Bitcoin Forum
June 16, 2024, 07:55:30 AM *
News: Voting for pizza day contest

Home   Help Search Login Register More  
Pages: [1] 2 »  All
  Print  
Author Topic: 4. BOYUT: BİTCOİN MANİPÜLASYON KARTELİ-AMAÇ FİYAT BASKILANMASI  (Read 285 times)
MuratKaym (OP)
Newbie
*

Activity: 56
Merit: 0

View Profile
April 04, 2018, 05:33:53 PM

Paylaşımın Orjinali:
https://steemit.com/bitcoin/@supercrypto1/4th-dimension-bitcoin-manipulation-cartel-price-suppression-is-the-goal

Gayet güzel bilgiler barındıran bir makale okumanızı tavsiye ederim. İngilizce bilmeyen arkadaşlar için büyük bir emek verilerek çevirildi.

**4. BOYUT: BİTCOİN MANİPÜLASYON KARTELİ-AMAÇ FİYAT BASKILANMASI
Her marketin üç ana boyutu vardır ve bunlar 1) Teknik Analiz 2) Temel Analiz ve 3) Manipülasyondur.
*Kartel:İşin 4.Boyutudur.
Dördüncü boyut olan kartel genelde çok az sayıdaki markette bulunur.
*KARTEL KRİPTO PİYASASINDA AKTİF Mİ?
Kuvvetli bir şekilde buna inanıyorum ve araştırmalarımı ,siz de doğrulayın diye sunuyorum. CME borsası işeme girmeden önce ,%95 fiyat düzeltmesi olacağını söylüyordum.Twitter adresime bakabilirsiniz @Super_Crypto, tweetler hala mevcuttur. Ayrıca %70 düzeltme nerdeyse geldi bile.Ama %95'in de tek seferde olacağını sanmayın.Bir çok pump ve dump göreceğiz.Hiç bir şey dümdüz şekilde gitmez.20 000 dolarlar ilk atıştı ve bir kaç yıl sürecek uzun bir yolculuktayız.
*KARTEL KRİPTO PİYASASINDA NE ZAMANFIR AKTİF?
Kartel bu piyasaya Ekim 2017'de girdi.Onların varlığı, HOUR CME-Futures Market'in kripto için kapılarını açtığını anda gözüktü.Ne var ki, Bitcoin'de dump, CME 17 Aralık 2017 günü ,Saat öğleden sonra 5'te tam olarak başlamış oldu.Buna günlük Bitcoin grafiğinden de bakabilirsiniz.
*KARTELE İNANMIYOR MUSUN?
Biliyorum ki bu zor.Benim görüşüme göre, herşey CME borsası 17 Aralık 2017’de işeme girince tezgahlandı.Bitcoin, CME’de çaylakları avlamak için kullanılıyor.Ancak,gerçek oyuncular masaya katılana kadar bekleyeceğiz.
CME açıldığından beri, kartel nasıl çalıştı?Grafiği kontrol edin ve tam da teknik analiz direnç seviyelerinde olumsuz pompalanan haberlere dikkat edin.
Not:30 Ocak ve 7 mart arasındaki haberleri aşağıda listeledim.Burada, Kartel bitcoin fiyatını aşağı kırmak için medyayı kullanmıştır.Mesela Mt.Gox kayyumu 7 Mart'ta satış yapmadı ama 7 Mart'ta bu haber yayınlandı.Tether'e yapılan mahkeme çağrısı da 6 Aralık günü yapıldı ancak haber yeniymiş gibi tam da diğer olumsuz haberlerin akabinde kasıtlı olarak bitcoin fiyatını dumplamak için 30 Ocak'ta yayınlandı.Peki bunlar neden tether haberi için 55 gün beklediler ve neden bu haberi piyasada başka olumsuz haberler verken ortaya çıkardılar dersiniz?Sanırım şimdi durumu daha da iyi anladınız.7 Mart’tan sonra , 6 günlük boyunca olan düşüşü grafiklerden görebilirsiniz.
*24 Mart’tan 1 Nisan’a kadar ardışık dump
Aşağıda, 24 Mart'tan, 1 nisana kadar olan, satışları mevcuttur.Burada ne görüyorsunuz?Ne zaman fiyatta yükseliş başlasa, Dump ansızın geliveriyor.Bunların çoğu işlem hacmi yüksek dumplar.Peki bu durumda, Satıcılar Bitcoin fiyatının yükselmesini mi istiyor yoksa düşmesini mi?Tabi ki düşmesini istiyor.Neden? Bunu da siz söyleyin.
*30 Mart'ta OKex borsasında ne oldu?Bu duyuru OKEx borsası tarafından yapılmıştır:Değerli müşterilerimiz, 30 mart 2018,Hong Kong saatine göre saat 5-6 arası,bazı kullanıcılar,tam da çeyrek türev piyasa kontratları olurken,BTC fiyatını manipüle etmek ve BTC endeksini saptırmak için olağan dışı bir şekilde alım satım işlemleri yapmışlardır.Ekibimizin yaptığı incelemelere dayanarak, kullanıcılar kar-zararı hiç düşünmeden yüklü miktarda pozisyonları kapattılar ve fiyatın düşmesine sebep oldular.Bu işlemleri ileri bir tarihte ifşa edeceğiz.
Kelimelerdeki anlam:Kar-zarar oranın düşünmeden?Bu benim görüşüme göre Kartel'in ayak sesleridir.Kartel açığa çıktıktan sonra manipülasyon duracak mı?Şüpheliyim.
*FUD’un(Korku-Belirsizlik-Şüphe) nasıl tezgahlandığını görmek mi istiyorsun?
Biliyor musunuz, 7 Şubat'ta, Çin'in merkez bankası posta kutusunu, "bitcoinde çatlak "adıyla sahte bir bildiriyi e-postayla göndermek için kullandı. Sahte basın davetleri,Amerikan basınına servis edildi ve şu iddialarda bulundu.Hong Kong Para fonu(KHMA) ve Çin Halk Bankası (PBOC), Bitcoin ticareri ile ilgili Çin'de ve Hong Kong'da yeni önlemler alacaktır.Yukarıdaki makaleyi okuyun ve kendinize bir soru sorun - Kim böyle bir şey yapar? Sadece Bitcoin fiyatını düşürmekle isteyenler mi? - Doğru.Bunu sıradan bir bilgisayar korsanu yapabilir mi?Hayır.Çünkü bu korku durumundan sağlayacağı bir çıkar yoktur.Sadece piyasaya nüfuz eden karteller böyle bir korkunun hakim olduğu durumdan yararlanabilir.
*Karteller bütün piyasalarda hakim mi?
Çok değil. Kartel sadece birkaç pazarda aktiftir. Mesela, OPEC'te (Petrol ihraç eden ülkeler organizasyonu) katel vardır çünkü arzı bir şekilde kontrol ederler.
*Peki bunlar hangi piyasalardır?Altın, Gümüş, Petrol ve Bitcoin. Listeye iki ay sonra Bitcoin eklendi. (Görünmez el, piyasaya daha erken girmiş olsalar bile, Aralık 2017'den beri varlığını göstermeye başladı.) Çoğu insan Kartel'in varlığını inkar ediyor.Her gün tecrübe etseler bile ,Btc fiyatı %95 düşene kadar inkar etmeye de devam edecekler. Altın tutkunları bunu, manipüasyon aleni halde yapıldığı halde inkar ettiler.Altın ve Gümüş üretim maliyetini (1200 $ / 14 $) karşılamaz oldu ve birçok madenci iflas etti. Yine de,Bir çok altın tutkunu kartellere inanmamakta inatçıdır.
--Kanıt.Daha fazla okumadan önce Değerli metallerde (Altın, Gümüş, Uranyum ve her şeyde) fiyat baskılama kanıtı sunalım. Uranyum 1993'ten 2007'ye kadar 5 dolardan 130 dolara yükseldi.Vadeli İşlemler Pazarı Mayıs-2007'de başladıBakın ne oldu? Uranyum'daki düşüş, Mayıs 2007'den itibaren tam olarak başlamış oldu ve o zamandan beri hiç yükselmedi.Uranyum'daki çöküşü başlatan şey hakkında herhangi bir şüphe var mı? Kartel ve oyun alanı olan Futures piyasası tabiki.
*Altın'ın 25 yıllık grafiğne bakalım. Cartel, 2011'den bu yana Vadeli İşlemler piyasasında Altın fiyatını baskı altına almaya başladı. Ne görüyorsunuz?(Lütfen dikkat: Altın futures, 1974'ten çok daha erken başladı.) Aslında, Altın fiyatı, Altın türev piyasalra girmeden önce yükselmişti.Sebebi ise 1974'te fiyatı baskılanmamıştı. Altının 1971'de Dolar'dan ayrılmasından beri gerek yoktu.(Doların altın karşılığı basılmadığı tarih).ABD’nin o zaman 21 Trilyon dolar borcu yoktu. İhtiyaç ise 2008 krizi ile başladı ve Altın 2011'de parabolik olarak yükseldi.İşte tam bu tarihten sonra altın ve gümüşte fiyat baskılaması da başlamış oldu.Altın ve Gümüş’ün 25 yıllık grafiğine baktığımızda bunu net bir şekilde görebiliyoruz.
*Bu grafikleri , Şimdiki BTC grafiği ile karşılaştırabilir miyiz?
(2018 Mart itibarıyla) Burada benzerlikler görüyor musunuz? Bu size ne söylüyor? Tesadüf mü? Yoksa doğal bir düzeltme mi?Bu bir fiyat baskılamasıdır(Manipülasyon değil)
Şimdiye kadar, Bitcoin, CME vadeli işlemlerinin 2017 yılının Aralık ayında başlamasından bu yana sürekli olarak düştü. Kıymetli Madenler yolunu takip edecek mi? Bence edecek. Hala şüpheniz var mı? Altın türev piyasasında ki bu habere göz atın.Tarih Ocak 2018.", Deutsch Bank,HSBC ve UBS çalışanlarının bulunduğu 6 trader borsada altın manipülasyonu yaptığı gerekçesiyle tutuklandı.
*Bu görünmez varlıklar (Karteller)peki kimdir?
Bunlar, belirli Traderler, Acenteler, Büyük medya ve finansal kurumları ve daha sayamayacağım nieleri olabilir. Hepsi fiyat baskısı hedefine ulaşmak için koordineli biçimde ve senkronizasyon halinde çalışır. 2018 yılının 30 Ocak ve 7 Mart tarihleri arasında neler olduğuna göz atın.(BTC, kritik eşik olan 10 000 dolarlardayken ard arda kötü haberler pompalandı) 10000 $ kırıldığında, kartel bitcoin'i shortladı (açığa sattı) ve bugünlerde 8000$ civarı seyrediyordu ki tekrar 8000$'in altına sarktı.
*Peki karteller neden bunu yapıyor?
Her şey para kontrolüyle ilgili. Finansal elit, Bitcoin ve Kripto'nun genel olarak onların varlığına yönelik bir tehdit olduğunu fark etti. Güçler, bir tehdit veya düşman olarak gördükleri zaman ne yapar? Düşmanı yok etmeye çalışır (her anlamda). Bu nedenle, Finansal elitlerin bitcoin’in yükselişini durdurması ve gösterilerinin devam edebilmesi son derece önemlidir. Bitcoin'in yükselişini durdurmak için ne yaptılar? İlk önce hayal edilemez yüksekliğe (20000$ ilk durak) yükselmesine izin verdiler. Sonra onu düşmez dediğimiz en düşük noktalara bırakırlar. Bunu birçok kez yapacaklar. Gösteriyi sürdürmek için trilyonlarca dolar var, ve küçük yatırımcı hayak kırıklığna uğrayana kadar bunu yapmaya devam edecekler. 2017 ortasından bu yana gördüğünüz şey, 9 vuruşluk Bitcoin oyununun 1. vuruşudur. 2017 ortası itibariyle Bitcoin Jeopolitik satranç tahtasına yerleştirildi. Bitcoin oyuncularunun çoğunun bu oyunun ne kadar büyük olduğunun farkında değil.
Kripto alanı bu satranç tahtasının sadece bir piyonudur ve bu piyonları hareket ettiren elit parmaklar vardır (Altın, Gümüş ve şimdi Bitcoin).
*Neden Borsa hisseleri, Tahviller, Borsa yatırım fonları, Endeks fonları, vb. gibi şeyler baskılanmıyor da sadece Altın, Gümüş ve Bitcoin gibi emtialar baskılanıyor?
Cevap önceki soruda. “Her şey para kontrolüyle ilgili”. Para Altın, Gümüş ve Bitcoin'e akarsa, güçlerin iflas ettiğini ve “Fiat” paralarının değersiz olduğunu gösterir. Bu varlıklar yükselirse, tüm para arzı kuruyacak ve bu varlıklara doğru hareket edecektir.Herkes kralın çıplak olduğunun farkındadır. Para, Borsa ve tahvil piyasalarında kaldığında Fiat parayı desteklemektedir. Bu nedenle, hisse senedi ve tahvil piyasalarının sağlam kalması ve yapay olarak yüksek tutulması çok önemlidir. Ayrıca hisse senedi piyasalarında kartel'e karşı bir güç var ve bu PPT(Riskli girişimi koruma ekibi) diye adlandırılıyor.
*Peki neden Bitcoin’i,altını ve gümüşü yasaklayıp ondan kurtulmuyorlar?
Bu sanıldığı kadar iyi sonuç getirmiyor. Sosyal medya çağında, herhangi bir varlığı yasaklamanın ciddi sonuçları ve sonuçları vardır.
Önce tarihe bakalımİnsanların çoğu, Sam Amca'nın 1933'te cumhurbaşkanlığı yürütme emrini kullanarak altını yasaklandığını ve el konulduğunu bilmiyor. Belirli bir varlığın yasaklanması durumunda iki şey gerçekleşir 1) Hükümetler ve politikacılar, insanların öfkesiyle yüzleşmek zorundada kalır ve 2) yasaklanan varlık insanların sempatisini kazanır (ve insanlar bunu daha da fazla alma eğilimine girerler). 1933'ten beri Altın böyle oldu.
Tabi en kolay yol ise fiyatı aşağı baskılamaktır. Bu, herhangi bir şeyi yasaklamaktan çok daha iyi çalışır. Fiyat baskılanması gerçekleştiğinde 1) insanların çoğu, fiyat düşüşü hakkında yanlış ya da kötü bir şey olduğunu reddeder (temel değer varlığın lehine güçlü olsa bile). Aslında, bastırmaya işaret edenler “komplo teorisyenleri” olarak adlandırılmaktadır. 2) Fiyat düşmeye devam ettikçe insanlar bu varlıkları hor görmeye başlarlar. 2011'den bu yana Altın ve Gümüş'e ne olduğunu görün. Bir çok yatırımcı ondan nefret eder hale geldi. Birçok Altın tutkunu, altın fiyatı düşükken elindekileri sattı ve Bitcoin ve Kripto'ya geçti (Btc ve Kripto yükselirken). Bireysel yatırımcının bu davranışları ise tamamen kartelin istediği şeydir ve kartel fiyat en düşükte iken toplayabildiği kadar malı toplamaktadır.
Bu nedenle, bana göre, kontrol edilebildiği sürece bitcoin yasaklanmayacaktır. Fakat fiyatı düşmeye devam edecek,küçük yatırımcı isyan edip fiyatı düşükken elindekini kartele satacak ve kartel düşük fiyattan daha fazla bitcoin toplayacaktır.Eğer kripto piyasası, kartellerin kontrol edemeyeceği bir şekilde yükselirse o zaman yasaklanacatır.
Ne yaparsan yap ama fiyat dipteyken kartele ucuz fiyattan bitcoinini satma!
*Karteller bu zamana kadar bunu nasıl başardılar?
Kartel 2000$'dan başlayarak 12000$ dolara kadar sürekli bitcoin alımı yaptı ve fiyatı yükseltti.Daha sonra marketi kendi haline bıraktı ve Bitcoin 20000$ ları gördü.Tam bu sırada türev piyasakarda bitcoin işlemi açıldı ve kartel ellerindeki bitcoinleri shortlamaya başladı.İşte bitcoin fiyatının %70'lik düşüşü bu şekilde gerçekleşti.
*Kartel gelecekte bu işleri nasıl yapacak
Türev piyasalardaki işlem hacminin,normal piyasalardaki işlem hacmini geçene kadar bu böyle devam edecek.Yeterli hacime ulaşıldığında ise,türev piyasalar marketi devralacak.Zaten bu saatten sonra kartele de ihtiyaç kalmayacak.Daha sonra kartel başka bir türev piyasasına gidecek.
*Peki bu ne zaman kadar devam edecek?
Yanıt için Altın / Gümüş Piyasalarına bakın. Fiyat baskılama (manipülasyon) 2011 yılında aktif olarak başladı ve halen devam ediyor.Zaten CME gruo başkanı Leo Melamed, Bitcoin’i evcilleştireceğiz derken işte bunu ima etmişti.
*Bu nasıl sona erecek?
Bir gün Kartel piyasalarda kontrolünü kaybedecek. O gün destansı olacak.Bitcoin (ve Altın / Gümüş) fiyatları astronomik olarak yükselecek..

Carolinawiestput28
Jr. Member
*

Activity: 154
Merit: 1

View Profile
April 04, 2018, 05:36:46 PM

Okuyan özet geçsin  Cool
MuratKaym (OP)
Newbie
*

View Profile
April 04, 2018, 06:12:19 PM

Okuyan özet geçsin  Cool

Keşke emeğe azda olsa saygı gösterip ilk kısımlarını okusaydın makalenin. zaten öyle yapsaydın sonuna kadar okur bitirirdin.
Sectant
Jr. Member
*

Activity: 196
Merit: 2

View Profile
April 04, 2018, 06:45:41 PM

Emeğine saygı duyuyorum ama gerçekten çok uzun bir kısmını okudum ,bunun bir özeti yapabilirsen konuyu rahat okuyabiliriz,sırf uzun olduğu için çoğu kişi okumadan geçecektir.
MuratKaym (OP)
Newbie
*

View Profile
April 04, 2018, 07:20:06 PM

Emeğine saygı duyuyorum ama gerçekten çok uzun bir kısmını okudum ,bunun bir özeti yapabilirsen konuyu rahat okuyabiliriz,sırf uzun olduğu için çoğu kişi okumadan geçecektir.

Normalde 3-4 sayfaydı çeviri ben özetleyip yazmıştım ama yinede teşekkür ederim..
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3164
Merit: 1517

View Profile WWW
April 04, 2018, 07:43:37 PM
Merited by MorpheWQ (1)

Merhabalar,
kısa kısa bu kötü çeviri ile ilgili olarak görüşlerimi paylaşacağım.

1. Kartel diye bahsedilen güç, dünyadaki borsalara hükmeden devasa hedge fonlardır. Kartel deyince narcos izleyen kitle başka bir şey anlayabilir.

2.
Sanılanın aksine bu fonlar 2017 de değil 2014 de girdiler kripto para piyasasına. 17 Aralık 2017 den çok önce kurgulanmış başka senaryolar var.

3. Bu ekonomi karteli 10 büyük aileden oluşuyor, merak ediyorsanız burada buyurun;
https://ofpof.com/merak/dunyaya-hukmeden-aileler
Burada önemli bir bilgi eğer sayfayı incelerseniz aileler birbiri ile çakışmıyorlar. Ama bitcoin ortada kaldı. ilerde hepsi bitcoin için savaşacak.

4. Kartele inanıyoruz, İngiliz sömürgecilik düzeni icat edildiğinden beri varlar kendileri.

5. Finansal Elitlerin varlığının farkındayız.
2011 yılında David Degraw ın yayınladığı bir makalede bu gücün dünya çapında 46 trilyon luk bir sermayeyi çevirdiği açıklanmıştı.
https://www.alternet.org/story/151999/meet_the_global_financial_elites_controlling_%2446_trillion_in_wealth/

6. Neden Borsa hisseleri, Tahviller, Borsa yatırım fonları, Endeks fonları, vb. gibi şeyler baskılanmıyor da sadece Altın, Gümüş ve Bitcoin gibi emtialar baskılanıyor? çünkü fiyat para değersizdir, altın gümüş elmas petrol değerdir savı bana göre yanlıştır.

Para nedir sorusuna cevap vermek lazım. Değerli karşılığı bulunan veya bulunduğu varsayılan kağıt veya metal parçasına para diyoruz. Paranın karşığı altın var gümüş var vs vs. Aslında bunların hiç ama hiç birinin insanın hayatta kalma seviyesinde bir değeri yok.

Hava, su, toprak, Tahta! (Ağaç, bitki örtüsünü kastediyorum)
Bir insanın hayatta kalması için bunlar yeterli. Gerçekte değerli olanlar bunlardir.

7. Fiyat baskılama iddiaları
Bir emtia da fiyatı baskılayabilmen için o emtia dan sonsuz miktarda temin edebiliyor olman gerekir. Bu yüzden bu aileler emtialar da üretici konumunda olup arzı kontrol ederek fiyatla oynuyorlar. Denklem basit, arz talepden fazla ise fiyat düşer. Arz talepden az ise fiyat artar.

Benim tahminim bu güçler bitcoin'i 2013 yılında izleme radarına aldılar. Medyada duyuldukça tamamen organik bir şekilde 200$ dan 1000$ a çıktığını gördüklerinde dank etti abilere.
önce her zamanki formülü uygulayalım madenleri alalım arzı kontrol edelim dediler. İlk bitcoin zorluk katlamaları bu dönemde başladı hatırlatırım.

Baktılar ki üretim maliyeti gittikçe artıyor ve üretilen miktarda azalıyor (yarılanma muhabbeti) ayrıca eni sonu toplam arz da belli, dediler bu olmayacak,
üretimi ele geçirerek fiyatı baskılama işi bitcoin de yemiyor  Grin

Bu yüzdem 2014 yılından beri sürekli ve düzenli olarak marketcap'i katlayarak stok yaptılar.  Bitcoin fiyatını gerçekten baskılayabilmek için günlük işlem hacminin en az yarısını karşılayacak kadar elinizde bitcoin olmalı. Arkanızda medya gücü olmalı.  Benim düşüncem hala almak istedikleri kadar bitcoin alamadıkları yönünde. Bu nedenle sürekli medya ve devlet baskısı ile fiyatı baskılamaya çalışıyorlar.
hacisahinx
Newbie
*

Activity: 14

View Profile
April 04, 2018, 07:57:29 PM

Merhabalar,
kısa kısa bu kötü çeviri ile ilgili olarak görüşlerimi paylaşacağım.

1. Kartel diye bahsedilen güç, dünyadaki borsalara hükmeden devasa hedge fonlardır. Kartel deyince narcos izleyen kitle başka bir şey anlayabilir.

2.
Sanılanın aksine bu fonlar 2017 de değil 2014 de girdiler kripto para piyasasına. 17 Aralık 2017 den çok önce kurgulanmış başka senaryolar var.

3. Bu ekonomi karteli 10 büyük aileden oluşuyor, merak ediyorsanız burada buyurun;
https://ofpof.com/merak/dunyaya-hukmeden-aileler
Burada önemli bir bilgi eğer sayfayı incelerseniz aileler birbiri ile çakışmıyorlar. Ama bitcoin ortada kaldı. ilerde hepsi bitcoin için savaşacak.

4. Kartele inanıyoruz, İngiliz sömürgecilik düzeni icat edildiğinden beri varlar kendileri.

5. Finansal Elitlerin varlığının farkındayız.
2011 yılında David Degraw ın yayınladığı bir makalede bu gücün dünya çapında 46 trilyon luk bir sermayeyi çevirdiği açıklanmıştı.
https://www.alternet.org/story/151999/meet_the_global_financial_elites_controlling_%2446_trillion_in_wealth/

6. Neden Borsa hisseleri, Tahviller, Borsa yatırım fonları, Endeks fonları, vb. gibi şeyler baskılanmıyor da sadece Altın, Gümüş ve Bitcoin gibi emtialar baskılanıyor? çünkü fiyat para değersizdir, altın gümüş elmas petrol değerdir savı bana göre yanlıştır.

Para nedir sorusuna cevap vermek lazım. Değerli karşılığı bulunan veya bulunduğu varsayılan kağıt veya metal parçasına para diyoruz. Paranın karşığı altın var gümüş var vs vs. Aslında bunların hiç ama hiç birinin insanın hayatta kalma seviyesinde bir değeri yok.

Hava, su, toprak, Tahta! (Ağaç, bitki örtüsünü kastediyorum)
Bir insanın hayatta kalması için bunlar yeterli. Gerçekte değerli olanlar bunlardir.

7. Fiyat baskılama iddiaları
Bir emtia da fiyatı baskılayabilmen için o emtia dan sonsuz miktarda temin edebiliyor olman gerekir. Bu yüzden bu aileler emtialar da üretici konumunda olup arzı kontrol ederek fiyatla oynuyorlar. Denklem basit, arz talepden fazla ise fiyat düşer. Arz talepden az ise fiyat artar.

Benim tahminim bu güçler bitcoin'i 2013 yılında izleme radarına aldılar. Medyada duyuldukça tamamen organik bir şekilde 200$ dan 1000$ a çıktığını gördüklerinde dank etti abilere.
önce her zamanki formülü uygulayalım madenleri alalım arzı kontrol edelim dediler. İlk bitcoin zorluk katlamaları bu dönemde başladı hatırlatırım.

Baktılar ki üretim maliyeti gittikçe artıyor ve üretilen miktarda azalıyor (yarılanma muhabbeti) ayrıca eni sonu toplam arz da belli, dediler bu olmayacak,
üretimi ele geçirerek fiyatı baskılama işi bitcoin de yemiyor  Grin

Bu yüzdem 2014 yılından beri sürekli ve düzenli olarak marketcap'i katlayarak stok yaptılar.  Bitcoin fiyatını gerçekten baskılayabilmek için günlük işlem hacminin en az yarısını karşılayacak kadar elinizde bitcoin olmalı. Arkanızda medya gücü olmalı.  Benim düşüncem hala almak istedikleri kadar bitcoin alamadıkları yönünde. Bu nedenle sürekli medya ve devlet baskısı ile fiyatı baskılamaya çalışıyorlar.

üstteki yazıyı okuyamadım özet için teşekkürler. ama yinede arkadaşın emeğine sağlık Smiley
mhanbostanci
Legendary
*

Activity: 3164
Merit: 1517

View Profile WWW
April 04, 2018, 08:23:35 PM
Last edit: April 04, 2018, 08:56:17 PM by mhanbostanci

üstteki yazıyı okuyamadım özet için teşekkürler. ama yinede arkadaşın emeğine sağlık Smiley

Aslında bu bir özet değildi. Makalede değinilen konular ile ilgili olarak kendi görüşlerimi ve yorumlarımı yazdım.
btcboob
Member
**

Activity: 269
Merit: 20

View Profile WWW
April 04, 2018, 08:27:18 PM

Makale çok uzun değil. Ben makaleyi ve altta ki özeti de okudum. Mantıklı şeyler var yazıda. Emeğiniz için teşekkürler.

Hot Coin
Newbie
*

Activity: 140

View Profile WWW
April 04, 2018, 08:49:25 PM

Türev borsaların fiyatları baskıladığı genel düşünce fakat cme den önce okex vardı ve bu baskı yoktu.
sectorim
Member
**

Activity: 574
Merit: 14

View Profile WWW
April 05, 2018, 06:03:44 AM

uzun uzun anlatılmış. çeviri kalitesi güzel. konuyu açan arkadaşa teşekkürlerimi sunarım. bu yazıyı tek tek grafiklere bakarak gün içinde irdeleyerek okuyacağım. kartelden kasıt balinalar değilmi? neden kartel yazmış bu steemit de yazıyı hazırlayan.

renovatix
Full Member

Activity: 301
Merit: 100

View Profile
April 05, 2018, 06:14:53 AM

Emeğine sağlık. Teşekkürler.
dumbdragon
Sr. Member

Activity: 588
Merit: 354

View Profile
April 05, 2018, 08:27:39 AM

Ülkelerin kendisi birer kartel zaten . Kartellerin devre dışı kalması için bizim gibi bireysel yatırımcının artması gerekiyor. Fakat bu piyasayı gören bireysel yatırımcı bekliyor sadece .

NYGMA_35
Full Member

Activity: 286
Merit: 100

View Profile
April 05, 2018, 02:25:17 PM

Güzel makale. Bostancı seninkinide okudum seninkine güzel yazı Smiley Genel olarak parasal imparatorluklar kuran aile yada yapilanmalar, para üzerinde her zaman söz sahibi olmak istedikleri için bitcoinede el attılar. Yani kripto para piyasasına el atmayıp önemsemeselerdi ileride kendilerine kendileri kadar büyük parasal aktörler, rakipler ortaya çıkacaktı. Bu kontrol manyaklığı olan bu grup için kabul edilebilecek bişey değil. Çünkü bu grüh bütün dünya yı kendi tapulu malı olarak görürler. Bu yüzden diğer piyasadaki tecrübelerini bitcoin piyasasında da uygulamaktadırlar.

Not: Dünya savaşı da çıksa bu yapıları yok etmenin yolu yoktur. Çünkü bunların milleti falan yoktur. Tek vatanları paradır. Parayı yok etmediğiniz sürece bunlar yaşar  Grin
ugurszf
Jr. Member
*

Activity: 434

View Profile
April 07, 2018, 07:28:54 AM

Unutulmamalıdır ki dünyayı yoneten asıl güç para ve bugün bu güç bir kaç ailenin elinde. Eğer Soros bile bu piyasayı yakın takibe alip işlem yapacağını açıklamışsa  her an manupilasyon başlayacak demektir.
Koseli Jeton
Jr. Member
*

Activity: 196

View Profile
April 07, 2018, 08:54:27 AM

Özet:
Nasıl bir kartelmiş fiyatı 12.000 e taşıyıp sonra kendi haline bırakıp 18.000 lerden satmaya başlamış.
bitpazari
Hero Member

Activity: 896
Merit: 519

View Profile
April 07, 2018, 10:17:57 AM

https://youtu.be/ax5gFMegtUA
etzecet
Jr. Member
*

Activity: 238
Merit: 4

W12.io ▬ Blockchain protocol

View Profile
April 07, 2018, 03:57:42 PM

Karteller aslında forumda balina diye tabir edilen gruplar değil mi

W12.io  ▬▬▬▬▬▬  Blockchain protocol
Built F O R :    ❤ Charity Market    ⚫ ICO    ֆ CROWDFUNDING
[https://tokensale.w12.io/]
tayyip baba
Member
**

Activity: 154
Merit: 10

RepuX - Enterprise Blockchain Protocol

View Profile
April 07, 2018, 04:30:21 PM

Her ne kadar bu piyasanin tek elden yonetilmedigi söylense de balina diye tabir edilen gruplar ciddi söz sahipleri fiyatın hareketinde

kartalgiunti
Member
**

Activity: 490
Merit: 13

BIB Exchange

View Profile
April 08, 2018, 06:09:19 PM

Bir manipülasyon olduğu kesin. Yükselişte çok kişi çok fazla para götürecek. Fiyat şu anda ne kadar düşerse onların o kadar faydasına ve bunu makul bir yere kadar zorlayacaklar.

███     WHITEPAPER  |    TELEGRAM    ███ █     BiB Exchange     █ ███     TWITTER     |   INSTAGRAM     ███
S e t   O f f   t h e   W e b 3   G e n e r a t i o n   N o w
▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄  ▄   ►► Powered by BOUNTY DETECTIVE   ▄  ▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄▄
Pages: [1] 2 »  All
  Print  

Jump to: