Bitcoin Forum
May 03, 2024, 12:50:03 PM *
News: Latest Bitcoin Core release: 27.0 [Torrent]

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1]
  Print  
Author Topic: Kripto para ne değildir ?  (Read 117 times)
samlenaklov (OP)
Jr. Member
*

Activity: 37
Merit: 5

View Profile
April 01, 2018, 07:16:25 PM

31 Ekim 2008 Cuma günü saat 14:10'da yayınlanan bir manifesto ile seyahate başlayan Bitcoin’i ve kripto paraları 1 yıl önce duydum. 6–7 ay önce araştırmaya başladım. 4 ay önce tezimi ”Blockchain Ekosistemi İçerisindeki Kripto Paralardan Elde Edilen Kazançların Vergilendirme Sorunsalı” üzerine yazmaya karar verip, enstitüye sundum (ilk olmanın heyecanıyla Smiley. 3 aydır da kripto para teknolojisine ve gelecek vaat eden fikirleri anlayabilmek için ufak ufak yatırımlar yapıyorum. Hem yatırım hem de tezime veri oluşturabilmek için doğal olarak her kaynağı okumaya çalışıyorum. Çok dinamik bir gelecek olduğu için de yetişmek mümkün değil. Her geçen gün blockchain platformuyla çalışacak birçok fikir görücüye çıkıyor. Hatta o kadar dinamik ki blockchain platformuna rakip olabilecek platformlar da projelerini açıklamaya başladı. Biz daha blockchain platformlarını kripto paralar haricinde uygulamalı olarak yaşayamazken, alternatif teknolojilerin projelerini takip etmek zorunda kaldık. Ama bu hızlı yolculuğun içinde bazı yanlış tanımları, inanışları, düşünceleri temizlemek gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu doğru olmayan tanımlamalar, kripto para teknolojisini veya bu teknolojinin çalışmasını sağlayan sistemlere karşı bakış açımızı olumsuz yönde etkilemesine neden oluyor. Blockchain ekosistemi hakkında çok fazla olumsuz görüş yok gibi görünse de kripto parayı eleştirmek isteyenler paradoksal bir şekilde “blockchain iyi çevresi kötü” gibi bir düşünceye sarılıyor. Fakat blockchain ekosistemine hayat veren kripto paralar, blockchaini anlamak ve o blockchaine değer vermek için olmazsa olmaz bir teknoloji ürünü. Kripto para teknolojisinin üzerindeki kirliliği temizlemeden blockchaini anlama çabasının eksik kalacağını düşünüyorum. Ayrıca “Kripto para nedir?”le ilgili birçok yazı okudunuz ama belki “ne değildir”i tespit edersek teknolojiye alışmamız daha kolay olabilir.
Yazının devamı https://medium.com/@28sec/kripto-para-ne-de%C4%9Fildir-18fefab6d983
Peki sizin kripto paralar hakkında görüşleriniz nerlerdir?
1714740603
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714740603
Reply with quote  #2

1714740603
Report to moderator
Advertised sites are not endorsed by the Bitcoin Forum. They may be unsafe, untrustworthy, or illegal in your jurisdiction.
1714740603
Hero Member
*

View Profile Personal Message (Offline)

Ignore
1714740603
Reply with quote  #2

1714740603
Report to moderator
redboxneo
Member
**

Activity: 546
Merit: 10

View Profile
April 02, 2018, 07:41:21 AM

kripto para fiziki para değil. alışverişte markete gidip istediğinizi alamazsınız. kriptoyu başka paraya dönüştürüp karta atmanız lazım. twitter ceosu bitcoin dünyanın tek para birimi olacak diyor da onu nasıl yapacaklar anlamıyorum. elektrik kesilir, cihazlar bozulur alışveriş yapamayacak mıyız? bitcoin için kağıt paraların çıkartılması en akla yatkın çözüm bu gibi. 10000 satoshi 50000 satoshi ve bazı madeni paralar ama tüm dünyaya 21 milyon tane yeter mi
Sobe038
Full Member

Activity: 252
Merit: 103

View Profile
April 02, 2018, 07:46:33 AM

kripto para sanal bir platformda kulanılan bir para birimidir yani kripto para gerçek para değildir bir değerdir bununla markete alışveriş yapamazsın fiziki olarak göremezsin kulanmak için nakite çevirmen gerekir yani kripto para aslında paradan daha çok altınla benzeştirilebilir (şahsi düşüncemdir)
exturudere
Member
**

Activity: 612
Merit: 10

View Profile WWW
April 02, 2018, 09:27:47 AM

Kripto para bir kağıt para değildir evet ama piyasadaki kağıt paraların yüzde kaçı fiziki olarak elle tutabileceğimiz birmler acaba? Hisse senedi, emtia, fonlar vs bunlarda kağıt para değil ama bir değer sonuçta.
Kripto paralar gelecekte hangi seviyede olur? Halihazırda piyasadaki paraların yerine geçermi bunu bilemem ama internet var olduğu sürece kripto para ve türevleri hayatımızda her daim olacak. belki su anda piyasaki kripto paraların yüzde 80'i 10 sene sonra olmayacak ama yeni teknolojiyle birlikte baska bir boyut alacak.
Xexen4
Sr. Member

Activity: 756
Merit: 290

View Profile
April 02, 2018, 10:07:59 AM

kriptoparalar bir ihtiyaçtır. kullanılabilirliği artsa da volatilitesi çok yüksek olduğundan kullanıcılara güven veremiyor. yatırım amaçlı kullanılması daha cazip geliyor
Pages: [1]
  Print  

Jump to: