oldugumuz icin biz kesmeyecegiz. bizim amacımız guzel bir sistem kurmak

sıteye gıren paraların hesaplamasının ardından gunluk cıkıs rakamları belırlendıkten sonra tahmınım %90 para sıtede durur cıkıs gerceklesmez %90 soguk cuzdanda saklanılır geır kalan %10 sıcak cuzdanda saklanıcaktır ve hacklenme durumlarında para kaybolmayacaktır %90 her zaman guvende durucaktır %10 luk kısım ıcınse tabı cok dıkkatlı kazanılacaktır ama sıtem ılerledıkce para kazanıldıkca ne olursa olsun o %10 yerıne konulucak cınsten para saklanılınır. hack durumunda yalnızca sıtede tanımlanan rakamlar degısır herkse 30000 adet btc falan tanımlanır ıvır zıvır server yedeklerı saatlık alınırsa bu sorunda cozulur. sistemden para cıktısı otomatık oldugundan  sıtenın buyuklugune ve guvenımıze gore ayarlanılır sıstem 300 $ mıktara kadar otomatık yaparken 300$ ustunde yonetıcı onayı konulur hack durumunda para cıkmaması ıcın

ustte analattıgım yazıyı boktan bır sekılde yazdım maksat kendmın hatırlaması copy paste yaptım pdf'den. altta olanları suan yazıyorum konuyu acarken

falan fıstan burda yazdıklarım dunyanın en genel bılgılerı ve yazılan yazının tasarlanan projenın  135 sayfa yonelık yazısının yalnızca giriş kısmının  ozet kısmı. sısteme yonelık zaten tabi yazılımsal olarak calısmaya basladım sayılır ama asıl sakladıgım sey bu sıstemın reklamı yapılması gerekenler sız mukemmel bir sistem kursanız dahi bundan ınsanların haberı olması gerekır asıl olay butce ve reklam reklam.reklam basit internet reklamları degıl sıtelere reklam vermek degıl cok degisik fikirlerim var . bir al/sat yapan kisinin nelere ihtiyacı olduguna yonelık hangı bılgılerı edınmesı gerekır hepsını detaylı cıktısını yaptım sayılır dedıgım gıbı destek olmak ısteyen arakdaslara kapım her zaman acık.

buraya o kadar sey paylasmak ıstıyorum kı ama bır yandan projeyı korumam gerekıyor ve paylasmak ıstıyorum ornegın pazarda tutunan ana tokenlar eklendıkten sonra pazara cıkmamıs tokenlar eklenmelı sadece ılk sız pazarınıza eklemelısınız satıcı burada bulussun zaten reklamınızı onlar yapıcaktır eklendıgınız an. ama sıteyı copluge cevırmemek uzar gıder arkadaslar.... ben yukarıda oldugu gıbı sadece biraz ozet ve genel bır bılgı olarak paylastım

dedıgım gıbı ne para ıstıyorum ne yardım dılenıyorum ne baska bir sey talep ediyorum. amacım sadece bu ıste gonullu calısıp destek ve fıkır verebılıcek arkadasları dınlemek yorumlamak asla mıllı yerlı proje su bu tarzı bır olay yok . size 1 koyun 10 alın falanda demıyorum burada kar amaclı bir sey yok . buraya kadar okuduysanız tesekkür eerim hayırlı geceler.

yazılım bılgısı olmayan veya aklında bir fikir olmayan arakdaslar ise destek olmak isterlerse siteyi test amaclı actıgımız zaman(ne zaman olur inanın hıc bılmyıorum )tıcaret yaparak bizlere fikirlerini acıkları sıkıntıları yazarsa cok sevınırım Smiley

sıteye test amaclı actıgımız zaman her kullanıcıya 1 btc 1000 envıon 30 ethereum tarzı rakamlar tanımlayıp tıcaret durumlarını takılmaları veya bulabıldıgınız hataları soylersenız cok sevınırım.
1714950123
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714950123
Reply with quote  #2

1714950123
Report to moderator
According to NIST and ECRYPT II, the cryptographic algorithms used in Bitcoin are expected to be strong until at least 2030. (After that, it will not be too difficult to transition to different algorithms.)
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714950123
Hero Member
*

Ignore
1714950123
Reply with quote  #2

1714950123
Report to moderator
1714950123
Hero Member
*

Ignore
1714950123
Reply with quote  #2

1714950123
Report to moderator
1714950123
Hero Member
*

Ignore
1714950123
Reply with quote  #2

1714950123
Report to moderator
Peno2
Member
**

Activity: 263
Merit: 11

Para Basan Adam

View Profile WWW
March 14, 2018, 02:00:06 AM

Yazılım mühendisi olarak tek başıma girişmeyeceğim bir iş ama dediğiniz gibi githup üzerinden açık kod kaynaklı bir çalışma yaparsanız benimde çorbada tuzum olabilir. Lakin unutmayın ne kadar mükemmel bir script yazarsanız yazın en nihayetinde market kapasiteniİ ortaya koyacak olan sizin kapital sermayenizdir yani bu iş sadece script ile bitmiyor

Şimdiden başarılar.

Blacknavy
Legendary
*

Activity: 1218
Merit: 1291

View Profile
March 14, 2018, 02:19:23 AM

Bu konu ne amaçlıyor hiçbir şey anlamadım ama eğer gerçekten faydalı bir şey yapmak istiyorsanız bu saatten sonra 99. borsayı değil, Türkiye'deki ikinci merkezsiz borsayı açabilirsiniz? Waves tabanlı çalışan merkezsiz borsa var sende Ethereum tabanlı olanını yap mesela?
btcalmayanadam (OP)
Newbie
*

View Profile
March 14, 2018, 07:58:00 AM

Yazılım mühendisi olarak tek başıma girişmeyeceğim bir iş ama dediğiniz gibi githup üzerinden açık kod kaynaklı bir çalışma yaparsanız benimde çorbada tuzum olabilir. Lakin unutmayın ne kadar mükemmel bir script yazarsanız yazın en nihayetinde market kapasiteniİ ortaya koyacak olan sizin kapital sermayenizdir yani bu iş sadece script ile bitmiyor

Şimdiden başarılar.

evet farkındayım. yorumunuz icin tesekkur ederım Smiley gerekli kişi bulunursa github linklerini paylasıcam burada
akiko6823
Member
**

Activity: 602
Merit: 12

View Profile WWW
March 14, 2018, 08:16:10 AM

Hocam elinizde yüklü sermaye varmı?  Bu işi yeterince tecrübemiz varmı. En saçma etherdelta borsasında bile dünya kadar para lazım. Hacım lazım. Vs vs vs. Ama. Olurda basarirsaniz gurur duyarıriz.
btcalmayanadam (OP)
Newbie
*

View Profile
March 14, 2018, 08:24:12 AM

Bu konu ne amaçlıyor hiçbir şey anlamadım ama eğer gerçekten faydalı bir şey yapmak istiyorsanız bu saatten sonra 99. borsayı değil, Türkiye'deki ikinci merkezsiz borsayı açabilirsiniz? Waves tabanlı çalışan merkezsiz borsa var sende Ethereum tabanlı olanını yap mesela?

merkeziyetsiz borsa emin olun kurmak kolay degil milyondolar sermayelere gerek var. binance kendısı kurucaz dıye reklam yapıyor bızler bu ıse gecıktık  suanlık bır borsadan ılerıye gıdebılecegımızı sanmıyorum maalesef.
teramit
Legendary
*

Activity: 1869
Merit: 1387

The Last Cryptocoin Burner

View Profile
March 27, 2018, 02:58:49 AM

suanlık bır borsadan ılerıye gıdebılecegımızı sanmıyorum maalesef

ben sizin bir borsa bile açacağınızı sanmıyorum , o açıdan btcborsasıkuramayanadam niki boşta sanırım size uyar gibi Smiley
githubda bir sürü opensource yazılım var btc exchange vb için onlara fork çıkın yok mimariyi ben kurarım diye kasacaksanız 2 sene bireysel kodlama yapmanız lazım bugüne kadar yaptığınız açık kaynak projeleri paylaşın görelim 3 senemi +sonsuz senemi deriz.
Yanınıza sizi tanımayan birinin gelmesi eklemlenmesi entegre olması bu kadar yüksek seviyeli bir işte çok zor. Part time falan olmaz bu işler gerçi sizin full time ınızla da büyük ihtimal olmaz umarım hevesini kırabilmişimdir. Siz bahsettiğiniz yapı için hangi teknolojileri uygun gördünüz ayrıca merak ettim, ne gibi deneyimiz var size destek olacak adamdan hangi deneyimleri bekliyorsunuz bunları bir yerde yazdınız mı ? yoksa birşeyler yapmak herkes ister ama görünen köy diye birşey var. Açık kaynak kod yüksek seviye bir merkezsiz borsa altyapısı kuracak adamın 15-20 bin tl bandında biryerlerde maaşlı çalışıyor olması lazım.Yanına da 3-5 sene deneyimli adamlar lazım , sizin seviyeniz buysa 1 riske atmak istermisiniz.150 - 200 bin tl den olacaksınız. startupların %10 başarı ihtimaline bakarsak girilmez ama para da kazanmasak olur diyorsunuz zaten, gözlerimiz yaşardı.
entegre78
Jr. Member
*

Activity: 196
Merit: 5

View Profile WWW
March 27, 2018, 09:10:11 AM

Şimdiden başarılar.
sen mi yazılım mühendisisin oha ya asp kullanan yazılım mühendisi ha puhahhaha kıçımla gülüyorum
TEKNOLOJİDEN ÇOK UZAKSINIZ
bu kafa ile anca sürünürsün başka bir bok olmaz.

www.livecoinprice.tk       www.gamebegin.tk
financialgoal
Member
**

Activity: 140
Merit: 10

View Profile
March 27, 2018, 01:24:12 PM

exchange sitesi kurmak için kapsamlı çalışma ve para ihtiyacı var herkese göre değil
Peno2
Member
**

Activity: 263
Merit: 11

Para Basan Adam

View Profile WWW
March 27, 2018, 06:23:12 PM

Şimdiden başarılar.
sen mi yazılım mühendisisin oha ya asp kullanan yazılım mühendisi ha puhahhaha kıçımla gülüyorum
TEKNOLOJİDEN ÇOK UZAKSINIZ
bu kafa ile anca sürünürsün başka bir bok olmaz.

Ulan piç kurusu ,her yerde karşıma çıkıyorsun bi yeter. Seviyemi koruyayım ağzımı bozmayayım dedim ama illa çileden çıkarttın. Konularıma aşağılayıcı mesaj yazarsın özelden söversin sana bu hakkı kim veriyor ergen sıpası

Ananın babanın evinde oturup onların parasıyla alınan bilgisayardan artistlik yapıyorsun

Benim Türkiye ikamet adresim Demirtaş mahallesi 77049 sokak no 6 Mersin.

25 Nisan itibariyle Türkiyedeyim, mersindeyim

Yaşım 40

Seni 40 kez ağlatarak özür diletip videonu şu forumda paylaşmazsam adam değilim.

Az delikanlı ol Benim yazdığım gibi açık adresini yaz bana.

Hiç monoloğa girme , yok yapamazsın. Falan filan deme direk adresini yaz yemin olsun üstüne tek cümle yazmayacağım taki kapına dayanana kadar. sonra bak Elmi Yaman beymi Yaman

Hadi bakalım ,,,  adresmi gelecek boş cümleler mi

Yavşak göt.

necrofurian
Jr. Member
*

Activity: 252
Merit: 1

View Profile WWW
April 01, 2018, 12:33:33 PM

hocam exchange sitesi yani borsayı kastediyorsundur. ciddi iş. en dandik borsa bile yavaş yavaş hacmini artırabiliyor. sorun o değil. müşteri memnuniyeti yani insanların isteklerine kararlı adımlar ile karşılık vermek bu zordur. hack saldırısı olur fena halde propaganda yaparlar olan borsaya olur.

gemstra  |▌  The Future of Social Selling  |▌  A blockchain infrastructure
● ● ● ●  for the biggest gig economy of tomorrow  ● ● ● ●
Pages: [1]
  Print  

Jump to: