Bitcoin Forum
May 22, 2024, 09:33:17 AM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Uber’in sürücüsüz aracının yaptığı ölümle sonuçlanan kazanın görüntüleri yayınla  (Read 175 times)
gokayc (OP)
Sr. Member

Activity: 406
Merit: 263

View Profile
March 23, 2018, 07:58:32 AM

Geçtiğimiz günlerde Uber‘in sürücüsüz aracının, Arizona’da kaza yapıp Elaine Herzberg isimli bir kadının ölümüne yol açtığı haberini sizlerle paylaşmıştık. 2016’nın aralık ayında da kırmızı ışıkta geçtiği videolarla ortaya çıkan Uber’in bu kazasının sonucunda şirket, halka açık yollarda yapılan tüm sürücüsüz araç testlerini durdurduğunu açıklamıştı.

Şimdi de bu trajik kazanın görüntüleri yayınlandı. Videoyu izlediğimizde, ilk olarak kameranın yolu çektiği görüntüleri görüyoruz. Araç sakin sakin ilerlerken birden karşıdan karşıya geçmekte olan bisikletli bir kadın karşımıza çıkıyor ve Uber’in aracı feci bir şekilde kadına çarpıyor. Aracın içindeki kamera ise aracı denetleme amacıyla şoför koltuğunda oturan kişiyi çekiyor. Videoda koltukta oturan kişinin yola bakmadığı sırada da kaza gerçekleşiyor.

https://www.youtube.com/watch?v=pO9iRUx5wmM

Aracın içinde bulunan Rafaela Vasquez, yola baksaydı bu kaza yine gerçekleşir miydi ya da olay gece değil de gündüz olsaydı Uber’in aracı kadını seçebilir miydi, bilmiyoruz. Fakat görüntülerin, otonom araç testinde güvenlik sürücülerinin rolüyle ilgili tartışma yaratacağını söyleyebiliriz.

https://webrazzi.com/2018/03/22/uberin-surucusuz-aracinin-yaptigi-olumle-sonuclanan-kazanin-goruntuleri-yayinlandi/

▄▄█████████▄▄                         ▄█▄                ▀██████▄                   ▄██████▀
        ▄█████████████████▄▄                    ▄███▄                 ▀██████▄               ▄██████▀
         ▀███████████████████▄                 ▄█████▄                  ▀██████             ██████▀
           █▀▀       ▀▀████████▄              ▄███████▄                   ██████▄         ▄██████
  ▄█▄                    ▀██████▄            ▄█████████▄                   ▀██████▄     ▄██████▀
 ▄████▄                    ▀█████▄          ▄███████████▄                    ███████▄ ▄███████
▄█████▀                     ▀█████▄        ▄██████▀██████▄                     █████▀▀▀█████▀
██████                       ██████       ▄██████   ██████▄                     ▀█▀     ▀█▀
██████                       ██████      ▄██████     ██████▄                     █       █
██████                       ██████     ▄██████       ██████▄                   ▄█▄     ▄█▄
▀██████▄                    ▄█████▀    ▄██████         ██████▄                ▄█████▄▄▄█████▄
 ▀██████▄                  ▄█████▀    ▄██████                                ███████▀ ▀███████
  ▀██████▄               ▄██████▀    ▄██████                               ▄██████▀     ▀██████▄
   ▀████████▄▄       ▄▄████████▀    ▄██████                               ▄██████         ██████▄
     ▀███████████████████████▀     ▄██████                 ██████▄      ▄██████▀           ▀██████▄
       ▀▀█████████████████▀▀      ▄██████                   ██████▄   ▄██████▀               ▀██████▄
           ▀▀█████████▀▀         ▄██████                     ██████▄▄██████▀                   ▀██████▄
  O HOLD YOUR
OWN KEYS!
  O   O [SUCCESS   
RAISE
US$18mil+]
felmitof
Member
**

Activity: 154
Merit: 10

View Profile
March 23, 2018, 07:33:56 PM

ölen kurbana yazık bu tür denemeler devam eder ailesi çok üzgündür, Uber daha dikkatli olmalı.
fitop
Full Member

Activity: 196
Merit: 102

“RepuX - Enterprise Blockchain Protocol”

View Profile
March 23, 2018, 07:40:48 PM

Otopilot yazılımın adam gibi değilse, Tesla kadar bu işi iyi yapamıyorsan girme kardeşim. Pazarda pay elde edip tekel olacağız diye insanların hayatını hiçe sayamazsınız. Yazık olmuş kadına. Ailesi yüklü bir tazminat davası açar inşallah.

wieo
Newbie
*

Activity: 131
Merit: 0

View Profile
March 23, 2018, 08:08:38 PM

Bu haberi duymuştum, kötü bir olay kadına üzüldüm Cry
arcadia1
Newbie
*

Activity: 42

View Profile
March 23, 2018, 09:13:42 PM

neden konu über hepsi yapıyor..
goncalvopietro
Member
**

Activity: 448
Merit: 12

View Profile
March 24, 2018, 06:25:40 AM

Burada kadının kusuru yok mu şimdi?

Ben Uber tabii ki araçlarını tekrar denetlesin diyorum ama bence araç başında yola tamamen odaklı bir kişi olsaydı bile bu kaza gerçekleşebilirdi.
salinizm
Sr. Member

Activity: 658
Merit: 252

View Profile
March 24, 2018, 07:58:35 AM

Ben anlamıyorum neden sürücüsüz araça ihtiyaç duyuluyor ki. Dünyada insan kıtlığı mı var. Koyun adam akıllı bir sürücü götürsün milleti sağ salim istedikleri yere. Sürücüsüz araç çok tehlikeli kanımca.

▄█▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀█▄
▄█▀▄███████████▄▀█▄
▄█▀▄███████████████▄▀█▄
▄█▀▄███████ ██ ████████▄▀█▄
█ ███████▄▄ ▌ ▄▄▄ ▀██████ █
█ █████████ ▌ ████ ██████ █
█ █████████ ▌ ▄▄▄▄ ▀█████ █
█ █████████ ▌ █████ █████ █
█ █████▄▀▀  ▌ ▀▀▀▀ ▄█████ █
▀█▄▀███████ ██ ████████▀▄█▀
▀█▄▀███████████████▀▄█▀
▀█▄▀███████████▀▄█▀
▀█▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄█▀
JINBI

merges gold’s investment
holding value
with
blockchain technology
[
T H E   G O L D E N   I C O
.
────────     WHITEPAPER     ────────
]
▄█▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀▀█▄
▄█▀▄███████████▄▀█▄
▄█▀▄███████████████▄▀█▄
▄█▀▄███████ ██ ████████▄▀█▄
█ ███████▄▄ ▌ ▄▄▄ ▀██████ █
█ █████████ ▌ ████ ██████ █
█ █████████ ▌ ▄▄▄▄ ▀█████ █
█ █████████ ▌ █████ █████ █
█ █████▄▀▀  ▌ ▀▀▀▀ ▄█████ █
▀█▄▀███████ ██ ████████▀▄█▀
▀█▄▀███████████████▀▄█▀
▀█▄▀███████████▀▄█▀
▀█▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄█▀
jullerkone
Newbie
*

Activity: 182

View Profile WWW
March 24, 2018, 10:13:25 AM

o videoyu izledim. hava baya karanlıktı ve araç içi kameradan 5-10 metre kadar mesafe bile yokken yaya çıkmış geçmiş.  hata sırf onda demiyorum. über aracının farlarından görmesi gerekirdi. gerçi yaya geçidi varmış. überin de oralarda yavaşlaması gerekirdi. nerden baksan yapay zeka ile yönetiliyor ve hiçbir zaman güvenemedim böyle yazılımlara.
Bitcoin-Turkiye
Sr. Member

Activity: 1667
Merit: 271

View Profile
March 24, 2018, 10:17:34 AM

adam direksiyon başında telefonla oynuyor nasılsa otomatik pilot götürüyor, al sana yapay zeka,.. gerçi kadında bi anda aracın önüne çıkıyor, yol çok karanlık ama, yine de gerçek bir sürücü olsa, bir anda saniyelik refleksle sola yada sağa kırıp kadını kurtarabilirdi, yapay zeka da refleks diye bir şey yok, bildiğin otomatik  pilot.. üzücü bir durum...

Turkey Asic miner Best Seller Telegram @Miningci
koleskok
Member
**

Activity: 140

View Profile
March 24, 2018, 10:23:33 AM

teknoloji iy ama ölen kişi yeni teknoloji geliştirilirken kazaya kurban gitti
a.hasat
Member
**

Activity: 252

View Profile
March 24, 2018, 10:30:11 AM

adam direksiyon başında telefonla oynuyor nasılsa otomatik pilot götürüyor, al sana yapay zeka,.. gerçi kadında bi anda aracın önüne çıkıyor, yol çok karanlık ama, yine de gerçek bir sürücü olsa, bir anda saniyelik refleksle sola yada sağa kırıp kadını kurtarabilirdi, yapay zeka da refleks diye bir şey yok, bildiğin otomatik  pilot.. üzücü bir durum...
Bu teknoloji tam anlamıyla geliştiği zaman çok daha güvenilir olacak. evet refleks diye bir şey yok iyi tarafı o zaten. insan gördü beyin onu işledi ve harekete geçti zinde bir anda bile ortalama 0.5-1 sn arasında zaman geçiyor. buna yol yorgunluğu eklenince o zaman uzuyor. kimi zaman yol yorgunluğu ile göz alışıyor ve çoğu hareketi algılayamıyor.
kameralar ve kontrol sisteminin teknolojisi geliştikçe bilgisayarlar sayesinde bunu işleyip hareketini yönlendirmesi çok daha hızlı bir hal alacak. bir an kadar.
tabi en iyisi o seviyeye gelinceye kadar sürücüye destek olması için kullanılması. sürücünün anlık dikkatsizliklerinde ani frenleme sistemlerinin devreye girmesi gibi.
Nikonik
Newbie
*

Activity: 123

View Profile
March 24, 2018, 12:43:01 PM

otopilot degilde basinda bi insanda olsaydi ayni kaza olurdu muhtemelen. yol baya karanlik. normal bi kaza bence. normal suruculer daha beterlerini yapiyor.
Bitcoin-Turkiye
Sr. Member

Activity: 1667
Merit: 271

View Profile
March 24, 2018, 01:13:29 PM

Bu teknoloji tam anlamıyla geliştiği zaman çok daha güvenilir olacak. evet refleks diye bir şey yok iyi tarafı o zaten. insan gördü beyin onu işledi ve harekete geçti zinde bir anda bile ortalama 0.5-1 sn arasında zaman geçiyor. buna yol yorgunluğu eklenince o zaman uzuyor. kimi zaman yol yorgunluğu ile göz alışıyor ve çoğu hareketi algılayamıyor.
kameralar ve kontrol sisteminin teknolojisi geliştikçe bilgisayarlar sayesinde bunu işleyip hareketini yönlendirmesi çok daha hızlı bir hal alacak. bir an kadar.
tabi en iyisi o seviyeye gelinceye kadar sürücüye destek olması için kullanılması. sürücünün anlık dikkatsizliklerinde ani frenleme sistemlerinin devreye girmesi gibi.

hocam büyük konuşmayayım ama ben olsam o kadına çarpmazdım, yani direksiyonu kesin kırardım anlık saniyede, dediğiniz gibi bu yapayzeka teknolojisinin gelişmesi lazım fakat, beraberinde riskleride getirebilir, araç vb. makinelerin kontrolünü yapayzekaya bırakıldığında ileride bunların hacklenip ele geçirilmesi, terör eylemlerinde vb. kullanılabilme durumuda olabilir, biraz bilimkurgu paranoyası gibi oldu ama, olur mu olur. sonuçta Deniz altında 20bin fersah romanı deniz altılarından çok daha önce basılmış bir kitaptı. Smiley

Turkey Asic miner Best Seller Telegram @Miningci
a.hasat
Member
**

Activity: 252

View Profile
March 24, 2018, 01:58:37 PM

hocam büyük konuşmayayım ama ben olsam o kadına çarpmazdım, yani direksiyonu kesin kırardım anlık saniyede, dediğiniz gibi bu yapayzeka teknolojisinin gelişmesi lazım fakat, beraberinde riskleride getirebilir, araç vb. makinelerin kontrolünü yapayzekaya bırakıldığında ileride bunların hacklenip ele geçirilmesi, terör eylemlerinde vb. kullanılabilme durumuda olabilir, biraz bilimkurgu paranoyası gibi oldu ama, olur mu olur. sonuçta Deniz altında 20bin fersah romanı deniz altılarından çok daha önce basılmış bir kitaptı. Smiley

Keşke trafikte bulunan sürücülerin en kötüsü senden benden daha iyi olsa fakat dikkatsiz sürücülerin en basit hataları bile ölüm ile sonuçlanmakta.
istanbulda ki harfiyat kamyonlarının nasıl ölüm saçtığını hepimiz biliyoruz bunların hepsi ölüm ile sonuçlanıyor ve insan elinde.
çöp kamyonu ile 10 km/h hızla bile insan öldürüyorlar bunun en büyük sebebi dikkatsizlik. çok kör nokta ama tek ayna ile yetiniyorlar. diğerlerine bakmaya tenezzül bile etmiyorlar. sensör ve kameralarla donatılmış ve bilgisayar ile devamlı kontrol edilen bu sistemlerle bunlar en aza indirilebilir.
veya şehirler arası otobüslerin en basit kazalarında bile ölüm sayısı 20 yi 30 u bulabiliyor.

arabaların hacklenmesi için yapay zeka ile sürücüsüz olmasına gerek yok zaten şu anda kullanılan arabalar bilgisayar kontrollü ve en basitinde bile beyin dedikleri bilgisayar programları mevcut zaten. hacklenip bir şey yapılmak istense şu anda da piyasa da fazlasıyla araba mevcut. Tabi size de hak vermiyor değilim. Tamamen otonom olmasına gerek yok. Bilgisayar ile daha fazla sürüş desteği oluşturulması daha yararlı olur.

Bizim trafik faturamız terör faturamızdan daha yüksek. 2015 yılında trafik kazaları sebebiyle 7000'den fazla ölüm olmuş bunun yanında 300bin yaralanma var ve ölümlü kazaların %66'sı gündüz gerçekleşmiş.
portatifx
Newbie
*

Activity: 152

View Profile
March 25, 2018, 08:51:59 PM

sürücüsüz araçlar için henüz çok erken..
heleloy06
Newbie
*

Activity: 38

View Profile
March 26, 2018, 01:13:40 PM

hukuksal alt yapı yok daha izin veren ülkelerde pişman oluyor.
multimix
Member
**

Activity: 140

View Profile
March 26, 2018, 02:28:39 PM

hatalar olsada sürücüsüz sistem insanlığın faydasına olacak
tommyss
Member
**

Activity: 224

View Profile WWW
March 26, 2018, 03:16:22 PM

bir de şu açıdan bakarsak biz daha uberi tartışırken yerli otomobil yapalım derken insanlar sürücüye ihtiyaç duymayan araç üretebiliyorlar.
kaza yapmış olabilir ama bu kazadan ders çıkaracaklar ve aracı bir tık daha iyi seviyeye getireceklerdir.

chickenfried12
Legendary
*

Activity: 1120
Merit: 1003

View Profile
March 26, 2018, 03:38:39 PM

bu sıralar uber türkiye gündeminde baya konu olmuşken bu tarz haberlerde malesef bir nevi ateşe benzinle gitmek oluyor devletimiz taksi probleminden sonra acaba sürücüsüz araçların türkiye trafinde olmasında da rahatsiz olur mu ? ne dersiniz bize uyar  mı bu sistem
2run
Hero Member

Activity: 1890
Merit: 792

View Profile
March 26, 2018, 06:37:32 PM

Araç içi kamerasından yayınlanan 2.5 dakikalık videoyu izledim.. olayın tam ortasından vermişler aslında nasıl başladığını en iyi başından itibaren izleyerek anlayabiliriz. ne şartla olursa olsun müşteriye vurmak hakaret etmek yanlış ama elbette yolcunun veya müşterinin edepli olması şartı ile.. birisi ben araç kullanırken bana küfür etse veya fiziksel olarak saldırıda bulunsa amana efendim tamam efendim demem ağzını burnunu asfalta sürterim.
Pages: [1]
  Print  

Jump to: